• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sušare za žitarice

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
pa ovo ti radi na tom principu,samo ima jakog termogena pa može i veće količine raspuhati a može i manje količine.razlika je u tome što za veće količine treba više vremena i goriva naravno...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
krivo sam se izrazio, mislio sam na prirodni zrak, bez zagrijavanja. manje količine, naravno. u prvom redu pitam zbog žitarica za ljudsku ishranu i potencijalnog sjemenskog materijala. dakle, bez grijanja zraka, samo zrak. pričao sam s jednim čovjekom koji mi je dao ideju, on je nešto slično radio za konoplju, samo dosta jednostavno, okvir, na dnu perforirani lim i ispod lim ventilacija. ja sam mislio na nešto što bi možda imalo i mješalicu, ali svakako na principu šaržne sušare. može se predvidjeti i prostor za eventualno ložište, ali s izmjenjivačem topline i, obavezno na kruta goriva.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
naravno na kruta goriva su troškovi neusporedivo manji...a što se tiče sušenja hladnim zrakom bilo bi moguće,gdje piše da se mora na termogenu upaliti plamenik :D: samo to bi funkcioniralo dok je vani lijepo sunčano,relativno visoke temperature i niska vlaga materijala koji se suši,ali bi dosta dugo trajalo...
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Newholand volio bi kad bi mi izmjerio promjere
koliko tvoja sušara troši po toni sa vlage cca 25 - 14
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
evo slike kak je to kod mene...










puni se sa puhalnikom i to ide lako,jedino je malo problem pražnjenje jer nije bilo moguće ukomponirati u taj sistem nikakvog puža ili nešto slično pa se mora lopatati nazad u puhalnik...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,547
Visina cilindra bez ljevka je 3 metra,ljevak je oko 70 cm visok. Sirina vanjskog je 2.70 a unutarnjeg cilindra 1.70 Sredisnja spirala je promjera 35 cm promjera i vrti se koliko znam 1:1 naspram kardana. Na dnu je mjesalica kao sto si primjetio.
Sa 21-22 vlage na 14 danas je potrosila oko 100 litara skupa s traktorom za nekih 3 sata skupa s hlađenjem. Znaci oko 150 litara sa 25% vlage.




 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
@Mike, pa izvedi si kosinu na podu prostorije, na dnu vijak ko u bunkeru kombajna, spoji na puž i riješen problem. možeš napravit pad na tri vode, da uštediš na dužini vijka... inače, sve super, pretpostavljam da to možeš i koristiti kao skladište kad ne sušiš ništa.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
sušenje kod mene , kupili protočnu sušaru , sa vlagom od 25% ide nekih 500 kg/h , sušimo na 13% , potrošnja po toni nekih 15-20l , ovisno o vlazi , a i sada je vanjska temperatura takva da nije baš svejedno sad se više troši , planiramo nekih 90 t osušit , do sada smo nekih 30 t rešili u par dana


[YT]v=doQcjdmYn8E[/YT]
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
@Mike, pa izvedi si kosinu na podu prostorije, na dnu vijak ko u bunkeru kombajna, spoji na puž i riješen problem. možeš napravit pad na tri vode, da uštediš na dužini vijka... inače, sve super, pretpostavljam da to možeš i koristiti kao skladište kad ne sušiš ništa.

nebi išlo,već sam razmatral tu opciju...sušara radi na principu upuhavanja zraka odozdola preko rešetkastog poda i ak bi se bilo kaj ispod stavilo blokiralo bi strujanje zraka i dalje iza nebi dobro sušilo...
...da dok ne sušim onda stavljam kojekaj unutra,čak zadnju rundu ni ne vadim van nego trošim odmah iznutra...
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
a koliki sloj zrna bude prilikom sušenja? gdje izlazi vlažni zrak? jel imate ikakvo mješanje tokom sušenja? pretpostavljam da bi se smanjenjem volumena prostorije puno brže sušilo...

malo je nezgodno pražnjenje onda. ja bi pravio pokretnu sušaru, pa bi u tom slušaju pražnjenje bilo hidraulički, tj. iskipala bi se na jednu stranu.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
debljina sloja nije određena,može biti od 10-ak cm do 1 metra.termogen ima veliku turbinu i on to propuše bez problema,samo ako je deblji sloj duže se suši.vlažni zrak ide van kroz otvore koje moreš vidjeti na videu koji sam postavil na nekoj strani prije,mješanja nema a nije baš ni potrebno(barem ne ak se stavljaju normalne količine do 50-ak cm debljine,to je nekih 12 m3).lani sam uslužno sušil 65 cm debelo i nije bilo problema.na ovom sistemu volumen prostorije isto ne igra neku ulogu jer gore izlazi vlažni zrak koji ne utječe na sami proces sušenja . kukuruz se suši odozdola prema gore jer je takvo strujanje zraka.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ahaaa... super. Mislio sam da imaš još neki ventilator ili turbinu da izbacuje vlagu. Sve prirodinim putem. Što manje struje, to bolje. Dakle, ti, recimo, osušiš 10 t dnevno i potrošiš oko 800 kn na to. Pa to je vrhunski, za uslugu uzmu 220 kn/t, dakle uštediš 1400 kn na 10 t. Još kad bi umjesto goriva koristio bio-masu... Ja sam pričao sa susjedom, ima lik pun k. šljiva, pa da uzimam koštice od njega. Ljuske od lješnjaka već uzimam na jednom mjestu, ali to mi je malo za sušaru.
Ugl, da ne duljim, biljni ostatci imaju ogrijevnu moć od 5,8 do 16,7 MJ/kg. Usporedivo s naftom, koju ti trošiš, ona ima 42 MJ/l. Pošto su ljuske i koštice zbog svoje gustoće daleko kaloričnije, od npr. slame, imaju i puno viši stupanji iskoristivosti, tj. ogrijevnu moć. Nek to bude 14 MJ/kg, to je tri puta manje od nafte. Ako uzmemo litru lože 1 eur/l (bit će i to, samo polako) i koštice ili ljuske 0,50 kn/kg (a u većini slučajeva su još uvijek ili besplatne ili 20-ak lipa), za istu količinu topline, koštice bi platili 1,5 kn, dok bi ložu platili 7,5 kn. Razlika je jasna. E sad, problem se može javiti kod perioda potrebnog za sušenje, pošto treba tri puta više mase sagoriti da dobijemo istu količinu topline, ali to se riješi s projektiranjem dimenzija ložišta, gorionika i dobave. Drugi problem može biti, ako je već postojeća oprema u pitanju, cijena nove opreme, ali mislim da je to zanemarivo u odnosu na uštedu. Tim više što bi se ista oprema mogla koristiti i za pelete, a to je već neka druga priča. Moglo bi se poradti i na smjeru ispuštanja vlage, samo to je već pretjerivanje s obzirom na mogućnosti.
Eto, to je moje viđenje stvari i ako budem radio, tako će biti napravljena.
Nego, kako mjeriš vlagu?
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
za mjerenje lako...ustvari uopće je ne mjerim...dok se cijela debljina osuši onda je gotovo...jednom sam mjeril osušenog i bilo je nešto više 14%...:icon_mrgreen:
razmatral sam opciju prerade na kruta goriva i po meni nebi tu bilo nekakvog problema sa kalorijama jer i ovak ne dižem temp. u kotlu iznad 50°C samo meštar koji bi to delal veli 16 tis. kunića a to je puno previše za moje potrebe.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
To sam si i mislio. Za kukuruz to nije nikakav problem. meni bi, među ostalim, koristila za heljdu, a u tom slučaju temperatura je oko 30°C, makismalno 40°C. Koliko naplaćuješ uslugu sušenja? Ako možeš uslugom isplatiti tu preradu, možda se i isplati.
Bili ti bio problem da mi samo uslikaš turbinu i da mi pročitaš podatke, brzina i snaga, po mogućnosti? Dežurate li itko uz nju dok suši?
Malo sam razmišljao tokom dana, imam još nešto unp-profila 120 mm, skrojio bih okvir 5x3 m, a visina stranca bi bila cca 1,5 m, možda i 1 m. Okvir bi možda bio i šesterokutni, ovisno o materijalu. Ispod okvira bi bila šasija s kotačima i stabilizatorima. Na zadnjem kraju bi se kipalo, ne previsoko, ali dovoljno da slobodnim padom curi na lijevka s transporterom ili puhalnikom. S prednje strane bi bila ruda s platformom na kojoj bi se montirao plamenik i spremnik s biomasom ili peletima. Ugradio bih pogon i preko elektromotora i preko kardana. Moram još izračunati težinu ukupne konstrukcije iako bi svakako bila vučena s minimalno 70 ks. Osim samog plamenika, druga najskuplja stavka bi bila hidraulika, trebao bi dobar razvodnik, klipove za razvodnike i bogtepitaj koliko vodova. Kad bacim kalkulaciju na papir, bit će izvještaj ovdje.
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
967
...ma ne sušim uslužno,to sam samo pajdi sušil a on je snosil troškove struje i goriva...
...samo sušenje je automatsko i netreba nitko biti u blizini,jedino treba prigledati dok je pri kraju da ugasi plamenik i pojača ventilaciju da ga ohladi.
samu turbinu ti nemrem uslikati jer je unutar termogena skroz dolje i trebalo bi ga rastepsti da dojdem do turbine.elektromotor koji ju pogoni je snage 4kw, a za plamenik neznam budem pogledal ako ima kakva pločica sa podacima gdje.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Ja sam mislio raditi kukuruz uslužno, jer ga u budućnosti ne mislim sijati više od 2-3 jutra godišnje, zbog toga bi i ugradio plamenik i izmjenjivač topline, inače bih se i zadržao na čistom zraku.

To ispada nekih 0,19 kw po m2, a u mom slučaju bi moglo 3 kw. Ajde, ako se sjetiš, pa pogledaj, puno si mi pomogo s ovim imformacijama :icon_pray:
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,157
pozdrav svima,
trebala bi mi neka mala sušara za kukuruz,za što manje novaca
pa sam razmišljao o samogradnji
zadovoljio bi me kapacitet od 100-200 kg
došao sam na ideju napraviti od bubnja perilice veš mašine ili nešto slično,ali neznam točno princip sušenja,tj.šta bi mi još trebalo odradit,tj kupiti da to osposobim,dali bi to moglo raditi samo na struju?
znam da zvuči smješno,ali dosta mi je bitno,pa ako znate pomagajte?
unaprijed hvala na sugestijama
ili ako netko ima malu sušaru na prodaju
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Za toliku količinu možeš napraviti okvir, dno od perforiranog lima i samo spojiš na malo jači ventilator. Ako bude malo, ubaciš neke grijače ispred toga i to je to. Sve na struju, a možeš sušiti i povrće, voće, bilje za čajeve...
 

Najnoviji postovi

Na vrh