• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

supstrati

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Pokorica se pojavljuje ako se malo zapusti zaljevanje ali se pojavljuje i na redovnom zaljevanju ali poneka biljka. Razlog tome je što nemožemo dati svakoj biljci isto vode jer većina nas zaljeva ručno. Još jedan razlog te pojave je što se većinom zaljeva u žurbi pa preko te pokorice voda samo preleti nema vremena da substrat upije vodu. Ja to riješavam tako što kad zaljevam pravim što finiju kišu i ponavljam zaljevanje svaka 2-3 min. Znači nemože na brzinu.
Substrat koji koristim godinama je Klasman i neplaniram ga mijenjati.

I ja sam zadovoljan klasmanom i to kod punjena kontejnera s 170-200 rupa probao s Brilom mislim da je bila petica malo mi je presitan .

Pokoricu možete riješiti s Vermikulitom kao završnim slojem .

Pozdrav:
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
To je kod tebe nešto vanredno nikad nisam vidio kamenje u substratu.

Citiraj: Prvotno napisano od siki
Konteneri su od 160 rupa pa kad kamenčić zauzme pola ili skoro pola rupe mora da smeta nemožeš ga ostavit.
[/QUOTE]

Inače klasmann nije potrebno presijavati, Ako su vreće nabite onda samo razmrvim rukama, a i presijavao sam već ali nikakve razlike. A što se tiće kamenja u substratu !? prvi glas ! :)

E imam prijatelja koji je rekao da Brill usitnjava čekičarem za kukuruz !!!
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
Citiraj: Prvotno napisano od siki
Konteneri su od 160 rupa pa kad kamenčić zauzme pola ili skoro pola rupe mora da smeta nemožeš ga ostavit.

Inače klasmann nije potrebno presijavati, Ako su vreće nabite onda samo razmrvim rukama, a i presijavao sam već ali nikakve razlike. A što se tiće kamenja u substratu !? prvi glas ! :)

E imam prijatelja koji je rekao da Brill usitnjava čekičarem za kukuruz !!![/QUOTE]
 
S

Suncokretica2

Guest
A gdje ga vi kupujete jel to možda bliže meni nego Veliki bukovec.

U Duga Resi kupujemo, Poljotehna, čini mi se da ti je isto :)
 
S

Suncokretica2

Guest
Ne znam da li je moja krivica, ali prije mi se nije događalo, a sada zadnjih par godina događa mi se to da kasnije sijanje kad su već veće vrućine (poglavito paprika) na nekim mjestima mi istrune korjen u kontejneru. Odnosno, gore mi se stvorila korica i gore je bilo suho a unutra sama voda. Ili kora mokra, a unutra skroz suho i biljke uvenule. Moram napomenuti da na jednak način radim stalno, ali prijašnjih godina mi se takve stvari nisu događale. Međutim, opet kad sam prije dvije godine uzeo umjesto Klasmanna Floragard istovremeno posijao pola salate u klasman a pola u floragard i u klasmanu je salata bila više nego duplo bolja i veća. Tako da sam sav floragard zamijenio za neku drugu robu. Eto, to su moji problemi sa klasmanom i zato sam ove godine odlučio napraviti promjenu.

Pokorica se meni stvori kad dozvolimo da se naglo zasuši a prije toga je bilo premokro.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Inače klasmann nije potrebno presijavati, Ako su vreće nabite onda samo razmrvim rukama, a i presijavao sam već ali nikakve razlike. A što se tiće kamenja u substratu !? prvi glas ! :)

E imam prijatelja koji je rekao da Brill usitnjava čekičarem za kukuruz !!!
[/QUOTE]

Zašto vjerovati samo uzmi i prosij pa ćeš znati.
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
I ja sam zadovoljan klasmanom i to kod punjena kontejnera s 170-200 rupa probao s Brilom mislim da je bila petica malo mi je presitan .

Pokoricu možete riješiti s Vermikulitom kao završnim slojem .

Pozdrav:

Prijatelju siki ovo sam ja napisao napravio si grešku u koracima ali ništa zato kao što sam rekao ja koristim klasman Potgraund P za kupusnjaće i salatu a Potgrauned H za papriku rajčicu lubenice dinje nije ga potrebno sijati .

Pozdrav!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Prijatelju siki ovo sam ja napisao napravio si grešku u koracima ali ništa zato kao što sam rekao ja koristim klasman Potgraund P za kupusnjaće i salatu a Potgrauned H za papriku rajčicu lubenice dinje nije ga potrebno sijati .

Pozdrav!


Greške se događaju. Znam samo da je kod mene Brill najjeftiniji ali morat ću ga mjenjat vidim u trgovini da vreće brila stoje cjelu godinu vani a možda sam baš ja imao tu "sreću" da sam naletio na kamenje i pljesnjivu zemlju tko zna. Čim popravim kombi idem po supstrat.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Koliko sam ja skužio te supstrate nisu ni za mačku okačit o rep, jedino su perfektno sterilizirani (osim bosanskog). Što se tiće hranjiva apsolutno sumnjam u one količine koje su naveli u tablicama ili ih ja zalijevanjem isperem. Testirao sam dosta supstrata i skužio sam da je zemlja vulgaris - premium supstrat pun baji, crva, mušica, rovaca ali da iz njega izađe najbolja rasada. Da li je tko poradio na dezinficiranju vlastite zemlje u nekoj većoj količini? Da li se može koristiti menoflorades? Koliko dugo treba zagrijavati zemlju? Hvala

Supstrat ilovača :)
p1080769medium.jpg

Ne sjećam se da sam i sa jednim supstratom imao ovako velike listove u ovim fazama. Poz
 
Posljednje uređivanje:

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Pokorica se javlja kod svih supstrata koji u sebi sadrže više bijeloga treseta nego crnoga, posebice u vrijeme viših temperatura. Ne znam kako vermikulitom riješiti problem pokorice jer on se vrlo lako ispere sa površine, ode negdje pa ga ima i previše na tom mjestu, a drugdje fali.
Općenito hranjiva koja se nalaze na deklaraciji nisu dostatna za razvoj biljaka posijanih u kontejnere, možda do pojave drugog para pravih listova i onda je dalje obvezna prihrana barem jednom tjedno, a poželjno je i prije toga napraviti jednu. Ja sam lani prvi puta u supstrate umiješavao gnojivo Osmocote start u količini od 200 ml na 70 litara supstrata i nije bilo potrebno prihranjivati tokom cijele vegetacije u kontejnerima, biljke su bile izvanredno razvijene.


Uploaded with ImageShack.us
Zamjerka može ići jedino što nema puno fosfora u gnojivu pa se korjenov sustav razvija slabije od nadzemnog dijela, naročito u hladnijem dijelu uzgoja. Zato slijedeće sezone planiram smanjiti osmocote za 50% i dodati drugo mikrogranulirano gnojivo sa smanjenim udjelom dušika i kalija a više fosfora pa da vidimo.

Ono oko čega večina nas griješi je zalijevanje. Ako zalijevamo ručno, što je najčešći slučaj, svaki pištolj ima prejak mlaz i sabije gornji dio supstrata, koji tako samo dobiva bolje uvjete za pokoricu. Puno bolje je koristiti mikrorasprskivače sa sitnim kapljicama, pustiti neka navodnjava po sat vremena. Ipak, ono što sam vidio u mađarskoj, navodnjavanje na taj način da se pusti voda u bazene u kojima je rasad, dok se supstrat natopi, voda se opet ispusti i tako po potrebi. Nema vlaženja lišća, što može dovesti do rizika od bolesti.

