• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
ajmo malo naučiti od "susjedstva"...

http://www.poljoberza.net/AutorskiTekstoviJedan.aspx?ime=PG25095.htm&autor=7


i sad bi johabica morala moći složiti zaštitu, jer je to najvjerojatnije srodan virus izbegal s njenog krumpira na nečiji grah...:(devil):

Kad smo već kod susjeda, čini se da su nešto malo zbrkali :icon_anal:, ove dvije slike mi se čine potpuno iste :tongue:
1405071418-631-x-522px-Nedostatak cega na grahu 2014.png
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
mislim za 10ak dana da če trešnjevac biti za vršit. naravno kombajnom previše je za ručno. a zeeleni neče još skoro.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja danas prodala desetak kila po petnaest.Ali nisu bili baš oduševljeni.Danas nisam stigla nabrati,budem za ponedeljak nešto,a kako bude......U srijedu na sajmu bio po trinaest na vreće.Imao čovjek desetak vreća.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
ipak je to velika cijena,ljudi znaju da ce kasnije biti jeftinije,pa kupuju samo pola kile-kilu za gušt. po meni,neka najreanija cijena je 9-10kn, a za ispod 6-7kn ga ne bih ni brao...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
evo...moj je dobar, jedan dio domaceg je spalio kristalon jer sam ga dao iz prskalice bez ispiranja (po noci)...doduse ja nisam kuci, odradili su to bez mene, sto je tu je.
Okvirno ima 15-ak roga po grmu, to je cca 100 zrna, a sadjena su 3-5 zrna po grmu to je oko 20x prinos ako bude isto zrno, ja sam zadovoljan.
Ako bude prodaja ok, dogodine ide kvalitenija gnjojidba, bolja zastita od trave, mozda cak i manja povrsina a gusca sadnja.
Kako sad stvari stoje ove godine sa muhom uopce nisam imao problema.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Što radi ovo na stabljici,vjetar ili nekakva štetočina,nigdje oko stabljike se ništa ne vidi a ni u zemlji ništa ne vidim, ,
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Obećao sam Vam slike vršalice za grah u završenom stanju pa izvolite. Nedostaju još samo štitnici za remenice i remenje.







:(hi):

A uskoro stiže i video.:(whew):
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Sini ,dobro zgleda svaka čast.Mene podsječa na bubnjaru ( doduše modificiranu).Jesi negdje ovo vidio ili si odlučio sam kemijat ?
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Djelomično sam na videu iz Južne Amerike uhvatio dvije verzije bubnja i korpe.Malo sam "ukrao" format osnovne šasije, a sve ostalo je moja ideja i projekat.

Evo Vam i video:
[YT]https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eJz_SAoQM4k[/YT]



Uživajte ako Vam se svidi, a ako ne:icon_madu:
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Lijepo sve napravljeno, još samo probatna terenu.Nadam se da će Vam biti od velike pomoći.
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Bila je ona itekako od pomoći još prošle godine, dok još nije bila potpuno dovršena. Navršila je oko 300 kg trešnjara. Jedino sam morao sklepati vjetrilicu da ga očistimo od smeća i prašine. Ujedno je vjetrilica (ili vjetrenica) poslužila i kao selektor. Prvi prolaz sa punim vjetrom je odvojio smeće i polovice (oko 5-6 kg na 300 kg), a drugi prolaz sa prigušenim vjetrom je iz smeća sa polovicama odvojio polovice. Ove godine sam posijao oko jednog jutra graha. S obzirom na "divne " vremenske prilike ove godine još se dobro drži. Da je normalna godina bilo bi ga preko tone, a ovako bih bio zadovoljan i sa 700-800 kg. No ,kažem dobro se još drži pa možda bude zadovoljavajući urod. Ove godine sam dovršio sve planirano na vršalici pa ga ne bi trebalo posebno vjetriti. Jedino možda u budućnosti ugradim pick-up da bude još lakša vršidba. :(y):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Sini :(handshake):

svaka čast dobro i uredno izgleda staviš videu kad bude u punom pogonu tj u polju :wink:
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Svakako. Bit će video odmah sa prve ovogodišnje vršidbe da vidite da to stvarno radi besprijekorno. Uglavnom, dozlogrdilo mi je gledati mamu i pokojnu baku kako se muče čupajući, optrgavajući,sušeći, lupajući štapom i vjetreći na rešetu pedesetak kila graha svake godine. Pošto volim jesti grah, a i puno se više isplati nego kukuruz za prodaju, supruga i ja smo se ozbiljnije bacili na uzgoj istog. Zato sam i odlučio maksimalno olakšati obradu istog praktičnim strojevima. Po struci sam alatničar, a bavim se i na poslu konstrukcijama pa mi nije neki preveliki problem uključiti male sive stanice u konstrukciji strojeva. Ljudi koji me znaju kažu da imam puno smisla za to pa valjda ima i nešto istine u tome. Uglavnom, sve što sam do sada "izmislio" i napravio je u potpunoj funkciji. Vršalica mi je do sada bila najveći izazov i višestruko se isplatio sav uloženi trud. Osim velikih komercijalnih vučenih kombajna/vršalica za grah iz Amerike, nigdje u svijetu nitko ne proizvodi manje namjenske vršalice baš za vršenje graha. Prožvakao sam na Internetu sve što se moglo naći na tu temu i jedino se nešto našlo u J.Americi. To je i razumljivo pošto se tamo proizvodi najviše graha na svijetu pa najviše ulažu u mehanizaciju. Upišite na Youtube i Google slikama "desgranadora de frijol" ili "descascando de feijao" pa ćete vidjeti i sami.:icon_surprised:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Lijepo ovo izgleda , sasvim lijepo

Nego kako si zamislio vršidbu ? Čupaš pa dovoziš kući ili na njivi sakupljaš u redove pa vršeš u pokretu ili na neke ceradu ili najlone pa vršeš u mjestu
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Vršidba na polju kao i prošle godine. Ujutro podsjeći i skupiti po dva reda u jedan. Kasno popodne vršalica u pokretu i vilama ubacivati. Iza vučem autoprikolicu i kada napunim sanduk oko 20-25 kg sipam u nju čisti grah. Sav otpad ostaje na polju i nema puno muke osim vrućine i prašine. Ako nisi primjetio ispod zadnjeg dijela vršalice je kutija u koju curi čisti grah. Možda nekad dodam i elevator za transport direktno u prikolicu.:eek::
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
vidio sam ja na jednoj farmi komad puža od transportera, cca 2 m. ak mi ga vlasnik da, ja ti ga doniram. da skratiš proces :)
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Pa puž sam i imao na umu govoreći o elevatoru. Hvala na podršci. Čak sam razmišljao da u budućnosti dogradim i neku vrstu pick-ap uređaja ali bi možda problem bio uveli podsječeni korov.:(think):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh