• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ne nemam više grah jer kažem nemam otkupljivača kak sam gore napisao.
Čuj ti znaš kak je kod tebe ja ti želim sreću da ti ide prodaja (kad meni neide) i dobrih mušterija :p


hvala.....al to čujem od dosta ljudi, kako se neisplati, kako nemogu prodati, pa dođe ona čudnovata životinjica----> žižak.....pa sve ode u 3 PM

da dodam još, žižak se kod nas pojavio unazad 3-4 godine, prije ga uopće nije bilo....a imali smo vlastito sjeme, a tada se pojavio i u kukuruzu......

ajd još da pitam......na koji razmak redova ste sijali, i koji razmak zrna, te sa kojom sijačicom?????
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Sijali smo sa oltovom sijačicom dvorednom pneumatskom za kukuruz na razmak 15 cm a širina reda 60 cm jer imam takvu frezu koja je širine 45 cm pa taman mao ostane za ogrnut sa kultivatorom za kukuruz koji je bio malo prepravljen za ogrtanje te sam odmah i prihranjivao s kultivatorom.A i zbog traktora da mogu zaći u redove (imt 533 vanjski razmak zadnjih kotača 160 cm)
Ubiti strojeve sam koristio ko za kukuruz samo sam suzio red za grah a za kukuruz proširio (75 cm). Kultivator je bio izum jer je zagrtao gnoj pod stakljiku kukuruza (graha) a nije mogao oštetit korjen biljke.
Nadam se da sam ti pomogao informacijama. :drinkers:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Sijali smo sa oltovom sijačicom dvorednom pneumatskom za kukuruz na razmak 15 cm a širina reda 60 cm jer imam takvu frezu koja je širine 45 cm pa taman mao ostane za ogrnut sa kultivatorom za kukuruz koji je bio malo prepravljen za ogrtanje te sam odmah i prihranjivao s kultivatorom.A i zbog traktora da mogu zaći u redove (imt 533 vanjski razmak zadnjih kotača 160 cm)
Ubiti strojeve sam koristio ko za kukuruz samo sam suzio red za grah a za kukuruz proširio (75 cm). Kultivator je bio izum jer je zagrtao gnoj pod stakljiku kukuruza (graha) a nije mogao oštetit korjen biljke.
Nadam se da sam ti pomogao informacijama. :drinkers:


hvala za odgovor, jer zanimaju me i tuđa iskustva.....

ja sam radio redove ko za kukuruz, al je to za grah previše, koliko sam vidio, pa sam ove godine razmišljao da suzim redove......koliko sam vidio, preporuka je na 50cm i razmak sjemena 5 do 7cm.....

na 50cm nebi išao, nego sam razmišljao o 60cm, baš zbog imt 533, što ima taj razmak, koji onda nebi trebao mjenjati......

sijačica mehanička olt, sa plastičnim pločama.....
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
hvala za odgovor, jer zanimaju me i tuđa iskustva.....

ja sam radio redove ko za kukuruz, al je to za grah previše, koliko sam vidio, pa sam ove godine razmišljao da suzim redove......koliko sam vidio, preporuka je na 50cm i razmak sjemena 5 do 7cm.....

na 50cm nebi išao, nego sam razmišljao o 60cm, baš zbog imt 533, što ima taj razmak, koji onda nebi trebao mjenjati......

sijačica mehanička olt, sa plastičnim pločama.....

