• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠUMSKE PRIKOLICE

  • Temu pokrenuo Lamborghini R2
  • Datum prvog posta
V

VIBROPOLJ

Guest
Evo da to potkrijepim slikom ( znači tvoja izrada cijepača sa nagibom )
ai nebi bilo loše deti ove ručne držače. ( To napravi i onda si miren zauvjek) Sad imaš na osnovu čega radit.)
 
B

Bobo

Guest
Stavi jos jednu sliku iz messisovog kataloga i brisem sve koje si do sad stavio.
 
V

VIBROPOLJ

Guest
Bobo kaže:
Stavi jos jednu sliku iz messisovog kataloga i brisem sve koje si do sad stavio.

Što se mene tiče meni netreba zato sem i izbrisal, jer se ti ljutiš.
Ok.
Stavit ču mu samo sliku od tog nagiba, ako nemaš ništa protiv?
 
V

VIBROPOLJ

Guest


Da li je to u redu.
Ostale slike sem sam obrisal ali ovu ostavi sa pomognemo savoris-u.
 
B

Bobo

Guest
Ovako je u redu... Reklamiranje kojekakvih firmi po forumu nije bas pozeljno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
kazes da vecina utovaraca tezi oko 500kg , OK ail ja cu da kompezujem jedan metar drva za taj utovarac
onda ce nosivost biti 3 metra umjesto 4 i opet imam mogucnost kada na ovoj prikolici drva izbavim iz sume da ih pretovarim na kamion ili neku vecu prikolicu

stabilnost me ne brine mnogo posto nemas predstavu koliko je ovaj sistem osovine ''udoban'' za teret . zakretna ruda mnogo tome doprinosi , ako je bocni nagib veliki mozes da se spasis pomijeranjem rude prema donjoj strani FANTAZIJA

sistem sajle i onoga lika sa videa je dobar , ali ima i nedostatke
dobar je iako je spor jer neces sva drva sa njime tovariti nego samo sto je tesko za rucno podici (opet kazem sve je bolje nego rucno)
a los je sto nemozem pretovarati na drugu prikolicu , nego moram opet rucno ili sa ovom prikolicom voziti na vece relacije
ne bavim se ''profesionalno'' sumom ali ipak volim biti opremljen solidno , nemam para da kupim nikakav stroj iz ove branse pa se moram osloniti na moje kefalo i sposobnost snalazenja

ima li neko prestavu za koliko para bi ovakva prikolica mogla da se kupi polovna, sjebana, rasturena ??????
svaki vas odgovor je za mene previse posto ja znam koliko je mene kostala ;) para a neprespavane noci necemo izrazavati u ciframa :roll:

opet kazem planiram praviti neki ozbiljan cjepac sa kojim cu moci ici i usluzno , pogle racunicu
vladimirac danas cijeli dan na 2/3 gasa ne bi smio potrositi vise od 15-20 litara nafte + jedan radnik + ja + cjepac = mnogo pocijepanih drva . i to radis kada nemas nekog bolje placenog posla i ne umoris se posto se tada rade kladici\

a ja imam 4 suraka koji nisu zaposleni a mladi su i vole da rade (i zarade) ja cisto onako bez nadoknade (osim sto amortizuju i potrose kroz naftu) mogu im dati stroj nemoram imati nikakve racunice , makar nek' oni zarade ;)
mozda me se nekada sjete u moje stare dane ;)

ovaj cjepac koji sam vec napravio , on je samo EKSPERIMENTALNI rad imao sam sav materijal za njega i napravio sam ga za nekoliko sati samo da bi se upoznao sa silama i ajde da kazem , pa da vidim kako radi covjece ja takvu masinau nisam NIKADA vidio u radu :oops: , samo sa slika i na sajmu upicanjenu i nafarbanu
svaki trgovac ce ti reci da je to naucna fantastika kako to radi ali ja imam iskustvo PRAKTICNO a oni to samo znaju sa papira sto im neko napise isto tako vjerovatno ko nema pojma ni o drvetu ni o sumi

e sad kad vec poznam nedostatke i mane meni je cista zajebancija napraviti dobar cjepac
ja nekada (u vecini) slucajeva volim raditi stvari na (hard way) :blackeye
sve sto je skola skuplja to je gradivo kvalitetnije :!:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
ajde malo da prokomentarisem nove proizvode kojima je zabranjeno reklamiranje ali nije valjda i komentar na njih
evo gledam odredjenog proizvodjaca koji prodaje cjepace (kod vecine je to isto) manje vise

1. cjepac elektromotorni - 2,2KW ,hod klipa i duzina cijepanja je 58cm , potisak 6T = 1000 evra (grubi preracun)
2. cjepac traktorski - potisak 9T , hod klipa i duzina cijepanja takodje 58cm = takodje oko 1000 evra (gruba racunica)

e sad da ja tebe a i ostale pitam :sta mislite dal' uredjaj (stroj) od stotinjak i brojem 100 kila valja 1000 evra ??
smijesno :lol: :lol: :lol:
dvije cijevi jedan klip i malo zeljeza da platim 1000 evra pa ja to ni lud ne bi uradio , sreca pa i nemozem
ovim ocu da kazem da nije nikakva racunica dati nekom preprodavcu 1000 evra za ''dvije cijevi klip i malo zeljeza'' i da su isti jedni veliki DERATORI

ak' se ovaj post ne slaze sa politikom i pravilima foruma nek' se brise namam nista protiv ali morao sam reci :x
 
