• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
neću ništa obećat, ali pokušat ću.
možda bi i bilo bolje da ima korova, manje bi lupalo direktno po grahu. a podsjecanjem se korov sasuši za 1-2 sata. jedino ako korov bude previsok pa da se petlja, ali sumnjam da će ikad biti toliki...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ako grah ostaviš na njivi da se suši, jel ti nepucaju mahune i imaš gubitak zrna????
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
vidim ima i kod tebe zelenog kao i kod mene tu ti tamo, prošla godina je bila bolja i jednako je sazrio, nego ove godine....ja sam počeo u srijedu.....al ova kiša mi neodgovara baš.....
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Nema pucanja mahuna ako ne čekaš da prezrije. Prošle godine sam uradio isto tako i nije bilo ni 2 % gubitaka zbog pucanja mahuna. Doduše, možda ima veze i koja je sorta graha u pitanju. Ja sadim trešnjar i sa njime nema problema, a spada u sorte veće rodnosti po stabljici.:(nod):
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod mene je slavonski zeleni.....i ja ga dovozim kući, osuši se na betonu i provučem ga kroz vršalicu, i dok se suši, popucaju mahune i bude ga na podu, da je na njivi bio bi gubitak.....
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
prvo ovogodisnje branje u petak... nesto vise od 300kg,taj je bio posijan na malom komadicu gdje je usfalilo sjemena krumpira,i nismo bas polagali neke nade jer to nije bas zemlja za grah,ali ispalo je super,zrna su debela i teska... bile su bacene brutalne kolicine gnojiva,najvjerojatnije je to presudilo.malo je zeleniji,ali u roku 12 sati dobije lijepu boju...


jpg images
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Mi smo do sada na pola hektara nabrali 2,6 tona i sutra nastavljamo dalje. Taj je najranije sijan i nije zatvorio sklop, odnosno vidjeli su se međuredovi. Ovo što je sijano kasnije, nekih 1,9 ha sve je jedna površina.

142zn8j.jpg
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Cabage@ mene zanima kakav je to kod tebe grah,očito da ga berete u mahuni zelenoga šta radite poslije s njim,tko to kupuje i po kojoj cijeni?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
To ti je onaj grah što ga možeš kupiti u trgovini, talijanski, lungio di fuoco ili tako nešto se zove. Beremo ga na zeleno i prodajemo na zelenu u zagreb. Tako, 5 kuna kila uglavnom
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
cabage sa niskom mahunom na većim površinama nemam iskustva. Jasna mi je sjetva i njega usjeva, ali kako je berete zelenu? ručno nema druge?!
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
A ručno, dabome. Svaki radnik dnevno cca 100 kg nabere, pa sad kome je to isplativo i zanimljivo... Ja sam sadio zbog plodoreda i stavljanja 3 arkod parcele s različitim kulturama u jednu, da ne vodim stalno 3 različite evidencije u int proizvodnji. Grah mi se tu fenomenalno uklopio, nikad ga nisam imao, zemlja je gnojna od kultura koje sadim, a i sredit ću si korove do jeseni bez brige. Ne zaboravimo da nakuplja dušik na žile...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
@cabage, sve je za pet, samo se nadam da cijena neće ispod navedenog...
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
@cabage odlično planiranje plodoreda, mi integrirani o tome moramo voditi računa i evidenciju. Mahunarke još nisam uvrstio u planiranje plodoreda upravo zbog komplicirane berbe-treba imati puno ruku u vremenu kada ima drugog posla. Mi vrtimo pomoćnice, kupusnjače,tikvenjače i ratarske kulture(kukuruz šećerac i pšenicu) i naravno tu su međuusjevi(lisnato povrće)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja već dugo razmišljam o šećercu, ali su mi problem divlje svinje. Grah mi beru radnici koji praktično sada nemaju raditi šta drugo, a bolje da mi svaki donese 100 kuna dnevno nego da ih ja moram nekom dati. A zemlje ima, hvala bogu, više nego dovoljno.
 

Del23

Novi član
Tu od
7 Kol 2014
Poruka
3
Pozdrav ekipa.

Trebam malu pomoć, potrudio sam se pregledat veliki dio PDF sve o grahu ali nisam pronašao odgovor.

Znači grah mi je vrlo dobar, zelen i dobro cvijeta. Ima mahuna i po deset centimetara. (Trešnjevac, hladnjača kanadski)

Danas sam prošetao i malo pljevio travu kad sam vidio nekakve piknjice po mahuni, kao da ga je nešto upiklo. Znate li o čemu se radi?

Veliko hvala unaprijed!

dsc8837.jpg
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A ručno, dabome. Svaki radnik dnevno cca 100 kg nabere, pa sad kome je to isplativo i zanimljivo... Ja sam sadio zbog plodoreda i stavljanja 3 arkod parcele s različitim kulturama u jednu, da ne vodim stalno 3 različite evidencije u int proizvodnji. Grah mi se tu fenomenalno uklopio, nikad ga nisam imao, zemlja je gnojna od kultura koje sadim, a i sredit ću si korove do jeseni bez brige. Ne zaboravimo da nakuplja dušik na žile...


Je,je,ali isto tako ne zaboravimo da ga zbog toga nesmijemo čupati nego starupati i lijepo zaorati.Ili bar lijepo zaorati.Naravno tako da korijenje ostane u zemlji,nikako da strši van zemlje.Ali vi majstori oranja to znate kak napraviti,kaj budem ja jedna ženskica govorila kak i kako_Ovo je bilo izrečeno bez mrvice sarkazma i ironije,osim onoga što piše iza zareza nakon riječi napraviti.:(hi):
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Evo i mog prdeka, niklo ga i ostalo oko 60 posto i prilično je rodan , još samo da dozreli.
 

Prilozi

  • DSC_0331.jpg
    DSC_0331.jpg
    66.5 KB · Pregleda: 156
  • DSC_0334.jpg
    DSC_0334.jpg
    66 KB · Pregleda: 143

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
moj obran prije 3 dana, sve gotovo......još danas nešto malo imam posla oko njega, i do godine......:(snooze):
 

Najnoviji postovi

Na vrh