• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
e sada da i ja nesto kazem a da se ne obrukam
ja sam moje vitlo napravio u svojoj reziji iz tri pokusaja :oops:

prvo sam koristio puzni reduktor pa onda diferencijal od LADE i na kraju diferencijal od BMWa

puzni reduktor nikada i nikome ne preporucujem nemoze se otpusiti sajla kada ostane zategnuda da bi se iskljucila kandza i jako je veliko trenje zupcanika te dolazi do pregrijavanja i to je meni skresalo zube na velikom zupcaniku kao da si ih obrusio

diferencijal od LADE ima jako tanke poluosovine koje se krive i olabave lanac

diferencijal od BMWa se pokazao savsenim za ovu makinu na njemu nema nikakvih prepravki :mrgreen: osim da se blokiraju trkaci u srcu da bi se dobila redukcija 1:4 (posle ovoga je jos jedna redukcija lancom 1:4 pa tako je ukupna redukcija a:16) i da se navari na jednu solju koja drzi unutrasnji zglob osovina na koju se montira mali lancanik (veoma je jednostavno)

brzina uvlacenja sajle je oko 50 metara za 3.5 minuta na veoma malo gasa

sa ovim sam vitlom potezao DAJCA koji na sebi ima montiranu istraznu busotinu i sve je to tesko cca 8 tona , postavit cu i te slike posto zivih blizu rudnika i cesto ih pomijeram

Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.

e nisam izokretao slike sorry

ako neko i ma kakvih pitanja izvolite rado cu iskustva da podijelim sa vama
 
T

Tonxy

Guest
e super si ovo osmislio!! svaka ti cast!!
oces ispod kakvu daski stavljat!! meni bi bilo odlicno takvo nesto jer imam mnogo sume!!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
e da ima daska samo sam nesto radio pa sam je skinuo inace se lako skida samo otpustis 2 srafa i praklopis je i ona sama spadne planirao sam da dasku stavim na klipohe da se pomijera po visini jer mi kardan stoji malo ukoso ali nadam se da necu imati problema sa time

ovako nosim vitlo posto imam grn za snijeg na njemu od 2.5 metra pa je pretezak naprijed ujedno malo opteretim zadnju vucu a dobro mi dodje aki sletim negdje posto snijeg kada pokrije put lako se promasi :mrgreen:

a cijene sto se tice ne racunajuci propale pokusaje ovako nesto moze da se napravi za veoma malo para

za slabije sile preporucio bi manju redukciju (oko 1:12) ako traktor nema 1000 obrtaja kardan da ipak malo brze ide

zadovoljan sam sa njim radi bez greske zakacim ga za VLADIMITECA T-25 i on radio kao sat

prvobitno je bilo zamisljeno sa hidro motorom ali nije mi uspjelo sto ne znaci da sam odustao od toga

a imam u planu da pravom joj jednu inovaciju recimo diferencijal od mercedesa 1:4 + jos jedno srce diferencijala ugradjeno u trubu ispod sajle to bi bilo 1:8 i nalazilo bi se naprijed za samoizvacenje :mrgreen:

nekako su mi dragi ovi diferencijali jeftino ali pouzdano
 
V

VTZ

Guest
Odlično savoris, tako se to radi! ;)

Svaki kupovni priključak, koji ima kardanski priključak i bočni reduktor, košta na tisuće eura. S druge strane najvažniji dijelovi za takav uređaj mogu se pronaći vrlo povoljno, i samo treba imati malo mašte i iskustva, kako to iskoristiti. Ja imam prilično robusni diferencijal od negdašnjeg kombija, dao si mi ideju da ga iskoristim za izradu roto drljača. Znači, prirubnice na krajevima poluosovina više ne pogone kotače, nego lančanicima pogone osovine smještene ispod, na kojima su klinovi drljače..

Da ove posljednje zime nisu bile tako blage, jak bih do sada već bio izradio prednju dasku za čišćenje snjega za VTZ, s hidraul. cilidrom za podizanje. Prije nekoliko godina proučiom sam na netu hrpu slika, raznih izvedbi tih daski, i idejni projekt u glavi odavno je bio gotov. Al nema snijega zadnjih zima, pa mi je glupo raditi tu dasku.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
pa ovo sto sam ja napravio kostalo me u parama smijesnu cifru + malo tokarije + malo maste+malo zeljeza i dobijes stvar koja je pouzdana jeftina za odrzavanje i + toga sto je unikat :mrgreen:

vezano za roto drljacu ne razumem mozda mislis na frezu? samo obrati paznju na redukciju koja ti odgovara ako blokiras jednu poluosovinu onda je 1:2 ako blokiras srce diferencijala onda je 1:4 otprilike toliko manje vise za razlicite modele

a sto se tice daske imam malo iskustva i sa time otvori temu i nadam se da cu ti pomoci jer sam napravio 2 komada jedan na t25 i jedan na mtz52 e nju cu da uslikam posto je kod mene samo da dobijem malo vremena, :lol: dok procitam sve postove na ovom forumu
 
B

branko

Guest
savoris kaže:
pa ovo sto sam ja napravio kostalo me u parama smijesnu cifru + malo tokarije + malo maste+malo zeljeza i dobijes stvar koja je pouzdana jeftina za odrzavanje i + toga sto je unikat :mrgreen:


i dobijes jos nesto nemjerljivo, zadovoljstvo da je to tvojih ruku djelo
 
V

VTZ

Guest
savoris kaže:
vezano za roto drljacu ne razumem mozda mislis na frezu? samo obrati paznju na redukciju koja ti odgovara ako blokiras jednu poluosovinu onda je 1:2 ako blokiras srce diferencijala onda je 1:4 otprilike toliko manje vise za razlicite modele

Roto drljača ili roto brana je nešto slično frezi, ali namjena joj je drugačija. Ona ne kopa i ne mrvi zemlju tako sitno kao freza, nego klinovi - prsti ulaze u tlo i usitnjavaju grude zemlje. Nije tako veliko opterečenje za traktor, kao freza.

Zamislio sam da ništa ne blokiram u diferencijalu, nego da budu dvije odvojene radne osovine s klinovima, svaka pogonjena s druge strane.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
ovo je moja roto drljaca mislis nesto na taj princip samo ako sam dobro razumeo ti oces da napravis samo 2 kompleta nozeva :?: :scratch

Obrisan neispravan link.
samo mala mi slika ali videces

Slika popravljena, nauciti se ubuduce stavljati slike i po mogucnosti ih okretati kako treba, da ne polomimo vratove. Hvala!
 
V

VTZ

Guest
Rotodrljača izgleda ovako, i tako nešto bih i ja radio:

Obrisan neispravan link.
 
V

VTZ

Guest
Ipak je ovo topic o šumarstvu, pa evo jedne dobre ideje za baratanje trupcima: pomoću ovih kliješta i pripadajuće konzole, trupac se ne treba obavijati lancima ili sajlama za vuču..

Ullimog002.jpg


Pitanje je samo, dali netko zna gdje se mogu kupiti ovakva gotova kliješta?
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
takva klijesta si sam napravis.
trebas samo materijal iz kojeg ces ih izrezat-plocu neku, i klijesta koja ces kopirat ili nacrtas sam.
to kod nas ima skoro svatko ko radi s drvima. trpamo s tim klade na prikolicu i sl.
ako mislis s tim klijestima vuc trupce,moraju bit debeli dosta. nest tanje nemozes s tim zakvacit.
 
V

VTZ

Guest
Znam da se nešto slično može izraditi u kućnoj izvedbi, ali ako se negdje to može kupiti, ja bih radije nabavio nešto pouzdano, iz tvrdog materijala.. Imam trupaca od onih jako debelih, pa do tanjih, gubi se vrijeme s podvlačenjem sajli ili lanaca ispod trupca.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
dobro je ovo pomagalo samo sto treba prduziti ovu ruku umjesto toplingera i onda mozes i tovariti nesto

sto je tice viljuski mogu one hvatati i manje precnike samo im treba navariti jos po jedan zub otprilike na 2/3 gledajuci odozgo nadole

i viljuske se mogu napraviti od onoga rebrastog zeljeza sto se koristi u gradjevini debljine od 25 do 30 mm , samo se moraju saviti kovanjem
taj metal je jako zilav PROVJERENO
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
evo malo vitla u akciji
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 
V

VTZ

Guest
A ovaj kamion je "samo" mučila uzbrdica i skliski teren, ili je neplanirano završio izvan glavne ceste?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
muclo ga je sto je na njemu istrazna busotina i mora da se postavi na odredjene lokacije a ta lokacije je bila tamo ispod ohih sijena

ustvari oboje ga je mucilo samo ona podloga je ustvari povrce i stvorila je se samo pokorica kroz koju je propadao kao lud, ovo sto vidis na slici2 je mala maca od podloge
 
V

VTZ

Guest
Pretpostavljam da dolje ispod vitla imaš nekakvi klin, s kojim se usidriš za podlogu? U protivnom bi se moglo dogoditi da vitlo vuče tebe umjesto kamiona?!
 

Najnoviji postovi

Na vrh