• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

šumske dizalice i ostala pomogala koja koristite pri utovaru

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
evo ovdje možemo raspraviti o tome kako da lakše tovarimo drva i malo uštedimo leđa

znači kačajte slike svih sprava i pomagala koja koristite u šumi za utovar drva

za početak evo slike šta sam danas radio

image096b.jpg


image095k.jpg


image094j.jpg


image097ix.jpg


znači dizalica se zasniva na ovome principu

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=YnC2aFIJjiI[/YT]

samo umjesto hidraulično gonjenog vitla koristi mehaničko na kardan koje je umanjena kopija KRPANA i sličnih
 

zagorec

Član
Tu od
16 Svi 2011
Poruka
99
Dobra ideja i sigurno velika pomoč.
Vidim da još nisi ubacio stabilizatore,dal ih budeš ko na snimci ili imaš neku drugu ideju?
Ovaj lik na snimci je strašan:prayer:,prije bi to ručno utovario:finga:
Savo,dobra ti je prikolica,dvije osovine,to trpaš dokle ide i nemaš straha od pretovara.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
stabilizatore ću staviti ako bude potrebe za njima , smatram da bi mogla i ovako da radi pošto je šasija nenormalno jaka i njoj neće smetati uvijanje jer je dizalica naprijed a osovina (tačke oslonca) nazad

malo će biti nestabilna dok se na nju ne stavi nekoliko drveta i poveća ukupna masa ali posle ne bi trebalo biti problema
opet kažem , ako bude potrebe za stabilizatorima već sam smislio kako da ih stavim
 

zagorec

Član
Tu od
16 Svi 2011
Poruka
99
To je točno,jer kak sam ti rekel prikolica ti je strašna.
Ja pošto drva trebam samo za sebe,odmah u šumi pilim na furke i cijepam na veličinu za u šparet,tak da doma vozim gotova drva.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
422
Savo dali si kada obrusio zonu zavara na svojim prozvodima ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Savo dali si kada obrusio zonu zavara na svojim prozvodima ?
vrlo rijetko , samo na mjestima gdje var mehanički smeta

a zašto bi ?
 
B

bosniahos

Guest
dobar var je ukras

Eh već je vrime da poćnem stavljat slike ako mi uspije a da .Imam i ja relativno jaku prikolićicu dugu 5 metara za izvoz metrice i trupaca.Mali ferkonja je može vozit samo praznu a težem fendtu farmer2 je najljepše s njom po blatu sa 4 kubihka trupaca.Bila je za metar i ćetrdeset santima dulja pa sam je na nagovor silnika skratio.ah što sam bio glup.Kolega je spomenil brušenje varova,ma to je ok da ide u neku proizvodnju al za naše potrebe ma dajte najte nejdemo na izložbu.Kad bi mi neko htel samo pofarbati sve moje konstrukcije trebalo bi mi jako puno od zarađenih para s tim alatima tj.strojevima.Znamo svi da ljudi samo bi posudili od nas koji se nemalo bilo psihićki bilo fizićki namućimo dok nešto izkonstruiramo tako da brušenje tako veće konstrukcije a i bojanje predstavlja nemali gotovo bespotrebni trošak.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
dizalica je isprobana , podigla je teret od oko 400kg , sastavio sam četiri metrice i podigao odjednom jer nisam imao dovoljno debelo drvo koliko ona može da digne
dobio sam upravo ono što sam i htjeo a to je podizna sila od 300-400kg

ostalo je još malo posla na njoj i onda vjerovatno pjeskarenje i farbanje napokon :supz:

image102ld.jpg


image101cg.jpg
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
savo svaka cast.....
kako mislis upravljati vitlom,trebaju li dvojica da rade na prikolci.jedan da kaci drugi da vitla,da li si probo da povuces neki komad koji je malo dalje od prikolice,dali si razmisljo o nekoj daljinskoj komandi na cekrku.............
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
pa dvojica su uvijek uz prikolicu , u šumu se nikada ne ide sam

nisam probao da privlačim ali ni tu ne bi trebalo biti problema , možda dok je prazna prikolica ali čim se ubaci par stotina kilograma na nju ona odmah dobija na stabilnosti
o daljinskoj komandi sam razmišljao nekada prije , sada vidim da je to samo komplikacija više , radi i ovako
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
ma stabilizatore ne bi ugradjivo bez potrebe,smetace,ako priklica drzi onda nema potrebe,a posto se neradi o vecim tezinama od 400kg onda onoliku prikolicu ne bi trebalo da vuce...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
probat ću bez stabilizatora , trebala bi da stoji mirno jer sve što privlačim je iz malog ugla , znači sajla ide preko zadnjih točkova , veći ugao sajle mi ni ne treba
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
ma koliko vam ova skalamerija smiješno izgledala ona je uspjela da naovari ove trupce za 10 minuta :supz:
trupci su bili razbacani i trebalo ih je privlačiti , ova zadnja slika je sa brente gdje sam ih istovario
image111l.jpg


