• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,529
10 tona sa jednom lančanom redukcijom? I onda to zakopčaš sa 539, ima da vuče bukvu 10 kubika odjednom. Kaj djeca znaju kaj je 100 kila, primi i nosi…
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Koliko sam ja pročitao u oglasu se nudi izrada raznih snaga od 3-15 tona, koliko je to sa slike bez mjerenja je teško za reći.
Za ovaj piše da je 10t. Zato sam i stavio link oglasa dokle sve idu u uređivanje. Na ovom je 12b lanac, ni 16b to nemože, nekad sam znao ali sad je nebitno za 16b lanac sila kidanja je oko 9t. Da bi radio bezbedno 16b lanac je plafon za 5t, sa ovako malim prenosnim odnosom.
Ima li ovo ikakav slagac sajle ili mota kako mu cejf
Ovo je nešto slično krpanu, tako da ima isti slagač kao i krpan.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Konačno da vidim neko vitlo da je izrađeno.
Pohvale za trud... Moželi koja slika sa izgledom koloture ili kolotura kako sajla ulazi. Ako si radio kao Gvozden da slaže sajlu.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Hvala Smilan. Nisam radio kao Gvozden da slaze sajlu. Klasicno, jedna koturaca gore i po zelji kupca uz doplatu donja koturaca.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Koji je prenosni odnos?
Ma znam kako to ide. Većina gleda da je jevtinije, e sad neke sitne pare prevagnu. Gledaju mnogi kako su drva skupa ili izrada istih, pa misle kako to može biti jevtinije.
Ja imam 5 daljih komšija koji su sa mnom pregovarali i odustali te su uzeli manje krpane. Radili su kod sebe i drugih malo dok je bilo šume oko puta sa nerealnom cijenom. Već nekoliko godina im ja ponovo izvlačim drva jer im prekratka sajla, krupna šuma nikud nemogu. Dvojica oblijeću da im proširim doboše za dosta sajle, a onda dolazi i to dali može biti ravnomjerna na širokom dobošu.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Prenosni odnos 1:11
Bas tako, ima ljudi koji gledaju samo sto jeftinije da prodju, a hoce ozbiljno da rade, mada ima i ljudi koji ne pitaju za cenu samo da bude dobro. Recimo na ovom vitlu je manji dobos, presovana 10-ka staje oko 90m, ali je i to vecini dovoljno.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
20230714_150405.jpg 20230714_150642.jpg
20230714_150426.jpg
Juče jedan popravak vitla.. Lkt problem proklizuju lamele, slabo odvaja, otišao ležaj na dobošu, oštećena vučno potisna ploča. Vlasnik nešto sam odrađivao pa napravio zajeb, na unutarnjim bolcnama nije se moglo stisnuti dovoljno. Lamele mogu još dosta raditi, samo sam uredio da ih potisna ploča steže propisno.
Samo jos da napomenem na ovom vitlu je osovina 65 mm.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Na ovom sto sam ja napravio je osovina fi 45, ali je ulezistena na obe strane. Ostalo mi jos doljnju koturacu da mu nabacim i da farbam.
 

Prilozi

  • IMG_20230715_143654.jpg
    IMG_20230715_143654.jpg
    56.8 KB · Pregleda: 34

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,370
Kod tih vitlova nije osovina vučna i opterećana na sile torzije. Za ovu sam napisao jer je vučna prenosi svi silu torzije, i još je oslabljena jer ima utor za kajlu po čitavoj dužini, te kad privlači trupac nekad se sili da se traktor propne na dasci, tako cimaju i počesto kidaju sajle 14mm, ali ne puca baš čest osovina.
Ma bio je komentar jednog člana davno kako vitlo koje sam izradio i kiristim nije funkcionalno jer je osovina tanka i nejaka.
 

Delon

Novi član
Tu od
17 Srp 2022
Poruka
4
Takvo vitlo je imao jedan čovjek iz sela, inače bavi se izradom drva za ogrjev. Vitlo je imao godinama i koliko sam čuo da je bio jako zadovoljan, vitlo je prvo pokretao torpedo 7506, zatim massey 3070, fiat 6566 i na zadnje same drago 120. On je to vitlo doslovno ubio (nije baš najsmirenija osoba), sad ima tajfun 5,5t i kaže da nije baš zadovoljan ko što je bio sa kmb (sip). To sip vitlo je ili kopija kmb-a ili je to kmb vitlo koje su slovenci pod nekom licencom kupovali i stavljali svoju naljepnicu (što bi bilo i najvjerojatnije).
Dva izlaza kardana bi pojednostavljeno bilo to da je jedan za 540 okretaja, a drugi za 1000 okretaja kardana (euro sistem)
Što se kočnice tiče za to vitlo ne znam kako funkcionira, ali na krpanu recimo kočnica je automatska, znači čim se pusti špaga za aktiviranje vitla sajla se automatski zakoči, znači trupac se ne vrača nizbrdo, nego ostaje na mjestu sve do kad s ne potegne druga špaga (kočnica) i potezanjem se otkoči, tako da je to razlog za potezanjem i jedne i druge špage. A sad kako je kod tvojeg ne znam.
Jel mozda imas kontakt neki od tog covjeka koji je imao takvo vitlo?
 

iveksk

Član
Tu od
22 Ožu 2015
Poruka
31
Moraš staviti više podataka. Pretpostavljam da je u pitanju prenos sa lančanicima. U kakvom je stanju pogonski mali zubcanik dali je lanac dobro zategnut da ne preskače, dali je lanac isttegnut. Istegnut je kad na obodu velikog lančanika u sredini djeluje labav, ili ga povučes rukom i nije zategnut po čitavom lančaniku. Ako je ovo dobro onda je problem u lamelama. Moraš rastaviti i poslikaj da se vidi šta je oštećeno.
Pozdrav,
otvorili smo vitlo, problem je u malom zupčaniku. Gdje se mogu nabaviti dijelovi za uniforest - koliko sam vidio zupčanik se drži za osovinu kadrana.
 

Najnoviji postovi

Na vrh