• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
974
Koliki lim se preporuča za međuploće na koje se lijepi lamela,, debljina

Da li može onda i ovako, da se lamele zalijepe na lim IMG_20230411_080513.jpg
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,484
Ljubičasto su ferode
Tako se ne primjenjuju. Sa dve lamele i tri dodirne površine se izbjegava lepljenje na zubčanik ili lančanik. Pa se lijepi jedna lamela sa obe strane. Takođe nikad se ne lijepi na doboš.
To kako si nacrtao jeste tako raspored samo nije na lančaniku feroda već i sa te strane na središnjoj lameli na
lančanika. Ništa se ne mijenja a jednostavnije za pečenje i obradu.
Ako je jedna lamela onda ona lovi sa obje strane na potisnu ploču i bubanj (kao druga potisna ploča). Ako su tri lamele (kako je @puknuti skicirao) , onda svaka lamela naliježe na dva uporišta i onda imamo ukupno šest uporišta z a razliku od (sa jednom lamelom) gdje imamo dva uporišta. Više lamela veća ukupna naliježuća površina, može podnijeti veća opterećenja, veći vijek trajanja lamela..... :coffee: :rolleyes:
Jedna lamela sa dvije tarne površine koja se nalazi slobodna između doboša I lančanika je loše tehničko rešenje, jer to odrađuje isto i jedna feroda zalijepita na lančanik kako se u praksi najčešće nalazi.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,484
20230407_102125.jpg Ovo je konbinacija više lamela. Ide lamela pa međuploča i opet tako. Stim što u ovoj konbinaciji svaka lamela je uzubljena u pogon zubčanik, a međuploča zubi sa dobošem.
Isti je princip i lamela koje je postavio vlč.puknuti.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,484
Jos malo pa gotovo. Za 539, kacenje u tri tacke.
Stavi malo podataka. Koji prenosni odnos, koliki je veliki zubčanik ili koliko ima zuba koliko može sajle da stane. Neka ovdje podatka, da oni koji imaju recimo fabričke, od 4t, da vide da i tvoje vitlo AcA OPEL, može povući bar pola ko njihovo.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ovo je neka jeftinija varijanta tako da mu mogucnosti nisu u prvom planu vec niska cena, a opet da coveku zavrsava poso. Veliki lancanik 56 zuba, mali lancanik 8 zuba, lanac SKF 16b-1. Staje oko 100m sajle debljine 12mm. Moze da povuce sigurno vise nego stari TAJFUN 4t kad se upari sa 539.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,461
Zna možda netko kolika bi trebala biti debljina lamele na kopiji krpana i gdje ju uopće nabaviti? Nisam to nikad rastavljao pa nemam iskustva s tim, ali vidim da je pri kraju, za vikend sam nešto želio potegnuti i dosta mi je pucketalo u njemu i nisam mogao potegnuti, a u međuvremenu mi je ispala i spojnica sa lanca i tu je bilo kraj s poslom.
 

Prilozi

  • IMG_20230502_190021.jpg
    IMG_20230502_190021.jpg
    58.9 KB · Pregleda: 33
  • IMG_20230502_190029.jpg
    IMG_20230502_190029.jpg
    63.3 KB · Pregleda: 33

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,461
Po slikama raspored rupa mi baš ne izgleda isto, sutra ju vozim kod halambeka i neka nešto složi.
 

iveksk

Član
Tu od
22 Ožu 2015
Poruka
33
Pozdrav, imam jedan problem s Unifores vitlom, kada se zakvaci trupac, uvlaci sajlu dok ju napne, i kad ju napne nesto pocne u njemu skljocat i rondat i ne povlaci, bez obzira na velicinu trupca. Je li tko imao ovakav problem ili tko zna sta bi moglo biti.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,484
Moraš staviti više podataka. Pretpostavljam da je u pitanju prenos sa lančanicima. U kakvom je stanju pogonski mali zubcanik dali je lanac dobro zategnut da ne preskače, dali je lanac isttegnut. Istegnut je kad na obodu velikog lančanika u sredini djeluje labav, ili ga povučes rukom i nije zategnut po čitavom lančaniku. Ako je ovo dobro onda je problem u lamelama. Moraš rastaviti i poslikaj da se vidi šta je oštećeno.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,461
Škljocanje se je meni desilo kad su se svinuli zubi na malom lančanimu i lanac je počeo preskakat jer se olabavio.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,484
To i jesu simptomi. Zato sam prvo naveo lančasti par. Zubi odu jer je lanac izgubio korak, istegnut. To je termin istegnut, a u stvari je potrošen na svakom članku je istrošena osovinica.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,461
Meni se nije istegnuo lanac, jednostavno lančanik nije mogao podnijeti silu i svinuo se, nisu bili ni kaljeni zubi a i malo ih je bilo u zahvatu, isto sam prvo promjenio lamelu jer nisam odmah primijetio što se dogodilo sa lančanikom.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,484
Ako je lanac oko zubcanika više od polovine, onda se nemogu vrhovi svinuti dok se ne izgubi korak. Jer vrh nema dodira sa lancem, vrh zuba je samo vodilja, a snaga se prenosi na dijelu zuba od polovine prema korijenju ili između Ds i Dd . Ds(prečnik zubčanika u koraku ili precnik središnjeg dijela).

Šta sve može podnijeti 10t??
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,461
Koliko sam ja pročitao u oglasu se nudi izrada raznih snaga od 3-15 tona, koliko je to sa slike bez mjerenja je teško za reći.
 
Na vrh