• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Pozdrav Exiledone. Sadim grah trešnjar već nekoliko godina mehaničkom OLT sijačicom za kukuruz. Koristim prepravljene pločice za soju i najgušći mogući sklop ( oko 13 cm biljka od biljke). Uglavnom mi je urod 28-30 kg na 1 kg sjemena. Prošla godina je bila dosta sušna, ali je urod također bio u istom omjeru bez dodatnog navodnjavanja.:icon_razz:
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Znači oko 30 metara po hektru......pa svaka čast vaša je lova!
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Na približno 1000 m kvadratnih je urod oko 290 kg. Na jedno jutro bi to bilo do oko 1,5 tonu. Znači na 1 h maksimalno do 2,5 t. Naravno ako se poklope svi uvjeti i bude dobra godina. Da napomenem da je sijano domaće sjeme iz prošle reprodukcije.:icon_winkle::icon_winkle:
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Matematika ti ne ide........po meni je 1ha-10 000m2 ako ti rodi na 1000m2-290kg onda po hektru 2.9 t ispada..............a ne max. 2,5t.......jbg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Moraš uvijek uzeti u obzir i moguće gubitke što opet izlazi na isto. Ne brini se za moju matematiku. Sa njom sam još uvijek na ti. Sve to ovisi o više faktora koji određuju urod, a to gotovo nikada nije 100% u poljoprivredi. Bolje je očekivati manje, a dobiti više nego obrnuto. Pogotovo u današnje vrijeme kada nas Ministarstvo poljoprivrede tako "potiče" na proizvodnju da čovjek nije siguran u bilo kakvu proizvodnju.:icon_super::icon_super:
 
E

exiledone

Guest
Pozdrav Exiledone. Sadim grah trešnjar već nekoliko godina mehaničkom OLT sijačicom za kukuruz. Koristim prepravljene pločice za soju i najgušći mogući sklop ( oko 13 cm biljka od biljke). Uglavnom mi je urod 28-30 kg na 1 kg sjemena. Prošla godina je bila dosta sušna, ali je urod također bio u istom omjeru bez dodatnog navodnjavanja.:icon_razz:


što bi značilo da moj prinos trešnjevca od 1:16 baš i nije nešt, ajd probat ćemo sijačicom ove godine, jel možeš poslat sliku pločica?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,651
al lipo računate, pa po toj matematiki je bolje delat kukuruz...imaš prinos od jednog zrna bar 100...suncokret možda...
pustite prinos i računajte neto dobit, to bu vam puno pametnije...:icon_weed:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Mogu ja računati dobit,mogu ja,mogu,mogu.......?????Ja to volim - najviše od svega.
 

lavina

Novi član
Tu od
28 Ožu 2014
Poruka
11
Lijep pozdrav svima!
Imala bih nekoliko pitanja vezano za sadnju graha. Situacija sljedeća: površina parcele je nekih 2000 m2. Prošle godine je na njoj bio kukuruz. Proljetos je zemlja samo izorana. E sada, šta treba sljedeće raditi. Kako najbolje prirediti zemlju? Nemam ništa od mehanizacije, već mi to odrade ljudi iz sela koji imaju već sve te strojeve. Šta bi trebalo staviti od gnojiva i čitam da bi trebalo unijeti u zemlju i neka sredstva za korov. Koliko graha treba za posaditi za tih 2000 m2? Razmišljali smo o zelenom grahu, a možda predlažete i neku drugu opciju. Kod nas ljudi uglavnom sade trešnjevac, ali ima potraženje i za zelenim, pa smo mislili s njim pokušati. I kad je najbolje vrijeme za sadnju? Za sada to, a kasnije ćemo o ostalom. Zahvaljujem unaprijed na odgovorima ;)
 

aterik

Član
Tu od
15 Pro 2012
Poruka
169
i mene zanimaju odgovori na ta pitanja, isto tako koje sredstvo za korov primjeniti u kukuruzu a da ne smeta za visoki grah?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Lijep pozdrav svima!
Imala bih nekoliko pitanja vezano za sadnju graha. Situacija sljedeća: površina parcele je nekih 2000 m2. Prošle godine je na njoj bio kukuruz. Proljetos je zemlja samo izorana. E sada, šta treba sljedeće raditi. Kako najbolje prirediti zemlju? Nemam ništa od mehanizacije, već mi to odrade ljudi iz sela koji imaju već sve te strojeve. Šta bi trebalo staviti od gnojiva i čitam da bi trebalo unijeti u zemlju i neka sredstva za korov. Koliko graha treba za posaditi za tih 2000 m2? Razmišljali smo o zelenom grahu, a možda predlažete i neku drugu opciju. Kod nas ljudi uglavnom sade trešnjevac, ali ima potraženje i za zelenim, pa smo mislili s njim pokušati. I kad je najbolje vrijeme za sadnju? Za sada to, a kasnije ćemo o ostalom. Zahvaljujem unaprijed na odgovorima ;)

