• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SUNCOKRET sjetva-žetva

R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

@sapat
Moj podrivač radi drugačije nego ovaj što je kod ROKI-ja radio , nije da okreće zemlju ali zna koju busu okreniti . U svakom slučaju svu zemlju na dubini od 40 cm odreže po horizontali od jednog radnog tijela prema drugom te taj komad zemlje izdiže pod nekim kutom od 30 stupnjeva prema gore . Gledano iz traktora zemlja izgleda kao da je valovita , kao da val prelazi prako nje . Nakon što je tako izdignuta onda puca odprilike na nekih 40 cm i pada na tlo iza podrivača , ponekad padne ukoso a ponekad točno kako je i stojala prije . Sve u svemu prilično drugačiji posao nego ovi podrivači bez krilaca .
...a postoje i ljudi koji nikada ne oru , u Njemačkoj imaju udruge NE ORAÄŒA odnosno tzv. udruge bez pluga .
Evo jedan link na nešto slično ... http://www.pfluglos.de/

Možda možeš probati koju godinu profulati sa oranjem , neće se ništa strašno dogoditi .
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

Ratarko kaže:
@sapat
Moj podrivač radi drugačije nego ovaj što je kod ROKI-ja radio , nije da okreće zemlju ali zna koju busu okreniti . U svakom slučaju svu zemlju na dubini od 40 cm odreže po horizontali od jednog radnog tijela prema drugom te taj komad zemlje izdiže pod nekim kutom od 30 stupnjeva prema gore . Gledano iz traktora zemlja izgleda kao da je valovita , kao da val prelazi prako nje . Nakon što je tako izdignuta onda puca odprilike na nekih 40 cm i pada na tlo iza podrivača , ponekad padne ukoso a ponekad točno kako je i stojala prije . Sve u svemu prilično drugačiji posao nego ovi podrivači bez krilaca .
...a postoje i ljudi koji nikada ne oru , u Njemačkoj imaju udruge NE ORAÄŒA odnosno tzv. udruge bez pluga .
Evo jedan link na nešto slično ... http://www.pfluglos.de/

Možda možeš probati koju godinu profulati sa oranjem , neće se ništa strašno dogoditi .

isprobano, nekada se i kod mene omakne da se ne poore...
Možda si me krivo shvatio, ja poštujem kako ti zemlju obrađuješ! Ne želim ti pametovat, ja samo opisujem kako mi radimo i šta nam se pokazalo najbolje...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

Ma daaaaj , pa šta bi se ja trebao uvrijediti ...Makar šta , samo pričamo , nisam niti pomislio tako šta odnosno ja sam tebi rekao da probaš ne orati pa nisam niti pomislio da bi se ti mogao uvrijediti jer računam da ti je ovaj moj sistem malo nepoznat pa ti ga želim objasniti kako najbolje mogu .

Kako ti oreš prije žita tako ja ne i to je to . Mene je samo zanimalo da to čujem iz tvojih usta jer kod nas svi rade kao ja pa mi dođe čudno da netko ide u toliki trošak sa oranjem . Mislim da tu veliku ulogu imaju i količine koje se siju , recimo ja ne bih niti stigao poorati sve prije sjetve žita , 100 poslova u jesen ima . Ti nekako stigneš , tim bolje .
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

uf, onda dobro... kod mene je do prošle godine sve stigao porati jedan traktor sa 4 brazde, a radio je svaki radni dan od 8 ujutro do 3-4 sata poslijepodne, a kada su velike vručine onda od 6 do 13 sati
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

sapat kaže:
uf, onda dobro... kod mene je do prošle godine sve stigao porati jedan traktor sa 4 brazde, a radio je svaki radni dan od 8 ujutro do 3-4 sata poslijepodne, a kada su velike vručine onda od 6 do 13 sati

Kako ja teško nalazim radnu snagu ovdje sve sam usmjerio prema one-man-for-all sistemu . Gledam da sve poslove napravim sam . Ponekad to ne ide ali ovo sa direktnom sjetvom bi moralo ići . Naravno da je to samo početak jer nisam ja otkrio toplu vodu , ljudi su to tako odavno radili . Sada se otišlo dalje i postoje no-till sijačice i stvar riješena . Nema tu ovoga moga guranja grubera ispred traktora i slično ...Samo te sijačice su skupe a moj prednji gruber služi i kao zadnji , nisam uludo potrošio novac čak i ako ne sijam tako kako sam opisao ... Ma jednog dana ću kupiti i tu no-till sijačicu ...imaju to ljudi oko mene ...grrr , opet kasnim za njima :scratch
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

pa dobro, nas ima trojica pa to ide nekako... ali isto tako pokušavamo što je više moguće smanjiti prohode po zemlji... ajd ja nemam ni prednji gruber, a ti izmišljaš tu neke bijesne sijačice... polako
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

sapat kaže:
pa dobro, nas ima trojica pa to ide nekako... ali isto tako pokušavamo što je više moguće smanjiti prohode po zemlji... ajd ja nemam ni prednji gruber, a ti izmišljaš tu neke bijesne sijačice... polako

Nije to bijesno ...ali ova sijačica bi mogla biti ...!!!
Pazi na ovome linku , malo skrolaj dole , imaš veće slike !

Obrisan neispravan link.
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

pa nije to tako loše, jel radi tko s time tu kod nas? Nekako mi se čini da je to više za pjeskovita tla ili se varam?
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

sapat kaže:
pa nije to tako loše, jel radi tko s time tu kod nas? Nekako mi se čini da je to više za pjeskovita tla ili se varam?

Ma ta sijačica sa linka koji sam dao sije u kamen ...doslovno !
Nije to za naše uvjete . Imaš puno jednostavnijih no-till sijačica koje su više nego dobre .
Imaš na tome linku cijeli dio o no-till sijačicama pa ako te engleski ide čitaj .
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

ja sam nešto našao kod nas--- o takvom sijanju soje, možda si to već vidjeo .neki seminar Obrisan neispravan link.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

sapat kaže:
ja sam nešto našao kod nas--- o takvom sijanju soje, možda si to već vidjeo .neki seminar Obrisan neispravan link.

Ne nisam to vidio ali ono što ljudi kažu o direktnoj sjetvi je ovo .
Prvih 5 godina imaš lošije prinose a nakon toga se stvari stabiliziraju i u biti imaš veći profit jer imaš smanjena ulaganja a sve je u profitu , ne radimo mi za kifle .
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

jasno je da neradimo za kifle, još jedno pitanje i ode u krpe... a šta kažu kako takva sjetva utječe dugoročno na tlo?
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

sapat kaže:
jasno je da neradimo za kifle, još jedno pitanje i ode u krpe... a šta kažu kako takva sjetva utječe dugoročno na tlo?

Kažem ti , nema veze , bitan je stabilan i veći profit nego u normalnoj proizvodnji .
Mislim , teško je tako razmišljati pogotovo ako si slavonac kao mi , za nas je zemlja svetinja ali sutra kada nas stisne sa svih strana ...tko zna na čiju ćemo mi šargiju plesati ?
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

Ratarko kaže:
sapat kaže:
jasno je da neradimo za kifle, još jedno pitanje i ode u krpe... a šta kažu kako takva sjetva utječe dugoročno na tlo?

Kažem ti , nema veze , bitan je stabilan i veći profit nego u normalnoj proizvodnji .
Mislim , teško je tako razmišljati pogotovo ako si slavonac kao mi , za nas je zemlja svetinja ali sutra kada nas stisne sa svih strana ...tko zna na čiju ćemo mi šargiju plesati ?
E rađe onda neću raditi zemlju, moj dida je ostavio imanje, mom ocu, on će valjda ostaviti meni... ako se tako bude radilo, da je to loše za zemlju... gdje su u toj prići onda moji potomci...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

Tvoji potomci ...oni će biti ribari , ne ?
Kada se polarne kape otope od globalnog zatopljenja to je najvjerojatniji scenarij za naše potomke .
Dobro , ne može voda doći do nas , slušao sam malo o tome ...

Onda će oni vjerojatno na površini od 10 ha proizvoditi hranu za potrebe nekog većeg grada , ono , poljoprivreda iz epruvete :mrgreen:
Ma dobro neće ni to biti ... ;) pojma nemam , idem na spavanje jer već sanjam :blackeye
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

kod mene je danas okončana vršidba suncokreta... onima koji još nisu skinuli suncokret želim puno sreće...
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

sapat kaže:
kod mene je danas okončana vršidba suncokreta... onima koji još nisu skinuli suncokret želim puno sreće...

Juhuuu , kad se ore ?
 
S

sapat

Guest
Re: Suncokret

kad mi dođe plug, još mi ga nisu isporučili, a i u srijedu krečem sa kukuruzom
 

Najnoviji postovi

Na vrh