• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
što je to 5,5m...pa ja na ramenu nosim skoro metar...nije mi jasno čemu imamo zglobne traktore, kad za jednog timbera mogu uzeti 10ak imt 533 i u cugu sa njima tjeram 50 m iz šume, a timber ima 4 kubika što vući...al smo mi budale,sutra sve rasprodajem i uzimam si 533 par komada...

meni je sve to jasno jer ja ki niti nemam traktor ali kako drugi pricaju, ovaj s lindnerom od 100ks vuce 8m ovaj s zetorom 3 i ode prednji kraj u zrak i tako... pa nezelim rec nista dok to ne vidim posto on to toliko tvrdi... je rekao da ce mi snimati, znaci prikolica 1,85 x 3 slagano 1m u visinu
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
meni je sve to jasno jer ja ki niti nemam traktor ali kako drugi pricaju, ovaj s lindnerom od 100ks vuce 8m ovaj s zetorom 3 i ode prednji kraj u zrak i tako... pa nezelim rec nista dok to ne vidim posto on to toliko tvrdi... je rekao da ce mi snimati, znaci prikolica 1,85 x 3 slagano 1m u visinu

uopće nije moj nivo da raspravljam o takvim glupostima,to je moguće u idealnim uvjetima...ako on sada sa svojim 533 uspije prazan proći kroz moje najbolje radilište ja ga poljubim tamo gdje ga majka njegova nije i dam mu svoj traktor koji izabere,a ako ne prođe on meni svog 533...uljuči zdrav razum..on ima zadnje gume 11,2-28 ili 12,4-28,za sobom vuče prikolicu koja na sebi nosi teret od 5,5 m drveta...tvrda listača u metrici je teška 750kg po metru prostornom ,puta 5,5 iznosi nešto više od 4 tone tereta, bez prikolice,masa imt-a je negdje oko 1600kg ako se ne varam...dakle stvar je vrlo jasna i najvećem laiku....samo idealni uvjeti i ravnica kao staklo....
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ma zato pitam dali je to moguce, a i ako su jos i debela drva ja mislim da tada tek sijecena idu i do 900kg, kad sam ih ja vozio s kamionom mogu da fulam 500kg ne vise, rekao bi 850 - 900kg da je imao metar
 
N

Nevjernik

Guest
da vas pitam, susjed mi tvrdi da s imt 533 pelje s sume 5,5m debelih drvi... je to moguce?

Začudio bi se koliko on može po solidnom terenu.
S tim računaš da kad ih pocijepa nema više 5,5 meteri sigurna 4 do 4,5 ima.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
ja imam traktor od 3200-3300kg i prednjom vučom, kad u prikolici ima 6-6.5 metara prave mjere, piljeno na furke, kad se iscjepaju ima ih toliko, to je recimo sa prikolicom oko 6-6.5T, traktor ima što vozit po ravnom i prikolica ga dobro ljulja, čim padne malo kiše i raskvasi, jedva ide sa prednjom vučom uz male nagibe.
a imam šume gdje taj isti traktor vozi 2m s prednjom vučom, a imt 533-539 tu ne može izaći prazan.

glupo je nekome vjerovati da sa 533 vozi 5-5.5 m drva, to je sa prikolicom blizu 5T, a imt toliko može voziti po asfaltu koji je ravan ko tepsija i još ako mu naglo pustiš kvačilo propinje. 3-3.5 metra je za ferca puna kapa.

Dobro veli kolega Ttjj, za koji kur.c onda ljudi imaju šumske zglobne traktore, ako jednako tolko može voziti sa fercom
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
nu nitko lud nebi vjerovao da taj ide u skas s time, ili neki grdi teren pa zato ljudi imaju sumske traktore di oni idu ti sigurno neide nijedan imt 5xx ali ovako meni malo i za cestu recimo cudno i nek je i ravno al da je samo malo u skas da treba s smjesta nekako mi je cudno da prvi kraj ne odleti u zrak ili?
 
N

Nevjernik

Guest
Isti je primjer takav da mali traktor može orat s dve brazde i veci duplo jači dve i malo veća colaža.
Ako čovjek zna iskoristit traktor a ne kao neki.
Sve je moguće.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
naslušao sam se ja raznih priča, ali sam i prošao svašta i s takvim igraćima mi ne pada na pamet raspravljati se povučem ja bez problema preko 10 m na 2 prikolice ali opet gdje i kako a negdje sa 2 m imam problema,
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
dečki trebate doći kod mene vidjeti šta je blato pošto imam viška slobodnog vremena radim kod kuma u šumi vozit se ne može nego iznosim na samarima prednji stane 1m zadnji 3m ukupno 4m drva to vozim sa fendtom od 136ks sa sve 4 nove gume ima problema da izađe jer se na 2 mjesta nosi preko potoka ako ne bude sutra kiše uslikat ću pa ćete vidjeti
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
dečki trebate doći kod mene vidjeti šta je blato pošto imam viška slobodnog vremena radim kod kuma u šumi vozit se ne može nego iznosim na samarima prednji stane 1m zadnji 3m ukupno 4m drva to vozim sa fendtom od 136ks sa sve 4 nove gume ima problema da izađe jer se na 2 mjesta nosi preko potoka ako ne bude sutra kiše uslikat ću pa ćete vidjeti

hahaha

a zašto si ne kupite 533, on nosi 5,5m,,, ili Zetor 2511, nmogu oni ni sami, treba biti svjestan svoje moći i ne lupati gluposti, radim drva ali trenutno ništa ne izvozim i ne planiram a u biti i nemam potrebe dok se ne proljepša i osuši a i sam lugar mi nebi dozvolio da mu razjbem cestu
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
dečki trebate doći kod mene vidjeti šta je blato pošto imam viška slobodnog vremena radim kod kuma u šumi vozit se ne može nego iznosim na samarima prednji stane 1m zadnji 3m ukupno 4m drva to vozim sa fendtom od 136ks sa sve 4 nove gume ima problema da izađe jer se na 2 mjesta nosi preko potoka ako ne bude sutra kiše uslikat ću pa ćete vidjeti

ti sa traktorom od 136 ks nosiš 4 m drva,a ovaj sa 533 izvozi 5m...kakav si ti šofer,kupi 533 i prodaj fendt...namjerno sam spomenuo iznošenje i izvoz...upućeni znaju u čemu je razlika...
 

IVANX71

Novi član
Tu od
8 Velj 2013
Poruka
16
Preporuke za traktor

Razmisljam o otvorenju obrta za proizvodnju ogrjevnog drva (cjepanica) za prodaju na inozemnom trzistu.

Za pocetak mislim prevoziti trupce sa kamionom, a kasnije kada posao krene kupiti traktor i jednu on onih velikih prikolica za trupace sa kranom nosivosti 13 ili 14 tona.

Zamolio bih vas preporuku koji traktor i koliko ks treba imati da bi mogao vuci 13 ili 14 tona, ne planiram s njima ici po sumi jedino po sumskoj cesti kuda ide sumarski kamioni do stovarista. Ne bi htio uzeti traktor veci nego treba zbog potrosnje goriva.

Zahvaljujem se unaprijed.
 
Posljednje uređivanje:

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
ako joj je nosivost 13-14T, ona prazna sa imalo boljim kranom ima 4-5T, znači nešto manje od 20T, računaj na dobrog šestaka od kojih 100ks možda i više, sve zavisi od modela traktora, jer nije isti iz sdf grupacije od 100ks ili neki stariji fiat,stajer ili nešto slično.
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
nemojte sad isto napadat čovjeka, neće više uopće htjeti pisati u ovj temi, on je napisao da mu je sujsed rekao i tvrdi da sa 533 vozi 5m drva, a tih 5m je zapravo 3m.
samo bih kolegu zamolio da poslika tog susjeda sa 5m drva i 533.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
nemojte sad isto napadat čovjeka, neće više uopće htjeti pisati u ovj temi, on je napisao da mu je sujsed rekao i tvrdi da sa 533 vozi 5m drva, a tih 5m je zapravo 3m.
samo bih kolegu zamolio da poslika tog susjeda sa 5m drva i 533.

nitko nikoga ne napada nedaj bože, samo se tema razvila u tom smislu da lakše dokaže susjedu da vjerovatno ne govori :icon_e_biggrin:
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
ako joj je nosivost 13-14T, ona prazna sa imalo boljim kranom ima 4-5T, znači nešto manje od 20T, računaj na dobrog šestaka od kojih 100ks možda i više, sve zavisi od modela traktora, jer nije isti iz sdf grupacije od 100ks ili neki stariji fiat,stajer ili nešto slično.

puno premalo,ništa ispod 160ks,provjereno u praksi...
 

tomislav.m.

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
68
nemojte sad isto napadat čovjeka, neće više uopće htjeti pisati u ovj temi, on je napisao da mu je sujsed rekao i tvrdi da sa 533 vozi 5m drva, a tih 5m je zapravo 3m.
samo bih kolegu zamolio da poslika tog susjeda sa 5m drva i 533.[/QUOTevo da se malo ukljucim i ja.meni nije jasno zasto neki misle da ferac nemoze vozit 5m drva.sto puta sam to vidio ne jednom
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
puno premalo,ništa ispod 160ks,provjereno u praksi...

pa nisam mislio da treba baš toliko, bome puno, kod mene šumarija ima IMT 5106 i šumsku prikolicu na kojoj voze 10kubika, i ide on dobro, jedino što je to IMT pa malo dimi, jedanko dimi i na leru i pod prikolicom.


Ja fakat ne znam zašto ljudi ne vjeruju da 533 može vozit 5m drva, možda može kod vas, ne znam kakvo vam je drvo, ali prosušene vrbe i topole čega li već može vozit.
kod mene nema šanse da toliko vozi, može ali kako, kod mene su drva bukva,grab i hrast i ja imam grabovu šumu, jednom sam vozio imt 539 bez kabine sa 4m(mjereno je i sigurno ima toliko uz blagu uzbrdicu, ma samo da se može nazvati uzbrdica, cesta asfaltira i nikad više ni po živu glavu ne bi to vozio. znači situacija kod mene grab srušen isti dan i tovaren na prikolicu 4m na prikolici što je nešto više od 4T, na ferkecu gume ko pljeskavice. to nije za njega a kamoli li još metar više.
kod mene 560 ima što vozit 5 metara i to još po asfaltiranoj cesti.

da vam predočim situaciju, jedan dio šume koji je dalje od mene i gdje ja srećom nemam šumu, rus 82.1 jedva uz uzbrdicu izvlači 5m drva, da je fercu natovarit metar ne bi izašao, a čovjek koji u toj šumi ima kuću, 542 sa tanjuračama 20 diskovima vozi na rikverc uz uzbrdicu, jer je jednom probao naprijed pa je tanjurao put. put nije blato, kaljuža ,niti je sklizak, nego je nabijeni šljunak. kad je šumarija sjekla tu drva kamioni nisu išli dolje, nego su traktorima vukli drva kilometar iz šume na vrh te uzbrdice i tamo iz tovarili.
 

Najnoviji postovi

Na vrh