image110m.jpg


image112o.jpg


radi se o bagremovim trupcima

niasm mogao odmah uzeti ovaj najveći jer se prikolica naginjala prije nego što ga digne , prvo sam ubacio jedan srednje veličine i onda je podigao i ovaj veliki koji je otprilike i krajnja nosivost dizalice

kada odem na brentu po dasku baš ću da pitam koliko je koji trupac imao kubikaže jer će ih oni premjeriti
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
šumska prikolica s "malim kranom"

evo danas završio i s "rukom na izvlačenje" i isprobao na 3,5 m dići malu prikolicu koja ima oko 150 kg, ni ne osjeti , sad ruka može "nebu pod oblake" tj skroz ravno gore ili okomito .. evo mali video koga zanima za pogledati ! ako naiđe savoris ; može neki komentar ?

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=7kp2K7DGJZs&list=UUgUcOtUktJx17D-ay2-zeEA&index=2&feature=plcp[/YT]


[YT]http://www.youtube.com/watch?v=Tpz9yl5k7Ho&feature=youtu.be[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Alfada Jadarko

Aktivni član
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
994
- kran kada se doradi biti će super samo je pitanje koliko može dizati, naravno da je što duža poluga tu je teže a kraća onda je cilindar jači,,

- neznam za šta koristiš ovo produženje prikolice jer u tom slučaju slab je pritisak na traktor a može se dogoditi da ga čak i podiže zadnju osovinu na traktoru koja je 100 %pogonska i onda si u banani
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Na prikolici vozim samo meterice iz sume, a produzim ju kad je put ravan ili niz brijeg ili eventualno mali uspon (zanemariv) i sa izvucenim dijelom je jos uvjek veci dio tereta naprijed , po mokrome neidem u sumu jer ni prazan nebi izasao uz brijeg - takav je teren, i sa "kranom dizem meterice deblje, ima par slika gore vise s kracim i tanjim klipom diže na polovici metrice debljine 90 cm , na 2 metra kuki dizem tanjurače na prikolicu da ne zauzimaju puno mjesta u garaži, jos planiram nabaviti razvodnik da ulje cirkulira kroz njega a sa ručicom onda lakse dizati i spustati - preciznije, i napravit škare ali mehaničke, inace sam debele tovario kvaceci ih "škarama" - lancima koji na kraju imaju kuke i kvace se na čelo trupca - meterice - lakše ih je otkvacivat na prikolici , na produzenoj sam vozio 6m i jos za nju zakvačio ovu malu i na njo metar drva po dobrom putu !
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
ako može naka slika od te hvataljke što si radio da hvata sa čela jer sam i ja o tome razmišljao

a što se tiče ove prikolice sa dizalicom , ajoj , ja sam uvijek kritičan pa moram upozoriti :vragek:
po meni sve ovo je prilično slabo (ali ti ćeš ovu moju opasku pobiti izgovorom ''za moje potrebe'') :rolfer:

prvo ne svidja mi se to što nemožeš podignuti teret pomijerati naprijed-nazad po prikolici nego svi trupci dolaze na isto mjesto , uzimam u obzir i to da imaš više kuka raspoređenih po ruci ali opet to nije dovoljno dobro
na početku ruke praktično ništa nemožeš ni dići jer nemaš dovoljno hoda gore-dole , optimalno dizanje bi bilo na nekoj udaljenosti 1.5-2.5 metra

da imaš ''lomljenje'' ruke to bi bilo daleko daleko funkcionalnije :prayer:

ali opet ponavljam , cijenim trud i sve što može pomoći da se ne grmalja sa leđima i za neke manje potrebe i ova ruka je kao dar sa neba jer svaka metrica preko 50cm prečnika je noćna mora za ručni utovar :blackeye
 

Cobra

Član
Tu od
17 Ožu 2012
Poruka
163
Sutra uslikam ove "škare" s lancom sta kvače na čelo. kuke su raspoređene od nekih pola metra od prvih ručica - štica stup je visok 1,5m i prva kuka 1m znači bez problema digne drvo u visinu gornjih ručica, posto je stup krana ispred pola metra pa ako si vidio par slika prije gdje je puna prikolica, tad jos ruka nije isla visoko sad ide skroz okomito - ako treba, pa moze i gore do prvih rucica dic debelu cjepanicu , i kad tovarimo samo mjenjam hvatište, ova prikolica je bila natovarena za pola sata s pomicanjem jer nisu sva drva bila na mjestu , za sada je samo jedan cilindar preko hidraulike od traktora , znam da bi zglobna ruka bila puno bolja, ali meni za 20tak m drva godisnje za meni grijanje za sada ce posluzit
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh