• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja planiram s kombajnom vršiti grah ove godine, barem probati kako će ići, sutra idem s prepravkom, pa se nadam da ću završiti do berbe......koja će biti za oko 3 tjedna......sutra ide prvo pranje od ječma, pa onda rastavljanje i računanje nekih prijenosa itd......




 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,088
Strpite se malo. Bit će slike kad ofarbam i sastavim. Bit će i video u samom radu kad grah dozrije. Trenutno je potpuno rastavljena zbog farbanja pa nemam slika. Uglavnom, bio sam zadovoljan njenom funkcijom još prošle godine dok još nije bila potpuno završena.:D:

Pa nas malo interesuje i unutrašnjost tako da slobodno stavi slike i takve rasklopljene :icon_thumright:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Hajde grahari,može li mi netko reći šta je ovo - jeli antraknoza ili nešto drugo u pitanju.Ja sam mislila da je plamenjača,ali mislim da se varam.Ili da je neka bakterioza......zapravo mi osim antraknoze ništa pametnoga ne pada na pamet,pa može li mi netko reknut nešto više o ovim simptomima.Hitno treba napraviti zaštitu.Usput,i čime?

2VVoNR4.jpg
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
možda virus?

...čini mi se da postoji virus mozaika graha...:^):

makar mi se ne uklapaju crne žile provodnice na zahvaćenim dijelovima listova...
drugo mišljenje mi ide u smjeru cekospore, iliti neke druge spore (gljivice)...

al bakterija jok..:(happy):


eto linka na moje guglanje...http://www.uiweb.uidaho.edu/ag/plantdisease/bcmv.htm
ipak se crne žile provodnice uklapaju u mozaik...

johabica, jesi uvezla bolest iz amerike?...bem ti sjeme iz vreće za kuhanje...hehehe...
 
Posljednje uređivanje:

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Pa nas malo interesuje i unutrašnjost tako da slobodno stavi slike i takve rasklopljene :icon_thumright:

Nemam baš vremena uvijek biti na forumu pa sam tek sad vidio komentar. Pa nešto slika u prošlogodišnjoj fazi izrade sam već ranije stavio na forum. Na njima se baš i vidi ono glavno: bubanj i korpa za vršenje. Sve ostalo je stvar kako tko ima afiniteta i želje da si posloži ostatak elemenata. Trenutno je rasturena do posljednjeg djelića jer svaki dio posebno treba ofarbati.Ovih dana baš nemam vremena za nju jer pripremam auto za tehnički, ali ću uslikati nešto dijelova u fazi farbanja ako vas baš zanima. Najveći problem mi je baš vrijeme, jer sam u radnom odnosu i nakon toga još radim i doma sve i svašta. Radim tjedan prvu pa tjedan drugu,te stoga kad radim drugu nemam baš vremena za praćenje foruma. No koliko stignem prisutan sam. U međuvremenu ako vas još što zanima slobodno pitajte.:(hi):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
E moj @darijus malo me vozaš,a? Ajmo ovako - ovo nije moj grah,to je forumaša @caymana.Čovijek je postavio pitanje tu na temi neku stranicu unatrag ali mu nitko nije ništa rekao.Pa je pokušao od mene na pp nešto saznati,međutim ništa mu pametnoga nisam znala reći obzirom da sa bolestima graha nemam nekog iskustva.Mogu samo nagađati,a čovjeku treba pomoć.Pa sam pokušala malo vas animirati,povući za prste,možda se netko ipak odluči izlupati tastaturu i reknut neko rješenje.
Ajde,molim vas,pomozimo čovjeku,više mišljenja će dati bolji rezultat - nije bitno ako se i ne poklopi nečije sa drugim,pokušajmo riješiti enigmu prije nego bude prekasno za usjev.Iako,ako je @darijus u pravu,virus se nemože ničime liječiti.

Nadam se da će do jutra biti napisan prijedlog čime ovo zaustaviti.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
@mrgude,možeš li biti malo konkretniji?Na ozbiljnoj smo temi.Stručnoj.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
Evo kako izgleda moj grah Black Turtle, bez grama kemije..nikad šprican..sad ga imam drugu godinu, i nevjerojatno kako je otporan na našu klimu, a evo što Wikipedia govori o njemu.. http://en.wikipedia.org/wiki/Black_turtle_bean
 

Prilozi

  • WP_20140709_001.jpg
    WP_20140709_001.jpg
    54.5 KB · Pregleda: 158
  • WP_20140709_003.jpg
    WP_20140709_003.jpg
    65.2 KB · Pregleda: 164

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,666
Izraz "pal" se kod nas koristio kad bi padala kiša (u ovo godišnje doba kad je grah u cvatnji i formiranju mahuna) i sijalo sunce na grah, onda bi se reklo "da ga je pasala pal". Lišće je poprimilo sličnu boju kao na slici i deformiralo se i samim tim smanjio se rod. Sad da li to ima ikakve veze sa primjerom sa slike ? Kod nas grah jako slabo uspijeva u zadnjih 25 godina i malo se tko sa tim bavi. Prije je grah puno bolje uspijevao i bilo ga je puno. Mi smo ga sadili po kukuruzu (redovi po prijeko od redova kukuruza i krumpira). Sadili smo ga i posebno samoga manji dio. Špricanja i ostale zaštite nikad nismo radili. Tako da o bolestima koje ga napadaju "pojma nemam". Sadili smo ga dok je uspijevao (ekološki), sada ga sadimo sasvim malo i slabo koje godine rodi . Vjerojatno klimatske promijene imaju upliva na grah (koji je osjetljiviji od ostalih kultura)!:confused:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
To što si ti spomenuo,taj "pal" su onda zapravo opekotine od sunca.One se događaju kada na lišću,ko što kažeš,poslije kiše ili nakon jutarnje rose ima kapljica vode,a sunce naglo ugrije pa se list ispod njih jednostavno skuha i biljno tkivo odumre.
Neznam,čini mi se da je problem ipak drugačije prirode,fitopatološke naravi,ali ja nemogu decidirano tvrditi o čemu se radi.
 

kdraen@gmail.com

Novi član
Tu od
30 Kol 2013
Poruka
7
potovani proizvođači graha novi sam u ovom području pa vas molim za savijet dali je dobro prihraniti grah sad kad cvate radi se o grahu trešnjevcu niskom imam posađeno oko pol rali
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,674
dušik mu produžuje vegetaciju, to je činjenica

...ali s druge strane postoje gnojiva koja imaju manje dušika, a više naglaska na mikroelementima...a to grahu možda nebi produžilo zriobu...

...dakle, dobro bi nam došal podatak s čime, količinom i načinom na koji se misli prihranjivati...:icon_scratch:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ništa u mladom, samo stari :(rofl):

zanima me jel netko koristio sredstva za lijepljenje mahune, da nepuca, dok nedođe u stroj......kažu da se koristi u soji, ako ga budem podrezivao i ostavljao na njivi da se suši, onda će ga trebati poprskati s tim sredstvom......
 

Najnoviji postovi

Na vrh