• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Napokon moj dragi krpan da obuje pomočnu kuku .
Nije još gotova ali nije mogla izdržati premijeru ovako ispod čekića .

misliš da se ovdje neće saviti ?

fotografija0126sb.jpg
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
nebi se trebalo savitiali ja bi napravio drugačije tj.puno bliže vitlu bez ove distance što je savo obilježio
 
M

Miško 007

Guest
Ovo je totalno netočno.
Rebra za hlađenje cilindara na zračno hlađenim motorima su puno otvorenija nego rebra na hladnjaku vode. Ako misliš da se vodom hlađeni motor nemre pregrijati radi zaštopanosti hladnjaka (bilo iznutra ili izvana), onda se grdo varaš.

Vozio sam zračno hlađenje i koma za mene čist promašaj i ne bi si nikad to više uzeo. :rolfer:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
pitao bih aj tebe koji je bolji da si bio u mojoj situaciji kada mi je crk'o hladnjak a nov košta 230e :madmana:
i još da ti ne pominjem da sam mijenjao skoro glavu na rusu , polovna 150e :madmana:
ništa vazdušaru ne fali , čak je i jednostavniji i pouzdaniji jer imaš dva signala za pregrijavanje , kazaljku temperature i lampicu alternatora

dok recimo u vodenjaka iz nekog razloga ti zafali vode a ti ne pogledaš kazaljku na vrijeme i spremaj pare za generalku
vazdušari su dosta žilaviji i imuniji na pregrijavanje
 
M

Miško 007

Guest
Zbog čega je koma?

Koma je jer se pregrijava bar sam ja tako vidio na torpedu ...
A kamo u košnju i prašinu.....
Ali kako ko voli i izvoli...
Meni se to ne sviđa i takve stvari izbjegavam ...
Kad se prisjetim jedne peglice što smo radili iz nje... 8)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Postoji nešto kaj se zove moment savijanja , plastična deformacija i kalkulator .
Pa izračunaš

ma ja sam ti totalno nepismen čovjek ali nema šta mi se nije smotalo do sada :mrgreen:
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Koma je jer se pregrijava bar sam ja tako vidio na torpedu ...
A kamo u košnju i prašinu.....
Ali kako ko voli i izvoli...
Meni se to ne sviđa i takve stvari izbjegavam ...
Kad se prisjetim jedne peglice što smo radili iz nje... 8)

Na kojem Torpedu? Može se pregrijavati samo ako je nešta neispravno. Recimo ako cure brtve na poklopcima ventila pa maste cilindre, hvata se prašina pa može doći do pregrijavanja. Jedna brtva košta 20kn i zamjeniti je najmanji problem, potrebno je otpustiti jedan jedini vijak. Na 9006 je problem pregrijavana riješen tako da je stavljen lim koji ne dozvoljava da zrak brzo na sve strane izlazi van, pa tako slabo dolazi do 6og cilindra koji je znao ribati, nakon takvog riješenja problem je otklonjen, znam nekoliko primjera i traktor se ni u najtežim uvjetima nije pregrijavao, tj. ribao na 6om cilindru. Na motorima sa 3 i 4 cilindra nema govora o pregrijavanju, ako je sve kako mora biti.

Probaj nakon tanjuranja ili bilo koje rada u prašini ne oprat hladnjak na traktorim sa vodenim hlađenjem ša ćeš vidjet šta će se događat.

Ima i nekoliko rusa kak ih zovem ali mislim na Vladimirca koji također imaju zračno hlađenje i nema problema.

Sve ima prednosti i nedostatke i ne možeš generalizirati stvari. O ne pranju i održavanju traktora ide tebi u "prilog", bez uverede, to si sam rekao.
 
