• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
etnošindra ..nije jedan traktor nije stvoren za šumu ..traktor u šuni je zlo i muka .
nije prilagođen snagom , opremljen vezom za podlogu , opremom, sigurnosnim kerefekama ,itd.[/QUOTE]

Slažem se puknuti s tobom i sa tjj-om...odustao sam od lkt-a šumskog zglobnog traktora jer ak nemam posla u šumi, može mi doma ležat ispod oraha. poljoprivredni traktor mi odgovara jer je u mojem slučaju multifunkcionalan, za šumu, čišćenje snijega, prijevoz prikolicom, malčiranje, poljoprivredu....
Po tim nekim neobičnim kombinacijama, ja sam ti jedinstven tu na svojim prostorima...obzirom da mi je bio potreban kamion za prijevoz pijeska, zemlje, iskopa, palete, drva metrice i višemetrice...kupio sam MB 1619 4x4 kiper s kranom, namontirao štice, škare za trupce i ispostavilo se da je to bio pun pogodak. Iako su se svi sprdali, moj kamion je prošle godine radio po cijele dane...sad su svi uokolo počeli kemijati i slagati takvu kombinaciju...evo vam slike dole.....
Razvodnik sa komandama sam prebacio gore sa sjedalicom, ovo su slike prije dorade...
Jedina mana je što je ovo građevinska dizalica koja je nespretnija kod utovara trupaca i sporija zbog manje pumpe od šumarske dizalice ali kad se malo proljepša namontirat ću šumarsku dizalicu hiab 700 sa bržom pumpom protoka 80 litara i problem riješen.
 

Prilozi

  • Fotografija0231.jpg
    Fotografija0231.jpg
    39.7 KB · Pregleda: 2,498
  • Fotografija0037.jpg
    Fotografija0037.jpg
    30.3 KB · Pregleda: 3,980

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Pošto nema teme "mehaniča radionica za vitla" budem tu pisal.
Situacija je sljedeča, na mom Krpanu4 se sajla izvlači sve teže i teže.
Skoro da ju jedan čovjek več nemre sam izvuči.Nedavno sam menjal ležaj na gornjem koluturu zdrobil se je lager hamatom.Al opet ide teško i sve teže.
Moje pitanje je dal je od vas ko skidal bubanj i dal treba na nekaj posebno obratit pažnju prilikom skidanja. Čini mi se da treba i lagere na bubnju? Ima ko kakvih iskustva ili sličan problem?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
kolega je rasklapao krpana5 i nema ništa spektakularno
on je rasklapao iz razloga što je pretjerao da podmazivanjem lanca pa je podmazao i lamelu :lol:
 
M

Miško 007

Guest
Svako vitlo ima propisno podmazivanje koliko radnih sati , pa dotezanja lanca i tako .
Niko se toga ne pridržava pa vitla štekaju..
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Pošto nema teme "mehaniča radionica za vitla" budem tu pisal.
Situacija je sljedeča, na mom Krpanu4 se sajla izvlači sve teže i teže.
Skoro da ju jedan čovjek več nemre sam izvuči.Nedavno sam menjal ležaj na gornjem koluturu zdrobil se je lager hamatom.Al opet ide teško i sve teže.
Moje pitanje je dal je od vas ko skidal bubanj i dal treba na nekaj posebno obratit pažnju prilikom skidanja. Čini mi se da treba i lagere na bubnju? Ima ko kakvih iskustva ili sličan problem?

ja sam svoje rastavljo par puta jednostavno da nemože biti jednostavnije
Mislim da ti je sajla zgužvana na bubnju pa teško ide van
razvuci je s drugim traktorom ako drugačije ne ide i zakvači nešta veliko npr komad od 1-1.5m3 i vitlaj da sajlu ljepo rastegneš i namotaš na bubanj ako opet ide teško onda rastavljaj bubanj
 
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
220
ja sam svoje rastavljo par puta jednostavno da nemože biti jednostavnije
Mislim da ti je sajla zgužvana na bubnju pa teško ide van
razvuci je s drugim traktorom ako drugačije ne ide i zakvači nešta veliko npr komad od 1-1.5m3 i vitlaj da sajlu ljepo rastegneš i namotaš na bubanj ako opet ide teško onda rastavljaj bubanj

slažem se, problem kod slaganja sajle prvi je uzročnik težeg izvlačenja, no provjeri i onu maticu veliku ne znam sad koji je točno broj jer sam ju ja uvijek rukom dotezao. matica ti se nalazi s vanjske dostupne strane na sredini bubnja... ako je ona zategnuta malo jače onda se teže sajla zna izvlačiti, a ako je baš fest zategnuta zna se sajla sama vraćat u bubanj bez potezanja poluge...
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Problem je u tome da je Krpan5 ipak neka "balkan" izvedba.
Nema baš nekih mogučnosti podmazivanja bez da se sve raskopa.
Ležajevi su svi zatvoreni i osim lanca nema s vana kaj mazat.
Sajlu tu i tam razmotam cijelu pa ju namotam pod teretom da se ne petlja na bubnju.
Na velikoj matici se štela prazan hod lamele.

@hrvoje01
Kad si rastavljal dal si razmotal sajlu ili si skinul bubanj sa namotanom saljom?
 

čiko

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
266
vitlaj da sajlu ljepo rastegneš i namotaš na bubanj ako opet ide teško onda rastavljaj bubanj
Ako sam dobro shvatio to ovi na videu rade, samo drugi način :scratch
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=UsYJNWEXW4k&feature=related[/YT]
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Pozdrav dečki, :supz:

Već sam duže vremena ovdje redovito, čitam gledam i pručavam sve što napišete, i legende ste!

E sad napokon da nešto i pitam, naime stari i ja radimo u svojoj šumi drva za svoje potrebe, najviše grab i bukva, znači za ogrjev.

E sad, u nekoj kombinaciji uzeo je on vitlo uniforest 35e , kakvo je vaše mišljenje i tom vitlu? Znam da je 3,5 tone, dali je to jako premalo?

Inače koristimo za šumu rusa t40 i do sad nismo imali vitlo ovo je prvo :D
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
uzeo si pilu od vitla, a koji model je? a 3 i po tone je sasvim dovoljno za što vama treba a t 40 je zverka po onome što sam vidio i čuo
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
model je 35e

Netreba nam nešto profesionalno kao što sam rekao, to više za sebe što radimo malo drva za ogrjev, do 50 metara godišnje. Mislim da je ipak bolje od onih što ekipa prodaje a home made su.

I cijena je bila oko 600 eura, dali je to ok? Uletilo je na brzinu pa nisam stigao ni provjeriti cijene ali vidim da su vani po internetu oko 1500 eura...

E sad još dok naučimo raditi sa njim doma na dvorištu da se nepogubimo kad dođemo u šumu :D one špagice su nam zbunjujuće :D
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
to je super vitlo, kvalitetno, po meni ko i tajfun, (ja imam tajfuna). i nije preslabo, pogotovo ako ga koristiš samo za svoje potrebe i netrebaš si nekakvu normu nabijati, a ima i donju koloturu pa preko nje s njegovih 3.5tone možeš povuči ko i s onim običnim krpanom od 5 tona (jer ti nebu dizalo prednji kraj traktora u zrak)....uglavnom vitlo je dosta dobro
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Heheh, svaka vam čat dečki, mislim da nema foruma da se ovako przo neko javi :D

A kad čujem ovakve pohvale od vas znalaca odmah mi je lakše, jel bilo me malo frka da se nezaletimo, jer svi hvale krpana i tajfuna i najviše spominju.

Mislim da če kombinacija sa donjim koloturom i rusom bit ko grom za ono što nama treba, a na lakše stvari če i 539 u pogon.

Dečki :drinkers:
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
model je 35e

Netreba nam nešto profesionalno kao što sam rekao, to više za sebe što radimo malo drva za ogrjev, do 50 metara godišnje. Mislim da je ipak bolje od onih što ekipa prodaje a home made su.

I cijena je bila oko 600 eura, dali je to ok? Uletilo je na brzinu pa nisam stigao ni provjeriti cijene ali vidim da su vani po internetu oko 1500 eura...

E sad još dok naučimo raditi sa njim doma na dvorištu da se nepogubimo kad dođemo u šumu :D one špagice su nam zbunjujuće :D

špagice su odlična stvar, stojiš metar, dva od vitla i traktora i bolje vidiš situaciju kak ide, kak i kud ide drvo i traktor......i trebaš dobro postaviti traktor, uvijek da je u pravcu sajle tj. u pravcu vitlanja i dobro ukopati vitlo (kad ga spustiš i kreneš u rikverc uključi prednji pogon i nek se kotači okrenu da se vitlo zabije u zemlju) i dobro gledati na sve kak ide i nemaš problema
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
još sam na poslu, pa malo oči odmaram po ovim forumima :D. kad stigneš daj stavi nekakve slike vitla i traktora...:)
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Bit če slike sutra već od vitla , a traktora i ostale opreme kad se krene u šumu :D

Tako se i nama čini da je ovo bolje sa špagam jel se stoji bočno a ne ono kad se iz traktora upravlja preko poluge.
 

stihlMS660

Član
Tu od
18 Stu 2010
Poruka
276
Bit če slike sutra već od vitla , a traktora i ostale opreme kad se krene u šumu :D

Tako se i nama čini da je ovo bolje sa špagam jel se stoji bočno a ne ono kad se iz traktora upravlja preko poluge.

kad imaš polugu moraš stajati neposredno na vitlu, tj odma pokraj njega i večina se još nogom upre u vitlo, čovjeku iz okolice, ima vitlo s polugom, se digao prednji kraj traktora i kad je pustio polugu traktor je pao, vitlo je malo izašlo iz zemlje i drvo je traktor povuklo iza tolko da mu je došao kotač na nogu i slomil gležanj...dok kod špage, ako i se i desi takvo sranje, a može se, ne stojiš tolko blizu ili odma na vitlu, nek si pol metra, metar, dva ili kolko ti paše od njega.....sigurnije su špage...zgob toga slovenci ni nesmuju više kod sebe i u ostaloj EU prodavati vitla sa polugama, nego samo sa špagama, samo ih još nama prodaju jer su sitnicu jeftinija
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma sva nova vitla danas imaju špage, moje je staro pa ima špage....špage su zakon pogotovo kod slabijig traktora na kojima se mora puno više privitlavati
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
Ako radiš samo za svoje potrebe onda može bilo koje vitlo , ali bukvalno bilo koje jer tebi ništa ne znači hoćeš li imati u potezanju 1 metar drva ili 0.5m drva
 

Ivek_sk

Član
Tu od
8 Tra 2011
Poruka
40
Evo slika :D nije baš upicanjen za slikanje ali pošto kažu sljdeči tjedan kišu ide na glancanje :D A onda u akciju :D

Ima i onu mrežu ali je bila skinuta radi transporta.



 
Na vrh