• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
Pozdrav, nešto gledam da bi sljedeće godine posadio nešto graha. Imam jedno, vama znalcima, banalno pitanje. Koliko očišćenog graha se dobije iz kile mladog graha, onog u ljusci? da znam neke omjere. Hvala.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,620
mladog graha se iz kile dobije između 40 i 60 dekagrama, što ovisi o debljini zrna i broju zametnutih zrna po mahuni...a komuška je uvijek tu negdje...

dakle, ofrlje 50 : 50 slobodno računaš i nećeš pogriješiti puno...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ja sam 70X8 do 9 i to je po meni rijetko.

Možda bi i ja eksperimentisao na 50cm ali nemam niti sijačice , špartač bi morao prilagoditi a za traktor odnosno širinu točkova nemam volje proširivati.

zato je najlakše 70cm, ili kupiti još jednu sijačicu na 45 ili 50, jer ovu stalno prebacivati, nema smisla.....

dvoredna sa kutijom je oko 25 000kn, tu negdje, ako se dobro sječam cjene, oltove su još skuplje.....
 

zaagy

Član
Tu od
9 Sij 2014
Poruka
55
mladog graha se iz kile dobije između 40 i 60 dekagrama, što ovisi o debljini zrna i broju zametnutih zrna po mahuni...a komuška je uvijek tu negdje...

dakle, ofrlje 50 : 50 slobodno računaš i nećeš pogriješiti puno...
Tako negdje sam i računao, i to sasvim dobro zvuči. Hvala.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
zato je najlakše 70cm, ili kupiti još jednu sijačicu na 45 ili 50, jer ovu stalno prebacivati, nema smisla.....

dvoredna sa kutijom je oko 25 000kn, tu negdje, ako se dobro sječam cjene, oltove su još skuplje.....

probat cu staru 639 sijačicu složiti do kraja tj, ubaciti jos dva reda da bude 4 i na 45-50 pa da se zatvaraju redovi kako spada .....
i kad bi mogao kombajnom unutra e to bi bio posao
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Sijacicu ces vjerujem sloziti, al za kombajn se treba dobro namuciti, pogotovo za direkrnu vrsidbu....

Kontaktirao covijeka sto je imao kombajn kao moj, i nista nije prepravljao oko bubnja, samo smanjio obrtaje, a ostale standardne letve.....postavio sam i snimak kako nema loma.....tanka je granica kod graha u opsegu obrtaja, jer ili lomi ili neizvrsava, a sve ovisi od vlaznosti mahune....
 

planin

Novi član
Tu od
24 Velj 2016
Poruka
20
Ima li neko iskustva sa sijaćicama za motokultivator. Planiram da kupim jednu takvu sa lančanim prenosom na ploću pa me zanima da li se može kod njih nagoditi gustoća sjetve na tih nekih 5-6 cm? A i namijenjene su za sjetvu kukuruza..

Naravno, mislio sam sa njom sijati isključivo niski grah. Ako je neko sijao grah sa takvom, volio bih da napiše svoja iskustva.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Poštovani proizvođači graha.....
Dal je krenula sezona sjetve ili se čeka da prođe uskrs........
Ja ću poslije uskrsa u sjetvu......imam još nešto viška graha zelenog i trešnjevca (šarenog).za sjetvu a i jelo...
pa ako koga zanima nek se javi u in-box .......jer malo ću smanjiti površinu ove godine pod grahom jer sam povećao papriku.....pa nemam dovoljno raspoložive zemlje......
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
Ja se ne usuđujem još , kod nas su noći prilično hladne još.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Poslije uskrsa, prije nemogu stići......

sjemena imam i ja, neznam šareni da sijem ili ne, jako krupan, imam oko 90kg.....prošle godine posijao 7-8kg da imam sjeme za ovu godinu.....al neprodaje se on baš kod nas u slavoniji, više ide u okolici ZG

meni zemlja više nije problem, mogu posijati još 15 jutara, ako bi htio, al što onda s tim....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,620
...ako bude suša graha treba posijati više...
...ako bude mokra godina, treba računati na nižu cijenu...opet posijati više...
...ako budete moje pameti, sijte kolko možete prodati svake godine...
:(giggle):
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Posij i šareni ja sam ga dosta prodao samo nemoj previše dok mušterije ne probaju.....njega možeš dati jeftinije jer je rodniji od zelenog lakši je za odraditi a ljudi su naučili i na šarene ove iz trgovina jedino bijeli neznam dal bi prodao jer je najmanje tražen kod mene.....
Meni je prinos šarenog bio oko 30 posto veći od zelenog...

Ja i dalje sijem na 70 i onda mi sve paše a ja i ti Ivane@ smo imali situaciju da je skoro znao zatvoriti redove na 70cm....nekih ranijih godina
Što se manje komlicira to bolje...........
Ja sam soju sijao na 35,50,i 70 i na kraju opet sijem na 70 jer je najkrupnija a prinos je isti kao i kod drugih na 50 jedino zaštita mora biti u pravo vrijeme.......a ako se šprica i prije sjetve onda je mala mogučnost za neke velike korove...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Posij i šareni ja sam ga dosta prodao samo nemoj previše dok mušterije ne probaju.....njega možeš dati jeftinije jer je rodniji od zelenog lakši je za odraditi a ljudi su naučili i na šarene ove iz trgovina jedino bijeli neznam dal bi prodao jer je najmanje tražen kod mene.....
Meni je prinos šarenog bio oko 30 posto veći od zelenog...

imam i bijeli, još 300kg za prodati, nevjerujem da ću sijati ove godine.....

da, bilo je godina kada je na 70cm zatvorio redove.....ako ga bude trebalo kultivirati, a posijem na 45cm, i nemam kultivator, onda sam u problemima.....zato sam se ipak odlučio na 70cm, sa olt psk sijem

šareni sam imao posijan na oko 600m2, i dobio selektiranog oko 95kg, plus nešto malo loma što je bilo.....isto bio sijan na 70cm, vidi se razlika, u prinosu, nije izgledalo na njivi, nego kada je počeo curiti iz stroja.....
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
sij kao i do sada pa šta bude jer na neke stvare nemožemo utjecati....oplodnja,oborine, bolesti a grah lako podbaci....ja kultiviram često a to je bitno biljci da diše jer poslije nekih obilnih kiša dobro je razbiti koru a ako nebudeš kultivirao možeš upasti u probleme ako podbaci špricanje....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,084
a kultiviram često a to je bitno biljci da diše jer poslije nekih obilnih kiša dobro je razbiti koru a ako nebudeš kultivirao možeš upasti u probleme ako podbaci špricanje....

A ja redovno se zeznem sa tim problemima :icon_hang:.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
to je to, razbijanje pokorice, ili ako herbicidi zakažu....na 45cm nema te mogučnosti, samo platiti ljude da kopaju, ili ostaviti u travi, što je loša opcija......
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Kako nema mogučnosti kultiviranja na 45 cm, imaš kultivator za šečernu repu, 6 redova a jeftiniji je od onog za kukuruz. Zna ih biti na Njuškalu od 2 do 3000 kuna.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Naravno da se moze kultivirati na 45cm, samo ja nemam s cime, a nekupuje mi se taj kultivator.....mozda jednom i probam tako posijati
 

Najnoviji postovi

Na vrh