I opet kažem, nije mjerilo kako u kojem supstratu rastu biljke to da je supstrat loš. Svaki proizvođać ima u proizvodnom probramu puno vrsta supstrata, a mi na našem tržištu uglavnom nalazimo najjeftinije jer prodavači misle da skuplje neće prodati.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
E ovo je rasada :) Svaka čast :) Dobar ti grunf da ubaciš u supstrat gnojivo, ali si ga momački nadogradio :) Jednom davno je pisalo u nekim knjigama kojima su listovi sada već žuti, da se gnojivo za rasadu pravi od kana i superfosfata. Poz
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Pokorica se javlja kod svih supstrata koji u sebi sadrže više bijeloga treseta nego crnoga, posebice u vrijeme viših temperatura. Ne znam kako vermikulitom riješiti problem pokorice jer on se vrlo lako ispere sa površine, ode negdje pa ga ima i previše na tom mjestu, a drugdje fali.
Općenito hranjiva koja se nalaze na deklaraciji nisu dostatna za razvoj biljaka posijanih u kontejnere, možda do pojave drugog para pravih listova i onda je dalje obvezna prihrana barem jednom tjedno, a poželjno je i prije toga napraviti jednu. Ja sam lani prvi puta u supstrate umiješavao gnojivo Osmocote start u količini od 200 ml na 70 litara supstrata i nije bilo potrebno prihranjivati tokom cijele vegetacije u kontejnerima, biljke su bile izvanredno razvijene.


Uploaded with ImageShack.us
Zamjerka može ići jedino što nema puno fosfora u gnojivu pa se korjenov sustav razvija slabije od nadzemnog dijela, naročito u hladnijem dijelu uzgoja. Zato slijedeće sezone planiram smanjiti osmocote za 50% i dodati drugo mikrogranulirano gnojivo sa smanjenim udjelom dušika i kalija a više fosfora pa da vidimo.

Ono oko čega večina nas griješi je zalijevanje. Ako zalijevamo ručno, što je najčešći slučaj, svaki pištolj ima prejak mlaz i sabije gornji dio supstrata, koji tako samo dobiva bolje uvjete za pokoricu. Puno bolje je koristiti mikrorasprskivače sa sitnim kapljicama, pustiti neka navodnjava po sat vremena. Ipak, ono što sam vidio u mađarskoj, navodnjavanje na taj način da se pusti voda u bazene u kojima je rasad, dok se supstrat natopi, voda se opet ispusti i tako po potrebi. Nema vlaženja lišća, što može dovesti do rizika od bolesti.

I opet kažem, nije mjerilo kako u kojem supstratu rastu biljke to da je supstrat loš. Svaki proizvođać ima u proizvodnom probramu puno vrsta supstrata, a mi na našem tržištu uglavnom nalazimo najjeftinije jer prodavači misle da skuplje neće prodati.

Cabage lijepo si to objasnio ja bih još dodao, nijedan substrat nema više hrane od 20 dana ( mislim 20 dana starosti rasada) ja prihranu obavezno počinjem sa 15 dana starosti rasada, jer biljka već sa 20 dana starosti pokazuje nedostatke hraniva. Što se tiče fosfora sa time se slažem, ja rasadu prihranjujem isključivo sa starterom 15-30-15 vodotopivo Yara.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Cabage lijepo si to objasnio ja bih još dodao, nijedan substrat nema više hrane od 20 dana ( mislim 20 dana starosti rasada) ja prihranu obavezno počinjem sa 15 dana starosti rasada, jer biljka već sa 20 dana starosti pokazuje nedostatke hraniva. Što se tiče fosfora sa time se slažem, ja rasadu prihranjujem isključivo sa starterom 15-30-15 vodotopivo Yara.
Ja sam isto prihranjivao istim gnojivom nekoliko sezona, ali više ne mogu stiči sve to odraditi ručno dok se u plastenicima nalazi skoro 2000 kontejnera rasada. A nekako sam mišljenja da bi rijetko tko se i upuštao u takvu pustolovinu, dok izračunaš da sve treba prihraniti jednom tjedno. K tome uvijek se dogodi da negdje supstrat ne pije vodu ili u ovom slučaju hranjivu otopinu. Interesantno izgleda taj osmocote u supstratu. Ko neka jajašca, nabubri i granule se pretvore u kuglice pune hranjive tekučine koje postupno otpuštaju hranjiva kroz 6 tjedana. Stvarno fenomenalna ideja takvo nešto napraviti.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
dobio sa prije dva dana ponudu za pindstrup supstrate i ima ih nekoliko vrsta...uglavnom kazu u opisu da sve vrste imaju neki poseban okvasivac koji ne dozvoljava stvaranje pokorice i isusivanje supstrata...cekam jos cjenik pa da usporedim...a kaj se tice ovih supstrata meni se nekak klasmann H i P za povrce bolje pokazao od brila...jedino nisam zadovoljan sa steckmediumom za ukorenjivanje reznica od klasmanna, daleko bolji i kvalitetniji a i jeftiniji mi je bio od domoflora ali nazalost nas distributer ga vise nema pa sad neznam gdje cu ga nabavit
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Definitivno, nema nekih bitnijih razlika u kvaliteti između ovih vodećih naziva supstrata(brill, klasman,stender) koji se prodaju u RH. Probao sam sve i koristim one supstrate koji su u datom momentu nabave dali najpovoljnije uvjete i cijene. Za ovu zimsku sjetvu nabavili smo brill (43kn sa pdv - 70L) a za ljetnu sjetvu vjerovatno ću isprobati i Pindstrup Plus Blue, to je novina na našem tržištu a glavni distributer je www.kadmo.hr.
Što se tiče samog uzgoja sadnica, sve je već objasnio cabage prehrana(folijarna) je obavezna najkasnije 20-ak dana od sjetve-pikiranja i kasnije jednom tjedno. Ja koristim Albatros Univerzal i Starter to je Yara folijarno gnojivo sa mikroelementima i izvrsno je. Preporuka je da se to vrijeme prehranjivanje sadnica u ljetnim mjesecima, kada se često zaljeva, smanji na četiri-pet dana(to svaki proizvođač ocijeni po stanju rasada).
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Jedno pitanje zašto onda savjetodavna služba ne dozvoljava prihranjivanje rasade?
Nemam pojma otkud im to:?:. Prihraniti ili ne, ovisi o kvaliteti supstrata tj. o količini hraniva u supstratu (piše na etiketi). Osim toga postoje i gnojiva upravo za dodavanje u supstrat (Scott, ali i drugi).
Pa naravno ako je supstrat dobar, ima dovoljno hraniva da nije potrebna dodatna gnojidba, ali isto tako, ako je supstrat "prazan" (samo treset) onda je prihrana nužna.

Eventualno samo niske doze foliarnog prihranjivanja, nikako 1 gram u litru vodotopivih?
Poz
A i ovo je "bapska priča"; nažalost. Iako je koncentracija od 1 gr/lit. gotovo univerzalna, istina je da EC vrijednost otopine određuje max. dozvoljenu koncentraciju.
Na portalu je post upravo o tome; da gnojiva iste brojčane deklaracije, npr. 18-18-18 imaju značajno drugačije EC vrijednosti. Kod nekih je čak i 1 gr/lit. skoro previše, dok bi ostala mogla ići čak i do 3 gr./lit.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Bobostar imaš li kakvu preporku za dezinficiranje zemlje? O ECu sam pročitao na tvojoj stranici još prije ;) Poz
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Bobostar imaš li kakvu preporku za dezinficiranje zemlje? O ECu sam pročitao na tvojoj stranici još prije ;) Poz
Za dezinfekciju češ ipak morat pitat zaštitare, to je njihov dio, ja samo hranim biljkice (a i te male štetnike u tlu, kad su već tamo:vragek:).:rolleyess:
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
klasmann H vs. hawita

Evo, prije sam pisao o Hawita substratima 95Kn bala 260 lit. Stalno koristim klasman ali sada sam zbog cijene išao na hawitu i evo rezultata.
 

Prilozi

  • PC310026.jpg
    PC310026.jpg
    41.5 KB · Pregleda: 557

Najnoviji postovi

Na vrh