• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,597
ne znam kako tko neziva, kod mene je ovo gornja poteznica i na nju se kopča bilo koja prikolica, jednoodsovinka, dvo osovinka...čeza za drva itd

gornja-kuka-zetor-slika-173957064 (1).jpg
ovo je donja poteznica, za nju obično ljudi kopčaju preše, berače, ili ponekad dobro dođe ako negdje zaboraviš ponijeti gornju

gornja-kuka-zetor-slika-173957064.jpg

ovo je zetorova automatska kuka na koju se dodatno kopča i poteznica

automatska-traktorska-kuka-zetora-slika-13919799.jpg
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,597
vidio sam ih nekoliko koje su pukle ovdje, zato me i jest strah vješati čezu na nju

gornja-kuka-zetor-slika-173957064.jpg
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Mi smo na tu poteznicu sa druge slike tovarili 10 metara sirove cerovine i ništa nije puklo mada su pločevine gornja i donja još zavarene sa strana. A sad trenutno imam tu automatsku sa treće slike
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,677
@Ghost, u sredini je tzv. klateća poteznica. Namijenjena je za potezanje priključaka, tipa vučene tanjurače, balirke i sličnih priključaka koji nemaju neko veliko vertikalno opterećenje. Berač tu ne bi spadal, jer ima dosta veći pritisak od priključaka koji su "na vagi".

Glede terminologije: pri nama se sve zove kuka (za prikolicu), bila ona gornja ili donja, automatska ili s klinom, jedino je ova srednja poteznica.
 

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,257
Ako zakopcas za kuku nis se nd bu desilo. Klateca poteznica mi se ne svidja i nikad ju nisam koristio....


Kod mene se jos ovo zove poteznica i na nju kopcim balirku za kocke
 

Prilozi

  • poteznica.jpg
    poteznica.jpg
    2.5 KB · Pregleda: 12
  • Like
Reactions: ZJ

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,006
Mi smo na srednju uvijek kopčali jednoosovinku sa max.pritiskom na nju,prokilica je 3 mx1,8 m punu pijeska sa vrhom je vozila i sve izdržala,tako da neznam kakve ste vi terete vozili da ste ju uspjeli polomit
Sada je gore automatska
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,597
@Borisllav360 ja ne tvrdim da ona to ne može podnijeti i najmanji je problem da zakopčam i pukne mi ovako negdje, boli me uvo, zakopčat ću ponovno i ok, problem bi bio da mi pukne na nadvožnjaku na primjer a toliko se ne usudim rizikovati, jednom jesam vozio na donjoj ali sa koleginim zetorom 7341, kod njega je recimo puuuno jača i sa jedne strane je ovakvo kopčanje sa klinom a sa druge strane baš kuka, kopčao sam zato što je kod njega traktor puno viši pa kad sam spustio gornju na naj niže rupe bilo je opet jako previsoko.

@ZJ berače ljudi su ipak vukli na njoj a problem se i pojavi u terminologiji jer imamo različitih naziva za istu stvar, a isto tako imamo različitih stvari koje nose isti naziv pa se lako pogubiti :)

@mladenko ja ovo sa slike koristim za podizanje čeze, tj koristio sam dok nisam nekome posudio, sad sam si nappravio drugačije, odnosno osovina od pluga :)

@bane1978 nisam ju slomio, vidio sam polomljenu i ne usudim se, btw 10 metara sirovog hrasta je cca preko 9 tona, osovina čeze je na 70% : 30% tovarnog prostora..🤷‍♂️
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,585
10 m hrasta nemore imat 9 tona. Kubik je neka srednja tezina 700 kg, a metar nije kubik. 5-6 tona je 10 m drva max
 

Zinzo

Novi član
Tu od
31 Pro 2017
Poruka
16
Pozdrav, uhh, sada ste me malo uplašili, naime do sada sam vozio Yumz 8270 tornado sa dvije zipke, na prvoj je bilo oko 7 m drva a na drugoj 5, i bilo je kopčano na donju poteznicu, nikakvih problema nisam imao, ali sada kada ste napisali za čega u biti služi donja poteznica čini mi se da ću morati nabaviti donju automatsku kuku a traktor sam promijenio, sada sam kupio MTZ 82 96 godina i isto ima tu donju poteznicu. Ali imam i onu koja se stavlja na poluge hidraulike i mogu ih zaključati u jednom položaju, a kako planiram opet voziti dvije zipke, ne znam, sada me pomalo strah, možda ipak po jednu pa sigurnije, i još samo da napomenem vezano za teret drva, vagano je prije neku godinu na velikoj vagi sirova cjepanica graba i bukve je težila 750 kg za 1 m, znači 5 m drva 3750 kg plus zipka. Predložite, da li voziti jednu po jednu ili kupiti donju automatsku. L P
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,597
10 m hrasta nemore imat 9 tona. Kubik je neka srednja tezina 700 kg, a metar nije kubik. 5-6 tona je 10 m drva max
Ok mozda sam malo pretjerao, ja ga nisam vagao ali evo sto kaze app
Screenshot_20221206-101625_Timberpolis.jpg

@Zinzo manje je okomito optrrrcenje na poteznicu ako imas dvije nego jednu
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,910
A kak bi se zvala ova poteznica?
IMG_20221206_103544.jpg
Možda krovna? :hahah:
Zna li tko od kojeg je to stroja?
IMG_20221206_104739.jpg
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Čestitam. Nek te dobro služi.
Smije li se znati, koliko to zadovoljstvo sada košta?
 

Najnoviji postovi

Na vrh