• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Suzbijanje korova

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
O ovoj temi je bilo dosta rijeci u raznim temama pa predlazem da ovdje iznesete svoja iskustva i razmisljanja.
Koliko sam ja kao trenutni laik, a nadam se buduci prakticar ;) (lijeska) uspio saznati to se moze raditi
a) mehanicki
- obradom zemlje: oranje, frezaneje, tanjuranje
- kosnjom odnosno malciranjem korova
- razni umjetni "pokrivaci": folija ili slicno ( Obrisan neispravan link. )
b) kemijski
- neselektivni kontaktni herbicidi (pr. Basta 15 SL i dr.)
- totalni translokacijski pripravci (pr. Cidokor, Herbocor, Herkules, Clinic, Dominator SL 480 i dr.)
c) kombinacijom mehanicko/kemijski

Cijenio bih vasa misljenja, narocito sto se tice kemijskog tretiranja korova u vocnjacima u prvim godinama rasta vocke (kad vocka naraste mehanicka obrada postaje, jasno, najvaznija)

Na jednoj stranici o pripremi zemljista za jagode Obrisan neispravan link. sam nasao slijedece:
Na površinama koje se pripremaju za jagodnjak često mogu biti problem višegodišnji korovi kao npr.: troskot , slak i osjak. Stoga prije oranja 1- 2 mjeseca treba izvršiti kemijsko uništavanje korova herbicidima na bazi glifosata ( Cidokor ). Nakon špricanja korova zemljište se ne ore 30-35 dana da korovi uginu.
Sto mislite koliko je to ucinkovito za buduci nasad npr. lijeske?

Kako ste vi radili (ili planirate raditi) prije sadnje i tijekom rasta vocke?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ja sam radio po starinski :D :D , bacio oko 40-50tona stajskog đubra na njivu (3,5ha)i sve to fino u jesen zaorao (nasad lavande). U proljeće sam imao malih problema sa korovom ali sam ga uspio sjeb... :D :D Nisam satavljao nikakva sredstva protiv korova. Najloni i folije...nisam probavao ali sam čuo da je uspiješno (samo gdje nabaviti toliku hrpu najlona :scratch :scratch ).........kad smo kod najlona i folija za sađenje, ne bih preporučio sađenje na foliju,,,,mislim da biljka ne dobiva dovoljno zraka i vlage a možeš mislit kako prži sunce u zemlju ispod najlona... :scratch moj je strikan posadio oko 2500 vilijamovki pa ću njega priupitati kako je to radio,nisam siguran ali mislim da je on sijao neku vrstu trave :scratch :scratch provjerim pa javim...
 
A

Ado

Guest
- Moj ti je savjet kad uspostavljaš voćnjak :?: :D Veliki sam proizvođač voća :Trešnje,Višnje,Breskve,Kajsije,Šljive. 8) Prvo zemljište poli pesticidima npr Herculesom i uzmi još jednu komponentu sve dobro promješaj i poli po mjestu gdje misliš uspostavljati voćnjak.Zatim nakon nekog izvjesnog vremena kad vidiš da je sve požutilo(izgorilo) :oops: da je sve crklo preori velikim traktorom ali da bude obavezno duboko oranje,kužiš.Najesen iskopaj rupe ili kako ti misliš da ti je lakše saditi tvoja stvar, kad to odradiš posadi voćke sa stavljanjem određenih pesticida uz preporuke savjetnika iz apoteka -ljekarni .- Kad se voćnjak primi dalja obrada je obavezno što više puta u godini frezanje voćnjaka da nebude pojavi korova ,biće voćka zadovoljna a bogami iti."Lijep voćnjak je ogledalo vlasnika".- 8) U ovu temu nisam ulazio sa polijevanjem voćaka i prihranjivanjem. 8) - A još da odgovorim na temu za bacanje stajskog gnojiva u voćnjak :?: Kad baciš toliki stajnjak svaka ti čast u voćnjak to jest kad ga razastreš, ako nisi u stanju isti dan da ga zaoreš to obavezno uradi sutra :arrow: šta dobijaš ako to nisi uradio :?: Svi organski minerali koji se nalaze stajnjaku će ispariti u vasionu šta time dobiva voćka ništa ,tako su radili naši stariji očevi okani se te demagogije, radi šta je bolje za voćku i tvoj džep, mislim da ćes se složiti kad bolje pročitaš !Postavljanjem folija ili najlona prvo skupa investicija, kako neki rade da bi suzbili korov ništa ne postižu jedno crkaje drugo se pomlađuje . Moj odgovor na sve ovo1."( pesticidi)" i obavezno 2. (frezanje voćnjaka). - "Ado"- :drinkers:
 
A

Ado

Guest
- 8) Zaboravio sam da napomenem moraš uspostaviti sistem napajanja vode u voćnjako ako možeš sistem kap po kap isplativo sto posto. 8) Pozdrav " Ado" :drinkers:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Hvala Ado na savjetima. Ja sam odustao od tretiranja njiva pesticidima prije sadnje nego idem samo na mehanicku obradu. Duboko oranje, tanjuranje, sadnja pod stihacu, a onda na proljece planiram ici sa sjetvospremacem(kultivatorom) sa pacjim nogama (ili eventualno drljacom ili tanjuracom, ako novci ne dozvole kupovinu sjetvospremaca) u redove i poprijeko. Nadam se da cu to moci raditi dovoljno cesto da mi trava ne ubije :) lijesku ;)
Mislis li da je to realno?
 
A

Ado

Guest
Može jarane slažem se, ta je opcija prihvatljiva što više tanjuranje i frezanje .-
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
nećeš pogriješiti sa tim što si napisao,,,, moj prijatelj je tanjurao već par puta i sad kosi okolo ljeske.... ništa mu ne pomaže, ja ga nagovaram da si kupi kopačice za frezanje,,,,malo je tvrdoglav,,,
 
B

Bobo

Guest
Sto se korova tice, imam 1.5ha oraha u 6 redova razmaka 9mx9m i nemam nikakvih problema s korovima...

Tanjurao sam 4-5 puta godisnje od cega 2 puta po dijagonalama, a oko vocaka 170-ak komada sam okopavao rucno i to je to...

Nedavno smo kupili malcer/kosilicu i sad s njim odrzavam vocnjak, no prije okopam oko vocaka i samo sibam. Povrsinu sam za svaki slucaj jos pretanjurao da se izravna i od sad pa na dalje samo kosnja...


Sto sam opazio, kad potanjuram vocnjak, na oko se vidi kako vocke napreduju, cim malo zarastu, nemaju vise dovoljno svijetla, hranjivo im trava uzima... Samo trava raste, a vocke stoje... zatravnjene povrsine su nuzno zlo, ali ne zuri mi se nikud s orasima, pa nek malo "stagniraju" ako bas moraju ;)

Mislim da ec se frezanjem ostetiti mikrozile vocke, koje se vrlo brzo rasire okolo, tako da ne znam koliko je to pametno raditi po mladom vocnjaku. mozda i je, no nikad se za to ne bih odlucio.
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ja sam od samog frezanja odustao zbog toga sto bi za to trebao za moj 539 frezu od recimo max 120cm i to jos mora biti sa pomakom i vrlo je sporo. Dakle, skupo bih platio nesto sto bi mi radilo vrlo sporo. Mislim da je kultivator/sjetvospremac sa pacjim nogama od neusporedivo vecih 180 cm i duplo (barem) manje novaca bolje rjesenje.

Koliko bi mi trebalo vremena da sa frezom prodjem mojih planiranih 5 Ha? Vjerujem da bi mi svaki prolaz po njivama uzeo brem tjedan dana, a vjerujem da sa sjetvospremacem mogu proci za dva-tri dana bez problema. A o muci koju 539 mora podnesti sa frezom da i ne govorim.

Ispravite me ako grijesim.
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
on svejedno kosi oko sadnica ljeske,,, a međuredove tanjura..mislim da je razmak nekih 6x9m ali nisam siguran... naravno da ne smije sa frezom ići blizu korijena,,, u ovom slučaju je onda bolje da uzme malčer i to fino odradi...vidjet ću za šta će se odlučiti...
 
B

Bobo

Guest
Smiljan kaže:
Ja sam od samog frezanja odustao zbog toga sto bi za to trebao za moj 539 frezu od recimo max 120cm i to jos mora biti sa pomakom i vrlo je sporo. Dakle, skupo bih platio nesto sto bi mi radilo vrlo sporo. Mislim da je kultivator/sjetvospremac sa pacjim nogama od neusporedivo vecih 180 cm i duplo (barem) manje novaca bolje rjesenje.

Koliko bi mi trebalo vremena da sa frezom prodjem mojih planiranih 5 Ha? Vjerujem da bi mi svaki prolaz po njivama uzeo brem tjedan dana, a vjerujem da sa sjetvospremacem mogu proci za dva-tri dana bez problema. A o muci koju 539 mora podnesti sa frezom da i ne govorim.

Ispravite me ako grijesim.

