• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
Kao kaj veli savo nije potreban nikakava dodata zaštita za vitlo --ako bi bila ona" sa lamelama " ne bi štetila ..ali ako nemaš takvu ništa strašno .
Lamelna spojka bi bila smo jedna dodatna zaštita za slućaj nezgode neke druge prirode .
npr: pukne lanac pa se zaglavi oko malog lančanika , pukne križ kardana pa se ostatak zaglavi između poluga hidraulike itd.uglavnom da te ne plašim bezveze .

puknuo mi je pogonski lanac na vitlu, a neznam radi čega (da li sam da toliko opteretio??). pa da mi se to ne dogodi opet mislio sam kardan sa spojkom koristiti.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
puknuo mi je pogonski lanac na vitlu, a neznam radi čega (da li sam da toliko opteretio??). pa da mi se to ne dogodi opet mislio sam kardan sa spojkom koristiti.

Mogu samo nagađati ...
Možda je greška na lancu ,
možda je loše kvalitete ,
možda je labav pa je "zajašio" na lančanik ....
možda si jednostavno pretjerao:oops: .
Ako staviš kardan sa spojkom ostaje problem kako pravilno podesiti spojku tj. da prenosi moment mrvicu manje nego podnose pogonski djelovi vitla ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
spojka se lako ograniči na željenu silu vadjenjem oprugica iz nje ;)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
spojka se lako ograniči na željenu silu vadjenjem oprugica iz nje ;)
A kako znati koliko?- npr. da nosi a da ne potrga lanac .:mrgreen:.ili riskirati jedan lanac da podesiš spojku ?:madmana:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
ako već stavljaš sa spojkom onda samo preopteretna spojka , ona frajlauf ti apsolutno ništa ne znači
mada pitanje je koliko ti i ona treba jer lamela bi trebala ujedno da služi i kao ograničavač upotrijebljene sile

danas sam kod kolege vidio rasklopljenog krpana 5t , problem mu se javio usled prečestog podmazivanja lanca da je mast otišla do lamele i počela je jako da kliza
svi koji imate krpana od 5t obratite pažnju na podmazivanje lanca , nemojte pretjerivati jer nema nikakve barijere izmedju velikog lančanika i lamele i mazivo može lako da podmaže i lamelu

kod novog modela kao što je moj je lamela zaštićena i nema šanse da dođe ulje ili mast do nje
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Vi govorite o frikcijskoj spojci? Pretpostavljam da je kod njih poznata vrijednost momenta ili obodne sile pa razmišljam da se napravi proračun u odnosu na lomnu silu lanca koj bi opet trebala biti poznata. Doduše, gledam u Deckeru, ima dosta faktora određenih tablično, makar znam da ni to često nije dovoljno
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,242
Možda ima "divlji" korak. Neke firme pribjegavaju tome da mogu skupo prodavati rez. dijelove.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
A kako znati koliko?- npr. da nosi a da ne potrga lanac .:mrgreen:.ili riskirati jedan lanac da podesiš spojku ?:madmana:

za početak izvadiš pola oprugica i dodaješ po jednu-dvije , onako od oka možeš znati kolika potezbna sila je dovoljna , ne treba biti proklet pa da vučeš pola šume za sobom

a što se tiče lanca ,
izmjeri korak lanca (znači osovinski razmak valjčića)
izmjeri prečnik rolnice na lancu
izmjeri dužinu rolnice na lancu

pa da vidimo jeli to neki standardni lanac ili je ''ljevak'' kako reče ZJ
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
da li netko zna na što se odnose ove kategorije kardana? (kardan kategorije 4 i kardan kategorije 6). I kakve snage prenose spojke na njima??
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,316
evo dečki da se pohvalim a vi i dalje raspravljajte o kardanima, kupio sam tajfuna 3t iako sam se kleo u krpana 5t, vitlo nije novo ali je sam postroj generalno uređen-novi lančanici(oba), novi lanac, lamela također, jedino me malo buni sajla 12-ica na tako malom vitlu-očekivo sam 10-ku, sajla još trpi ali imam novu 12-icu 80m pa to budem odmah promijenio ili se malo strpio pa nabavio 10-ku, 12-ice ide 50m a to mi več sad predstavlja malecki problem premda vitlo još nisam ni dovezao doma...slike vrlo skoro čim ga dopeljam
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
slike slike , i nemoj da se kuneš u krpana jer ja kada sam vidio uživo ostale modele tek onda sam shvatio gdje je krpan na toj ljestvici ;)
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
slike slike , i nemoj da se kuneš u krpana jer ja kada sam vidio uživo ostale modele tek onda sam shvatio gdje je krpan na toj ljestvici ;)

Savo možeš da uspoređuješ nešta s čim si radio a ne ono što si vidio kako ti kažeš uživo
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
hrvoje gledao sam krpana i rasklopljenog u dijelove , znači konstruktovno sam ga upoznao , radio sa njim NISAM , znam čovjeka koji ga ima i drugi svjedoci su mi pričali da je povlačio čuda za sobom
niti sam rekao da je krpan loš nego samo da ima i bolje od njega :roll:

recimo ako uporedim ''običnog'' krpana 5t i UNIFOREST 5T po meni je duplo bolji uniforest s'tim da i krpan nije loš naspram njega , nešto je jednostavno bolje od nečega
a cijena je bila kada sam gledao , krpan 1100e , uniforest 1400e , vrijedi dati još ovih 300e za nešto što je daleko bolje :supz:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
hrvoje gledao sam krpana i rasklopljenog u dijelove , znači konstruktovno sam ga upoznao ,
I jel si se napokon uvjerio da ima štiftove na mehanizmu za pritiskanje lamele ili kako si tvrdio kuglice ? .to mi je ibtno , jako bitno....:finga:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
štiftovi , sa vana je djelovalo kao kuglice

a gdje sam ja to TVRDIO da su kuglice ?
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,316
hehe još nema slika ali sam malo "istraživao" i nigdje nisam našao tajfuna od 3t i 3.5t a da na njega ide sajla 12-ica pa kad ga dopeljam idem ga mijeriti u mm da vidim što sam stvarno kupio ali prema svemu nađenom, pročitanom i viđenom vitlo definitivno mora biti jače od 3.5t
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
hehe još nema slika ali sam malo "istraživao" i nigdje nisam našao tajfuna od 3t i 3.5t a da na njega ide sajla 12-ica pa kad ga dopeljam idem ga mijeriti u mm da vidim što sam stvarno kupio ali prema svemu nađenom, pročitanom i viđenom vitlo definitivno mora biti jače od 3.5t

ta brojka 3,5tone, 4tone, 5 tona ti tak ovisi o tratroru kak je težak i visini vodilice od sajle na vitlu od poda. zabadaf ti 10 tona vitlo kojem visoko izlazi sajla i laki traktor, dizat ce ga u zrak, koristit ces toliko tona vitla kolika ti je protuteža traktora i samo se bez veze troši lamela jer nemreš nikad tak do kraja uključiti spojku. ja imam sad toga tajfuna egv 40si, dosta nisko mu ide van sajla(mislim da nekih metar visine), širok je metar i 40cm, dobro se ukopa, sajla ide sporo kaj je dobro (stigneš sve pratiti) i opće mi ne diže moga universala, znači da dosta dobro iskorištavam tu brojku od 4 tone
 

Najnoviji postovi

Na vrh