• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
458
Ma nemam ja namjeru s tim vuci bukve od metra promjera. Vise mi je kad porusim 4-5 manjih agacija da ih odjednom sve izvučem
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
Nema veze koliki ćeš zakačit trupac, i najtanji kad zapne imaš maksimalno potezanje. Više tanjih i jedan se zabije u žilu u zemlji a to se baš i nevidi. Ma kad imaš vitlo prosto dadje situacija da ga maksimalno koristiš.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,380
20230301_173850.jpg 20230301_162744.jpg
Pre neki dan gledam trebam izvršiti popunu omči, koje su òstećene.
Neznam dali je neko pokušavao da sam izrađuje omče, sistemom trna, kako sam jednom postavljao. Evo kako izgleda takva izrada, znači ili popusti sajla ili klizač, uglavnom završetak besprekorno podnosi silu kidanja sajle. Neki klizači su su mi nježni, pa poneki imam malo robusniji, za dodatne potrebe i lako postavljanje a i za mogućnost preko istog preusmjeravanje glavne ka treba trupac pomjerat bočno, za koji metar umjesto koloture. 20230222_064609.jpg
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
Zna netko koliki je prijenosni omjer na Krpan 4,5 ili 5 tona s reduktorom? Onak čisto malo razmišljam pa me zanima.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Vidiš ovo je pitanje zanimljivo imam 5,5 ER i nigdje to ne piše na tablici...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nisam odolio da ne iskoristim copy-paste tehnologiju za ovaj post sa slovenskog foruma. Je li taj post zavrijedil bude kopiran na ovaj forum, prosudite sami. Mene je oduševil i bil bih jako sretan da je čim više sličnog načina pisanja i na ovom forumu. Tko ne razumije slovenski, može si lako, uz copy-paste, pomoći gugl prevoditeljem.
Ako je ovo kaj sam napravil, slučajno suprotno pravilima ovog foruma, molim moderatore da isprave moju pogrešku.

"Lepo pozdravljeni,

Ker je marsikateri pred težko odločitvijo kaj kupiti za pomoč v gozdu, sem se določil, da naredim kratko predstavitev vitla Tajfun EGV45A.
Vitel je namenjen predvsem za lastnike, ki ga uporabljajo za lastne, domače potrebe.
Pred nakupom sem si zadal dva glavna pogoja, in sicer, da ima reduktor oz. zmanjšano hitrost vleke, ter čim nižjo lastno težo. Cena je bila terciarnega pomena, saj mi varnost, sama kvaliteta ter zmožnost vleka pomenijo več.

Pri prej zastavljenih kriterijih se je izbira pri naših treh glavnih proizvajalcih skrčila na naslednje modele:

1.) Tajfun EGV45A

Vlečna sila: 45 kN
Največja kapaciteta vrvi: 9 / 125 m
Potrebna moč traktorja: 15–37 kW (20–50 KM)
Širina deske: 1400mm
Lastna teža: 330kg
Pogon: serijsko z reduktorjem, 3 lamelna sklopka
Cena: 2400-2500€

2.) Krpan 4,5ER

Vlečna sila: 45 kN
Največja kapaciteta vrvi: 9 / 130 m
Potrebna moč traktorja: 35-45 kW / 48-60 KM
Širina deske: 1415mm
Lastna teža: 350kg
Pogon:z reduktorjem, 1 lamelna sklopka z velikim premerom
Cena: 2500-2600€

3.) Uniforest 45MR

Vlečna sila: 45 kN
Največja kapaciteta vrvi: 10 / 110 m
Potrebna moč traktorja: 37–50/50–68 KM
Širina deske: 1490mm
Lastna teža: 371kg
Pogon: z reduktorjem, 3 lamelna sklopka
Cena: 2900+€

Opomba: Uniforest ponuja tudi model 40ER, vendar z enolamelno sklopko. Čas dobave neznan, vzrok temu pa je, da se jih premalo proda, da bi jih imeli zastopniki na zalogi, zato je izdelava po naročilu!

Po pregledu vseh opcij sem se odločil za nakup Tajfuna EGV45A, saj je bilo razmerje med potrebami - ceno in kvaliteto najbolj ugodno. Naj omenim tudi to, da je serijska oprema dokaj bogata in se dokupuje samo še ''luksuz'' gledano s strani nas ''farmer'' uporabnikov.