V

VIBROPOLJ

Guest
e sad da ja tebe a i ostale pitam :sta mislite dal' uredjaj (stroj) od stotinjak i brojem 100 kila valja 1000 evra ??
smijesno :lol: :lol: :lol:
dvije cijevi jedan klip i malo zeljeza da platim 1000 evra pa ja to ni lud ne bi uradio , sreca pa i nemozem
ovim ocu da kazem da nije nikakva racunica dati nekom preprodavcu 1000 evra za ''dvije cijevi klip i malo zeljeza'' i da su isti jedni veliki DERATORI

ak' se ovaj post ne slaze sa politikom i pravilima foruma nek' se brise namam nista protiv ali morao sam reci :x[/quote]

Na ovom sam forumu da pomognem nekome ako želi biti svoj majstor, a ne da pomognem sebi ili nekoj firmi u reklamiranju, (samo da skratim vrijeme traženja podataka po internetu, jer je ionako več sve dostupno)

Sad pitanje?
NIsi mi odgovorio jesi li razmišljao o ovakvom nagibu na prednjem kraju?
Znači možeš raditi i usluge drugima, samo zakapčiš prikolicu (blizu ti je traktoru tako da netrebaš puno Hidrauličnih crijeva)
Postoji i drugi način (sad slušaj?)
Da možda na kardan priključiš pumpu, a da probaš napraviti nešto sa svrdlom na prikolici.
Tako da kad dođeš u šumu sve ti bude na jednom mjestu.( da ne moraš raskapčivati prikolicu i priključivati posebno cjepač rotacioni svaki puta kada želiš prekalati drva.
Ako su tanja drva nema veze, ali ako dođe koji veči komad lako sam prekalaš bez ičije pomoći.

Kod ovoga utovarivača opet stojim kod svog mišljenja.
Mislim da je to prevelika stvar za ovaj vladimirec.
Nije taj rad tako brz kako ti se čini.
On treba imati oslonac (prikolicu) tešku, ili treba imati široke stabilizatore da bi radio kako treba.
Mali utovarivač ti nebude puno pomogao.
 
V

VIBROPOLJ

Guest
Evo pogledaj snimku brzine veče dizalice. ( nema veze što je na kamionu).
Rovokopači su puno brži.
Mjesto komandi ( ventila) je najbolje da bude na visini dizalice ( u sredini gore).
Pogledaj kako se ponaša Dizalica na velikom kamionu.
A što misliš na ovako maloj prikolici ( nema veze i ako je dizalica manja) sa malim stabilizatorima.

http://www.youtube.com/watch?v=NiaoRUa0 ... re=related

Tebe vjerojatno zanima ovo.
Pogledaj da je to za dugometricu.Nisam još vidio da neko tovari metricu sa tim.
Vjerujem da može (ali neznam koja je isplativost izrade.)

http://www.youtube.com/watch?v=DK3fWfsrgVo

Neda bog da ti pukne nešto, samo nek te ulje pošprica, (moreš se oprostiti sa izumljivanjem)
Originalni imaju ventile koji blokiraju ako je veči teret na glavnom cilindru.
Ima još jedna stvar. Drva svejedno moraš složiti na vrpu da bi ih tovario.
Čim ih složiš onda ih i namečeš na prikolicu
Još uvjek je moje mišljenje cijepač.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
pa trenutno sam tu opciju prevrtanja ostavio po strani malo , ne svidja mi se to na prvi pogled , iskreno receno iako nisam pristalica rotacionih cjepaca bolje mi zvuci opcija sa kardanom nekim reduktorom pod 90' i svrdlom

sto se tice crijeva apsolutno mi nije bitna duzina posto do njih lako dolazim

ja samo kazem da metrice do 50tak kila tovarim lako rucno , ali imam problema sa metricama koje imaju do 300 kila i jos ih moras pretovarati , drva u vecini slucajeva ni ne slazem na hrpe ili kako ih vec ko zove nego odmah pretovar na drugu prikolicu posto imam nekoliko prikolica , znaci ova bi bila radna i moze tovariti na svaku

e upravo i potpuno si pogodio ono sto ja hocu a to je ovo sa tvoga drugoga snimka , svaka cast
kako vidim sa komentara na YT da ovaj ima podiznu moc 300kg na kraju ruke , mada nisam bas najbolje razumio .
naravno oslonac mora biti dovoljno sirok ili prikolica dovoljno teska , ali cim pocnes da tovaris prikolica je nestabilna , naravno i ruka na njoj ako kako imas vise tereta na prikolici tako je ona i stabilnija

