• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
A imam ija,al svast se jos prica bar tu di ja radim u sumariji,a imam jednu privatnu sumu za radit di ce se ovo vitlo isplatit za manje od tjedan dana,a ja mozd budem moro neki obrt otvarat zbog nekih drugih stvari pa cu vidit sve sta i kak.
 

mataz.17

Član
Tu od
29 Sij 2009
Poruka
183
Daj bože da ti uspije.
Oni idu na to da to bude nemoguća misija.

Vidim da idu tak,sve to mafija,inace imam stalni poso,al posto se bavim s ovim uz poso,otac,jedan prijatelj kucni i ja vec duzi niz godina radimo u sumi,a i borike imam svoje,tak da bice nest,jel i oko toga su poceli sto se tice prodaje borova.
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
dobro vece,poceo sam izradu daske za vitlo igland 2x3tone,interesuje me koliko treba biti odnos obrtaja kardana sa koturom.na vitlu je 4prema jedan,znaci ovaj zubcanik na vitlu jedan krug a kotur 4-kruga.


 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
dobro vece,poceo sam izradu daske za vitlo igland 2x3tone,interesuje me koliko treba biti odnos obrtaja kardana sa koturom.na vitlu je 4prema jedan,znaci ovaj zubcanik na vitlu jedan krug a kotur 4-kruga.



nije tebi sada primarna brzina vrtnje ovog vitla već sama njegova konstrukcija....da bi dvodobošno vitlo došlo do izražaja i da bi se mogli iskoristiti potencijali koje ono pruža,vitlo treba montirati pravilno,a ti si od početka krenuo krivo...to vitlo se montira sasvim drugačije....ti si promašio cijelu koncepciju...
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
nije tebi sada primarna brzina vrtnje ovog vitla već sama njegova konstrukcija....da bi dvodobošno vitlo došlo do izražaja i da bi se mogli iskoristiti potencijali koje ono pruža,vitlo treba montirati pravilno,a ti si od početka krenuo krivo...to vitlo se montira sasvim drugačije....ti si promašio cijelu koncepciju...

a zasto mislite krivo sam poceo,ja zelim da je fiksirano na dasci posto je dosta tesko da nebi kad hocu na oranje da ga prebacujem sa traktora dole.ne bavim se nesto profesionalno sa sumom da bi bilo stalno na traktoru.pozzz.
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
obzirom da je vitlo mehaničko,a ne hidraulično imati ćeš probleme prilikom vitlanja jer se vitlanje obavlja iz kabine,imati ćeš problema i prilikom kočenja doboša (ne vidim kočnice na vitlu) ...dakle vitlom se upravlja iz kabine...takvo se vitlo montira na traktor iza sjedala na zasebno sedlo a daska se kopča na trotočje...ukoliko se dobro složi,montaža i demontaža se obavljaju u roku sat vremena...samu konstrukciju daske si loše započeo...na način na koji si ti započeo uglavnom se montira hidraulično vitlo,mehaničko je poprlično nespretno u toj izvedbi...
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
obzirom da je vitlo mehaničko,a ne hidraulično imati ćeš probleme prilikom vitlanja jer se vitlanje obavlja iz kabine,imati ćeš problema i prilikom kočenja doboša (ne vidim kočnice na vitlu) ...dakle vitlom se upravlja iz kabine...takvo se vitlo montira na traktor iza sjedala na zasebno sedlo a daska se kopča na trotočje...ukoliko se dobro složi,montaža i demontaža se obavljaju u roku sat vremena...samu konstrukciju daske si loše započeo...na način na koji si ti započeo uglavnom se montira hidraulično vitlo,mehaničko je poprlično nespretno u toj izvedbi...

vi ste sasvim u pravu ,ali izgleda niste dobro svatili moje slike to ce biti prirucno za rad iz kabine posto ce samo vitlo iako je na dasci biti blizu za dohvat sa kabine a kocnice nisu jos namontirane posto se jos radi na samom vitlu pa cu ih kasnije sloziti.nego samo me interesuje koliko mu obrtaja treba 1-koliko?u odnosu na kotur i vratilo za karadan.karadan mi radi na 540 i 1000o-min.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
dobro vece,poceo sam izradu daske za vitlo igland 2x3tone,interesuje me koliko treba biti odnos obrtaja kardana sa koturom.na vitlu je 4prema jedan,znaci ovaj zubcanik na vitlu jedan krug a kotur 4-kruga.

Da ti nisi nešto ovdje pogriješio :icon_scratch:
 

mikser

Član
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
322
pa druze ti si ovo prevrno sve naopacke,treba biti u tvom slucaju 4 obrtaja na kardanu a 1 na dobosu,a u tebe je kontra.ovo ne da je prebrzo ovo je ko roto kosa sunce jarko.
i opet je ito brzo kolko se secam savo je to pravio i tebo bi biti bar 9:1 on to zna najbolje,

moj rođak je kupio vitlo 7:1 pa mu gasi univerzala,a ti razmisli na vreme

nego dal si ti dobro napiso i utvrdio dal je 1:4il je 4:1 bi trebalo
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
pa druze ti si ovo prevrno sve naopacke,treba biti u tvom slucaju 4 obrtaja na kardanu a 1 na dobosu,a u tebe je kontra.ovo ne da je prebrzo ovo je ko roto kosa sunce jarko.
i opet je ito brzo kolko se secam savo je to pravio i tebo bi biti bar 9:1 on to zna najbolje,

moj rođak je kupio vitlo 7:1 pa mu gasi univerzala,a ti razmisli na vreme

nego dal si ti dobro napiso i utvrdio dal je 1:4il je 4:1 bi trebalo

druze pa normalno da je na koturu 1 a na zubcaniku 4-obrtaja tako sam i napisao gore,sad trebam manji zubcanik koji ce da ide na karadan od traktora.pa sam samo pitao koliko bi trebao biti krajnji obrtaj.ja mislim10-1.pa neka neko nesto predlozi ako ne moram pogledati na nekom fabricnom vitlu pa da izbrojim.
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
ako vrijeme posluži sutra moj tajfun starta pa će obavezno biti koja slikica trenutno imam posla za jedno dva dana i nadas se da će me vrijeme poslužiti
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
druze pa normalno da je na koturu 1 a na zubcaniku 4-obrtaja tako sam i napisao gore,sad trebam manji zubcanik koji ce da ide na karadan od traktora.pa sam samo pitao koliko bi trebao biti krajnji obrtaj.ja mislim10-1.pa neka neko nesto predlozi ako ne moram pogledati na nekom fabricnom vitlu pa da izbrojim.

Pa nisi tako napisao u prethodnom postu zato te i pitam :icon_wink:

Kod mene je 1:9 i to mi je sasvim dovoljno , recimo imao sam prije 1:16 i to je presporo za korištenje u šumi (u šumama kakve su kod mene)
Kod tebe bi preporučio da dodaš sa lančanicima još jednu redukciju 1:2 i tako bi dobio 1:8 , pošto se radi o vitlu 3-4 tone čak malo i manja redukcija smatram da nebi bila problematična
 

lamborghini

Član
Tu od
24 Sij 2012
Poruka
66
Pa nisi tako napisao u prethodnom postu zato te i pitam :icon_wink:

Kod mene je 1:9 i to mi je sasvim dovoljno , recimo imao sam prije 1:16 i to je presporo za korištenje u šumi (u šumama kakve su kod mene)
Kod tebe bi preporučio da dodaš sa lančanicima još jednu redukciju 1:2 i tako bi dobio 1:8 , pošto se radi o vitlu 3-4 tone čak malo i manja redukcija smatram da nebi bila problematična

e hvala savo na odgovoru to me je interesiralo,bas sam sad kod prijatelja na jednom vitlo brojio 5-1 obrtaj.a na drugom vitlu isto kod tog coveka 10-1,a to je dvodobosno 2x5tona fabricni sumski traktor antonio carraro,znaci ja cu ici od 8 do 10 obrtaja.zavisi kako nabavim mali zubcanik,ako ne na izradu.:(nod):budu slike kad sve sredim.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Na tvom mjestu ja bi možda išao na redukciju između7 i 8 , moje mišljenje
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
neznam dali imam nekakav problem ali nešto ne štima, kada si dovitlam nekoliko trupaca neke stavim t.j. zakačim na dasku a neke ostavim na čokerima t.j. na sajli zakočim vitlo i jedno vrijeme ide a onda trupci stanu i sajla se sa bubnja počinje odmotavati iako je vitlo zakočeno a u biti i nije mi to neki oroblem jer onda sa tim lakše izađem uz brdo i onda si to privitlam ali me mući dali to tako mora biti i u čemu je problem
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
neznam dali imam nekakav problem ali nešto ne štima, kada si dovitlam nekoliko trupaca neke stavim t.j. zakačim na dasku a neke ostavim na čokerima t.j. na sajli zakočim vitlo i jedno vrijeme ide a onda trupci stanu i sajla se sa bubnja počinje odmotavati iako je vitlo zakočeno a u biti i nije mi to neki oroblem jer onda sa tim lakše izađem uz brdo i onda si to privitlam ali me mući dali to tako mora biti i u čemu je problem

ne drži ti kočnica...treba ju poštelati,ukoliko se ne da onda je obloga masna ili istrošena,u oba slučaja ju moraš promijeniti...
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
ne drži ti kočnica...treba ju poštelati,ukoliko se ne da onda je obloga masna ili istrošena,u oba slučaja ju moraš promijeniti...

ma radilo mi je sve super dok mi jedan trupac nije skočio i udario u dio što mi drži špagu srečom je bivši gazda dodao i ručku z a povlačenje, imam još 2 dana posla a onda ću i bubanj detaljno rastaviti i vidjeti što je tamo na stvari, inaće nemam prigovora vuće dobro jedino što je malo nisko za moj traktor kardan se previeše lomi pa ču morati nači nuke pločevine i navarati berem 10 cm.
 

Najnoviji postovi

Na vrh