Sedaj pa k bistvu. Od nakupa nekje januraja 2023 do danes je izvlekla nekje 40 m^3 za lastne potrebe. Pripeta je bila na utb445 z nekje 2100kg lastne teže + 90kg uteži spredaj.
Reduktor res opravi svojo nalogo z odliko, saj se pri 1000-1200 obrati na motorju izkoristi celotno vlečno silo, brez da bi se odražalo pomankanje moči na motorni/kardanski gredi. Prav tako zaradi počasne vlečne hitrosti ni neželjenih naglih sunkov traktorja pri vleki, sploh pa ko se hlod zagozdi na kakšni korenini/kamenju. Teža vitla 330kg je še optimalna za prej omenjeni traktor, dvigovanje sprednjega dela pa je bilo minimalno ob zmerni vleki do 6m dolgih hlodov v rahel breg. Skratka teža še nekje v mejah normalne obvladljivosti in uporabnosti.

Ostala opažanja:

Vitla ima agresivno zasnovano desko, ki pomaga pri dobrem sidranju in odrivanju hlodov na deponiji. Širina 1400mm tule deloma pokrije zadnja kolesa, tako da pri rampanju lahko zapeljemo dokaj bočno na hlod brez, da bi ga povozili.

20230311-170728.jpg


20230311-170717.jpg


Na vitlu je dovolj odlagalnih mest za verige ter pasove:

20230311-170840.jpg


20230311-170904.jpg


20230311-170835.jpg


20230311-170912.jpg


Visoka zaščitna mreža dobro ščiti traktor pri rampanju dreves z veliko vejami. Navijanje žične vrvi je gladko, zamenjava enostavna, za to moč je zadosten premer vrvi 9-10mm, pri čemer se tudi lepo izkoristi velik navijalni boben, saj omogoča navitje dolžin 100m in več. Vsi gibljivi sklopi so tudi lepo zaščiteni pred umazanijo, prav tako odlagalna mesta.

Sedaj pa še nekaj pomanjkljivosti:

Glavna pripomba se nanaša prav na samo varnost, in sicer na funkcionalnost varnostnega zatiča glavnih vpenjalnih osi spodnjih rok.
V kolikor se os izvleče (pri priklopu) ter nato potisne nazaj, se mi na eni strani pojavlja težava z zaskokom varnostnega zatiča. Bočni pomik pomik varnostnega zatiča omogoča, da le ta ne ''sede'' v utor osi, posledično os ni varovana in se lahko med transportom sname, sam vitel pa trešči na tla. Druga stran osi nima dodatne varovalke, da bi podvojila varnost.

20230311-170800.jpg


KONSTRUKTORJI V TAJFUNU POZOR!
Jaz sem do te ugotovitve prišel na lažji način! (ko sem prispel v gozd po daljši vožnji in opazil, da je os polezla nekje 2cm iz luknje). Zato je pomembno, da se preveri ali je zatič na svojem mestu! V kolikor ni, se ga s prstom rahlo premakne proti utoru in ta sam skoči vanj, saj je pod vzmetjo.
Klasična rešitev z vzmetno varovalko bi bila verjetno mnogo cenejša in precej bolj varna rešitev. Problem ni tako izrazit, če smo pozorni pri varovanju osi ter uporabljamo hitro vpenjalne roke.

Gumijasti pritrdilec spodnjega škripca je občutljiv na jutranjo nezbranost
Smile
Pritrdilec je osnoven gumijasti pas z luknjo, kateri se natakne na zatič na spodnjem škripcu. Meni ga je uspelo pretrgati v tretjem poskusu, saj sem ga pozabil odpeti pred pričetkom del. Pri izvleku jeklenice se je škripec postavil v smer vleke in pas je končal na tleh. Za zamenjavo je potrebno razdreti nekaj stvari, in ne dobi se ga v vsaki zadrugi. Nekateri konkurenti imajo z magnetom bolj domiselno ter predvsem ''robustno'' rešitev.

20230311-170741.jpg


Nosilec za sekiro/cenpin se nahaja na preklopni varnostni mreži. V kolikor spravilo vitla pogojuje spuščanje varnostne mreže, je potrebno orodje odstraniti. Meni osebno je pomembno, da orodje ostaja na priključku, saj v primeru uporabe ni potrebno brskati po lopi za osnovnimi pripomočki. Tudi tukaj bi jaz osebno poiskal bolj primerna mesta za ročno orodje, ki bi omogočalo spustitev mreže brez odstranjevanja (konkurenca nekoliko boljše rešuje te stvari).

20230311-170918.jpg


Še ena pomanjkljivost je lega motorne žage na notranji strani. Jaz sem skoraj razbil zadnjo šipo, ki je bila delno odprta, saj motorna žaga pride zelo blizu traktorja, kjub ne tako kratkim vpenjalnim rokam. Iščem možnost montaže na drugo mesto, kjer žaga ne bo tolikšna ovira.