kazes nije to tako brzo , OK mozda za nekoga i nije ali meni je sasvim dovoljno , poredjenja radi cak iako sporije natovaris nego dva covjeka izbjegao si potrebu za drugim radnikom i izbjegao si nesto mnogo bitnije a to je mogucnost povrede prilikom rucnog manevrisanja sa nekom kladom od 300 kila , a to se cesto desava vjeruj mi nagledao sam se (i dozivio sam) svasta
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
jel ko zna kolika je širina deferenciala od lade?išel bi švasat neku prikolicu tak 3m da vozi a da mi nije šira od ferđe.
a da mogu složit kardan jel tu kod mene u šumi i u sred ljeta grezneš koliko je mekano,a taj dio šume izbjegavaju naveliko a drva ko u priči,a na traktoru nosit je s***e nemreš ni metar odnest van pa pretovari a ovak mislim da bi išlo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
sirina diferencijala od lade nive je oko 163cm sa vanjske strane guma , nemoj me drzati za rijec mozda asm omasio par cm , od obicne lade je nesto uze ali ipak dovoljno da metrica stane izbedju guma
imam ih oba pa ti mogu provjeriti
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
par cjepanica se lako odrežu krače.bit je da mi prati trag traktora.
ajd provjeri pa da odem na odpad i počnem ju radit čim se malo vrjeme smiri.
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
savo za tebe
Prikolica-za-trupce.jpg

Prikolica-za-trupce-strana.jpg

prikolica sa riko dizalicom koja je ocito nekompletna cijena je 2000 eurica,ali kod nas se moze nac i jeftinije uglavnom je sve to za vlatka preveliko ali za mtz nije
i da podizna sila je 2,5 tone ove razjebane dizalice
 
B

Bobo

Guest
Prikolica je tu, okretnica je tu, kranska ruka je tu, samo nije spojena...

Cilindar-dva, milijun crijeva, rezervoar ulja, uljna pumpa i komande, eventualno i gume... 2000€ plus jos toliko da se ulozi u nju... Cini mi se skupo, ili se varam?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
OVO 2000 evra :shock:
uuuuu bajo moj mnogo , bobo je nabrojao sta fali meni je lakse nabrojati sta ima
pa ja bi mogao da se prosvercam za neki polovan utovarac za stajnjak za oko 1200 evra , vec mi nudio jedan lik morat cu ponovo da stupim u kontakt sa njim

OVO ne lici ni na sta , mislim ideja je u redu , za rusa bi to bilo sasvim ''taman'' ali ali ali , uf i kazu nemoj psovat k'o kocijas :mrgreen: sdfhcgaouiavbnl :x

sta mu je sa osovinom pa ovako zalosno izgleda , kao da fale dupli tockovi :scratch smijesno
 
V

VIBROPOLJ

Guest
Moram da dam komentar na ovo?

Kod nas inače za ovakvu stvar pozoveš ljude da dođu sa fleksom i da počnu piliti na metar.
Poslije toga im natočiš gemišt i oni ti daju kombinirke,ili kakvu sitnicu da to odpeljaju.

(imaju oni koristi) a i ti koji si se riješio smeča.
((((( kužiš )))
 

matrix123456

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2009
Poruka
1,021
da prikolica je bas razjebana,i da preskupa je ali ova je iz srbije sto je kod nas 2000km kod njih je 2000 eura,no kad bi je kod nas naso mnogo bi jeftinije kostala ako ne i po svojo tezini,e tok bi to bilo prava prilika za tebe,
inace ovo je sa sajta automotiv,imaju raznih gvozdjuruja nesto jeftino nesto skupo ma pravi otpad,pogledaj savo mozda ti se nesto svidi :mrgreen: ,ne reklamiram sajt samo da znate da mi bobo ne uleti klizeci
 
B

Bobo

Guest
Danas sam doslovce naletio na ovu prikolicu. I kolega i ja se cudili kako sistem besprijekorno radi.

Drva je 539 iskipao na ler gasu:
dsc02604x.jpg


Posto sasija ide skoro do zemlje, majstor polako poteruje traktor i drva se sama pod svojom tezinom istovaraju:
dsc02605o.jpg


Iza njega ostane ovakva hrpa koju treba samo na krajevima malo popraviti:
dsc02606v.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
razmisljao sam na ovaj nacin i odlucio sam se za pokretnu rudu lijevo-desno zbog veceg manevra a i zbog kapaciteta moje karete od 4metra , lako i za cas ja to zbacim
inace ovaj baja ima potrebu za kipanjem posto vozi vise tereta , ideja je sasvim odlicna
mnogo teze je natovariti , tu treba nesto izmisliti ;)

ovo rjesenje nije lose zbog jednostavnosti sa snimka koje se nalazi na 58 sekundi ,mada ima i nedostataka recimo nemozes pretovarati teret niti ga slagati na prikolici nego samo mozes navuci na sebe (sto je u vecini slucajeva dovoljno)
[youtube:pskrfee4]lpCFE5UjCw0&feature=related[/youtube:pskrfee4]
 

Najnoviji postovi

Na vrh