• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Mozda treba postelati razmak između potisne ploce i lamela, dal ti vitlo vuce odma cim povuces spagu ili trebas dosta povuci da pocne vuci! Ak nije to onda vjerovatno lamele!
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Treba potokarit potisnu ploce ak ima neravnina, treba vidjet kak je cijena novih i ljepljenih lamela, stavis orginalne ako nije velika razlika u cijeni i miran si godinama!:drink:
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Ako je dobar majstor bude isto dugo drzalo! Treba gledati da se cim manje proklizava lamela, ja kad imam za vitlat nekaj jako tesko znam koristit kardan preko brzina, npr 1 il 2 brzina, traktor ima snagu, vitlo je sporije al ne klizi tolko lamela!
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Lamela ako klizi onda klizi, bez obzira kolki gas ti imas! Pri manjem broju okretaja kardana manje klizi pri vecem bolje! Ako stavis kardan direkt i das gasa i ako vitlo nemoze povuci klizi lamela na velikim okretajima a na leru nemozes vitlat jer traktor krepa, zato prebacim preko brzina i na malim okretajima traktor ima snagu i ne kuri tolko lamelu!
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Krpan 5 tona, sajla 10mm, inace ne vucem vise od 3 kubika "4 metara drva" u nnekim normalnim uvjetima!
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
Krpan 5 tona, sajla 10mm, inace ne vucem vise od 3 kubika "4 metara drva" u nnekim normalnim uvjetima!

s čim vučeš 3 kubika sa tim vitlom???????????????
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Znači 4 metra vučeš u normalnim uslovima , onda pretpostavljam da u lakšim uslovima vučeš 5 a u težim 3 metra ?
Ja to nikada ne uspjedoh sa mojim vitlom koje je isto nazivne snage 5t , u teškim uslovima vučem i po pola metra , u nekim normalnim uslovima oko jedan metar , u lakšim možda i po 1,5m i nikada više od toga

Mislim da malko pretjeruješ
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,362
ja imam takvo vitlo i traktor 100ks kad digne iz rupe 1.5m3 puna kapa.
Više ne pišem što se tiče ovog vitla jednostavno kad pročitam neke izjave ostanem bez teksta.
Po toj računici on danas navitla 100m3
Pred Božić sam završio odjel u kojem nas trojica nismo mogli za cijeli dan navitlati više od 30m drva,na svoju sajlu od 70m sam kvačio još jednu od 50m i na mjesrima nismo mogli dokučiti
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
s čim vučeš 3 kubika sa tim vitlom???????????????

Iz grabe sigurno ne al po relativno ravnom terenu mora ici!

Znači 4 metra vučeš u normalnim uslovima , onda pretpostavljam da u lakšim uslovima vučeš 5 a u težim 3 metra ?
Ja to nikada ne uspjedoh sa mojim vitlom koje je isto nazivne snage 5t , u teškim uslovima vučem i po pola metra , u nekim normalnim uslovima oko jedan metar , u lakšim možda i po 1,5m i nikada više od toga

Mislim da malko pretjeruješ

Ja mislim da bi ti svoje vitlo moral malo posloziti, tvoja izjava je da sa vitlom od 5 tona u normalnim uvjetima vitlas 1 metar to je onda znaci 0.7 kubika! Kaj je to za vitlo!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Pa kada vidim da ti vučeš četiri puta veće terete nego ja a tri puta više od @hrvoje dođe mi da moje vitlo bacim na staro željezo od ljubomore :icon_pray::icon_rofl:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Ako si jednom možda uspio da pomjeriš po ravnom ili je to bilo možda čak i niz brdo 3 kubika drveta to nemože biti mjerio da ti ti tako stalno radiš
Rekao si da ne vučeš više od tri kubika u normalnim uslovima , normalni uslovi za vitlo nisu vući po ravnom , po ravnom mi vitlo ni ne treba jer će svaki traktor do 40ks povući dva kubika na polugama
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
E to je moja greska , tu se ispricavam, ja sam mislio pod " normalnim"da se to protumaci pod "relativno ravnom" terenu! Po ravnom 3, iz grabe 1,2 a iz brega kolko ide! Kak da ja objasnim covjeku kolka je graba iz koje vitlam a ako mu kazes kolko po ravnom vuce onda moze pretpostavit kolko moze iz koje grabe!
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
Krpan 5 tona, sajla 10mm, inace ne vucem vise od 3 kubika "4 metara drva" u nnekim normalnim uvjetima!
Dugo nisam bio aktivan jer se nema vremena,no moram ovo prokomentirati.Kao,ne vuces vise od 3 kubika,dali hoces reci da bi i vise mogao.Po prosjecnoj vlaki, 3 kubika,sa ovim vitlom i ovim traktorom,hmm,na zadnjim kotacima,ako...Dali si ikada pogledao kad sumski traktor izvuce turu od tri kubika tanke visemetrice,kolika je to hrpa.Ako vuces trupce,to su ti tri trupca cca 50cm debela i pet metara duga.Malo si to sada prislici na to vitlo i sajlu desetku.Mogu ti pisati tri dana jer mi je taj posao u malom prstu.Treba biti realan...
 

Najnoviji postovi

Na vrh