• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Ne držim ja izdrabim stroj i prodam ne bacam novce u njega on meni zaradi...
A zračno hlađenje je ***** prema vodenom..
Svaki cigan svog konja fali...
Stroj na vrućini i opterećenjem kuha ko lud dok voda ne bolja je manje se grije...

ajoj, daj mi reci samo koja voda kad na zračnom nema vode.

Štedi tipkovnicu kak ti kolega veli.

Ako ne održavaš pravilno, niti jedan ti neče trajat kolko bi trebal a ako vodiš brigu onda nema razlike...
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
vitlo tajfun EGV 40SI

pukao mi je lanac na vitlu (sa kardana na spojku-bubanj).
da li da kupim novi lanac? gdije ga kupiti?
ili da ga popravljam?
kako se lanac mijenja, tj. ako popravim ovoga kako ga stavljam opet na mjesto????
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,026
Ne mogu vjerovati da danas netko još misli da je zračno hlađenje bolje od vodenog? Pa pogledajte si koji se strojevi danas rade sa zračnim hlađenjem, motorke, motokultivatori i kosilice:roll: Vodeno hlađenje omogućuje ujednačenu i nižu temperaturu motora,
Ujednačena temperatura - upitno
Niža - točno, no čemu korist?

samim time omogućuje manju potrošnju goriva
Totalno netočno. Identičan zračno hlađeni motor ima do 5% nižu potrošnju od vodom hlađenog. To ti je najvidljivije na Same motorima, jer postoje dvije izvedbe (zračno i vodom hlađena) ISTOG motora.

gotovo je neosjetljivo na prljavštinu,
Totalno netočno. Otvori rebara na zračno hlađenom motoru su puno veći nego otvori na hladnjaku. Osim toga, zračno hlađeni motor mora odvesti manje topline hlađenjem cilindara nego identični vodom hlađeni motor, jer ulje odvodi veći dio topline nego na vodom hlađenom motoru, a i motor ima veću termičku iskoristivost.

motor radi tiše,... To su prednosti koje višestruko nadmašuju "jednostavnost" zračnog hlađenja.
Točno. Najveći nedostatak zračno hlađenog motora je buka.

Imam dva taktora: jedan zračno (Same) i jedan vodeno hlađeni (Štore).
Na prvom nakon branja kukuruza nemaš kaj čistiti, dok na drugom treba jako paziti na kiler, jer ga suha kukuruzovina rado zapuni.

Ovo kaj ti Hrvoje veli je također točno: niti jedan vodom hlađeni motor nemre raditi u tak prašnim uvjetima s minimalnom brigom kao zračno hlađeni motor. To sam videl na nekoliko primjera: jedan je kamenolom, a drugi je nekoliko sušara kukuruze (puno pljeve). Niti jedan problem nemaju s hlađenjem na tim aplikacijama.

Edit: Savo, daj preseli ove rasprave u odgovarajuću temu.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
@zj a koja je po tebi odgovarajuća :confused:

evo ja upravo sastavljam moje vitlo jer sam ga rasklopio i poravnjao mjesto gdje naliježe lamela , i onaj dio na trubi i onu ploču koja dolazi sa strane

na sajmu sam gledao poprečni presjek tajfun vitla sa duplim lamelama i mogu vam reći da mi se opasno svidjelo
imam i slike negdje samo da ih iskopam
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,026
Neznsm, da ne ispadne da spamam temu ;)

Pod duplim lamelama misliš na dva diska? U najmanju ruku smanjena je sila potrebna za aktiviranje kao i trošenje lamela. Nego kak se pokazalo tvoje u namatanju sajle?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
ajde samo još jedan post da vidim koji ima u sebi cilj podjebavanja i ima da puknem ban bez razmišljanja :mad:

@zj
pa soildno se pokazalo namatanje sajle , opet dolazi do sklizavanja ali daleko manje nego što sam gledao druga vitla u radu
ja još uvijek nisam ništa klasično radio sa njime , znači izvlačenje trupaca i drva , nego sve što sam radio je premiještanje bušotina gdje su sile vučenja nenormalno velike jer se radi o strojevima teškim od 3.5 do 8 tona
upravo ta preopterećavanja su mi zeznula lamelu , ali taj posao je dobro plaćen tako da sam svjesno išao u to :blackeye
upravo sam danas dobio dijelove sa tokarenja gdje su nagazne površine na koje naliježe lamela poravnjate , još treba lamela da se poravnja jer nije mogla da se uhvati u strug pa sam danas morao praviti neki alat da se prihvati sa njime

nakon pola sata ubjedjivanja sa memorijskom karticom konačno sam prebacio slike na komp :mad:
evo slike ''srca'' tajfuna , i ja sam im pozavidio na izvedbi

17052011729.jpg


17052011728.jpg


17052011730.jpg


a evo i jedna slikica moga vitla i kako su poravnjate površine
image059h.jpg
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Savo,ploče su od Hardoxa ili kakvog drugog materijala na tvojem vitlu?I kakva lamela dolazi unutra?Jel bi se dalo kaj iskombinirati sa klasičnom lamelom od traktora ili auta?
P.S.
Svaka čast na odrađenom poslu.Na ono se ipak nije moglo šuteti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
moglo bi se ukomponovati da se uglavi kamionska lamela ali pitanje je ima li potreba za time , jer je kod mene srce lamele običan lim

ovaj kotur gdje ide sajla nije obično zeljezo , malo je tvrdje išla obrada
a ovaj ploča koja ide sa vanjske strane lamele je gusana

lamelu ću slikati kada je dobijem sa obrade
 
B

bosniahos

Guest
pitanje za strućnjake sa iskustvom

Več dulje vrijeme imam potrebu za srednje jakim šumskim vitlom.Pošto doma imam neko vitlo tj. ostatak vitla koji se nekad koristilo u građevinstvu a bilo je sastavni dio velike mješalice za beton trebal bi savjet.Dali da ostavim da pravac namatanja sajle na kolutur bude u pravcu kao i traktor,znaći u linij a skretanje sajle tj. dopremanje sajle na kolutur izvedem <kao Savoris na svojim ranijim modelima<sa dvi ili tri manje špulje.Ili da iskoristim neki L prenos od nekog reduktora pa da kolutur gdje se namata sajla stoji popreko u odnosu na traktor.To vitlo ima prenos sa manjeg lančanika na veći .lamelu i koćnicu na trombli.Koje su prednosti i mane ove kombinacije po pitanju trajnosti.Broj zubi lanćanika mogu kasnije spomenuti ako je potrebno.Vitlo bi koristil nekoliko puta godišnje al bi ga volil sam napraviti.hvala
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
misliš da se ovdje neće saviti ?

fotografija0126sb.jpg

nebi se trebalo savitiali ja bi napravio drugačije tj.puno bliže vitlu bez ove distance što je savo obilježio
Distanca je morala biti jer se inaće ne bi moglo klatiti ljavo/desno .
Samo da izvjestim savu da se nije popigala ..opet je znanost nadjačala surovu praksu .
Vitlo više nije moglo,procvilile amele uza svav moj trudo povlačenja ručke ..a kolutura je preživjela ,jel to dobrar test?
Ima i negdje neki film na mobu ..pa možda nešto skemijam da ne osramotim (i) krpana .
Uglavnom preporuka svakom tko ima šumu na brdu nek sredi papire i kupi na ravnom ..to je moj savjet u vezi vitlanja .
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Uglavnom preporuka svakom tko ima šumu na brdu nek sredi papire i kupi na ravnom ..to je moj savjet u vezi vitlanja .
e ovo ti je nešto najpametnije što si rekao od svojih postova :prayer:

a savit će se ništa ti ne brini :rolfer: čak si ti prvi uveo pojam ''neke čudne sile'' na forum :finga:
 
B

bosniahos

Guest
Dal sam postavil pitanje na krivom mjestu

Na predhodnoj stranici sam tražil savjet u vezi samogradnje manjeg vitla 2 do 3 tona,ne više.Pošto mema nikakvog odgovora recite da nisam postavil pitanje na krivu stranicu.I gdje da ga postavim.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
postavio si na pravo mjesto
samo niko ti nema odgovora , upotpuni malo svoje pitanje
slikaj to svoje čudo jer ti niko nemože odgovoriti a nezna o kakvom se vitlu radi , ja sam nekada davno vidio to na mekoj mješalici ali nisam obraćao pažnju i neznam o kolikim se gabaritima radi
slika mnooooogo pomaže

Jel znas za cega sluzi ova "glava" na koju ide crijevo od hidraulike? Jel to kvacilo, kocnica ili sta vec?
ups , ovo pitanje nisam ni vidio
ova glava je uključivanje vuče , znači ono što mi povlačimo ručno komandu za vučenje ovdje se radi hidraulično
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
kakav da stavim kardan na vitlo? običan ili onaj sa spojkom?

ja stavljam obični bez spojke Turski za 500kn izdrži otprilike 1.5-2god ovisi koliko radim i kupim oper isti takav i udri
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
ako već stavljaš sa spojkom onda samo preopteretna spojka , ona frajlauf ti apsolutno ništa ne znači
mada pitanje je koliko ti i ona treba jer lamela bi trebala ujedno da služi i kao ograničavač upotrijebljene sile

danas sam kod kolege vidio rasklopljenog krpana 5t , problem mu se javio usled prečestog podmazivanja lanca da je mast otišla do lamele i počela je jako da kliza
svi koji imate krpana od 5t obratite pažnju na podmazivanje lanca , nemojte pretjerivati jer nema nikakve barijere izmedju velikog lančanika i lamele i mazivo može lako da podmaže i lamelu
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
kakvom spojkom , spojki ima nekoliko vrsta i funkcije?

neznam, zato pitam. da li da uopće stavim sa spojkom? kakvom?
imam na frezi onaj kardan sa tarnom spojkom,a na samoutovarnoj onoga sa nekom čegrtaljkom ili kak da to nazovem, kod preopterečenja preskače.
ali tu mi treba puno krači, pa ne želio ove kratiti bez veze.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
neznam, zato pitam. da li da uopće stavim sa spojkom? kakvom?
imam na frezi onaj kardan sa tarnom spojkom,a na samoutovarnoj onoga sa nekom čegrtaljkom ili kak da to nazovem, kod preopterečenja preskače.
ali tu mi treba puno krači, pa ne želio ove kratiti bez veze.

Kao kaj veli savo nije potreban nikakava dodata zaštita za vitlo --ako bi bila ona" sa lamelama " ne bi štetila ..ali ako nemaš takvu ništa strašno .
Lamelna spojka bi bila smo jedna dodatna zaštita za slućaj nezgode neke druge prirode .
npr: pukne lanac pa se zaglavi oko malog lančanika , pukne križ kardana pa se ostatak zaglavi između poluga hidraulike itd.uglavnom da te ne plašim bezveze .
 

Najnoviji postovi

Na vrh