Zbog graha sam i ja kupio pneumatsku jer je mehanička puno lomila grah i nije nicao a razmak 5-7cm neznam, jer kad naraste i nabuja kakvo će bit zrno ak stabljika nema zraka tj. ak je gusto, kažem ja sam išao na 15 cm zbog više zraka pa je zrno tj. mahuna bile krupne pa sam ih mogao prodavat kao mlade mahune ;)
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Zbog graha sam i ja kupio pneumatsku jer je mehanička puno lomila grah i nije nicao a razmak 5-7cm neznam, jer kad naraste i nabuja kakvo će bit zrno ak stabljika nema zraka tj. ak je gusto, kažem ja sam išao na 15 cm zbog više zraka pa je zrno tj. mahuna bile krupne pa sam ih mogao prodavat kao mlade mahune ;)


probali smo i na kučice,al onda je bio razmak 15cm, samo u kučici je bilo 3-4-5 zrna.....to se nije loše pokazalo

našao sam u nekoj temi, kako se plastične ploče trebaju prepraviti, da funkcionira, ali bez skidača zrna......to ću probati, samo mi se čini da onda zrno curi......:|
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
probali smo i na kučice,al onda je bio razmak 15cm, samo u kučici je bilo 3-4-5 zrna.....to se nije loše pokazalo

našao sam u nekoj temi, kako se plastične ploče trebaju prepraviti, da funkcionira, ali bez skidača zrna......to ću probati, samo mi se čini da onda zrno curi......:|

Fino uzmi pločice za najkrupnije zrno i još malo izbrusi da zrno graha fino prolazi a skidače moraš ostaviti i sadiš na 5cm a 60 ili 70 to ti nije baš neki problem osim što nemoraš prepravljat sijačicu. Ovo sam ja radio i bilo je sasvim u redu.
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
hvala za odgovor, jer zanimaju me i tuđa iskustva.....

ja sam radio redove ko za kukuruz, al je to za grah previše, koliko sam vidio, pa sam ove godine razmišljao da suzim redove......koliko sam vidio, preporuka je na 50cm i razmak sjemena 5 do 7cm.....

na 50cm nebi išao, nego sam razmišljao o 60cm, baš zbog imt 533, što ima taj razmak, koji onda nebi trebao mjenjati......

sijačica mehanička olt, sa plastičnim pločama.....

i pošto ce bit kila graha?! :D
ogulinsko zelje, domaci grah... ijoooo, ma di ces bolje!!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
i pošto ce bit kila graha?! :D
ogulinsko zelje, domaci grah... ijoooo, ma di ces bolje!!

Ovdje uvijek netko nešto zaboravi pa tako i ti josix da ti kažem kod mene ne jedu ni zelje ni grah ako nema nešto u njemu pa makar to bilo i suho meso:):gitarist:
 

josix

Aktivni član
Tu od
8 Stu 2010
Poruka
1,168
Ovdje uvijek netko nešto zaboravi pa tako i ti josix da ti kažem kod mene ne jedu ni zelje ni grah ako nema nešto u njemu pa makar to bilo i suho meso:):gitarist:

a nisam mislio sad bas u detalje, ali kad vec inzistiras,

grah dan prije prokuhat i ostavit da se ohladi, razdjelit u posude i u skrinju ono kaj ce se koristit za druge porcije...

-baciti svinjske masti u lonac...
-na kockice špek bacit da se zacvrći...
-češnjak kratko prodinstat
-kiselo zelje prodinstat
-nalit vode
-bacit komad mesa iz paca i dima... imam jos 12 parića, bunceke, rebarca dimljena....

-kad je to pri kraju, ubacit grah, po potrebi napravit zaprig da se malo zgusne,
-speć domaćeg kruva...

donest litru i vodu....

DOBAR TEK!!!
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
a nisam mislio sad bas u detalje, ali kad vec inzistiras,

grah dan prije prokuhat i ostavit da se ohladi, razdjelit u posude i u skrinju ono kaj ce se koristit za druge porcije...

-baciti svinjske masti u lonac...
-na kockice špek bacit da se zacvrći...
-češnjak kratko prodinstat
-kiselo zelje prodinstat
-nalit vode
-bacit komad mesa iz paca i dima... imam jos 12 parića, bunceke, rebarca dimljena....

-kad je to pri kraju, ubacit grah, po potrebi napravit zaprig da se malo zgusne,
-speć domaćeg kruva...

donest litru i vodu....

DOBAR TEK!!!
Ja i ti bi se dobro složili sve si dobro smislil ali meni litrica tebi vodica pa kak bu.:partyman:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Fino uzmi pločice za najkrupnije zrno i još malo izbrusi da zrno graha fino prolazi a skidače moraš ostaviti i sadiš na 5cm a 60 ili 70 to ti nije baš neki problem osim što nemoraš prepravljat sijačicu. Ovo sam ja radio i bilo je sasvim u redu.



hm, 5cm kažeš.....al oltova MSK sije na minimalno 10-12cm razmak.......ili????

ove slike sam našao, što ljudi prave za grah:

 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
hm, 5cm kažeš.....al oltova MSK sije na minimalno 10-12cm razmak.......ili????

ove slike sam našao, što ljudi prave za grah:


prevelioke rupe za zrno
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
i još kažu da se skidači za zrno skidaju.....


ja sam razmišljao, napraviti da zrno dobro sjedne unutra, kao i kada se sije kukuruz.......te prijenos na gusto, na točkovima najveći, a na pločama najmanji lančanik,ako nebi bilo dobro (kao što kod mene i nije bilo), onda probati naći veći lančanik za točkove, od nekog drugog stroja, npr na oltovom kulitvatoru moram pogledati, čini mi se da se nešto i može napraviti.......ili ga izraditi, pa bi onda i dobio 5cm kako je preporuka

evo tablica prijenosnih odnosa, za određeni razmak......olt msk

 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Slušaj odnosno čitaj zrno mora fino da propada isto kao i kod kukuruza ništa ne skidaš ništa ne dodaješ ja sam sadio sa oltovom dvorednom srednji zupčanik na točkovima a mali na košu ali prije sadnje obavezno isprobaš na zemlji ja sam na betonu i vidiš kako ispada zrno na koji razmak.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
naravno da treba prije probati......već budem nešto skombinirao.....jer kako sam napisao prije......nije se kod mene pokazalo, previše rijetko, pa za probu, smo sijali 2 puta u iste redove, al opet rijetko :confused: i neode na istu dužinu sjemena, ko kada se sije na kučice.....

negdje sam čitao da ide do 65kg sjemena na jutro.......a jedan mi kaže da je stavljao 100kg, te da je urod bio 1000kg po jutru, što mi je ipak malo pretjerano.....realno je 700kg
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
raspitao sam se za sjeme......imaju na institutu u novom sadu, biti će pakiranje od 25kg, jer trenutno imaju samo od 0,5kg.......

da li netko zna, kako sjeme prevesti preko granice i kako ide sa carinom.....???? jel to uopće moguće????? da se uzima manja količina.....npr 50kg
 

asestic

Član
Tu od
12 Sij 2010
Poruka
601
raspitao sam se za sjeme......imaju na institutu u novom sadu, biti će pakiranje od 25kg, jer trenutno imaju samo od 0,5kg.......

da li netko zna, kako sjeme prevesti preko granice i kako ide sa carinom.....???? jel to uopće moguće????? da se uzima manja količina.....npr 50kg

Sa sjemenom dosta problema ja vozim krumpir iz bosne sakrivaš a za legalno moraš pitati na carini tu količinu u rezervni točak staviš i moliš se da ti se guma ne probuši
Pozdrav!
 
S

salel

Guest
raspitao sam se za sjeme......imaju na institutu u novom sadu, biti će pakiranje od 25kg, jer trenutno imaju samo od 0,5kg.......

da li netko zna, kako sjeme prevesti preko granice i kako ide sa carinom.....???? jel to uopće moguće????? da se uzima manja količina.....npr 50kg

pokušaj kod vinkovačkog "sjemenara". on često uvozi iz novosadskog instituta.Sutra ti stavim broj,sad mi mrsko tražiti.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
može, pošalji broj ovdje ili na PM......svejedno

imaš pivu :prayer:
 

Najnoviji postovi

Na vrh