Ako si mislio na hidraulicni pomak, s 539 je to nemoguce upravljati da freza na pomak rucice ide lijevo desno, osim ako ne zelis nesto sam kemijat po traktoru...

5ha sa 2m sjetvospremacem mozes proci jednim tragom u jednom danu, samo ako ti se da sjediti u traktoru... dakle da ides uzduz i poprijeko redova. A ako bi isao samo uzduz, mozes bez problema to rijesiti za popodne... Ne podcjenjuj snagu IMT-a ;)
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Nisam mislio na hidraulicni pomak nego mehanicki (oliti rucni ;) ). Jer ako je traktor sirok 165 cm, a freza 150 traktorski kotaci smetaju da pridjes stabalcu.

Sto se tice vremena, treba dodati faktor da je tih 5 ha u cetiri komada :( istina i bog, ne bas previse udaljenih i svi su pravilni pravokutnici, ali opet :) Osim toga, uvijek nastojim racunati "worst case". Bolje da ja isplaniram tri dana, a napravim za dva i pol nego da isplaniram 2 dana a trebaju mi dva dana i jedan sat ;)
 
B

Bobo

Guest
Kazem, mozes to odraditi u danu, ali te nitko ne tjera da moras...

Bolje i za tebe i za traktor da pravilno rasporedis posao, da se ni ti ni on ne umarate radom an "duge staze" koji nije prijeko potreban.
 

slatky

Član
Tu od
28 Tra 2008
Poruka
222
evo tipićan primjer kad se čovjek zaleti zbog poticaja u sadnju vocnjaka. kupio je tu parcelu posadio vočke , jabuke i svu mehanizaciju traktor atomizer 1000l, frezu tarup. ali je to on zamišljao ovako, ja to prođem strojem kad šta treba oprskam i čekam kod kuće da rodi i dobro zaradim. kupim auto dva itd. od znanja ni trunke. nije uopče obrezao vočke proljetos samo ponekad tarupira i oprska i sad je bankrot.

34qwqdi.jpg
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
a šta reći... :scratch :scratch :shock: vidjela žaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu .....velika šteta....
 
B

Bobo

Guest
Steta... To nije u redu, i takvima se kazne trebaju naplacivati...
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Sto bi na ovom vocnjaku trebalo napraviti da ga se pokusa privesti svrsi? Pospricati travu herbicidom, dobro obrezati ili je to nemoguca misija?
 

roko

Član
Tu od
10 Pro 2007
Poruka
868
ne znam dali ima svrhe to špricati....po meni bi trebalo pokositi, ponovno usfrezati i okopati,,,,ali prije kopajna obrezati, ako nije obrezano,,,,,,,,,,,,, dali je za to kasno ili ne.. :scratch :scratch ajmo voćari..... :mrgreen:
 
A

Arsa

Guest
Bobo kaže:
Smiljan kaže:
Ja sam od samog frezanja odustao zbog toga sto bi za to trebao za moj 539 frezu od recimo max 120cm i to jos mora biti sa pomakom i vrlo je sporo. Dakle, skupo bih platio nesto sto bi mi radilo vrlo sporo. Mislim da je kultivator/sjetvospremac sa pacjim nogama od neusporedivo vecih 180 cm i duplo (barem) manje novaca bolje rjesenje.

Koliko bi mi trebalo vremena da sa frezom prodjem mojih planiranih 5 Ha? Vjerujem da bi mi svaki prolaz po njivama uzeo brem tjedan dana, a vjerujem da sa sjetvospremacem mogu proci za dva-tri dana bez problema. A o muci koju 539 mora podnesti sa frezom da i ne govorim.

Ispravite me ako grijesim.

Ako si mislio na hidraulicni pomak, s 539 je to nemoguce upravljati da freza na pomak rucice ide lijevo desno, osim ako ne zelis nesto sam kemijat po traktoru...

5ha sa 2m sjetvospremacem mozes proci jednim tragom u jednom danu, samo ako ti se da sjediti u traktoru... dakle da ides uzduz i poprijeko redova. A ako bi isao samo uzduz, mozes bez problema to rijesiti za popodne... Ne podcjenjuj snagu IMT-a ;)

Hajde da se i ja ukljucim u diskusiju sto se tice "freza" imate proizvodnja FAP_Prijepolje freze radnog zahvata 1.8m centalne i bocne sa kojima se 539 igra i potrosnja goriva nije velika , ovo govorim iz izkustva tako da ko zeli vise podataka na PM (Pokusacu da postavim par slika iste , mada sam laik u tome )
 

Najnoviji postovi

Na vrh