• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,423
Danas sam remontovao jedno vitlo mijanjana lamela i izvršena korekcija prenosa. Veliki zubčanik je 105z 12 b lanac a pogonski je bio sa 15 zuba. Vlasnik je tražio da se još malo pojača te sam stavio pogonski zubcanik od 10 zuba, tako da je dobio 10, x prenos. Tjera ga sa 539 traktor. Neko navodno austrijsko vitlo nema nikakvih podataka.
Nisam slikao zbog kratkog vremena i žurbe i drugih obaveza.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
To je i bio jedan od ciljeva. Ionako je traktor slab za njega.
Koji traktor?

Krpanova lemela je slaba tocka tog vitla..konkurencija odavno ima "duplu" ,s ovom redukcijom si ju dodatno opteretio..možda nisi ako radiš pametno i razumno.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,378
Sad ga većinom koristim na malom ursusu, ovo nije Krpan nego nekakva kopija, kakva je lamela ne znam jer još nisam nikad ga rastavljal a i ovakvim radom ne bude trebalo još neko vrijeme to dirati. Meni je bitno da mogu sa manjim gasom postići kakvu takvu normalnu vućnu silu, nema kod mene silovanja i propinjanja traktora, samo polako i pametno, ne radim usluge da bi mi bilo bitna dužina komada kojeg izvlačim.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,423
Dobra je hidraulika ali ne i zubčanik koga ono pokreće. Ako je od prage, a čini mi se da jest, odmotavanje sajle je gušt. Koliko je izvukao drva.
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Možda nije pitanje za ovu temu, ali...
Ako netko koristi sajle umjesto lanaca za kopčanje, zanima me kako tu sajmu kopčate za vitlo. Naime, dobio sam nedavno jednu takvu sajlu pa ne znam kako da ju učvrstimo za vitlo. Onaj njen "kuglasti" završetak ne ulazi u čoker na sajli vitla... Molim pomoć
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,423
Stavi sliku kakav ti je čoker klizač možda nije za omču.
Ima klizača protiv otkopčavanja, možda je takav pa ga treba skontat kako se kača.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,378
Ovako sam ja riješio redukciju, za sad nešto sitno probao po dvorištu i prezadovoljan sam za sad, trebam jedino staviti jači lanac jer se bojim da ovaj 12 b ne bude dugo izdržao. Možda da još složim napinjač i za pogonsku remenicu i onda bude to to. Mislim da je sljedeći zahvat produžavanje daske da se lakše usidrim.
 

Prilozi

  • IMG_20230314_182137.jpg
    IMG_20230314_182137.jpg
    46.3 KB · Pregleda: 39

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,423
Pre par dana sam radio remont nekog vitla pa imam nešto za opisati. Dovezao vlasnik neko vitlo solidno dobro nažalost nisam slikao. Problem kaže istrosena lamela i nemože vući. Međutim kad sam pogledao vijak štelanja zazora kvačila je zategnuta i kvačilo ne odpusta doboš a kad treba vući proklizuje. Rastavim to izvadim sve vani doboš I zubcanik, lamela masna ali je ima oko 3mm. Objasnim vlasniku da nije do lamele već da je problem u napinjaču te mu pokažem i objasnim da su se istrošili tuljci napinjača , zatukli i smanjili. Ne sluša on mene samo novu lamela, ode donese, nije ni skupa 50e. Nova lamela 4mm. Ajd da mu pokažem da nije do lamele, sklopim bez zamjene tuljaka i skoro ista stvar malo vuče ali se teško izvlači sajla ako se poštama vuče.
Onda uzmem i napravim nove tuljke veće za 5mm koliko sam ocijenio da su se potrošili odnosno zatukli. Sklopim to sa novim tuljcima kvačilo radi.
20230318_184745.jpg
Ovo su ti tuljci a pored je samo dio koji sam izraďivao da bi bila usporedba gdje idu.
 

4340

Dobro znana faca
Tu od
2 Ožu 2018
Poruka
391
Sad mu te tuljce naplati da se usere i da drugi put sluša kad mu se nešto kaže. Inače sam mehaničar i stalno ista priča najbolje znaju oni koji nemaju pojma o tom poslu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh