• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sušare za žitarice

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,157
pa i o tome sam razmišljao,ali kakve grijače staviti da upuhuje topli zrak,a ne da ga isprži,a ako ga stavim u bubanj,onda može i na deblje,jer se vrti,razmišljao sam staviti grijalicu(puhalicu),ali kako znati koliko je suhi,ima negdje neki jeftini vlagomjer

Za toliku količinu možeš napraviti okvir, dno od perforiranog lima i samo spojiš na malo jači ventilator. Ako bude malo, ubaciš neke grijače ispred toga i to je to. Sve na struju, a možeš sušiti i povrće, voće, bilje za čajeve...

to sam i ja mislio,ali ako stavim u bubanj onda može ići na deblje jer ga miješa,koje grijače bi dobro staviti,dali trba pustit da kukuruz "zakuha"na vrućem zraku
razmišljao sam staviti grijalicu(puhalicu)samo neznam koliko sušiti,tj kad je suh.ima negdje za kupiti jeftin vlagomjer:icon_e_smile:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Kupiš sušilicu za veš i piči, ima bubanj, oduzimanje vruče pare, grijać, ventilator i hlađenje, ništ ne moraš kemijati!

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,547
Jeftinih vlagomjera nema. Kupi termometar i gurni u kukuruz. Ugrij ga do 60 i nemas brige. Oko 100 stupnjeva nek ti bude vruci zrak s cime ces grijat. Nacin i izvedbu odaberi sam...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Samo pripazi na boju. Vidit ćeš po boji, zvuku i tvrdoći dali je suh. Ali, to su dvije vreće kukuruza, to možeš i na betonu osušit u krajnjem slučaju, osim ako ti nije dugo čekat. Ako ga misliš koristit za sjeme, mislim da neće moći. Znam da heljda ne smije preći preko 38°C u sušenju ako se misli koristit za sjeme. Pretpostavljam da je slično i za kukuruz.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,157
ma inače ga sušim u klipu u kukuružnjaku,i ima ga više od 200kg,ali sušio bi koliko trošim,a na kraju ako ima dovoljno bure,posuši se i sam
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ma nemoj se uopće s time zamarati, samo dodaj posija ili šrota i može on i vlažniji u ishranu. Samo da nije sve mokro ili da nije kukuruz sam i sve će to pojest.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,157
dali u ovim većim sušarama,vrući zrak dobiven izgaranjem plina ide direktno kroz kukuruz,zar ne dobije kukuruz "dim"od plina tj neki miris,
izgaranje plina proizvodi ugljični monoksid,pa koliko je to zdravo,ili radi nanekom drukčijem principu?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ima više vrsta sušara, neke imaju izmjenjivače topline upravo iz razloga da se izbjegne taj miris i pregaranje, a neke nemaju. Ako je sušara ispravna i ako se s njom radi kako treba, neće bit ništa. Nije problem u plinu, nego u lož ulju, ono smrdi ko sto vragova. A plinovi izgaranja odu u atmosferu, kao i svi drugi. Ako je pravilno izgaranje, naravno.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
dali u ovim većim sušarama,vrući zrak dobiven izgaranjem plina ide direktno kroz kukuruz,zar ne dobije kukuruz "dim"od plina tj neki miris,
izgaranje plina proizvodi ugljični monoksid,pa koliko je to zdravo,ili radi nanekom drukčijem principu?

Ja imam sušaru na plin, plamen ide direkt unutra, mirisa se netrebaš bojati, jel ga nema, a kukuruz je kak i treba biti, nemam vlagomjer, isto se ravnam po tome da kad ju zagrijem na 60-65 stupnjeva znam da je dobro i da nebu problema, vozil sam ju na otkup, onu grijanu na 65 i vlagomjer je pokazal 10,5 % vlage.

A evo i video da vidiš kak to kod mene izgleda, od prije par tjedana:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=rox6ojkvGeY[/YT]
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,547
Ni loza na smrdi ako je plamenik ispravan i dobro podesen.
Ja grijem na 50 i to je to. Sve iznad mi je pusiona. Em ode goriva, em nema kila. Takav ima nesto manje od 14.
Jel ti ono na videu temp. plamenika?
Koliko potrosis plina po susari ili toni? Koliko je to u novcu? Zanima me jel isplativije na plin tjerat.
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Prošle godine sam i ja grijal do 50 stupnjeva i nije bilo problema, al ova godina je takva kakva je, vlage su su strašno velike, a da ne pričam kolko mi je ljudi uslužno vozilo "sirov" kukuruz.
U takvoj vlagi odu 4 boce, boca je 330 kn komad, dok kod vlage od oko 25 % potrošim 3 boce.
Sušara je 11 kubika, kaj na kraju ispadne nekih 7,5 do 8 tona suhog zrna.

Da se razumijemo, govorim o grijanju kukuruza na temperaturu 65 stupnjeva, na 50 stupnjeva bi potrošnja bila znatno manja.

Ovo na videu je temperatura zrna, samo ovo kaj vidiš 80, to su farenhajti, celzijusi su napisani pokraj manjim brojkama pa se ne vidi...

Na kolko stupnjeva bi plamen trebal biti?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,547
Sad mi je jasno...
Kod mene su vlage bile oko 20 pa nije bilo potrebe za vecom temp. dok prosle godine nije ni paljena susara posto su sve vlage bile ispod 15.
Kod mene je plamen oko 100 na pocetku dok kasnije dignem na 110...
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Tak slično i ja radim, prvih sat i pol na 90, onda pojačam na 120.

Kolko sam skužil ti imaš na ložu, kolko potrošiš nafte kad je vlaga zrna na nekih cca 25% i kolko dugo se suši, kolko kubika je sušara ?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,547
14 kubika je ja mislim. Na 20% trosi oko 100 litara loze s tim da je zadnjih dana kad je kretala ulazna temp. sa skoro nule trosila jos 30-40 litara. Oko tri sata joj treba.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Jel radite vi momci usluge sušenja? I koliko naplaćujete ako radite?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Prijatelj radi uslugu sušenja, ide nutra 10t mokre a računa po potrošnji puta dva.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

Steff

Aktivni član
Tu od
23 Pro 2010
Poruka
487
Ja radim, samo usluga je 800 kn, i još + plin i nafta koju traktor pojede..
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,157
ako napravim sušaru na bubanj da li bi trebalo na vrhu vanjske kutije ostaviti neki otvor da izlazi vlažan zrak ili bi bilo bolje da ja zatvoreno da unutra bude zatvoreno
 

Najnoviji postovi

Na vrh