• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Ne znam dali ljudi imaju toliko privatne šume ali evo danas je opet Karas prodao jedno vitlo,prošlo mi pokraj kuće,ovo je sigurno već jedno 5-6 koje sam vidio ove godine da je tuda prošlo,očito da ljudima odgovara njegov proizvod
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Harače šume dok još mogu, pa ne pitaju za cijenu niti kvalitetu proizvoda...
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Poz drugari, procitao sam temu pa imam jedno pitanje za vas iskusnije. Imam ponudu da kupim kamionsko vitlo, ne znam tacno koje je, sa 50m sajle, ima kardan za traktor i nekakav slabasan ram oko vitla koji bi se morao uraditi dosta jace, cena 240e. Cena nije puno, ali mi je problem sto nema lamelu i redukcija je 20:1. Ovo za redukciju da li bi moglo da se tera na 1000obr/min i dodje kao 10:1, jesam li upravu? Traktor je torpedo 75 dv, dasku bi lako napravio, imam vec gotovo spremnu.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
to i tome slična vitla su najbolja za glavu izgubiti
mani se budalaština to ti je moj savjet:(wait):
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Pa znam da jesu opasna jer kidaju sajlu ali ja bih to samo sebi radio, ako bi poceo nesto ozbiljnije radio bi lamelu.
https://www.kupujemprodajem.com/cekrk-16015855-oglas.htm
To je vitlo o kome vam pricam, mislim da je sa vojnog kamiona zila 131. Kako mi je prodavac rekao na njemu ima rucima koja ima 3 opcije da vitla normalno, da otpusti bubanj sa sajlom na ler i da drzi kada se odmotava sajla da ide polako kad npr spustam sebe niz neku stranu. A ima mi surak na svome zilu ovakvo i kida i sajlu 16 ako se on zapne od drvo sa kamionom.
 
Posljednje uređivanje:

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Pitao sam prodavca opet za ovo vitlo i kaze da ima rucicu izmedju bubnja i reduktora i na njoj se kontrolise da li vitlo radi ili je na leru.
 

SavoI94

Član
Tu od
27 Tra 2013
Poruka
284
Imam ponudu da prodam vitlo.
Vitlo je radjeno po dimenzijma Kprna 5t samo sto ima dvije brzine i 1col lanac.
Koliko para da trazim za njega?
Slike cu postaviti sutra.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Pozdrav drugari.Naso sam jedan traktor sa vitlom pa imam par nedoumica oko vitla.Ja mislim da je vitlo Uniforest 4t,ali nisam siguran.Pa ako jeste,zanima me kakva su iskustva sa tim vitlima i koliko moze najvise da stane sajle na njega?Takodje me zanima jel nije problem ako se takvo,manje vitlo,stavi na traktor 70ks?
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
lanac je jak koliko je naslabija karika ..

Ovo liči na uniforest , ja sam bil u tvornici i njihov pristup poslu je tog nivoa da su pokorili tržište austrije , evrope pa sve do skandinavije ..oni se nisu zamarali istokom , to su prepustili krpanu
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Znaci da su dobrog kvaliteta ako su pokorili zapadna trzista.Nego me interesuje da li bi na njegov dobos moglo da stane 100m sajle 10mm ili 11mm.Jos me iteresuje ako je 4t,jel bi moglo ono da izvitla drvo 1,5-2m3 uz veliki uspon?Kolega ima neko crveno 3,5t i nije bas jako.
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
nema šanse da digne 2m3 uz veliku brinu možda ali kad bi stao sa traktorom baš nad brinu ali ti nije baš pametno
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Pa ne bas da podigne drvo u vis.Mozda se nisam dobro izrazio,ali sam mislio da ga izvitla uz neki nagib oko 45 do 50 stepeni.Znaci nije bas neka okomita strana.Sa pravljenim vitlom bez lamele i sajlom 14mm smo vitlali takve komade uz nagib oko 45 stepeni.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Pa veruj mi da nisam merio koliko ima m3,ali ispadne 2 do 2,5m kad umetrimo oblo,ne cepano.Postavljao sam slike tih drva samo skracenih na 1m i tu se vidi kakvih debelih ima i cela su vitlana,odnosno ako neke grane bas smetaju,one su secene.
 

yzf ico

Član
Tu od
12 Velj 2009
Poruka
118
70 metara sajle ide gore. 1kubik mu je dosta. vojna vitla ne uspoređivaj s ovima prvo imaju pužni prijenos omjera 1;16 do čak 1;24 ja sam sa univerzalom 530 s takvim vitlom izvukao utovarivač 2kubika rossi talijanski iz grabe s tim da je bio ugašen i korpa na podu. u korist mi je išlo to što je padala kiša pa teren bio mokar da je mogao klizati i ja sam bio usidren iza drva. bolje da ne kažem da je htjelo sve strgat s traktora dole i s vitle cijelu ploču a sajlu 12 je urezalo do boga unutra u bubanj. necu reci kakav je kardan bio na traktoru jer bi se smijali.uglavnom ona kopča između bubnja i reduktora je u stanju razdvojit jedino kod minimalnog opterečenja i bez njega kad ti napneš sajlu možeš uzet cijev 1.5m i nečes odvojit.u slučaju da zapne. otpušta se tako da kad trupac stigne do vitle zaustavi se kardan i podigne vitlo pa opet spusti dole tu se dobije koji cm da je sajla labava. osim ako nije negdje zapinjalo pa se sajla urezala. uglavnom primjetio sam da Krpan 5 si ima drukčiju silu vučenja hladan, i kad se dosta optereti kada je vruč dosta snage izgubi vjerojatno zbog lamele.i da vojno vitlo ima prednost tu da kat je kardan isključen nemože se razmatat sajla zbog pužnog prijenosa znači netreba kočnicu radit na takvom vitlu.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Hvala,to me je zanimalo.70m sajla je mozda malo kratka,ali nije lose,a ni 1m3 da izvitla ni to nije lose.Sve u svemu znaci solidno vitlo.A pravljena vitla od vojnih ili ona sto su fiksna na traktor i imaju prenos preko lanca i lancanika su zakon kad treba nesto dobro da se potegne.Sajlu 14mm kida,ali nema sanse da stane,samo da se dobro ukopa traktor ili da se veze prednji kraj za drvo i udri.Jedino su ova fabricka bolja zbog sigurnosti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Nemojte se zamajavati sa tim vojnim vitlima u šumi , veoma su opasna i veoma nepraktična
To što kida sajlu 14ku misliš da je prednost ?
Imao sam ja homemade vitlo koje isto kidalo sajlu 14 i nikako se nemože porediti sa ovim IGLANDom što sada imam u šumi iako je IGLAND puno slabiji po snazi od njega , nijedna kandžasta spojka NEMOŽE da se poredi sa lamelnim uključivanjem vuče , nema šasne

Ono homemade dobro mi se pokazalo pri izvlačenju teških vozila pri zapadanju , znači koristio sam ga za premiještanje bušaćih garnitura koje su radile istražna bušenja za rudnik , mašine teške od 3 do 5 tona bez točkova onako na skijama ti do je vuklo kao od šale , ovaj igland nije dorastao tom poslu
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Pozdrav ekipa!! Evo u subotu smo se uputili u sloveniju i dopelali vitlo, nadam se da bu dobro sluzilo!! Bila je ponuda rabljeni tajfun egv 55 ili krpan novi, prevagnulo je na krpana!!! Tajfun je bil star 4 godine!
 
Posljednje uređivanje:

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Kak to u Sloveniju? Vidim da si v okolici VŽ, onda znaš gdje ima hrpa novih Krpana.


Dok sam ja bil u toj firmi Slovenci su sve koji zovu slali k HR zastupnicima :icon_eyes:

Toliko je jeftinije da se isplati ići u Sloveniju? :icon_question:
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Nemojte se zamajavati sa tim vojnim vitlima u šumi , veoma su opasna i veoma nepraktična
To što kida sajlu 14ku misliš da je prednost ?
Imao sam ja homemade vitlo koje isto kidalo sajlu 14 i nikako se nemože porediti sa ovim IGLANDom što sada imam u šumi iako je IGLAND puno slabiji po snazi od njega , nijedna kandžasta spojka NEMOŽE da se poredi sa lamelnim uključivanjem vuče , nema šasne

Ono homemade dobro mi se pokazalo pri izvlačenju teških vozila pri zapadanju , znači koristio sam ga za premiještanje bušaćih garnitura koje su radile istražna bušenja za rudnik , mašine teške od 3 do 5 tona bez točkova onako na skijama ti do je vuklo kao od šale , ovaj igland nije dorastao tom poslu
Niko nije reko da je prednost sto kida sajlu,vec je prednost sto moze toliko drva da potegne da sajla 14mm ne moze da izdrzi.Nije isto kad odjednom izvitlas 2-2,5m drva ili 1m drva,a narocito na tezim terenima i kad se sajla razvlaci po 100m.Eto to im je jedina prednost,a ja sam napisao da je ovim drugim vitlima prednost sigurnost,odnosno bezbedna su za rad.
Dobro je ovo Krpan,bas fino odradjeno.Jel pise 5 SI?
 
Na vrh