• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Marko 355@
Može i 30cm između redova pošto se radi ručno a u redu ti je dovoljno oko 6cm između biljki.
Možeš i na kućice 5-6 zrna u kućicu na razmak oko 30cm između kućica.
Razmisli malo o onom improviziranom ručnom špartaću dobro će ti doći jer grah ne trpi travu.
S obzirom da je mala površina može se sve odraditi ručno.....
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
Imam onaj tzv. bicikli i dosta ga koristim po vrtu, a i motike su spremne ;)

Jedino me zanima kako da ga sadim. Ako mu nije malo 35 cm, onda bi isto napravio redove kao i za češnjak što sma radio i samo ga grabljama zagrniti
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
to je to bicikl imaš i udri ako ti se da zasadi na par dimerzija i vidit češ kasnije koja ti najviše odgovara ja sam sadio i s sijačicom za soju i za kukuruz prosle godine
uvidio i prednosti i mane


što se tiće alata našao sam ali morat ču to kod nekoga vidjeti u živo prije kupnje naravno ne sad za sad sam malo surfao i našao nešto što če poslužiti za ovu godinu ...

http://www.njuskalo.hr/sjetva-zetva...automatska-svim-alatima-hmezad-oglas-14464333
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
Hvala na savjetima. Redove ću napraviti traktorom, na 35 cm, a onda ga za nuždu mogu i kultivirati sa traktorom, samo pomaknem motičice.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
@capo ZG
Prijatelju.. mani se takvih oglasa od švercera..pogledaj njegove ostale oglase...za takav stroj u besprijekornom stanju je maksimum 500 eura..ovo kod njega je sve kao " NOVO" tj prefarbano.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Zahvaljujem, na tvom poštenom upozorenju svaka čast ....
Link sam stavi samo kao primjer tj. Model stroja o kojem smo pricali ali hvala na tvojoj reakciji cijenim to ...

Ps. Odlucio sam si sam napraviti slican alat
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
grah danas, nisam nešto pretjerano zadovoljan.....kasno obavljena zaštita, jer se prije nije moglo.....





reciklaža starog posta :) koliki ti je razmak bio između redova i kako ti je na kraju to sve ispalo ?
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
Pročitao sam prošle godine članak sa novosadskog instituta gdje piše da je idealan sklop graha 17*17cm,i saditi sjeme po sjeme ne u kučice.I probao ja tako prosle godine i ispalo super.LJepo je zatvorio redove i nije dao sanse travi

klint objasni ovo 17x17 cm sadiš grah svakih 17 cm u kučice ili kako?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
razmak 70cm

ispalo je tako, da sam dobio oko 800kg sa 2 jutra, a godinu prije tu kolicinu sa jednog jutra.

Ove godine sijem sa pneumatskom, pa cu vidjeti kako ce ispasti.
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
ivanz sa pneumatskom češ sijati na koji razmak?
ja ču ove godine prvi put ići sa grahom kupio sam sjeme jesenas
pa me zanima kako sijati neki vele na 6-7 cm neki vele na grmove na 30 cm
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
odlićno i daj mi reci sa čime tretiraš protiv korova prije nicanja a čime poslje nicanja graha?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
To bi bilo oko 230 kg po hektaru, kako se cini taj ce jako brzo zatvorit redove,,,:=-:
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,590
Ako godina bude dobra, koliko se u prosjeku može očekivati uroda na tih 30 kg?
10-20 kg vamo-tamo, nije bitno, otprilike me zanima.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
x 10 ako je slabo...
x 15 -20 ako je onako srednje...
x više od 25 ako je odličan...

:icon_e_wink:
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,697
a ako je četiri mahune, po pet zrna u svakoj puno...ne znam kaj bi ti na to rekal...
pričam o prosjeku, negdje ima više, negdje manje, ali kad se sve uzme u obzir onda je to osrednji prinos...
 

propuh

Član
Tu od
14 Stu 2013
Poruka
284
OK vjerujem
Sa čime tratirati korov prije nicanja a čime poslje po nome što sam pročitao ima
na desetke preparata dal netko može reći koji su se pokazali najučinkovitijima?
 

Najnoviji postovi

Na vrh