• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
Sve je danas kopija nečega , ovisi samo kakav materijal je na raspolaganju. Mi smo sve radili po svojim potrebama doma i ja sam prezadovoljan odnosom dobiveno-uloženo. Nemam se čega sramit za razliku od nekih.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
Pa normalno da je kopija, pa moraš dasku staviti kao i drugi, osovinu za bubanj, sajlu i sto drugih sitnica, nema se tu što puno izmisliti više. Može pogon biti na kardan ili hidrauliku, opet je kopija nečega, nema se tu što novo izmisliti, sve je samo odabir vrste materijala, kako da izmisliš vitlo koje ne sliči vitlu i nema komponente koje vitlo treba imati?
 

MadFarmBoy

Aktivni član
Tu od
2 Svi 2020
Poruka
204
U mojem kraju i okolici kruži priča koju šire ljudi koji se bave šumarstvom, a tiče se osnovne razlike između Krpana i Tajfuna. Ista tonaža vitla, Tajfun sporiji, a jači, Krpan brži, a slabiji. Držat ću se savjeta tih ljudi pa sam bacio oko na Tajfuna 5.5t sa reduktorom. Cijena paprena u današnje doba. Ravno 3000 Eura za keš kod Grapaka.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
U onoj recenziji je kupljeno najmanje, najlakše i najjeftinije vitlo...slučajno je to Tajfun.
Sad više Krpan ne valja...a do jučer su bili "najbolji". Zanimljivo :unsure:
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,542
Sve je danas kopija nečega , ovisi samo kakav materijal je na raspolaganju. Mi smo sve radili po svojim potrebama doma i ja sam prezadovoljan odnosom dobiveno-uloženo. Nemam se čega sramit za razliku od nekih.
Treba napraviti vitlo koje izgleda ko USS Voyager i da umjesto sajle koristi “traction beam” (vučnu zraku), e onda bi to bil posel.
4BBFC693-EE98-43AC-9527-67BC9A6CB098.jpeg
 

F100666

Iskusan lik
Tu od
10 Pro 2014
Poruka
427
Koliko znam, prvi je počel Tajfun sa proizvodnjom vitla, onda Krpan (čiji vlasnik je prije toga radil u Tajfunu) i na kraju Uniforest (čiji vlasnik je radil u Krpanu, a zbog svađe osnoval svoju firmu)... Tak barem kruži priča...
A ostalo, koje vitlo je bolje i kvalitetnije, to je subjektivni dojam vlasnika.
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
458
Ja bih rekao sa je najbolje vitlo ono koje imaš doma. Osobno imam zentu jer je bila cijenom najjeftinija. Ako je trupac pretežak prepilim na pola i za sada nema drva koje nisam izvukao. Pol sata prije ili kasnije svejedno mi je
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,542
Slažem se u potpunosti. Al mislim da bum prije na lotu dobil iako ga ne igram…
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
Držat ću se savjeta tih ljudi pa sam bacio oko na Tajfuna 5.5t sa reduktorom. Cijena paprena u današnje doba. Ravno 3000 Eura za keš kod Grapaka.
Kakav je reduktor. Reduktor od jednog para lančanika i jednog lanca. Reduktor sa dva para lancanika i dva lanca istih vrijednosti. Ili to vitlo ima ugrađen reduktor ( prenosnici zubcanici u kućištu sa uljem).
Po meni bi trebalo biti ovo zadnje, to bi imalo smisla.
Ova varijanta sa nazivom reduktor za dva lančasta para nešto mi bode oči, a jedan par lančanika kao nije reduktor. Pa i ovo je reduktor.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
Kod njega koliko sam ja vidio je reduktor sa dva para lančanika i lanaca .
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
Ma znam otprilike da je tako i taj naziv za to se koristi, za neke znalce koji preporučuju to vitlo I kaže reduktor a drugo vitlo ima isti lanac i nema reduktor.
Ovo nema ništa sa tobom već nazivima koje upotrebljavaju neki stručnjaci u preporuci kako si samo rekao. Koliko je to stručnost u opisivanje davanju savjeta od tih nekih kad preporučuju, a nekažu koliko koji sistem daje redukcije. Dali je to 1:5 ili 1:7 ili dr. Može i jedan lančasti par da naprvi više redukcije od ta dva para u nekim prenosnim konbinacijama.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
Po meni ide se na tu opciju da zadrže veličinu lančanika na bubnju i automatski dobivaju dvije vrste vitla. Moje je bilo 1:5, sad sam ga preuredio na 1:10, rijetko vidim podatak koliki je prijenosni omjer kod ovih renomiranih proizvođača, da budem iskren više se ni ne zamaram s tim. Prilagođavam si kako mi treba i da mi bude lakše raditi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh