• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
negdje sam čitao da ide do 65kg sjemena na jutro.......a jedan mi kaže da je stavljao 100kg, te da je urod bio 1000kg po jutru, što mi je ipak malo pretjerano.....realno je 700kg[/QUOTE]

Ljudi jel se netko siječa sijačice za kukuruz koju je vukao konj?Ja sam jednu takvu prilagodio za nošenje i vučenje traktorom.S njom sadim grah.Razmak između redova je kao i kod kukuruza, a zrno ispušta u " kučice" ili grmove od po 5-6 zrna na svakih 25-30 cm.Ja s njom posadim površinu od 1 jutra za oko 2 sata, jer treba polako vozit baš zbog toga da ne razvuće grmove nego zrnje pada u grupicama.Za ovu mi površinu treba50-55 kg sjemena.Radi se o trešnjaru, i to sadim svoj grah.Za dobre godine , kakva je bila pretprošla meni na jednom jutru ,ispalo 1200 kg.Evo to je moje iskustvo.
Lanjske godine na jednom i pol jutru oko 750 kg( čorak)
 
L

LIMA

Guest
Šuti, dobro si i prošao lani. Prošla sezone je bila najgora od kad sadimo grah, vrijeme nas nije pazilo i mazilo. Prvo smo kasnili sa sadnjom zbog velikih kiša, pa je bilo abnormalno vruće pa opet poplave popračene jakim tučama.
Ja sadim isto na grmove i to na površinu od 0.8 rali. Posadim ravno 50 kg.Pretprošle godine smo imali prinos od malo više od 1000 kg, a prošle doslovce ništa.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Eto vidiš da se poklapa točno :uloženo - dobiveno ko kod mene.Ja sam lani na sve muke još 4 puta " špricao MOTIKANOM" protiv ambrozije , tak da sam sanjal i grah i ambroziju.Valjda bu ove godine bolje.
 
K

kinder

Guest
Evo da i ja javim do kud sam došao sa realizacijom sadnje graha na 3 Ha. Uz sva propitivanja i kontakte koje sam uspostavio što od ljudi koji se bave grahom do profesora na faksu došao sam do zaključka da ljudi siju svoje sjeme, a ne kupovno odnosno certificirano.
Ja sam uzeo na tri mjesta niski grah trešnjevac u količini 300 kg za ta 3 Ha, umjetno gnojivo sa 7-20-28 sa mikroelementima, te moram još čim budem mogao napraviti kalcizaciju zemlje.
Grah je iz Italije od naših renomiranih uvoznika , pa se nadam da neću imati prioblema.
Sijat ću ga na sijačicu za kukuruz( prohod dva puta) i jedan dio na kučice da vidim što je bolje te će se ta površina sijat na tri put u razmaku oko deset dana, jer berbu namjeravam raditi u mahuni sa najamnom radnom snagom.
Ostatak graha ću ostaviti da se osuši pa ga pobrati kombajnom.
Iz priča ljudi koje se bave grahom prihod nije onakav kakav se očekuje upravo zbog ne investiranja u sjemenski grah već sijanje domačeg ili kupljenog na hladnjači.
Mogu reći da već sad znam tko mi je kupac te je taj grah prodan, samo ga treba proizvest i najteže od svega pobrat.
Ukoliko treba kome kakva informacija o grahu, a da ja znam o tome nešto više vrlo rado ću dati tu informaciju ili broj telefona za kontakt, jer sam ja potrošio puno telefona, vremena i živaca za nešto konkretnoga.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
bitna je samo godina, i ako dobro uskladištiš sjeme.....i da se trave rješiš na vrijeme......a o branju da nepričamo, stalno gledam neke filmiće na youtube, da vidim kako to rade vani, pa možda ukrasti neku ideju.....
 
K

kiki&nina

Guest
Pozdrav svima! Da se nadovežem na ovu temu; prosle godine sijali smo grah na nekih 1300 chv u dvije etape. Proljetni (5mj) dobili pinos 1-7 a ljetni (7mj) 1-14(mislim na 1kg sjemena dobili smo14 graha sto mladog sto suhog). Necete vjerovat gdje smo kupili sjeme. U Konzumu i to kineski i mogu Vam reci da je ovdje uspio više nego odlično.i sve prodalo po 25 kn mladi a suhi 17 kn. da smo imali jos toliko bilo bi proslo:supz:
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
kiki&nina,interesira me na koje tržište ste plasirali grah,jer vidim da je potražnja bila odlična pa me zanima dal ste prodali grah u manjim količinama,ono svakome ponešto ili je bio neki organizirani otkup?
I još me interesira dal oboje sudjelujete na forumu ili je to takav nick pa da ubuduće pišem u jednini ili množini?
 
K

kiki&nina

Guest
Bok hrvoje999! Sudjelujemo oboje ali bit cemo na ti. Kupca je lako naci samo ako imas sta za prodat(svaka roba ima svog kupca). Grah smo sijali onako bez veze(nemoj me krivo shvatit):silom prilika nisam mogo naplatit neku robu pa sam uzeo u velpru grah u kompenzaciju i sta sad s njime(previse za pojest) reko ajd mo ga posijat pa sta bude.A prodali smo ga na malo preko prijatelja rodbine znanaca i to se prsililo da nemozes vjerovat. A i roba je bila u redu tak da nismo imali bas nikakvog prblema oko plasmana.Ove godine cemo ga isto sijat ali sijacicom,nabavili smo neku od kultivatora pa sam preradio na traktor i mislim da bude OK dane moramo opet rucno. Vi u Presecnu imate slične zemlje kao i mi u Budinscini pa mislim sta se tice graha da dobro uspjeva.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
A pa ti si iz Budinščine!Tam imam kolegu kod kojeg nesmem dojti,jer me par dana doma nema! :lol: Točnije iz Grtovca,al da nejdem u off,jer se budu neki srdili :axe: ,daj mi reci na kolikoj površini si posijal grah,kakvi razmaci i kolki je bil prinos otprilike?
 
K

kiki&nina

Guest
posijal sam ga 1300 chv rucno u kucice po4-5-6 zrna na razmak od stopala i 60 cm red od reda.U ljetnoj berbi dobili smo na 1kg posadenog 7kg friskog. buduci da ta zemlja nije bila radena barem 10ak god. i nismo prihranjivali. al zato u jesen je bila berba bogovska.Nismo mi rodom iz Budinscine vec iz Vz ovdje smo doselili evo ide treca god.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Kolko kila si posadil na tu površinu?Koje je vreme bilo bolje za sadnju?V 5 mesecu ili v 7.I kak je bilo s korovima?Prskati ili sve na ruke okopavati?
 
K

kinder

Guest
hrvoje999, da ti ja odgovorim na tvoja pitanja sa pp.
Prinos graha po hektaru može biti jako varljiva stvar. Ovisi o jako puno stvari; analizi zemlje(kisela ili daj bože neutralna), dubini sadnje, vremenu, ZEČEVIMA, plemenjači i drugim faktorima da ne na brajam u nedogled.
Ako je to koliko toliko zadovoljeno prinos po hektaru graha u zelenoj berbi može biti od 5 -8 tona zrna plus težina zelene mahune što ispada da na jednom hektaru možeš imat cca 7-10 tona graha u mahuni.
Kad bi to osušio prinos ti pada na manje od pola zbog raznih stvari, cjena je veća, ali imaš puno više posla da dotjeraš zrno u red.
Ovo pišem za sjemensku certificiranu robu. Ja sam prošle godine sadil haribec sa hladnjaće, bio je dobar , ali ne ko sjemenski i s njim je rizik da li će rodit zbog razni špriceva koji su u tom sjemenu.
Što se tiće otkupa, nema ga, ali ja mislim da domaći grah nije problem prodati jer na tržištu je suhi grah isključivo uvozni i to večinom iz Kine. Male količine prodačeš svojim prijateljima itd.
U mojem slučaju najveći problem će ga biti pobrati, što sam već napomenul nekoliko puta.
Ja sam mišljenja da je grah jedan od najisplativijih kultura povrća koje se siju na otvorenom, jer salata, paradajz i drude plasteničke proizvodnje su već profurane.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
i još bi se nadovezao na kinder

najlakše ga je skladištiti, i visoka cjena......kod mene je 20kn/kg a negdje sam vidio i više.......

a prinos po jutru kažu oko 700-1000kg......kod mene je bilo šaroliko, ovisi sve od godine do godine......a i zečevi su veliki problem, razgovarao sam s lovcima, kaži da se love samo jedan mjesec na godinu.......pa ako je to stvarno tako, onda bez ograde nema smisla sijati.......

jedino je branje problem......što se toga tiće, treba raditi sa mehanizacijom......opet košta,al isplati se kroz godinu ili dvije......a kako to rade vani, može se vidjeti na youtube, na filmićima......
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
pretprošla godina

Ne znam jel sam uspio postavit slike , a to je grah o kojem sam pisao ranije.
 

