• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Ma usta sve jedu a kako na njega reaguje auspuh ?:(giggle)::(giggle):
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Slavonski zeleni


Probaj, pa ćeš vidjeti što će ti žena na to reći, ako poslije plamena iz auspuha ostane u krevetu, onda je to prava žena......
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Za svaki slucaj, kreni od manjih doza. Sto je sigurno-sigurno. A i zeni ce bit lakse da se postupno navikava.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Slavonski zeleni


Probaj, pa ćeš vidjeti što će ti žena na to reći, ako poslije plamena iz auspuha ostane u krevetu, onda je to prava žena......

Gdje se nalaziš?
Trebao bih graha za sjetvu.

I šta sad, jel utvrđeno, se dobro prdi od tvoga ili?
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
pozdrav,

evo pitanjce kako tjerate srne iz grah ( osim dvocjevkom ) :8):
skužio sam da im je parcela baš na njihovom putu 2015 su si dale truda:s: da ga popasu i da da stvarno su si dale truda ....
što ih tjera

čuo sam dvije informacije od vočara :

1. uz mlade voćke zabiju namazani kolac svinjskom mašćom i bježe od toga negrizu više mladice,,,,

2. tip koji uzgaja aroniju kaže da srne prvenstveno bježe od čovjekovog mirisa,
pa se dogovorio s frizerima da mu spremaju odrezanu kosu to stavlja u žensku čarapu u veličini pivske boce 0,5l i zabija na kolčiće po njivi a to srne IZBJEGAVAJU ....


ima još kakvih prijedloga ? osim srnećeg gulaša :icon_axe:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,615
srna ti neće bježati od nekog smrada ili mirisa...i repelent koji se kupuju djeluje na bazi okusa, ekstrakt majčine dušice i još nečega...
upozori lovačko društvo i na pojavu prve štete zovi policiju, ja ne vidim drugog načina...bar kod sebe.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Capo-mi smo probali i mast,i kosu i ocat,više-manje je uspješno,samo jednu parcelu nisam mogao obraniti predlani,jele su ga od prvog do zadnjeg dana,nemam pojma zašto. A tik uz parcelu je velika šljunčara,po čitav dan rade bageri i kamioni,živini ništa ne smeta.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
još nisam imao takvih problema sa srnama, samo divlje svinje u kukuruzu

kažu da i zečevi hoće jesti grah, obično ga sijem na otvoreno i čistinu, gdje nema ničega, tj nije blizu neke šume ili slično, pa se životinje neće toliko izlagati ako dođe neprijatelj i nemaju gdje pobjeći.....
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Preporuka kod stari ljudi za obranu od zeceva i miseva u psenici zobu grahu itd. Kad je parcela na ćistini je zabijanje visljih T kolaca tako da na njih se naviknu sljetati škanci i ćiste ti njivu free ....
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Pozdrav kolegama. Kupio sam olt dvorednu mehanicku sejalicu za kukuruz, pa me zanima ima li ploce za setvu pasulja, i kako one izgledaju??? Dzabe da trazim na internetu nesto sto ne znam kako izgleda.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Pretpostavljam da su plastične.
Ovdje sam vidio dvije varijante , jedna je da se uzme stara ploča i izbacio prostor između svake druge rupe pa onda baca u kućice , druga je da se iskruži onaj dio oko rupe tako da se napravi velika rupa da sjemenka može svakako da stane u nju.

Tražio sam slike ali ih je imageshack već progutao.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Na ovo sam mislio , baca par znki u kućice.

SLIKA JE SA NETA , neznam čija je .

SN3rB94.jpg
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Vidis to sam i ja sada razmisljao... A cime vi sejete?? Pneumatskom? Znas sto pitam? Ako bih ja to uradio tj prepravio plocu, koliko semena ce mi otici... Imam nekih 30 kg srednje velicine niti su mala zrna niti velika../???
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Pretpostavljam da su plastične.
Ovdje sam vidio dvije varijante , jedna je da se uzme stara ploča i izbacio prostor između svake druge rupe pa onda baca u kućice , druga je da se iskruži onaj dio oko rupe tako da se napravi velika rupa da sjemenka može svakako da stane u nju.

Tražio sam slike ali ih je imageshack već progutao.

Mi sijemo prvom varijantom,i dobro je. Samo treba pogoditi veličinu pločice.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Pa količinu sjemena koju će da ti izbaci prvjeriš u mjestu kao sa OLT gamom recimo.
Uzmeš u obzir obim točka i širinu koju ti zahvata sijačica i onda putem matematike izračuaš koliko obrtaja točka ti treba za recimo 100M2 , (lupam da ti treba 50 puta da okreneš točak).
Onda naspeš sjeme u sijač i u mjesto okrećeš točak 50 puta , izvagaš ono sjeme koje je ispalo iz sijačice i imaš tačan uvid u potrošnju sjemena.

Ja sam sijao pneumatskom al nemožem da je skupim na manje od 70 a nemožem češće od 7-8 cm a to mi nekako ispadne prilično rijetko. Možda i ja nabavim veće lančanike da još ubrzam sjetvene ploče.

A evo i čovjeka koji je probao u praksi to sa mehaničkom , on će bolje da ti pojasni šta i kako.
 
Na vrh