• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta
B

bebrinac

Guest
Mene zanima grah, cuo sam dosta ljudi kazu isplatljiv je pa me zanima.
Dosadasam sijao 20 jutara soje i kukuruza ali nema zarade a kazu grah isplatljiv, moze mi netko reci nesta vise u vezi sadnje, zastite i berbe i svakako otkupa ?
Hvala
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Eto bio je prilog u Plodovima zemlje,propali stočari i ratari vide budućnost u grahu...
Moguće je da je istina,meni je jednom jedna baba gatara sve pogodila iz graha,nisam pratio koja je sorta bila u pitanju,ali žena je stvarno vidjela moju budućnost u njemu...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
misle oni da je grah isti kao kukuruz i pšenica, pa lako ćemo mi........posijat i kombajnirati, e neće to baš tako......
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
i ja sam misljenja da to nece dugo trajati...
stvorit ce se fama oko toga,zapravo se vec i stvara,u kratkom roku dolazi do masovne produkcije,pada potraznja,pada cijena,i opet je sve na pocetku... lijepo to izgleda za sad,ali povijest nas uci drugacije. tak je bilo i s niskim grahom,par godina je imal cijenu do bola,svi su ga poceli sijati,vremenski uvijeti su se poklopili i rodil je odlicno,na kraju se prodaval po dvije kune...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
Mene zanima grah, cuo sam dosta ljudi kazu isplatljiv je pa me zanima.
Dosadasam sijao 20 jutara soje i kukuruza ali nema zarade a kazu grah isplatljiv, moze mi netko reci nesta vise u vezi sadnje, zastite i berbe i svakako otkupa ?
Hvala

aj sad pukni 20 jutara graha, pa il si zaradio, ili si propao...
zadnje tri godine su bile interesantne za uzgoj...suša ti ruši prinos, voda ti ga neda suhog obrati...
a sadnja ko soja, zaštita isto...berba može isto ako te ne boli lom i ono što ispadne kombajnu...a i cijena ako ti paše kao soji, sve ok...:(smirk):
bez veze je da ga svi po 30 kuna prodajemo...a stvar je tak jednostavna za uzgoj...:icon_thumright:
 

povrtlar1990

Član
Tu od
11 Kol 2014
Poruka
79
Gdje ima za kupiti sjemenski grah tresnjevac te pod kojim imenima ga trebam tražiti?tj, imena sorti?
Ne usudim se ostavljat svoje sjeme jer ga je uhvatilo sto bolesti.pozdrav
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
aj sad pukni 20 jutara graha, pa il si zaradio, ili si propao...
zadnje tri godine su bile interesantne za uzgoj...suša ti ruši prinos, voda ti ga neda suhog obrati...
a sadnja ko soja, zaštita isto...berba može isto ako te ne boli lom i ono što ispadne kombajnu...a i cijena ako ti paše kao soji, sve ok...:(smirk):
bez veze je da ga svi po 30 kuna prodajemo...a stvar je tak jednostavna za uzgoj...:icon_thumright:


DA, ali drugih problema tu ima, svi to shvate kada prođe prva godina, isto kao i kod češnjaka, svi BUM, i ove jeseni nema puno ljudi koji se hvale da su puno posadili.......uglavnom, meni je ječam do sada najbolji, netreba puno gnojiti, imaš svoje sjeme, vršiš kombajnom, i sa njive kipaš na pistu, para sjedne kroz mjesec dana i to je to.......da raspolažem sa 50-60 jutara, samo bi to sijao, nebi ni pomišljao na grah.......

za jutro graha treba oko 40kg, puta 25kn, to je 1000kn za sjeme.......
 

cz99

Novi član
Tu od
7 Pro 2014
Poruka
11
Pozdrav svima :) Ime mi je Ivan, iz Nemetina sam pored Osijeka.
Duže vrijeme razmišljam o sadnji graha te sam se za taj korak napokon odlučio nakon što je moj kolega na parceli od oko pola jutra zasijao grah u zemlju koju je samo istanjurao nekoliko puta te nije radio nikakvu prihranu ni zaštitu a urod je bio izniman s obzirom na uloženo. Moram napomenuti i da kolega ima svu potrebitu mehanizaciju za sjetvu i žetvu žita i kukuruza te je postupak obrade zemlje i same sjetve vrlo jednostavan i financijski puno manje bolan kada imate vlastite strojeve. U posjedu sam 5 jutara zemlje unazad 3 godine te sam do sada na istu sijao samo ječam i pšenicu u nastojanju da se riješim korova koliko god mogu, ove jeseni sam kupio prvi traktor imt 539 te sam se odlučio preorati navedenu zemlju i posijati grah nagodinu na svih 5 jutara. Evo ovih dana sam u potrazi za sjemenskim trešnjevcem, a uspio sam povoljnonači i vršilicu za grah.
Ako netko na zalihi ima trešnjevca molim neka se javi, samo da nije iz konzuma ;)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ne iz Konzuma,nego ćeš otići u Zg u hladnaču i tamo kupiti Heribec ili kanadski - to je isto,samo je kanadski jeftiniji.
Sad, ako Konzum ima u Osjeku - ako se ne varam,on je kupio prije petnaestak godina "Vesnu",pa bi onda to bilo to - ako ima Haribec samo ti kupi tamo,uštedjeti ćeš si i putni trošak i potrošeno vrijeme ako te ne zanima vidjeti velegrad,centar kulture i kulturnih ljudi.A mogo bi ih vidit,ovdje ćeš se družiti sa nama,seljacima ,s tamo fina gospoda....ejjjj....:icon_mrgreen::(giggle):

Ako budeš išao a neznaš gdje i kako u hladnjači kupiti - pitaj ovdje pa ćemo ti reći, objasniti.....
 

cz99

Novi član
Tu od
7 Pro 2014
Poruka
11
Ima tu istine kolega, ječam posiješ prihraniš i ošpricaš, kombajn sve odradi a ti samo iskipaš, ali zarada je mala, to vrijedi samo za one koji imaju što ti kažeš 50 jutara i više evo moj kolega radi 140 hektara sa 3 traktora a ima i ugovor sa Žitom koje otkupljuje od njega sve što zasije, ali ako želiš nekakvu ozbiljniju zaradu na malo zemlje onda moraš zasukati rukave, meni je s obzirom na cijenu graha od 15 do 25kn u mom kraju grah i više nego interesantan a imam i prednost prodaje na tržnici s obzirom da imam OPG :)

ma ako toliko zaškripi imam rodbinu u ZG koja je do nedavno a dugi niz godina radila na Trešnjevci pa uvijek mogu preko njih, ali prvenstveno gledam da to bude od nekoga domaćeg tko se bavi proizvodnjom graha.
A u zg sam bio dosta puta, samo meni nepaše toliki grad, i Osijek mi je na granici, taman po mjeri :)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

cz99

Novi član
Tu od
7 Pro 2014
Poruka
11
Vršilica je potpuno nova iz jedne radionice blizu Siska, može elektro ili kardanski pogon i vrlo je jeftina 3000 kn
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Nije problem , najviše me zanima dob iliti radno kolo
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
http://www.njuskalo.hr/sjetva-zetva-berba/vrsilica-grah-oglas-13118071

Jel to ova vrsilica jesi radio s takvom ? Ili dali postoji video kako vrši ?


Zvao čovjeka s oglasa vršilicu s linka je sebi radio odradila je nekakvih 500 kila ima jedno sito i ladica nije izvlačiva i neide na vreču ali napomenuo je da bi radio novu koja bi bila bolja veca i za uvrečavanje sa dva sita dva remena i još nekih promjena i da ovaj bubanj je 70 cm možda bi je otišao vidjeti poslje nove g.
 

Najnoviji postovi

Na vrh