• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

SUNCOKRET sjetva-žetva

zvona

Aktivni član
Tu od
17 Pro 2006
Poruka
1,292
Re: Suncokret

Mislim da bi sa težom tanjuračom imao više uspjeha.Osobno sam isprobao i nije bilo loše,koristio sam tanjuraču OLT TOF 33
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

Može se sijati žito ako samo tanjuraš .
Tu ćeš imati malo problema sa biljnim ostatcima ...da tanjurača može dublje tanjurati onda bi bilo malo izgledanije.
Opet ako ideš tri puta tanjurača će usitniti suncokret na neku prihvatljivu dužinu i neće te zafrkavati pri sjetvi .
Ako bude puno kiše na jesen ili ako ti njiva ne propušta vodu ( pogotovo sada kada je plitko obrađena ) mogao bi imati problema sa vodom pa napravi neki prior ali to znaš i sam kako ti se njiva ponaša .
 
P

paor

Guest
Re: Suncokret

...ako bude topla zima, imat ćeš paklenu utakmocu s korovima...ako sad ima miševa do proljeća će ih biti duplo više......po meni, no till se isplati samo sa "no till" strojevima
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

Hehe , nije to no till ... to je minimum till .
Isplati se jedino ako ti se stvarno žuri sa sjetvom , ako kasniš .
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,272
Re: Suncokret

Ste prodali suncokrete? po kojoj cijeni i gdje?
 
K

KRESO

Guest
Re: Suncokret

Ja jesam po 2.86 + PDV prodao sam tu lokalnim otkupljivačima!
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: Suncokret

pozdrav. pošto je išla soja i kukuruz kod tih otkupljivača?
 
K

KRESO

Guest
Re: Suncokret

Kukuruz 1.70 + PDV ,a za soju nisam siguran ali mislim da je 2.00 kn. Kakve su kod vas cjene'
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: Suncokret

kukuruz 1,60kn+pdv
soja 2,50kn +pdv
za sojinu sačmu kažu da je 4,0 kn u trgovinama
 
K

KRESO

Guest
Re: Suncokret

Što se tiče soje nisam siguran jer ju nisam sijao jedno 3 godine , ali koliko sam vidio kod drugih jako jadno! tak da neznam dali će ih i ta cjena izvuči :?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: Suncokret

piše ti lokacija Bjelovar što je za suncokret previše humidno odnosno ima previše oborina.Suncokret je vrlo osjetljiv na bolesti i unatoč ponekad i dva prskanja urod bude upitan.Inače što se tiče ostalog suncokret mi je bio kultura br. 2.Rano se
skida(9 mj.)iza suncokreta tlo se lako obrađuje,prinos je 3 t/ha (prosjek) cijena dobra 2,6 kn/kg ,poticaj dobar 2100kn/ha,
za otkup ne bi trebalo biti problema jer ga agrokor kupuje.Za žetvu suncokreta treba posebni adapter na žitni heder.Ljudi su znali kombajnirati sa kukuruznim adapterom ali to je čista propast jer je velik rasip.Uglavnom ja bih ti radije preporučio soju ,prinos je podjednak nekad i puno veći,urodi su stabilniji,nema bolesti ,skida se odmah iza suncokreta a prije kukuruza.Soju je lakše prodati (i ona je ove jeseni bila 2,5kn +pdv),herbicidi za suncokret su 1000 kn/ha kod soje čak i uz korekciju manji.Ove godine na istoku Slavonije suncokret je davao preko 4 t/ha a soja je ovisno o zemlji podbacila 2,5 t/ha.Tome je krivac suša ,što veća suša to bolji suncokret.Ja sam u zadnjih 5 godina samo 2 puta dobio pravi prinos suncokreta.Sve ostalo bilo je neki prosjek koji me ne zadovoljava ni financijski ni tehnološki.Preklani je suncokret bio po 1,35 kn/kg i urodio je 2t/ha,čista pušiona i cijena i prinos da bi samo godinu kasnije bio 2,5kn/kg i prinos 4t/ha.Da se ubiješ.Soja je stabilnija i s prinosom i s cijenom.Toliko od mene nadam se da sam pomogao.
 
R

Ratarko

Guest
Re: Suncokret

Suncokret je i na mojem području nesigurna biljka za sijanje .
Treba živjeti još malo istočnije pa se suncokret isplati češće nego jednom u četiri godine kako je kod mene slučaj .
Da se razumijemo nije ga problem posijati niti zaštiti od korova ( iako je korove lakše riješiti u soji ) nego je problem zaštiti ga od bolesti . Radili smo zaštitu traktorskom prskalicom do zadnjeg trenutka kada se moglo prolaziti kroz redove i onda još avionom ali bolest uvijek napravi štetu . Mi ga obilazimo u širokom krugu , osim malo pokusa koje radim za Pioneer .
 
K

krx pozega

Guest
Re: Suncokret

Jel se kod vas još koriste poljoprivredni avioni :?: :shock:
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: Suncokret

prvo prskanje u butonu(pupu) obavlja se traktorom a drugo avionom (u cvatnji).Već duži niz godina avio usluge obavlja manji avion iz Blagorodovca(poljodar tim)Prije su dolazili dvokrilci iz Osijeka(AN-2)Uglavnom i uz tretiranje u cvatnji ako je jako kišno ljeto kakvo je bilo preklani dolazi do smanjenja prinosa,polijeganja i sl.Hektar aviotretiranja ovisno o udaljenosti do table košta više od 100 kn (nisam siguran)pa znatno poskupljuje proizvodnju.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,276
Re: Suncokret

alen28 kaže:
Da li se netko bavio ili ima kakve informacije o ovoj kulturi? Isplativost,ulaganje, poticaji i otkup?

ALENE evo kak ti kažu drugi i ja ti kažem, mani se suncokreta, pokušavali su ljudi, držali se uputa i sve radili kak treba al bolesti sve to nekak zeznu i nema tu ni prosječnih uroda.
tu u okolici bjelovara ima jako malo suncokreta, nemamo uvjete za to, premda je to kvalitetna kultura, onoliko koliko ti koristiš bolje je kupit neg da se brineš el buš kaj pokombajniro
 
K

krx pozega

Guest
Re: Suncokret

jd4755 kaže:
Hektar aviotretiranja ovisno o udaljenosti do table košta više od 100 kn (nisam siguran)pa znatno poskupljuje proizvodnju.
Mislio si 1000 kn....daj mi samo objasni kad već volim znati :blackeye kako on to ravnomjerno rasprši i koliko takvi avioni imaju kapaciteta u vodi ili je to na bazi nekakve prašine....mislim stalno moraju po vodu...daj malo pojasni
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Re: Suncokret

mali piper nosi 600 l vode .Količina po ha se podešava,obično rade s 50 l/ha ,to ti je nemalo aerosol(krupnoća čestica).Za spajanje prohoda služe markiranti (ljudi s vidljivim predmetima)koji odmjeravaju zahvat.Iskusan pilot može raditi bez markera a na koju foru zapamti gdje je stao kad se vrati s novim punjenjem vjeruj mi neznam.Kad sam ga pitao kako zapamti samo se smješkao.Kontrolirali smo spojeve da on ne primjeti i bilo je za ne vjerovati,nije fulao ništa.U AN-2 sam se vozio s pilotom jer je dvosjed(nosi 2500l vode ili 2t gnojiva.Strava je kad ga provlači ispod dalekovoda ,bome uvlačiš glavu kao kornjača.Nije 1000 kn/ha cijena dosta je manje zaboravio sam koliko je točno bilo.Dok prska brzina mu je oko150 km/h.Samo da vidiš koje vratolomije ovaj s piperom izvodi.Misliš sad će zapeti za šikaru, uletit će u žice od dalekovoda ali jok on samo piči.Naježiš se samo gledajući.Najbolje je gledati ga kako prilazi ,iza njega magla a onda naglo gore da ne zapne za žice od željeznice i odmah pravi polukrug i vraća se do spoja.Stvarno su maheri.
 
K

KRESO

Guest
Re: Suncokret

kolka je minimalna površina za prskanje iz aviona ...
 

Najnoviji postovi

Na vrh