• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
isto takvo krpanovo 4-tonsko vitlo mojeg univerzala 445 dt diže v zrak, tak da nema smisla jače. jedino kolotur na onu kuku nazad i utezi napred bi ga malo prizemljili.
e da i koristim kardan od freze, ne vrtim ga ja pa da moram o tomu razmišljati jel se bu sfrkal (iskreno mislim da ni tanjega nemam s čim sfrkati)

kad to puknuti nije bil u pravu?
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
To budeš samo s 539 radio??
Ako da, dosta ti je i onaj slabiji kardan.

Nego, jel takvo vitlo dost jako za 60 ks traktor ili treba definitivno za tu snagu 5-5,5 t??
Samo sa 539 bum radil.
Upapirima od Krpana 4T piše da ak se koristi na jačem traktoru od 45 ks da ne priznaju garanciju, a sad dal je dosta jako za 60 ks neznam...



Sina, Trgoagencija ti ima akciju na kardane, poglej si tam, imaju i dostavu, dojde ti doma postom! :icon_thumright:

Fala, bum pogledal kaj imaju :icon_pidu:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Vitlo se bira prema drvima i šumi a tada tom vitlu pariš traktor ...pobogu nije to za šminku .

vaš velečasni

onda bi ja svaka 2mj trebao mijenjati vitlo ili traktor
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Kupljen je kardan Cerjak C Line 6 BR kk660, skračen na odgovarajuću dužinu i pravac šuma.
Vitlo radi i vuče ko ludo, al mislim da mu fali donja kolotura...čini mi se da će kod većih komada trebat pazit na dizanje prednjeg kraja...
Zasad smo izvlačili samo manje komade da napravimo mjesta da dođemo do velikih bukvi i graba.

2uswduw.jpg


30215q9.jpg


rw5549.jpg
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
971
Razmisli o stavljanju utega nekih cca50kg. Ja sam slozio da se stavi u prednju kuku ,odma je to druga stvar i moze neki video u radu.
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Imam i utege u planu al mi se čini da bi sa koloturom ipak bilo puno manje opterećenje za traktor, nekaj od to dvoje ću napravit sigurno...
Bude i video neki al tek za koji tjedan jer sad ne stignem u šumu zbog posla...
 

zuba

Član
Tu od
31 Lis 2013
Poruka
44
ja sam napravio da se topling kaci na onaj klin iz dva dela,jer vremenom se desi da topling razbije gornji deo koji je povezan unutra sa pumpom hidraulika,inace dva tega od rakovice su mu taman
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Mislim da mu nebi dobro dosli utezi. Slab je ferc v prednjem kraju....
Bolje zmisli donji kolutur....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Svaki je traktor predviden da primi odreden teret na sebe,pa tak i ferceg,i dobrom raspodjelom tereta ili utega imas drugi bolji traktor sa naravno vise gripa ili s manje propinjanja.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Utezi ispred prednje osovine naprijed daju više gripa prema naprijed, samo ako je traktor otraga (visoko) opterećen.
U rikverc su kontraproduktivni. Drugi je problem malo teže upravljanje (tvrđi volan), i veće trošenje dijelova prednje osovine.

Zato ja više volim utege u felgama prednjih kotača. Malo manje su efikasni u onom prvom (manji je krak, a obično su i lakši), no zato ne uzrokuju ono drugo (rasterećenje zadnje osovine u rikverc).

Nekada davno napravil sam ih za našeg Štorea 402, i uvjeril se da su bolji od utega na prednjoj osovini.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Vrtjeli su se po njuškalu takvi "polumjeseci" origigi za medu35.
Al je cijena bila paprena....
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Najbolji su ti tegovi sto se stavljaju na prednje felne,narocito za te manje traktore.Mogu da se uklope od Tomo Vinkovic-a,2x50 ili 2x30,kome sta odgovara.
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
utezi su za traktore koji imaju i dobro napravljene nosače da rasporede težinu tih utega na cijeli traktor, a ne samo na prednji most jer tad trpe spojevi prednjeg trapa i motora. kolotur i prizemljena glava su rješenje za koliko toliko siguran rad s malim traktorima v šumi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,959
Tajfun slovi kao vitlo No1, koliko ja znam. Ali je i cijena takva...
Domaće vitlo 4-tonsko (Zenta npr.) dobiš u pol cijene.
Tak da ak kupiš jače domaće vitlo na sigurnoj si strani, a još ti ostane novaca.

Fata je Fata, al dva su dva :D:
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ovisi kaj imaš u planu radit sa njim... ;)
Tajfun je vrh SLO proizvodnje...sad dal ti treba???
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
Za 3 godine kaj cu si sam izvuc i napravit drva cu ga isplatit. Isto tako sam kupovao pentu za čamac i gurno svu ušteđevinu za Mercury 5ks, i imat cu ju do kraja života i sutra ak treba odem s njom di god hocu. Znam da se ime dosta plaća ali naučio sam da ime nešto i znači. Ima i ona neka da škrt čovjek dva puta plaća, desilo mi se pred 2g s autom spušio sam 5000kn a mehaničar nije niš napravio, a mogo sam u ovlaštenom dat 7-8 000 i bit miran, ak nešto ne naprave kak se spada tužim ih. Ne znam nisam više pametan. Možda krpan ili uniforest u tom rangu 4-5t bi bili sasvim dovoljni za moje potrebe, ali ovdje me je samo zanimalo dali Tajfun slovi za jednog od boljih vitala i dali je opravdana ta razlika u cijeni spram krpana i uniforesta.
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Glej ja imam krpana4 več 5 let.Onu balkansku verziju na ručke...i radi bez greške za sad.
A izvuklo je i više nego samo za moje potrebe. Tak da u krpanovu kvalitetu nemam sumje.
E sad ovaj tajfun je ljepše napravljen ergonomičnije...bar koliko sam ga na sajmu mogal skužit , sigurno je i kvalitetan.
To ti je koda ideš na more Škodom ili Audijom....došel buš na cilje i s jednim i drugim.....
E sad dal ti za 20m na godinu treba Audi :) ???
Meni ne....
Neki i s jugičem ideju....pa dojdeju... :))))))
 

kresoklc

Član
Tu od
24 Ruj 2012
Poruka
90
Što se tih 20m na godinu tiče, naprave se oni i na žgance bez vitla, ali kad si već možemo olakšat posal zašto ga ne olakšat :) uniforest 5t - 9 000,00kn poznanik ga je kupio pred 2 tjedna.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
@kresoklc.... Imas novaca - kupi najskuplljeg pa bus zicher da je najbolje ! Mi ostali smrtnici vlecemo i sa jeftinijima.... kak je @puki22 rekel ... :drink:
 

Najnoviji postovi

Na vrh