• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠUMSKE PRIKOLICE

  • Temu pokrenuo Lamborghini R2
  • Datum prvog posta

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
imam istu takvu osovinu kod kuće.zanima me jesi ju išta skraćivao?kako si riješio,tj fiksirao kotače u mjestu?mislim da ne skreću?
 
B

Bobo

Guest
Pa najtezi posao je napraviti osovinu da ide ravno. Sve drugo je logickim redom sastavljano i nema problema... "Rukavci" se zavare i to ne mrda nikud, a za dodatnu sigurnost ih jos mozes i pojacat komadima plocevine.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Bobo kaže:
Pa najtezi posao je napraviti osovinu da ide ravno.

Ma nije, metar u ruke i mjeri. A i neide ta prikolica brže od 30km/h, moja recimo nevidi asfalta uopće tako da.... Dovoljno samo metar, malo se ''pripeca'', mjeriš, popravi se čekićem, pa opet ''pripeca'',mjeriš,..........
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
abrkili kaže:
imam istu takvu osovinu kod kuće.zanima me jesi ju išta skraćivao?kako si riješio,tj fiksirao kotače u mjestu?mislim da ne skreću?
Eto ti tu nekih slika
Obrisan neispravan link.
Ja bi ostavio sponu i sve kako je na kamionu , ugradio hidroulicki cilindar ,pa bi ona išla kuda ja hocu ..narocito unatrag ;)
 
B

Bobo

Guest
petar kaže:
Bobo kaže:
Pa najtezi posao je napraviti osovinu da ide ravno.

Ma nije, metar u ruke i mjeri. A i neide ta prikolica brže od 30km/h, moja recimo nevidi asfalta uopće tako da.... Dovoljno samo metar, malo se ''pripeca'', mjeriš, popravi se čekićem, pa opet ''pripeca'',mjeriš,..........


A mozes i kutnikom (vinklom) izmjeriti pravi kut izmedju osovine i tocka. Na kraju izmjeris dijagonale izmedju tockova i to je TO. Povaris sve, i radi svojeg mira pojacas jos s necim. Mislim, drzale su te spone cjeli autobus nekad, al svejedno...

Nisam napisao da je tesko, nego da je to najtezi dio posla kad se pravi sumska prikolica na koju se ne ugradjuje nista sofisticirano...
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Stari drukčije pravi te osovine, uzme isto glavčine od autobusa prednje s felgama i gumama i spoji ih s dva U profila koja povari da dobije zatvoren profil, i normalno spaja osovinu s šasijom preko ploča, a ne vari ju direkt za šasiju. Nikad neznaš šta može biti pa 8 matica i ona dole.....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
centriranje osovine je veoma lako
uzmes montiras felnu na glavcinu i pricvrstis je vertikalno otprilike centriras i onda okreces osovinu a gledas drugu stranu glavcine i centriras dok ona ne dodje u centar
nadam se da ste me razumjeli sta sam rekao posto ni ja ne bih razumeo :mrgreen:

tako sam uradio vise osovina i nijedna nije stajala ni trunke ukoso :idea:

a u nekom od predhodnih postova sto sam rekao za L profil , povlacim rijec nisam video da je rebrasta armatura i ona je jeko prakticna , ucinilo mi se da je omicna cetcrtasta cijev nisam dobro video :oops:
 
H

highlander

Guest
Pozdrav svima!
Ja sam se snašao s prikolicom na ovaj način. Samo sam skinuo poljsku kuhnju za prvu silu, a namjeravam je produžiti i opremiti za više namjena, između ostalog i za šumu. Posebno bi istaknuo kočnicu, koju ću morat premjestit negdje gdje ne smeta.
Pozdrav


 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
ja imam potpuno istu osovinu takvu i bila je na kareti a kocnicu sam rijesio ovako


stavio jedan mali klip ogranicio mu hod i spojio na kipanje
osovina je extra ja sam na nju tovario 4 metra drva i to je njen maximum optimala je oko 3 metra i nemas problema

a cijela kareta je izgledala ovako

posle toga sam joj nadogradio kiper sanduk
 

slafko

Član
Tu od
22 Kol 2008
Poruka
275
Kolika je širina ovih prikolica za vožnju metrica?

Ispričavam se na ovako banalnom pitanju, ali sve kaj ima veze sa šumom mi je trenutno velika nepoznanica... :oops:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
mislis kolika je sirina ovih profila :?
kod mene na ovoj kareti je bila 73 cm sa vanjske strane, i pokazalo se kao prava mjera posto nije tesko za utovar a i cvrsto stoje
pogotovo ako se stegne nekim spanerom , ja sam imao neki vint sa puznim reduktorom i kada zategnem preko sajla se upije u koru od drveta
cak i kada se prevrne drva ostaju na svome mjestu :blackeye
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
evo nastavljeni radovi na ovom cudesu sve je skoro uradjeno ostaje da se naprave hidraulicna crijeva za klip i stupci

i test teret sam natovario
makina je teska 2T i lagano se okrecem mislio sam da ce biti vise problema sa bocnim deranjem gume pri okretanju posto je poveliki medjuosovinski raspon , obje osovine lagano klizaju na stranu guma se niti malo ne "prevrce"



ovakve prepreke savladjuje kao od sale a prikolica se naginje minimalno ,stvarno sam odusevljen sa stabilnosti


evo ga jedan detalj kako izgleda centralni bolcn klackalice
ugradjena mazalica i sakrivena da se ne otkine , bolcn fiksiran da se ne obrce u uskama
 

daki

Novi član
Tu od
8 Srp 2009
Poruka
23
Šumske prikolice i neki korisni alati

Na prijedlog članstva evo otvaram novu temu u odgovarajućem podforumu sa kopiranim sadržajem zbog lakšeg pronalaska linkova.
"Ja sam također zainteresiran za kućnu izradu prikolice poput one sto je napravio savo. Samo bi jos želio da se može namontirati i sanduk. Na taj nacin (kad bi se stavio onakav kran/vitlo) mogla bi i kipati na zadnju stranu. Evo nekih korisnih linkova na toj temi:
Prikolica malog formata za dugometricu:
Keneske: http://www.sunwayindustry.com/timbertrailer.html
ima ih dosta na kineskim trgovačkim stranicama (alibaba.com i sl.)
Kanada: http://www.qualipro.ca/trailer.htm

Veliki format prikolice švedskog proizvođača, sa kranom, koji se može skinuti i staviti na poteznicu traktora, kao i mogućnost montaže sanduka: http://kts.nu/NT/engelska/produkter/dubbelram.htm

Pomoćni alati za ručno i strojno izvlačenje i transportiranje trupaca: http://www.logrite.com/mainarch.html

Vitlo koje pogoni motorna pila: http://www.lewiswinch.com/

Pogledajte ovaj neobičan i nevjerovatan stroj za izvlačenje drva a ima svega 5,5 ili 9KS. Zove se Jonsered Iron Horse (što mislite jel zbilja može zamjeniti konja :roll: )"
[youtube:38fxs5j4]lpCFE5UjCw0[/youtube:38fxs5j4]

Pogledajte ove alate i obratite pozornost na transportni luk za klade sa početka filma. Ima jako interesantan koncept podizanja klade. Lanac samo sklizne po onoj kromiranoj šipki ko po masti, i podigne kladu sa zemlje kad traktor krene. Ovaj koncept bi se možda mogao upotijebiti i za neke druge namjene. Mislim da će savo već neto smisliti. :lol:
Istina da izvlačenje klada na svim tim primjerima je sa manje zahtjevnih terena odnosno nema tako velikih nagiba kakvih ima često u šumama. Inače kako sam objasnio u drugoj temi, smanjenjem trenja trupca (makar podizanjem prednjeg kraja) znatno se smanjuje potreba za konjskim snagama i jačini vitla, a ujedno trupac dođe čišći pa ne zahebava pri rezanju.
[youtube:38fxs5j4]VtTuhwk5plk&feature=related[/youtube:38fxs5j4]
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073

