• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Sve je to meni jasno, al nemozes tu dugorocno planirati, da krenes u pravu i ozbiljnu proizvodnju, to je najveci ptoblem za mene

Probno sam posijao soju pa budem vidio kako ce ona uspjeti
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Ovisi što je tebi ozbiljna proizvodnja? Velika količina koju prodaješ nekom po njegovim uvjetima,ili manja količina koju prodaješ po svojim uvjetima? Meni je draža druga varijanta,samo se treba pomučiti oko tržišta... Soja je isto priča koja je završila prije nego je počela. Jako osjetljiva kultura,na male površine neisplativa.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Stvar je u tome sto druga varijanta guta male kolicine, govorim o oko 3t robe, pa da se neznam koliko razapnes, vise neide, mozda na moru negdje, tamo jos nisam imao kupce....mene zanima prodaja barem 10t na vise....
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Jasno je, zato ce 3 jutra biti dosta ove godine....pa da se sve proda
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
E sad si i ti mogao igrati prljavo pa posijati 10ha i spustiti cijenu na 2kn i nikome više nebi palo na pamet da sije grah :(think):
Samo to bi po meni bio prljav potez i ujedno likvidacija cijene na duži period.


Ja moj gledam lijepo je proklijao , ima dovoljnu rezervu vlage za sada.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Bojim se da ste svi malo uranili s sjetvom graha jer je jako osjetljiv na mraz a ne daj bože kakve smo sreće još bi ga moglo biti.Evo nama 14.04. tuča poderala uljanu repicu u punoj cvatnji a tko bi mislio da tako rano može biti tako jak led,kod kolega mjestimično ima totalne štete.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Da,stvarno,čuo sam da je bilo leda,ali nisam mislio da je bilo veće štete. Vrijeme je postalo veći neprijatelj poljoprivrede od Vlade i Todorića. Ja isto još ne krećem s grahom,preriskantno je.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Gledajući prognozu navodno da nebi trebalo biti mraza , ovo malo što je noćne hladnoće bi trebalo nestati dok in nikne.
Uvijek sam zadnji sijao i uvijek ''popušim'' sušu, sada malo mijenjamo navike.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
kud sreće da je uvijek suša (bar za grah)...
niti problema s travom, niti problema sa hrđom i ostalim bedastoćama i uz jedno navodnjavanje prije cvatnje dobije se rekordni prinos...bez kapi kiše, ako bi se mene pitalo...!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kada nema vode, bude sitno zrno, a količina kiše, koja je potrebna za dobar prinos kukuruza, kakva je bila 2014, ubije grah.....budemo vidjeli što će biti ove godine, al cjena od 10kn za kilogram dođe na isto kao da proizvodim suncokret ili soju ili kukuruz, ista je zarada, al 20 puta manje posla.....
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Ja sam isto za sušu,navodniti mogu,posušiti ne... A i cijena bude bolja. Isto vrijedi za sve kulture.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Malo citam komentare pa da se nadovezem.
Soja je vrlo zahvalna biljka da se na njoj zaraditi nesto al nema ni posla puno oko nje.
Najbitnije je rijesit korove i onda si miran.
Grah je puno zahtjevniji sklon je bolestima,osjetljiv na susu a prodaja da nepricam...
Ja sijem i jedno i drugo al puno vise se razocaram s grahom.....soja kad podbaci zbog vremenskih neprilika drzava da vecu cjenu kad urodi bude manja tako da u biti dobijes isto a imas siguran otkup .....a grah uvijek nesto zezne....
Ja sam posijao oko 2 jutra graha ove godine i vec je nikao sta mu bog da...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Ja sam sinoć otišao da provjerim jeli nikao i otjerala me kiša prije nego što sam obišao cijelu parcelu ali sam vidio da kuke polako izlaze napolje.

Za sada mu je vlažnost otlična ali kako stvari stoje imat ću problema sa travom , neznam kako ovako brzo nadire majku mu.
Trava koja je ostala posle pripreme zemljišta , bilo je jako orno i samo sam preletio sa RD i izgleda mi se to obija od glavu sada.
Sledeće godine obavezno pripremam u dva navrata.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Sinoc bio mraz mislim da cu morati jedan dio ponovo posijati..jer mi je nesto niklo van...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Moj još nije izašao, al bilo je pošteog mraza i kod mene, ko da je snijeg pao....

Danas nabavio 10kg trešnjevca, pa ću posijati ovih dana, i sve ostaviti za sjeme....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
I kod mene jutos izgleda bilo hladno , možda i mraz (nisam ustao tako rano) , valjda mu ne naškodi.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Nekako se nesječam da je krajem 4tog mj bilo mraza, više se sječam nedostatka kiše i suhe zemlje
 

planin

Novi član
Tu od
24 Velj 2016
Poruka
20
Ja ne smijem sijati do početka maja. I u maju mjesecu kod mene zna biti jakih mrazeva a u aprilu da i ne govorim
 

Najnoviji postovi

Na vrh