• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SUNCOKRET sjetva-žetva

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Ma tretirao sam ja sa Akrisom prije nicanja, ali je godina takva kakva je i trave i korovi luduju. Može se suncokret tretirati s herbicidima za kukuruz (ne znam da li sa svima) jedino što većina nije registrirana za suncokret
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Nemam pojma koji je hibrid suncokreta. Ove godine prvi put sijem, kupio sam sjeme od g. Vlade Hrusta (već se spominjao ovdje na forumu) i dobio ga poštom. On mi je jučer preporučio da tretiram sa PLEDGE, on ide poslije nicanja kad suncokret ima 2-4 listića. E sad je problem gdje ću to kupiti...Jel zna netko gdje toga ima u okolici Đurđevca ili Bjelovara

Je li to ovo?
http://www.arystalifescience.sk/pledge.php

Ako je tako, onda to je ono što sam ja spominjao da u običnom suncokretu ne možeš izbeći fitotoksičnost kod post-em primene preparata za suzbijanje širokolisnih korova.
Tu piše da ga postemergentno možeš primeniti u fazi od dva do šest listova i da se na nekoliko dana javljaju znaci fitotoksičnosti:icon_oak: na usevu, ali da to neće imati uticaja na prinos. Ne znam, po meni to ti je kao kada na primer imaš leglo prasića od kojih dva praseta imaju desetak dana proliv. Preživeće i oni i dospeti za klanje, ali nikad neće dostići one ostale prasiće koji su uvek bili zdravi. To je po meni samo neka krajnja opcija u slučaju prave najezde širokolisnih korova, tj. ako ih ima baš u tolikom broju da mogu bitno da utiču na prinos.

Ja sam kod suncokreta jako oprezan čak i kod pre-em zaštite od korova.

Još nešto, taj Pledge se u slučaju postemergentne primene na usevu suncokreta ne sme koristiti ni u kakvoj kombinaciji tank-miksa već isključivo samostalno!
 
Posljednje uređivanje:

DELO1

Član
Tu od
9 Ožu 2009
Poruka
378
Koristi sam isti nejoliko puta na pojedinim njivama, po primjeni ako imaš slabo srce bolje ne ići na njivu, spali ga da je strava, dobar je ako trava nije prevelika (ambrozija ) veća od 10-tak cm spuri ju ali se i ona obnovi, malu dobro uništi ali veću slabo, sam suncokret ne smije biti ni mali ni veliki, mali izgori i ne obnovi se , preveliki također se teško obnovi pokupi preveliku dozu sredstva, a i trava bude zaklonjena ispod velikih listova, znači može upotreba ako su uvjeti dobri podjednak porast i suncokreta i korova
Sretno
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
danas posijali 0,60 ha suncokreta sorta Pioneer neki novi kojeg još nema u katalogu , rani hibrid , bačeno 100kg ureje i 50 kg 15 stice kod pripreme i 100 kg 15 stice u redove, oprskan odmah sa Dualom , pa čemo da vidimo šta bude s toga





 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
točno ta koju si naveo , isto prezadvoljan , jedina mana na pumpi što kroz 3 godine odu membrane, al to se zamjeni za pola sata nije neki problem...
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
a evo sad smo uzeli taj za probu , dali bude kod nas uspel uopče ...
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Evo mog suncokreta uslikanog pre ovih velikih kiša.



Ima malo fitotoksičnosti zbog hladnog i kišovitog vremena koje je usledilo nakon preemergentnog tretmana preparatom na bazi terbutilazina, uprkos tome što sam primenio dozu čak i nešto ispod minimalne. Ko zna na šta će to da liči kada odem da ga obiđem sledeći put s obzirom na to da su u međuvremenu padale nove, još jače kiše sa novim talasom zahlađenja.
Ne znam koliko se to vidi na slici, ali od korova su tada bili prisutni uskolisni korovi i xanthium strumarium(koji je otporan na sve pre-em preparate).
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
sa čime prskate suncokret protiv širokolisnih i uskolisnih korova? i u kojoj fazi se prska?


 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Pročitaj malo ovu temu unazad. Ukratko, protiv uskolisnih imaš puno efikasnih rešenja - Agil, Pantera... ali bojim se da je špartanje jedina bezbedna opcija za borbu protiv širokolisnih korova u suncokretu nakon nicanja useva, osim ako je u pitanju neki od specijalnih hibrida suncokreta tolerantnih na imidazol ili neku drugu aktivnu materiju kojom se mogu hemijski suzbijati i širokolisni korovi.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,477
Bio on tolerantan ili ne najbolje je spricanje prije sjetve, pa ako je onda u korekciju moze se i nakon nicanja.
Roko+dual gold za prije nicanja, a poslje ako treba fusilade za uskolisne.
Radazin je mila majka za sirokolisne prije nicanja samo sto kod nas nije registriran za suncokret, a od nedavno nizasta.
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Kod mene je zaštita od korova posle setve a pre nicanja agrotehnička mera koja se podrazumeva.
 

M.M.

Član
Tu od
3 Stu 2008
Poruka
442
Mi smo neki dan pretanjurali suncokret i posijali kukuruzu. Suncokret je super niknuo, izvršeno je tretiranje sa Akrisom, onda su uslijedile one kišurine i jedno 10 dana poslije tretiranja se suncokret počeo sušiti. U par dana ga je nestalo 70-80 posto. Onaj koji je preživio imao je puno sitnih korjenčića, a ovaj koji se osušio skoro ništa. Sad ne znam jel uzrok bilo tretiranje, previše vlage ili nešto treće...
 

Krle

Član
Tu od
21 Stu 2010
Poruka
314
Da li suncokret napada divljač? jel ima tko od vas problema sa stetom

Da, kod nas je to uobičajena pojava. Prvo čim nikne ga napadaju bube i to ga tako ocvikuje da ne može više nikako da se oporavi - odgrize ga do 5mm od zemlje. Onda(onaj što preostane) taman kad malo ojača i postane jedar i sočan, počnu zečevi da se slade njime. Najzad, otprilike kada preraste visinu srne, onda i one stupaju na scenu da prave rusvaj u njemu.
I to još i nije sve. Kad zrno počne da zri, a još je rano za kombajniranje - to je upravo vreme kada ga ptice dokusure.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh