• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

supstrati

intronic2

Aktivni član
Tu od
29 Lip 2018
Poruka
125
Klasmann KKS eko supstrat plijesan. Dobio sam paletu Klasmann kks eko supstrata. Priložio sam i sliku kako izgleda posijani kontenjer nakon 6 dana. Iz Euro broda sam dobio odgovor da je pojava bijele plijesni na supstratu normalna pojava no ja se s tim dosada nisam susreo pa molim za savjet
 

Prilozi

  • 20190225_162537.jpg
    20190225_162537.jpg
    132.9 KB · Pregleda: 12
  • 20190225_162714.jpg
    20190225_162714.jpg
    121 KB · Pregleda: 12

mariov79

Novi član
Tu od
4 Tra 2019
Poruka
1
Pozdrav svima,

proizvodim multiflore/loncanice i do sad sam koristio supstrat Hawitu (nabavljao u Polje doo/Jantola).
Dobio sam info ove godine da nemaju Hawite vise jer postoji generalni zastupnik za HR (ne mogu naci tko je).
Da li znate gdje se moze nabaviti Hawita i cijena ili ako netko ima preporuku (ako je radio) za Klasmann supstrat (da li je dobar TS3 (bez gline).
Inace sam tegle punio u omjeru Hawita/zemlja, 2:1 i pokazalo mi se odlicno.
Lp
 

N6ia6

Član
Tu od
25 Lip 2015
Poruka
139
Prosle godine sam uzeo Domoflor i Klassman TS2.Supstrat je bio pun sjemenki korova a sjeme povrca je jako slabo klijalo.Nisam zadovoljan pa bi uzeo nesto drugo.

Sto bi bilo bolje od ova dva?
HAWITA PROFI 2A za oko 130kn 250l
ili
Terracult blue-tc5
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Teško da bi zbog supstrata slabo klijalo povrće. TS2 nije niti namjenjen za povrće, a za domoflor niti ne znam kakav je. Jedino ako nije bilo dovoljno zaliveno budući da su to supstrati koji se sastoje od 100% bjelog treseta njih treba jako zalijevati i nisu nikako za ljeto.

Za hawitu ne pišu nikakve specifikacije. Iskreno ako se ne troši jako puno zemlje, bolje uzeti potground, brill 5, ili barem klasman ts1.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
zeleni klasman 75% i domoflor 25% odrađuje sezonu bez greške (pomiješam ga prije sjetve sjemena)...
zaista ne vidim problema u tome...
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Hawita potgraund dali tko koristi u proizvodnji presadnica i dali može reci dali je cisti supstrat bez dodatka piljevine kao sto je slučaj u Klasmannu potgraund H
Pljesnivoća je katastrofa u klasmanu pogotovo u klijalistu.
trenutno ne mogu naći na tržištu jednu vreću pa da usporedim
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ako ga odmah tretiraš proplantom ili previcurom, nije tak strašno...
Hawitu nisam imao u proizvodnji...
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
ako ga odmah tretiraš proplantom ili previcurom, nije tak strašno...
Hawitu nisam imao u proizvodnji...
Ok je u plastenicima ali u klijalistu na 30 stupnjeva i 90% vlagi jednostavno počinje trunuti i javljati se plijesan a nakon toga prelazi na gomolje koji trunu i bacaju se
Sve je bilo ok dok se nisu uhvatili piljevine.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
nego, nekak me pere ideja da tebi niti netreba supstrat...
jesi razmišljal da probaš gomolje u čisti agroperllit stavit, on drži vlagu, a sterilan je...a sva hrana koju trebaš je i tak u gomoljima?...
ili te muči nakon što ih presađuješ?
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
nego, nekak me pere ideja da tebi niti netreba supstrat...
jesi razmišljal da probaš gomolje u čisti agroperllit stavit, on drži vlagu, a sterilan je...a sva hrana koju trebaš je i tak u gomoljima?...
ili te muči nakon što ih presađuješ?
Ma probavali su ljudi svašta i na pijesak i na na novinske papire i običnu zemlju svašta nešto ali meni se najbolje pokazalo na supstratu fino drži vlagu pa se u međuvremenu osuši pa se zaljeva jel gomolji moraju biti konstantno vlažni Itd. Agroperlit nisam probao možda nebi bilo loše pokusno napraviti.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ili njega (ako je grub, možeš ga u običnom mlinu malo sašrotati) ili možda čak i vermikulit...
...100 eura za ideju... 🤭
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Ma Hawita mi se čini da je to to.
samo trenutno nema u Cipro pa dok ne dođe malo sam nestrpljiv.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hawita je ok.
0 - 5, 0 - 10.
0 - 5 je najbolja
Sa glinom.
Uzmi koja ti odgovara - sa više ili sa manje hranjiva.
Za duži rok proizvodnje treba hranjiva i dodavati.
 

Dillinger

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2015
Poruka
433
Hranjivo mi je nebitno sve onako odlazi u hodroponiju tako da dodajem u vodu otopinu. Bitna mi je granulacije i da nema smeća u njoj.
 

intronic2

Aktivni član
Tu od
29 Lip 2018
Poruka
125
Bliži se vrijeme za pripremu flanaca. Koji supstrat koristite? Kakve su cijene? Ja uzimam BIO Brill , 94 centa litra.
 

intronic2

Aktivni član
Tu od
29 Lip 2018
Poruka
125
Sad gledam kakvu sam glupost napisao i nije mi jasno otkud sam to izračunao 😂.

Brill Bio Start 10.20 eura 70 litara. Prije smo uzimali Klasmann KKS ali smo imali loša iskustva, vjerojatno zbog lošeg skladištenja. Dosta trgovaca ih drži na otvorenom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh