• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

lavina

Novi član
Tu od
28 Ožu 2014
Poruka
11
lavina@ Što se tiće zemlje vjerovatno je poznajete u kakvom je stanju.Ja osobno bacam 15-15-15 u startu prilikom sjetve i to je sve......količina otprilike 150kg-200kg po jutru......

Iskreno, baš i ne znam. Tu smo zemlju lani nasljedili. Parcela je oko 4000 m2 i pola bi sada zatravili i posadili voćnjak, a na taj drugi dio smo mislili staviti grah. Tak da jedino znam da je na njoj zadnje bio kukuruz :).
 

NewBee01

Novi član
Tu od
2 Sij 2014
Poruka
27
Na zemlji na kojoj nikad nista nije bilo sađeno(travnjak) planiramo posadit grah za osobne potrebe...dali je potrebno nesto bacit kao npr. za prozračnost zemlje,gnoidba itd??
I sadnja do 1.5 bi bila uredu?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,189
Ljudi, kad kanite sa grahom u zemlju? Ja bi vec sadio, ali moji vele da je prerano, tj. boje se mraza..
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ako budes skupljo dva reda u jedan bojim se da ce ga dosta otpast na njivi. vidio sam da je jedan uzeo dvje moticice od kultivatora i to je napravio da sjece grah i ostavlja ga u redovima .poslje dođe prikolicom i pokupi vilama. sto se tice kombajna za grah mora imat pick-up, au dalju ima jedan preopravljen.


ajd mi reci tko u dalju ima prepravljen kombajn, i o kojem kombajnu se radi??
znam kako izgleda pick-up uređaj za grah, zeleni je najosjetljiviji na lom......pa ako uspijem prepraviti svoj kombajn za grah, onda sam olakšao 90% posla u grahu.......vršalica mi dobro odradi posao, al to opet treba sve vući kući i raditi, al za veće površine to nedolazi u obzir, samo 2 reda u jedan i prolaz kombajnom.......

poznajem nekoliko ljudi u dalju, čovijek ima onu bubnjastu vršalicu, iz srbije (mito)......možeš staviti ime ovdje ili preko poruke......

@brle, jel mi možeš te neke podatke iz te knjige poslati preko privatne poruke?

što se tiče sijanja graha, sijem ga u subotu, kada budem kukuruz i suncokret........
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Pozdrav,

planiram saditi grah zelenček na koliko tolko kultiviranoj njivi južna strana na laganoj kosini veličin aotprilike 0,8 ha !
Pitanje glasi koliko bi mi trebalo kg graha dali bi mi 50 kg bilo dosta ako i ostane ide na drugu njivu tražio sam razno radne informacije kako i s čime sijati sve se svodi na sijaču OLT za kuruzu uz preinaku eto sad molim iskusne za savjete dali da se tako nešto uzme i prepravi ili nije baš dobra za to itd. help savjeti išla bi na IMT 539.... naravno savjet može i za vršilicu(čistilicu ) za grah :(nod):
 

vlatko2703

Član
Tu od
10 Velj 2009
Poruka
31
oprosti pogrijesio sam kombaj je u lovasu. kad saznam ime javim ti pa mozes otic pogledat. covjek se bavi godinama sa grahom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Ja planiram sijati grah sa mojom pneumatskom sijačićom , kako sam otprilike kalkulisao mogu napraviti razmak oko 5cm u redu , e jedino mi ostaje da probam kako će se ponašati zrnka u sjetvenoj ploči , trebala bi stajati pravilno ali se bojim da nisu rupe male
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
oprosti pogrijesio sam kombaj je u lovasu. kad saznam ime javim ti pa mozes otic pogledat. covjek se bavi godinama sa grahom.


ajd molim te, pošalji mi ime preko poruke i prezime, da ga mogu maći, jer sam vidio na jednom filmiću kako kombajn izgleda, i ništa više neznam......a kombajn je identičan mom kombajnu, pa bi sve preinake bile iste..........


savo, ja sam imao ploče za soju, imaš u temi slike, i sijalo je gusto......2 reda po 60 rupa......sada se nesjačam promjera rupe al oko 4,5 do 5,5mm jer u protivnom zrno pada s ploče, jer je teško i nemože ga vakuum držati.........uglavnom, nije mi se to svidjelo, pa ga sijem mehaničkom.......kada uzmem pneumatsku, onda ću se malo zabaviti s pločama, da možda i dam napraviti ploče za grah, ako se standardne nemogu iskoristiti......jer meni nije bilo dobro posijano te godine
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Kod mene su malo čudne ploče i teško bi bilo da se naprave druge , i ja se pribojavam odnosa težine zrna i veličine rupe
Najvjerovatnije sutra zakačujem sijačicu za traktor pa ću da probam kako zrnka stoji jeli stabilna na rupi


Kada pričate o sakupljanju dva reda za kombajn , meni tu mnoge stvari nisu jasne pa ako može malo opširnije o tome
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
da li se može pored graha posijati i soja, njiva jedno do drugog........da nebi nešto naštetilo grahu, jer oboje su iz porodica mahunarki.......pa da nebi zeznuo grah, jel netko zna nešto o tome????
 
Tu od
25 Velj 2012
Poruka
587
Ja planiram sijati grah sa mojom pneumatskom sijačićom , kako sam otprilike kalkulisao mogu napraviti razmak oko 5cm u redu , e jedino mi ostaje da probam kako će se ponašati zrnka u sjetvenoj ploči , trebala bi stajati pravilno ali se bojim da nisu rupe male

mi imamo pneumatsku panoniju (becker) i sijemo vec drugu godinu grah sa njom bez problema,evo danas posijali..neznam kakvu ti imas al mislim da nebi smjelo biti problema...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Imam FRANZINI sijačicu (valjda se tako piše) i danas sam probao grah , sjeme iako je bilo veoma različito po težini i veličini savršeno stoji na pločama , skoro mi se čini da bolje stoji nego kukuruz
I ja planiram sijati veoma uskoro i trebat će mi vaša pomoć od početka do kraja jer nemam iskustva sa većim površinama , imajte na umu da sam laik u tom smijeru pa molim objašnjenja steb-by-step
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Savo, ako imaš skidače zrna, otvori ih do kraja za grah. Ako možeš poslikaj kako izgleda ta ploča s rupama za zrno. Ako si vidio da su zrna graha priljepita za ploču to još neznači da će svako zrno ostat na ploči, zato te skidaće treba skinut ili otvorit do kraja da rupa bude što veća.
Eh da nije franzini nego FRANZINO
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=I_Ochrr2km8[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Skidači duplog zrna izgledaju tako da uopšte ne smetaju kada se otvore do kraja , ne fali ni jedna zrnka na ploči kada ih otvorim , ako ih zatvorim do kraja onda fali , već na skali na podioku 3 svaka rupa nosi zrno , znači na podioku 10 ne smije biti problema

Kod mene je malo drugačija sijačica od ove ali sjetvena ploča je ista i njena konstrukcija
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja ću grah još ove godine posijati sa mehaničkom, jer nitko nema ploče sa više rupa od 22, koje se koriste za kukuruz, i s njima nemogu postići potreban razmak za grah.....iako pneumatskom bi bilo najbolje posijati, jer težina i veličina zrna neutječu na sklop, kao kod mehaničke sijačice......mislim da bi ploča od 48 rupa bila idealna.......nadam se da ću ih nabaviti do slijedeće godine......:icon_smile:

ploče za soju mogu nabaviti, al nisam bio zadovoljan kako s njima posije......jedino da se zatvori jedan red rupa, nisam ni gledao da li bi skidač zrna morao zatvoriti jedan taj red.....

jučer sam počeo sijati, al se proglodao jedan zupčanik, kod kutije za sjeme:(punch):....imam novi, pa ću sutra nastaviti sa sjetvom....:icon_pidu:
 

jandric200

Član
Tu od
9 Velj 2011
Poruka
593
Ivane sa kojim pločama siješ na mehaničkoj i gdje je lančanik postavljen.:icon_scratch:
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
@Ivanz.. nisi odgovorio na kojim zupčanicima je lanac...za najgušću sjetvu lanac na zupčaniku sjetvene osovine mora biti na srednjem(najmanjem) zupčaniku,(sa slike se vidi da je, a na osovini nagaznih kotača na največem zupčaniku.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
tako je, odnos lančanika treba biti 20/8.......sve kako je kolega napisao u prethodnom postu......:icon_pidu:

i posude najbolje nepuniti do kraja, nego da budu pune do pola......jer ako su pune, onda nekada zna malo zafrkavat skidač zrna, kao da je veća težina na njemu i neradi lijepo, a najbolje radi kada su oko pola ili manje........tako sam barem ja primjetio.......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
To onda dođe 13cm razmaka ako pretpostavimo da su ploče za kukuruz
 

Najnoviji postovi

Na vrh