• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Evo konačno vršalice za grah u punom pogonu. Obećao sam video u radu pa izvolite:


:(sweat):

Još stavi zaštitu za onaj zadnji remen što pogoni ventilator jer nekako si preblizu njega bio tam ooko trećeg minuta na snimku
I onda će da bude bombon :drink:
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
To je i bilo u planu, ali se žurimo sa vršenjem graha. Koristimo svaki trenutak lijepog vremena da ovršimo što više graha pa nemam vremena posložiti još i tu zaštitu. Svaki drugi-treći dan pada kiša a graha je još dosta na polju i od vlage dosta stradava. Ujutro na posao u firmu, a popodne vršenje graha. Naravno, uveče umoran kao pas, kupanje, večera pa u krpe.:(snooze):
 

ivanag

Član
Tu od
26 Kol 2014
Poruka
36
Pozdrav svima, malo me zbunjuju nazivi ili su to baš vrste graha ne znam točno, naime čitala sam neke oglasnike i naiđem tako na grah zelenčić, pa grah zelenčić slavonski, pa grah slavonac, pa zelenčić kukuruzar i više ne znam što je što....
Najviše me zanima grah kukuruzar jer sam čula da je nafiniji za jelo.
Usput ako netko ima pravi grah kukuruzar i voljan mi je prodati par zrna da zametnem sjeme bila bih mu jako zahvalna
Ako imate volje i vremena da malo opište navedene vrste graha (ne znam je li razlika samo u nazivima ili i u grahu
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Štovana koleginice dobro došla na forum..Ove vrste što si spomenula su sve isti osim zelenčić kukuruzar, kod mene naziv zelenček,koji ima više svijetliju boju, duguljastog i tankog oblika, i isklučivo je visoki, za razliku od slavonca zelenog, u Srbiji ga zovu sremac, koji je isključivo niski i zrno je manjeg, okruglog oblika. Pogledaj slike na googlu.
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Niti jedan ne valja ,ako pajcek ne stane nogom u lonac graha. Od ove mi se godine gadi sve bubregastog oblika, a raste na polju, totalno podbacio ove godine.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
@Imbro..ako imaš visokog po kukuruzu, taj sigurno nije podbacio, dok ovaj niski..opet sam skužio da on nije za naš kraj osim Slavonije, mislim na suhi grah.. korov ga prerastao i podušio..od dvije kile posađenog slavonca, uspio nabrat 4 kile..katastrofa--dok je ovaj zelenček u kukuruzu fenomenalan.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
bhorv, to si dobro primjetio, glavna je zaštita od trave, i trava ga ubije.....pa bolest lista, pa došla ove godine crna bobova uš.......i da nenabrajam dalje, najgora godina, al bilo ga je.....
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Ma gle bhorv, niski trešnjevac je imao slabi ponik ( zbog silnih kiša ) . Ovo što je izašlo dobro je rodilo, ali opet problem sa berbom( u nekoliko navrata , danas završili) zbog neravnomjerne zriobe.Al sam imao i niski zelenčec ( zadnji put ) , em se teže vrši , em manje rodi . Kolko je on bolji za jesti ,ne bih se upuštao u raspravu, grah je grah , a sve su ostalo fantazije. Svaka guzica jednako prdne bez obzira na sortu graha.
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
I mi smo pri kraju sa berbom i vršenjem graha trešnjara. Ako bude po planu sutra će biti završetak. Na 40 kg sjemena urod će biti oko 850-900 kg. Trenutno imamo navršeno oko 750 kg. U nicanju ga je zabila kiša pa je pucao izlazeći iz zemlje, a dio ga nije ni nikao. Prije mjesec dana ga je zbog obilnih kiša napala i trava pa je za spas radio nož na flakserici. Mahune koje su bile na tlu u travi imaju smeđe i ponegdje pljesnivo zrno i takvog je oko 15%. Da je bilo kao prošle godine bilo bi ga oko 1200 kg, a ovako još mogu biti i zadovoljan. Ima u okolici polja sa grahom gdje su koštan i divlji sirak sa ambrozijom visine preko 1,5 m. Ti ljudi jednostavno nemaju šta brati. Ako nešto i ima u tom draču to je sve pljesnivo ili čak i trulo.
Tako da ja još mogu :icon_kidra::icon_kidra::cool2:
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Svaka čast Sini , ja sam imao najbolju berbu na 60 kg sjemena niskog trešnjara 1200 kg. to sam imao jedanput i nikad više.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Mi smo na jednom hektaru niskog trešnjara nabrali 8 tona crvenog u mahunama. Sada je zbilja takva cijena i potražnja da ga i ne beremo više, a ostalo je još 1,4 ha. Ako slučajno ne istrune u ovoj vlazi nešto ćemo izvuči na suho, ako ne, opet šta je tu je....
 

zokii

Član
Tu od
17 Lis 2009
Poruka
630
cabage, Priča se da ga je čak i po tri kune bilo na zelenoj u Zg...... ovi moji šverceri ga vukli po 4-5 kn i prodaju ga po 8 očiščeno pola kile.......a niti jedne godine nije išao ispod 10, u početku 15, kasnije 12.....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Ono što sam imao roda prodalo se u dvorištu na malo bez ikakvih problema , ljudi su već zagovarili skoro sve
Nisam ni znao da je potražnja za domaćim proiuzvodom tolika , sledeće godine ako bude sreće idem na veću parcelu samo moram riješiti problem vršidbe jer ovaj ''ručni rad'' je preveliki zalogaj

Bijeli sam prodao po 2,5e a zeleni po 3,5e/kg kao od šale , tolika je cijena i u marketima oko mene
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Da rezimiramo što se tiče berbe i vršidbe
Koja mašinerija i tehnologija je potrebna za vršidbu koje površine , recimo šta je najoptimalnije za površinu pasulja oko 1Ha ?
Vršalica serijska (poljakinja i slične) pa da se čupa i donosi kući ili da se radi sa ovom pokretnom ''bubnjarom'' na njivi
Koliko gdje treba radne snage i vremena i koliko gdje ima rasipanja i loma zrna
Uzeti u obzir nabavku poljakinje ili izradu bubnjare
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Kupi neki mali kombajn, pa ga probaj preurediti za grah, čuo sam da se na bubanj stavljaju gume, kako, ne znam točno.. i tad nema loma. Ja sam na svojem claasu napravio korpu s razmakom rupa 18 mm, i zadovoljan sam, loma ima malo, i mislim da je puno brže nego vršilicom, samo je problem jer ga treba počupati pa bacati u kombajn, tu bi trebalo nešto izmisliti, neki pick-up
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Vidio sam da se koristi pikap kao na presi ili samoutovarnoj prikolici ali pitanje je koliko gubitaka tu može da bude
Takav priključak je ZMAJ radio i serijski , odnosno cijelu adaptaciju za pasulj
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Još i nije problem nabacati u kombajn, več počupati grah iz zemlje, najbolje bi bilo pokositi ga, jer ako ima ostataka zemlje na stablici, i ako je godina kao ova vlažna, ta zemlja prlja zrna graha prilikom vršenja..
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
savo, pogledaj na jubitu video o burgoin bamby stroju...ja probao u petak i može vršiti grah bez loma, a sistem vrlo...ma i pre jednostavan...
probal sam i u traktorski krunjač kukuruza bacati, i mogu reći da sam zadovoljan po pitanju vršidbe, ali nisam zadovoljan po pitanju izbacivanja stabljika van...ima pun valjak sa onim malim zubima, a u stvari treba neš kao paker valjak...da ima letve...vrlo slično onome što smo imali prilike vidjeti u temi...

a pick up na remene?
ja idem lagance ovu zimu u izradu, već sam prikupio 3/4 materijala...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Vidio sam da se koristi pikap kao na presi ili samoutovarnoj prikolici ali pitanje je koliko gubitaka tu može da bude
Takav priključak je ZMAJ radio i serijski , odnosno cijelu adaptaciju za pasulj


tako je, čak sam ga jednom vidio i u živo, a napravljen je za zmaja 141 i 142......ima dosta prepravki......al nije nemoguće

ovo sa prepravkom kombajna claas-a.....nije fora, i nije opet nikakva brzina, ako se mora počupati i bacati u kombajn, tako ja radim na vršalicu i odlično odradi posao......i nema gubitaka, samo je nešto sporije.......probao sam podsjecati, kako bi trebalo napraviti prije kombajna, al nisam imao nikakvog uspjeha, stabljike graha je muljalo skupa sa zemljom.......više bi se isplatilo da se pokosi, i da kosa skupi u jednu traku, tada ga nebi muljalo u zemlju, slično kao kod kultivacije.......

al opet ako ostaje na njivi, on puca na suncu i dosta se rasipa, ja sam puno toga probao i učio se na greškama.......netko kaže da rasip od 5% je malo, pa 5% loma, i tako, skupi se......na 1000kg, 10% bačenog je za mene jako puno, ako dodamo još i cijenu od 25kn za kg, a slavonski se prodaje i po 30-35kn......

za slijedeću godinu ću samo morati rješiti automatizirano čupanje, da taj dio posla može odraditi 1 čovijek, ili max 2, da nemoram nikoga platiti, jer i to je trošak, al opet manji nego rasip i lom zajedno.......onda bi cijeli proces proizvodnje bio zaokružen......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Pa zar i ovaj bambi nije krunjač kukuruza ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh