• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Mi smo probali s Hondom na benzin,ali s tim raspršivaćima ona ne može pokriti neku veću površinu,možda bi išlo da su cijevi manjeg promjera...

A možda i nebi :icon_fU:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Kod mene taj grah u zeleno nitko ne radi neznam kome bi ga prodao,a i na pijaci nisam primjetio da ga ima.
Sta ljudi rade s njim kad ga kupe tako u zeleno kuhaju,kisele, smrzavaju...
Sto se tice pumpe nagodinu cu nesto sloziti ili cu kupiti onu slap s dizelskim motorom pritiska 5 bari.

Ne bere se skroz zelen, nego kad se prošara crvenim... Može se kuhati, peći, kiseliti, smrzne se i čuva cijelu godinu... Kod mene je obrnuto, niski suhi nitko ne voli, pali samo onaj visoki što u kukuruzu raste. Da, 5 bara ti je minimum, ulaz najmanje 75, i 1000 litara u minuti protoka, onda si miran za vjeke vjekova.

savoris- šta ja znam, nikad nisam volio fiziku...
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Pozdrav evo da se i napokon javim oženio se bio u americi 3 tjedna i evo me natrag na grah :(sweat):

Grah zelenček gotov sad ispuhati kombajn i nastaviti s trešnjevacem.
 

Prilozi

  • IMG_20170801_113410.jpg
    IMG_20170801_113410.jpg
    82.7 KB · Pregleda: 166
  • IMG_20170801_130350.jpg
    IMG_20170801_130350.jpg
    81.6 KB · Pregleda: 186

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Nek ti je sretno u braku.....
Nemoj odmah suprugu u grah postedi je ove godine...
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Hvala kolega ali nema predaje da se ne opusti :)

Evo jedan iz Miami Beach... :D:
 

Prilozi

  • IMG_20170702_075801.jpg
    IMG_20170702_075801.jpg
    67.7 KB · Pregleda: 162

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Danas odraden tresnjevac, zadnja tura.
0w8P5Ii_d.jpg


https://ibb.co/fiZpSF
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Na travu ga mecem,na betonu bi bilo loma.
Treba nisko pobrijati travu i neki manji traktor.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

planin

Novi član
Tu od
24 Velj 2016
Poruka
20
Kakvo je stanje sa prinosima i cijenama graha ove godine? Kod mene je zeleni u startu stradao, tako da ću ga imati 30% očekivanog. Malo sam se izvadio na šarenom a cijena se kreće po 5 KM na veliko.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Prinos bolji od ocekivanog s obzirom na vremenske neprilike.
Cijena zeleni 25kn, sareni 20kn, vecinom prodaja na kucnom pragu.
Do sada sam zadovoljan prodajom,nikad vise nisam prodao u kratkom vremenu.
Imam dosta musterija kojima prodajem jer proizvodim 10-tak kultura pa nekom nesta treba.
Dosta ljudi kupi po 5kg pa nose van djeci,prijateljima, tako da se trzi.
I meni je sareni bolje rodio....i naravno povecao prinos,morao bi izvagati sve ,zbrojit povrsine pa cu znati tocno prinos,ovako da lupam nema smisla.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Osim takvih pakiram najvise u papirnate od 10kg i prosivam sivaljkom za vrece......

Sareni i bijeli su uvijek najvise rodili, a slavonski najmanje, ove godine nisam sijao sareni, mozda budem slijedece, osim zelenog imam jos 300kg bijelog.....
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Zeleni mi se najvise trazi trenutno a imam ga manje od sarenog,tako da cu morati povecati zeleni a sareni smanjiti,al jos je rano na kraju cemo napravit plan za iducu godinu.
Ja pakiram skoro sve od 1kg, jer slabo imam kupaca za pakiranja od 10kg.
Ti sijes vise od mene pa vjerovatno ta pakiranja dajes jeftinije.
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Prošli tjedan pobrao i ja svoj trešnjevac (šareni) Pobrao sam ga čupanjem a omlatio na vršalicu (dreš). Na hektar sam stavio 125 kg sjemena, 500 kg NPK 7 20 30, prinos 900 kg. S obzirom na sušnu godinu, zadovoljan sam
 

Samkoh

Novi član
Tu od
15 Ruj 2017
Poruka
13
Pozdrav svima od novog korisnika. Pratim vas već dugo i sam se bavim sadnjom graha al ove godine bogami slabo. I ako sam ga ovrhao lako prinos slab. Vidim da su neki imali dobar prinos cestitam s obzirom na sušu.

Vršalicu sam pravio sam ideju sam pokupio ovdje na forumu izradio plan i alat u ruke. Nažalost kasno sam počeo pa sam malo kasnio sa čupanjem pa mi bas boja tresnjevca nije bas ok ali je opet dobro. Kasnije postavim slike i video.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Zašto ti boja trešnjevca nije dobra jel taman ili slabo obojan.
Ako je zrel kisnio na njivi dobivaš tamniju boju.....
Vrsalica će ti olaksati posao u svakom slučaju.
Mene zanima orginal neka vršalica za grah s pick up uređajem nešto slično onoj master 2 al može biti puno manja samo da je samohodna.
Dal ima iko kakvih informacija gdje kupiti takav stroj?
Pokušao bi preko ovih fondova eu dobiti nekih novaca pa bi išao na neki stroj kako bi olakšao proizvodnju i povećao površinu.
 

Samkoh

Novi član
Tu od
15 Ruj 2017
Poruka
13
Ostao predugo na njivi pa ga sunce prozeglo. Ne sav a vrsilica ima originalna provjerim pa javim cijena je oko 50000 eura sa PDV

DOUBLE MASSTER II izvini cijena je skoro dupla evo link http://www.messis.hr/vadilice-sakup...-kombajn-za-grah-zrnas-model-double-master-ii

Mislim da je to malo previše za nas male proizvođače otplatila se nebi nikada. A uz vršilicu treba onda i kosa i sakupljač koji su također papreni. A ova moja vršalica nije još završena treba još napraviti valjak za uvlačenje graha al nisam stigao počeo sam je praviti polovinom 7 mjeseca pa je bilo sve u knap sa vremenom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
O masteru ne razmisljam nesto puno manje mi treba nesto poput tvog stroja samo da je pokretan i da radi posao kako treba.
Neznam dal itko pravi tako nesto kod nas osim vas pojedinaca koji ste si dali truda.
Ti usavrsi stroj i baci se u serijsku proizvodnju.
 

Samkoh

Novi član
Tu od
15 Ruj 2017
Poruka
13
Pa sad preko zime bi se dalo nešto napraviti. Al sada​ razmišljam kako napraviti selektor za grah dojadilo prebiranje.
 

Najnoviji postovi

Na vrh