Prej sem omenjal varnost. Varnosti ni nikoli preveč, vendar naj bo malce bolj premišljena
Smile

Kupljen kardan za vitle 4-6t, montaža na že vpet vitel nemogoča zaradi prevelike prostorske omejitve. Verjetno so otrokom v bližini starši držali roke čez ušesa, ko sem jaz na glas izrazil svoje mnenje glede tega in sem moral izpenjati priključek
Smile

Res velik izziv je lovljenje zob na pogonski osi z dvema prstoma, ter hkratno potiskanje kardana naprej in proženje varnostnega zatiča. Druga roka pri tem pomaga samo toliko, da se lovi kardan, ker ni prostora niti za eno celo roko...

20230311-170820.jpg


Smiselnost priklopa za prikolico z majhno nosilnostjo. Sam ne vidim smisla v takem priklopu, če le ta ne ne omogoča vsaj nazivne vlčene sile (4,5kN). Kdo bi uporabljal avtomobilsko prikolico v gozdu? Sam si kot smiselno predstavljam uporabo voza s katerim bi domov lahko peljal kakšen hlod.

20230311-170850.jpg


Dobro bi bilo ponuditi pnevmatsko upravljanje za navadne uporabnike (+300€).
Vrvice so pri strmih goznih parcelah ter ozkih vlakah skoraj neuporabne, saj so mišljene kot nekakšna varnost oz. zadostna oddaljenost od traktorja, kar pa v takih primerih skoraj ni mogoče. Vleka iz traktorskega sedeža pa zahteva malce večje bicepse
Wink
Mene vrvice, z izjemo zavorne, niso prepričale in sem šel v nadgradnjo v lastni režiji. Sedaj je privlačenje na bolj strmih vlakah mala šala v primerjavi s prej, ko sem bil primoran izstopiti iz kabine vsakih nekaj metrov...

20230311-170828.jpg


Ostalo:

Spletna navodila za uporabo (video navodila), katera se pridobi s slikanjem QR kode na vitlu samem, vodijo do navodil za upravljanje z vitlom EGV90. Pogrešal sem takovrstna navodila za mehanske vitle s prikazom ''vzdrževanja'' in sicer mazanja verig, nastavitvami sklopke, zavore, samo uporabnostjo vseh ''gadgetov''. Drugače vse pohvale za dokaj veliko bazo podatkov na youtube strani!
Malce neroden nosilec kardana , ki onemogoča vpetje tretje roke pred priklopom kardana, saj le-ta pride previsoko.

Zaključek:

Jaz sem z uporabnostjo vitla zelo zadovoljen. Teža, vlečna sila, serijsko reduktor, 3 lamelna sklopka, spodnji škripec ter dovolj odlagalnih mest in pripetij za hlodovino, seveda pa končna cena, so naredili velik premik k odločitvi za Tajfun. Čeprav so nekatere tehnične pomankljivosti, pa mislim, da se za nekaj 100€ več vsekakor izplača nakup tega tipa pred ostalimi ''hoby'' izvedenkami (4si, ECO,...), v kolikor le imate traktor srednje velikosti in teže.
Seveda za majhne traktorje (carraro ipd.) tale vitla ni najbolj primerna, obstaja pa manjša izvedenka z enako serijsko opremo ter manjšo težo.

Toliko na kratko.
Upam, da vam je moje pisanje v pomoč pri odločitvi glede nakupa ter veliko varnih ur v gozdu vam želim!
LP!"
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,349
Svaka čast na opisu, ja sam završio ovih dana reduktor na svojem i to bude sad to. Nisam slikao ali budem, za traktore manje snage on puno znači.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Baš dobar post👍🙂
Još bi bilo bolje da inžinjeri u tvornici poprave nedostatke, ali mislim da na našem forumu nema tak tehničke ekipe, tehničko potkovani koji imaju znanje da se tak i tu piše. Ali takvo pisanje bi puno značilo u nekim situacijama kad su ljudi u dilemi o kupnji vitla. Mi tu nažalost nemamo ljudi kaj se kuže u vitla tak stručno.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Zanimljivo da je KRPAN skuplji nego TAJFUN, a nekad je bilo obratno. Ne znam da li su sad njihova vitla naprednija, bolja.
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,769
Kad usporedim onu recenziju i tvoje vitlo...Krpan je bolji ... ima daljinski 🤭 :ppozdrav:
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
Lako mi svi pišemo i nastavljamo kad niko nije stručan i tehnički potkovan za vitla. 🙂
Ovakvih postova tu nemre bit i da se na glavu postaviš.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,293
A jel ima da si je neko sam napravil nekaj? Bilo kaj a da nije kopiral nekoga? Onda o čem mi pričamo. Ko je sebi kaj napravil iz glave? Napiši kaj se sramiš.
 

Najnoviji postovi

Na vrh