M

Miško 007

Guest
Pa ja nikad ne perem traktor poslije oranja ili tanjiranja s vodenim hlađenjem nikad ne kuha dok zračno je jer sve ta prašina i sve za mene je to promašeno i ne bi volio više imat nešto sa zračnim hlađenjem .
Po meni je to najveća glupost koju su mogli smisliti..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Da je to najveća izmišljena glupost svijet bi bio skoro pa savršen, al nije zato šta postoje tisuće večih gluposti. I naravno, biraj po svojoj želji, tako je najbolje, uživaj u vodenom hlađenju i neka te ništa u tome ne sprjećava a osobito moje mišljenje. pozdrav
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Pa ja nikad ne perem traktor poslije oranja ili tanjiranja s vodenim hlađenjem nikad ne kuha dok zračno je jer sve ta prašina i sve za mene je to promašeno i ne bi volio više imat nešto sa zračnim hlađenjem .
Po meni je to najveća glupost koju su mogli smisliti..[/QUk

čitajući tvoje postove apsolutno ne držiš do svojih strojeva tako da mi tvoje mišljenje i iskustvo puno ne znači
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
s vodenim hlađenjem nikad ne kuha dok zračno je jer sve ta prašina i sve za mene je to promašeno i ne bi volio više imat nešto sa zračnim hlađenjem .

Po meni je to najveća glupost koju su mogli smisliti..

Zračno hlađenje ne kuha.
Potrošnja manja.
Lakše održavanje.
Jednostavniji sistem, manja mogućnost kvara (nema hladnjaka, crijeva, pumpe, termostata, pipa, zima-antifriz) samo jedan remen.

E, nego, ajde mi reci kako znaš kad zračnjak prokuha? Po čemu to vidiš?

E miško, opet trla baba lan oće ti neko više dat ban..
 

Koko

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
418
Ne mogu vjerovati da danas netko još misli da je zračno hlađenje bolje od vodenog? Pa pogledajte si koji se strojevi danas rade sa zračnim hlađenjem, motorke, motokultivatori i kosilice:roll: Vodeno hlađenje omogućuje ujednačenu i nižu temperaturu motora, samim time omogućuje manju potrošnju goriva, gotovo je neosjetljivo na prljavštinu, motor radi tiše,... To su prednosti koje višestruko nadmašuju "jednostavnost" zračnog hlađenja.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Ne mogu vjerovati da danas netko još misli da je zračno hlađenje bolje od vodenog? Pa pogledajte si koji se strojevi danas rade sa zračnim hlađenjem, motorke, motokultivatori i kosilice:roll: Vodeno hlađenje omogućuje ujednačenu i nižu temperaturu motora, samim time omogućuje manju potrošnju goriva, gotovo je neosjetljivo na prljavštinu, motor radi tiše,... To su prednosti koje višestruko nadmašuju "jednostavnost" zračnog hlađenja.

ma možeš ti milijun stvari navest za vodeno ja ostajem jedan od onih kojima je zračno zakon!
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ajde molim te,ti i vodeno.Deutzov šestak je bil v prašini do grla i nikad nikakvo grijanje motora.Osmak v kompresoru isto tak,a ak si ikada videl prašinu v kamenolomu kod bušenja,onda ti je sve jasno,a ako nisi onda si zamisli uvjete u kojima nebreš disati.I v takvim uvjetima je jedan motor odradil 19000 sati,a nije rasklapan bil.
Glavni uvjet tome je da se stroj nakon svakog radnog dana očisti,ispuše i ideš dalje.A ako je tebi problem očistiti svoj stroj,napominjem svoj stroj,jer ti on svaki dan kruh služi,onda ti nemaš nikakve tehničke kulture osim srati po zračnom hlađenju.
 
M

Miško 007

Guest
Ne držim ja izdrabim stroj i prodam ne bacam novce u njega on meni zaradi...
A zračno hlađenje je ***** prema vodenom..
Svaki cigan svog konja fali...
Stroj na vrućini i opterećenjem kuha ko lud dok voda ne bolja je manje se grije...
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ajd ušparaj malo tipkovnicu i razmisli o ovome kaj pišeš.Delal sam ja i sa zračnim i sa vodenim hlađenjem.Motori od Deutz-a i vodeni i zračni,CAT,OM,Perkins i mislim da morem pričati adekvatno o tome.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
ajd' malo smanjite doživljaj oko hladjenja

@miško 007
ovo je mjesto za razmjenu mišljenja , rekao si svoje mišljenje , potkrijepio ga sa nekoliko svojih postova i ja mislim da je to dovoljno
da se trudiš da preorjentišeš nekoga da je bolje ovo ili ono ja mislim da je teže i od sizifovskog posla
neki ljudi jednostavno imaju drugačije mišljenje i pomiri se sa time
 

Najnoviji postovi

Na vrh