Ajd da ti malo pomognem.Kod kukuruza je problem ako se šprica radazinom aktivna tvar atrazin to je pogubno za grah pogotovo kad se meće jača doza.Ostala sredstva nebi smjela biti problem za grah.Priprema ništa posebno 2x sjetvospremač ako nema trave po oranju,ako ima može i tanjurača.Protiv korova može prije sjetve,poslije sjetve al prije nicanja ili kasnije kad nikne ili nikako prskati. 2000m sve ovisi o krupnoći sjemena,čime se sije,razmak redova i razmak u redu.Meni treba za tu površinu 25kg ali to je samo orjentacijski da otprilike znaš.Trešnjevac je rodniji od zelenog tako da se ne iznenadiš al je jeftiniji tako sij onaj koji možeš lakše prodati........vrijeme za sadnju budemo vidjeli oko15.-og ovog mjeseca otprilike ........nadam se da sam ti nešto pomogao

pozdrav,

Imali tko za prodati graha naravno zelenog za sadnju ?

koliko ti treba?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
brle, kako vršiš grah??

s kojom sijačicom siješ i na koji razmak redova?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Sijem s imt sijačicom za kukuruz prerađena za grah.Razmak 70cm između redova a unutar reda 5-7cm..,jer na dužnom metru imam u prosjeku 15 biljaka.Do sad ga nisam vršio već to odrađivao tradicijski kako je i najbolje.Možda nešto promijenim ove godine ako kupim neki kombajn al budemo vidjeli.Gledao sam jednu i vršilicu kao tvoja al me baš nije dojmila tako da su sve opcije otvorene.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja sam uzeo manji kombajn, pa gledam kako to rade sa zmajem.....i vidio sam kako izgleda original adaptacija za zmaja.....al bojim se opet loma i rasipa, a na tradicionalan način je meni dosta sporo, htio bi povečati površine, pa se tako više nebi moglo.....
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
ja sam uzeo manji kombajn, pa gledam kako to rade sa zmajem.....i vidio sam kako izgleda original adaptacija za zmaja.....al bojim se opet loma i rasipa, a na tradicionalan način je meni dosta sporo, htio bi povečati površine, pa se tako više nebi moglo.....

Pošto imaš sada kombajn pokušaj nešto odraditi mada vršenje u grahu nije moguće odraditi bez velikih gubitaka........ja ču ove godine napraviti rezač za grah pa ču bar riješiti posao na njivi....na lakši način
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
to i ja planiram napraviti, pa da 2 reda skupi u jedan.......i nema čupanja, sa vilama ko sijeno ću ga bacati u prikolicu, i trebam manje ljudi......

vidio sam da netko u lovasu ima prerađen kombajn, to je kod tebe u okolici ili????

al nemogu doći do čovjeka, da pitam kako radi......

mislim da bi kombajnom išlo, al treba drugi bubanj i korpu......a u bunker nesmije ići, jer ga pokidaju lopatice transportera, pa treba skinuti dolje poklopac i da tamo curi u kantu......uglavnom planiram probati, pa što bude.....
 

lavina

Novi član
Tu od
28 Ožu 2014
Poruka
11
Ajd da ti malo pomognem.Kod kukuruza je problem ako se šprica radazinom aktivna tvar atrazin to je pogubno za grah pogotovo kad se meće jača doza.Ostala sredstva nebi smjela biti problem za grah.Priprema ništa posebno 2x sjetvospremač ako nema trave po oranju,ako ima može i tanjurača.Protiv korova može prije sjetve,poslije sjetve al prije nicanja ili kasnije kad nikne ili nikako prskati. 2000m sve ovisi o krupnoći sjemena,čime se sije,razmak redova i razmak u redu.Meni treba za tu površinu 25kg ali to je samo orjentacijski da otprilike znaš.Trešnjevac je rodniji od zelenog tako da se ne iznenadiš al je jeftiniji tako sij onaj koji možeš lakše prodati........vrijeme za sadnju budemo vidjeli oko15.-og ovog mjeseca otprilike ........nadam se da sam ti nešto pomogao

Zahvaljujem na odgovoru! A šta je poželjno baciti od gnojiva i u kojoj količini?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Mislim da ima neki u Trpinji zmaja sa pick-up uređajem i sije dosta graha al ni to nije blizu mene.........da treba ga hvatati dole da ne ide u bunker samo sam čuo da je zeleni najgori za vršenje kod njega je uvijek lom prisutan. imam ja od zmaja 780 knjigu i tamo je sve objašnjeno kako se vrši grah od korpe zazora,brzine bubnja,vjetra,sita tako da vrijedi pokušati al je predviđen pick up i grah mora biti počupan na njivi u otkosu..

lavina@ Što se tiće zemlje vjerovatno je poznajete u kakvom je stanju.Ja osobno bacam 15-15-15 u startu prilikom sjetve i to je sve......količina otprilike 150kg-200kg po jutru......
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlatko2703

Član
Tu od
10 Velj 2009
Poruka
31
ako budes skupljo dva reda u jedan bojim se da ce ga dosta otpast na njivi. vidio sam da je jedan uzeo dvje moticice od kultivatora i to je napravio da sjece grah i ostavlja ga u redovima .poslje dođe prikolicom i pokupi vilama. sto se tice kombajna za grah mora imat pick-up, au dalju ima jedan preopravljen.
 

Najnoviji postovi

Na vrh