• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
Da te pitam nešto , pretpostavljam da si nekada stajao pored vitla a da ti sajla 14ka pukne kada je mnogo izvučena tamo negdje na drugoj polovini koja je prema trupcu , kakav je osećaj ?
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Ne isplati se ici po novo vitlo u sloveniju u ducan, jeftinije je nesto sitno nego kod nas, ja sam ga uzel privat kod covjeka, on ga je kompenziral i dal mi ga ispod cijene, racun i garancija takoder!!!:icon_kidra:
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Verij mi da se to licno meni nikad nije desilo i nisam to doziveo izbliza.Zato sam imao priliku da gledam sa bezbedne udaljenosti kad je ljudima pukla i zafijukala i nije ni malo prijatno,a moze da bude i veoma opasno i tu nema dileme.Medjutim kod mene vise od 50% su razna pravljena vitla bez lamele i ljudi uopste ne misle da ih menjaju,tako navikli i tako teraju.Cak ni ja nisam razmisljao o onom Uniforest 4,5 dok nisam naleteo da se prodaje traktor sa njim,a ja sam zainteresovan za traktor i tako malo se zaiteresujem i za vitlo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
Reći ću ti ja kakav je osjećaj , klovna koja je bila na kraju sajle je proletjela iznad traktora kao neka granata a sajla je se u trenutku sekunde sva zgužvala na i oko traktora strahovitom brzinom
U prevodu , osjećaj je da sam se umalo usr'o na mjestu , klovnu nikada nismo ni našli a povelika je bila
 

yzf ico

Član
Tu od
12 Velj 2009
Poruka
118
ukratko tako kako je i rečeno u par postova vojna vitla su jaka ali nepraktična,orginalna slabija ali zato puno brža i sigurnija u toj brzini;odmatanje sajle,premještanje traktora,povitlavanje bez izlaza s traktora itd... dobro bi bilo imati oboje u krajnem slučaju ali nepotrebno uvijek postoji motorna pila...



IVAC; na ovoj vitli treba izvesti par modifikacija bit ce ti lakše
-skratiti špage i crvenu i zelenu i to dosta
-staviti feder ili onu elastičnu špagu koja ima dva haklja na mrežu gore i dole zakačiti jer kad se digne do kraja više je dosta od kabine pa zapne za granu i spusti se dole i tako 100 puta u danu
-one koluture gdje prolazi CRVENA špaga treba fiksirati jer se okreču u krug i špaga se plete u pletenicu te je onemgučava brzo povlačenje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
ja sam svoje modificiro davno crvenu špagu izbacio kočnicu raspustio osovinu novu jar sam staru smoto mrežu zaštitnu skinio jer kad otvorim zadnju šajbu ne mogu dići vitlo na dovoljnu visinu itd, mislim da ću nagodinu kupiti novo jer ovo se naradilo samo ove godine je navitlalo cca 1000m3
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Hvala, svaki savjet je dobro dosao, spage su vec skracene, budem videl kak to funkicinira i dal se moze iz kabine upravljat spagama! Treba dosta velika sila na spagi koja je za vitlanje, po papirima pise sila od 35 kg., bude s vremenom kad se to prilegne islo malo lakse! Znaci koji ga imaju zadovoljni su sa tim vitlom!:drink::drink::drink:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,727
Savo, kak radi onaj mehanizam za slaganje aajle na Iglandu?
Zanima me zato jer se sajla ne izvlači uvijek do kraja, pa donji slojevi ipak oataju slabije napeti.
Jel se gornji slojevi urezuju? Hvala :)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,075
S'vremena na vrijeme je cijelu izvučem i ponovo namotam , ako se pazi pri izvlačenju sajle to uradiš 1-2 puta dnevno
Imam 100 metara sajle na njemu i malo je problematika što najviše radim na dužinama 20-30-50 metara i onda onaj donji dio uvijek mora biti čvtsto složen , razmišljam da na njega nabacim sajlu od 50-60 metara jer nemam potrebu za 100

Da se razumijemo , ovaj mehanizam ne slaže sajlu ono baš 100% nego je jednako raspoređuje po bubnju , desi se da nekada i propadne pa se teško izvuče ali rijetko
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,727
.
Ma jasno. Glavni je problem održavanja sajle dovoljno napetom, da ostane gusto namotana, pogotovo na malim promjerima bubnja. I sam imam takav problem na maloj električnoj dizalici.
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Pozdrav! Pitanje vezano uz krpana si! Na koji nacin ima pocetak sajle primljen na bubanj, primjetil sam samo saraf na bubnju, nema onih rupa kroz koji bi se provela sajla, te dal bi kod veceg opterecenja izvuklo sajlu van ili ide traktor u grabu sa trupcom!
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
da kroz taj šaraf prolazi sajla neće ti povući traktor nego će sajlu izvući sa bubnja moraš paziti kad razvlačiš sajlu do kraja prilikom vitlanja možeš izvući sajlu sa bubnja bez problema to mi se desilo par puta ali nije ju problem vratiti nazad kad se ispraksaš:(grin):
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Ok, hvala! Ja sam na starom vitlu prepelal sajlu samo kroz onu jednu rupu i navaril na nju maticu tak da ju rucno nisi mogel izvuci van a pod silom bi maticu otkinulo i ide sajla van!:icon_thumright:
 

yzf ico

Član
Tu od
12 Velj 2009
Poruka
118
ja je uvijek malo ostavim na bubnju.možda nisi prmietio ali na vitli imaš(nisam to vidio na starijim modelima) oštricu za skratiti sajlu. dobro dođe. meni je trebala odma prvi dan
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Glavna sajla ti je pukla odma prvi dan, ili si mnogo jak ili je sajla slaba! Dobra je to stvar za cijepanje sajle, ja sam inace sekiru naopak, sajlu gore i vudri po sekiri!:drink:7
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
A da ju razvucem i lancol i penzla i polako namatati i mazati sa penzlom!
 

Najnoviji postovi

Na vrh