• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠUMSKE PRIKOLICE

  • Temu pokrenuo Lamborghini R2
  • Datum prvog posta

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
puki22 kaže:
@Alen
Dobra je idea!

@savoris
Misliš da bi bila 2osovinka?O tome sam i ja razmišljao!Naći most nebi bio neki problem.
da naravno ja cu tako da pravim
manje opterecenje i na sasiju i na osovine i na zemlju manje propara u meke terenu
imajuci na umu obim tvojih tockova mora ona da tone u mekse terene
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako idu 2 osovine bilo bi pametno staviti gibnjeve .a to dodatno komplicira stvar
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
A ako staviš gibnjeve opet lakše se prevrnut, mislim da je bolje riješenje uduplani točkovi
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
ma kakvi ggibnjevi onda je jos gore za prevrtanje
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
savoris kaže:
ma kakvi ggibnjevi onda je jos gore za prevrtanje
Hočete vas dvojica malo to argumentirati ...zašto se lakše prevrne ?
Pod gibnjevima nisam mislio na npr. lisnate opruge ..nego na krutu vezu ali tako da se sila /teret ravnomjerno prenosi na sve osovine ..tj. da se prilagođava terenu ..
U konacnici taj sistem opet podupire šasiju u jednom mjestu ..hm..... :scratch
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
puknuti kaže:
savoris kaže:
ma kakvi ggibnjevi onda je jos gore za prevrtanje
Hočete vas dvojica malo to argumentirati ...zašto se lakše prevrne ?
Pod gibnjevima nisam mislio na npr. lisnate opruge ..nego na krutu vezu ali tako da se sila /teret ravnomjerno prenosi na sve osovine ..tj. da se prilagođava terenu ..
U konacnici taj sistem opet podupire šasiju u jednom mjestu ..hm..... :scratch

Aha, misliš ogibljenje, kao povezat osovine pa ih skupa ovijesit na šasiju, pa tako bi i moralo bez gibnjeva.

S gibnjevima (lisnatim oprugama) se lakše prevrne zbog dodatnog uvijanja one strane na koju je nagnuto jer dolazi do pomaka težišta koje više nije na sredini nego na onoj strani koja je naguta pa se taj gibanj dodatno opterećuje i uvija, a onaj drugi gubi silu pritiska i izdiže šasiju.. Kužiš?

A na ovo si mislio, nabrzinu skica, jel?
Obrisan neispravan link.
Obrisan neispravan link.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Sad je sve jasno ,ja sam dao krivi naziv onoga kaj njemu treba ..fala
Ja vrtim jedn drugi film u glavi , tu kod mene ima jedan tip tako nešto ali s vecim kotacima ..ali bez ikakvog ogibljenja sa dvije osovine ..
Pa kad izlazi iz sporene ulice( ima mala visinska razlika) budu mu zadnji kolaci na "luftu" ..
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Hm, ali i to (što nije ogibljeno) ima svojih prednosti, ako jedna osovina uvjek više trpi lakše je skrenut, dok s ovako ogibljenom dolazi do priličnog gužvanja guma pod teretom.
Mislim da je to sve bespotrebno kompliciranje, kod nas je šuma u samom brdu i svi imaju jednu osovinu na šumskim prikolicama, nabave se malo šire gume(od nekog utovarivača recimo) i ideš bez brige.
A kako je kod nas gotovo nemoguće vozit više od 5m drva iz šume a do te težine je dovoljna jedna osovina, jer teža prikolica dodatno opterećuje traktor.... Ja recimo s ursusom c-360 mogu max 4.5-5m drva izvest iz šume, a 5 da budem iskren neznam kad sam zadnji put izvezao, il se prevrne, il zapane. A ovak idem bez okretanja glave, samo gas.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
sve zavisi od petreba

ja sam vise pristalica 2 osovine sa uzim gumama nego 1 sa sirim gumama

kazem komfiguracija terena kod mene tako zahtijeva
 
B

Bobo

Guest
Ma koje dvije osovine majcine? Mi na svojoj prikolici imamo 16" gume. Bile su gume od TAM-ica one sa cik-cak sarom, no obje su se potrosile. Silom prilika smo morali kupiti jednu KUMHO za kamione, i kostala je preko 100€ :shock: Dok je druga REKORD balonka. Ova kumho lakse "sjedne" pa ne mozemo neki teret voziti veliki, a da je i ona kao ova REKORD, bez brige ides kud god hoces koliko god mozes na prikolicu naslagat. Posto je kod nas suma u najvecoj rupi na svijetu valjda ;) IMT 539 zbog blata vozi 3 metra drva i rijetko se zapadne,a osovina drzi i cupkanja razna i zanosenje na onim kosim sipkama pred tockovima i nikad problema.

Osovina i felge su pravljene. Glavcine su sa zadnjeg trapa ZMAJ 780 kombajna, a felge su od TAM-ica, sa izrezanim srcima i napravnjenim novim, ravnim. Felge ni ne pomisljaju na motanje ili pucanje, a osovina je jaka ko sam vrag i nema nikakve potrebe za 2 osovine...

Savoris, vidio sam da je netko kod tebe prevrnuo prikolicu s drvima nedavno (mozda si bio i ti, ne sjecam se vise) i vjerujem da je teren stvarno zahtjevan... ali zar ne bi bilo bolje imati neku prikolicu sireg traga, da bude stabilnija, nego dvije osovine stavljati?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Bobo kaže:
a felge su od TAM-ica, sa izrezanim srcima i napravnjenim novim, ravnim. Felge ni ne pomisljaju na motanje ili pucanje, a osovina je jaka ko sam vrag i nema nikakve potrebe za 2 osovine...

Jel si to felge pravio gore na ratarnici, u radionici teh. škole? Ako da, znači moj ćale ih je vario!
 
B

Bobo

Guest
petar kaže:
Bobo kaže:
a felge su od TAM-ica, sa izrezanim srcima i napravnjenim novim, ravnim. Felge ni ne pomisljaju na motanje ili pucanje, a osovina je jaka ko sam vrag i nema nikakve potrebe za 2 osovine...

Jel si to felge pravio gore na ratarnici, u radionici teh. škole? Ako da, znači moj ćale ih je vario!

Ne... sad sam iso starog pitat, posto ja nisam ni u planu bio kad je prikolica pravljena ;)

Srca su tokarena u Daranovcima kod nekog tokara, a vario ih je na felge neki kolega cacin, posto moj stari jos nije imo aparat za varenje...

Evo, naso sam i sliku prikolice. sanduk je ravno 3m3 (3m x 1m x 1m)

Obrisan neispravan link.
 
B

Bobo

Guest
Marko355 kaže:
DAli se može sanduk skiniti da bude čeza?


naravno da se moze... prikolica je najprije i zamisljena kao ceza, a tek je kasnije na nju napravljen sanduk...
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Da, vidim da nije on, jer oni naprave još izrezane lukove u srcu kao da može ipak malo felga radit, nisam to baš shvatio. Vjerovatno zbog promjena temperature i različitih materijala, pa da nedođe do izvijanja.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
jeste bobo ono sam ja prevrnuo prikolicu (i vise je bila moja greska nego teren) umor koncentracija popustila i opaaaaa
i jos ako bi mogao da nadjes sliku koju si cini mi se ti slikao onoga baju sto sa fergom vozi naslagano do neba , daj pokusaj leba ti :lol: to bi moglo da skrati ovu raspravu 8)

pazi imao sam i ja karetu od 3 metra sada je to prepravljeno u i kiperku
bila je jedna osovina i gume 6.5X16
malo meksi teren i osovina je na zemlji sto znaci ostao si
a sve dok osovina ne nasjedne ja ne zovem zapadanje :roll:
 
B

Bobo

Guest
Savo...

Dok osovina u sumi sjedne sa 650/16 gumama, moras stvarno biti uporan decko...

Kao prvo, treba tu prikolicu natovariti, a kao drugo, treba naci tako mekan teren da ce gume do osovine propast... Kod mene ima blata u sumi dosta i zapada se redovno, samo zato jer jos nismo imali 549. sad u sumi nema sanse da ostanem s teretom ;) 539 se propinje, zapada, pa malo guma potrosene i to ti je to... A znas i sam da ima problema sa zubom ;)


Eto, marko je bio sa slikama brzi...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
onda je to neka dobra suma kad je 549 nezaustavljiv..

imali smo sumsku prikolicu s kamionskom prednjom osovinom suzenom na trag imt-a 560 i 20" kamionskim gumama. bome se ferko s njom znao izmucit u blatu.. trazim slike na kompu,ali izgleda da nemam :x
prodali smo ju i sada ceka druga osovina sa 22,5" gumama,naravno suzena na trag mf-a :)
 
B

Bobo

Guest
Gledaj ovako...

Imamo u sumi jedan dio dugacak 30-ak metara koji je nizbrdo, a na vrhu brda izvor. Pogadjas da je to i u pol ljeta vlazno i da je zeznuto. Kad idemo u sumu nizbrdo, pravi se prvi trag, i to je jednako kao tracnice za vlak. Gdje prodje prvi trag tu ides stalno, jer drugacije ne mozes. Prvi prolaz pod teretom ide 1. direktna i gas i prodje se. Drugi prolaz je cupav, vecinom puta se zapadne, a dok treci i eventualni 4. put nema sanse da 539 izadje s 3 metra drva bez da se sva trojica zamazemo ko krmci i dok ne izbacamo 2 kubika zemlje da se traktor i prikolica "trbuhom" ne sanjkaju po zemlji, da gume dodju do izrazaja...

549 ima iza 12 gume, tezi je, prednja vuca... dovoljno da se ne zapadne i da prolazis s 95% uspjeha... Da mi je 560 u sumi, bio bih nezaustavljiv... Nema te prikolice koja bi njega samo tako zaustavila.
 
Na vrh