4m drva , nosi lagano od zajebancije ;) stabilnost fantasticna :roll:
 
V

VIBROPOLJ

Guest
Za taj traktor prikolica je fantastična.
Još sa onim kalačem da ga ugradiš negdje na tu prikolicu, Mogao bi ju registrirati pod profesionalnu.
Neznam jesi li razmišljao stavit kalač na prikolicu?
Primjera radi da nema onog cilindra na rudu ja bi ga stavio tamo.Probaj razmislit.

Onaj kalač je prava stvar?
Na traktoru imam Izvod za plug okretač. Tu bi se dalo svašta napravit.
Vidi da si ti nulu spojio negdje ispod sjedala.
To je dvosmjerni cilindar, meni bi zadovoljavao i jednosmjerni, jer traktor ima i usis natrag.

Mislim da je zakon prikolica (čeza) jer ja stavljam cjepanice na kikindu,malo mi je visoka za deblje komade.
Jednom sam posudio (čezu) i u dva dana premetao 50 metara drva.
Stvarno zakon.
 
V

VIBROPOLJ

Guest
OK.
Nisam nigdje uspio pročitati da bi kalač trebao biti na prvom kraju, bilo je riječi ( negdje na prikolici, primjer na zadnji polešce).
A zašto nebi bio Naprijed na rudu na osovce (horizontalno) kao što i na zemlji radiš s njim,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,073
a jos neznam sta da radim , ili utovarac da pravim ili cjepac :scratch
utovarac mi nekako bolji jer onaj dio sto sam ostavio prazan na prednjem kraju i jeste planiran za utovarac , bilo kakav

jer kada imas utovarac onda te ne interesuje to sto ti je neka klada edblja ili teska , ne dizes je rucno
a ako ti je cjepac na prikolici ti onda svakako moras utovariti kladu jel' ? e ja nju kada utovarim onda me ne interesuje cijepanje vise , ona ide kuci ;)

a svakako mislim praviti ozbiljniji neki cjepac , ustvari 2 cjepaca u jednom ovaj postojeci bi nekako integrisao u taj novi


inace da se vratim temi
evo najnovija kolicina tovara , 4 metra nosi od zajebancije , visina stupaca 155cm :mrgreen: u pitanju je grabovina
image0019.jpg
 
V

VIBROPOLJ

Guest
Moj savjet ti je da napraviš cijepač na prvom kraju ako imaš u planu metrice.
Ako si se odlučio za dugometricu onda utovarivač.

Cijepač nije previše težak i kad drvo prekalaš lako ga nosiš kud želiš.
Ako se kaniš ozbiljnije bavit šumarstvom ona utovarivač.
Problem je u tome da i najmanji utovarivač za te potrebe teži oko 500 kilograma.
Ovisi kako bi to utjecalo na težište prikolice. (razmisli)
Utovarivač je puno skuplja izvedba.
Ako kaniš ono sa vitlom,mislim da je to pre sporo.

Prikolica ti je dobra za tvoj traktor i taj cijepač na prednjem kraju bi bio super rješenje.
To i ja imam u planu.
Meni je dosta 50 metara drva godišnje.

Zaboravio sam ti reči da bi trebalo izmisliti sistem kako cijepača spustiti do zemlje.
Recimo da se na stražnjoj strani cijepača zavari kamionska noga ili nešto slično, kao obični pant koji bi stroj pomicao na osovce i polešce.
(ja mislim da je to super ideja, a mislim da ti nebi onda smetal ni onaj cilinder koji si več ugradil.

((( pošalji komentar )))
 

Najnoviji postovi

Na vrh