Prilozi

  • DSC00208.jpg
    DSC00208.jpg
    74.7 KB · Pregleda: 3,551
  • DSC00204.jpg
    DSC00204.jpg
    61.6 KB · Pregleda: 3,240
  • DSC00095.jpg
    DSC00095.jpg
    77.3 KB · Pregleda: 6,278
  • DSC00098.jpg
    DSC00098.jpg
    81 KB · Pregleda: 4,065

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ovo je stvarno lepi grah.I domišljat način čišćenja.Po vama,kak je najisplativije prodati grah?Dal u mahuni pa se dobije neka niža cijena(kod nas su nudili 7 kuna po kili u mahuni),prodavati ga mladog(zelenog) u zrnu ili čekati dok sazrije pa takvog plasirati na tržište.Ja bih za početak zasadil neku manju površinu 300-400 kvadrata pa čisto da vidim kak bi to išlo i ako bude dobro,sljedeće godine stavim više.Da li je kukuruz dobar predusjev pod napomenom da nije bio šprican?
Ja bih sadil niski trešnjevec,to mi se nekak najbolje dopada.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ja sam prodal nešto malo , stotinjak kila mladog , ali trebljenog u zrnu ( 25 kn/ kg). U mahuni nisam ništa jer nemam vremena za tržnice ( zaposlen) . Sve sam uglavnom rasprodao doma 15-18 kn/kg kao suho zrno.Problem mi je najviše zaštita od žiška , a to radim smrzavanjem pa onda sušim da ga napokon mogu stavit u vreće i onda isporučivat.
Grahu je bitno da nije barem 2 godine na istoj parceli, znači može svake treće. Ja imam 4 rali u komadu i ovu jednu pod grahom selim svake godine , a kukuruz mi ništa ne smeta.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Zanima me prskanje protiv korova u grahu,i čitam da jedni sade kupljeni u konzumu drugi u hladnjaći(haribec), zar nema originalnog sjemena, ili ?
Ja sam jedne godine sadio haribec i bio odličan, dok je druge bio sav zaražen bakteriozom, i nula bodova prinos.


pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene ono za konzumaciju ide u hladnjak,dok sjemenski se zaštiti i ostavlja sastrane, bez hladnjače......a baš nevjerujem u klijavost ovog iz hladnjače i iz konzuma.....
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Zanima me prskanje protiv korova u grahu,i čitam da jedni sade kupljeni u konzumu drugi u hladnjaći(haribec), zar nema originalnog sjemena, ili ?
Ja sam jedne godine sadio haribec i bio odličan, dok je druge bio sav zaražen bakteriozom, i nula bodova prinos.


pišem pismo tinta mi se proli,gdje je ona koja mene voli?

Evo onim što ja raspolažem za grah:
Prije sjetve : Lanos 1-2,5 l/ha plitko unijeti u tlo
Prije sjetve: Treflan 1-2 l/ha plitko unijeti u tlo
Prije nicanja: Ston 4 l/ha
Nakon nicanja: Fusilade super: 2-4 l/ha
Nakon nicanja 6-9 listova: Basagran 1,5 - 2,5 l/ha


Kasnije je dovoljan i Motikan, - ne znam koliko na hektar! :)
 
Posljednje uređivanje:

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Evo onim što ja raspolažem za grah:
Prije sjetve : Lanos 1-2,5 l/ha plitko unijeti u tlo
Prije sjetve: Treflan 1-2 l/ha plitko unijeti u tlo
Prije nicanja: Ston 4 l/ha
Nakon nicanja: Fusilade super: 2-4 l/ha
Nakon nicanja 6-9 listova: Basagran 1,5 - 2,5 l/ha


Kasnije je dovoljan i Motikan, - ne znam koliko na hektar! :)

Treflana više nama nije ga bilo ni prošle godine Fusilade je samo za uskolisne korove zbilja ih potamani sve a svi preparati kojim se šprica soja idu i za grah.
 

Najnoviji postovi

Na vrh