• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta
M

Miodrag40

Guest
Bok!

Novi sam ovdje i o poljoprivredi znam samo upaliti frezu.Međutim,nasljedstvom sam dobio oranicu i sad jedno duže vrijeme razmišljam kaj posaditi ili zasijati.Volje imam a kako volim grah i vidim da jke cijena graha ok nekako sam se odlučil za tu kulturu. e sad me zanima koja sorta je najisplativija,obrada tla prije sadnje,berba cijena plasman na tržište uglavnom sve.

MOLIM VAS ZA POMOĆ JER MI JE DOSADILO GLEDATI U TRGOVINAMA GRAH IZ UVOZA OD SVAKUDA.

HVALA UNAPRIJED!
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Bok!

Novi sam ovdje i o poljoprivredi znam samo upaliti frezu.Međutim,nasljedstvom sam dobio oranicu i sad jedno duže vrijeme razmišljam kaj posaditi ili zasijati.Volje imam a kako volim grah i vidim da jke cijena graha ok nekako sam se odlučil za tu kulturu. e sad me zanima koja sorta je najisplativija,obrada tla prije sadnje,berba cijena plasman na tržište uglavnom sve.

MOLIM VAS ZA POMOĆ JER MI JE DOSADILO GLEDATI U TRGOVINAMA GRAH IZ UVOZA OD SVAKUDA.

HVALA UNAPRIJED!

Evo pomoći odeš u temu o nama predstaviš se tko si ,odakle itd. onda ćemo o grahu poz i dobro došao
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Ja sadim niski zelenček, niski trešnjar a za seba grah kukuruzar jer mi je najfiniji za jesti, sad ti pitaj kaj bi ti za prodaju ili......
 
M

Miodrag40

Guest
Ja sadim niski zelenček, niski trešnjar a za seba grah kukuruzar jer mi je najfiniji za jesti, sad ti pitaj kaj bi ti za prodaju ili......

Ma ja bi za prodaju!
 

Žuti

Član
Tu od
29 Lis 2008
Poruka
609
Prije svega pozdrav , i dobro došao na forum .
Svaka čast na dobroj volji i želji , sadio ti grah ili ne , idalje će ga naši uvoziti iz kine i sličnih zemalja , :mad: kao i sve drugo :mad::mad:
Ništa mi tu nemožemo
 
Posljednje uređivanje:

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Ma ja bi za prodaju!

Neznam, meni najbolje ide zelenček jer je niski i netreba oslonac a i traži se, vidi prvo situaciju sa tržištem tko šta kupuje i čega nema. Svojedobno je bila potražnja za bobom mladim. Vidi kom misliš prodavat.
 

katja

Član
Tu od
9 Ruj 2010
Poruka
41
Ja sam ove godine imala visoki tetovac bijeli....mislim da uopće nije bitno koji grah imaš jer sve ide...mene su tražili i više no što sam imala......
 
M

Miodrag40

Guest
Ja sam ove godine imala visoki tetovac bijeli....mislim da uopće nije bitno koji grah imaš jer sve ide...mene su tražili i više no što sam imala......

Svakako vrjedi probati,šteta da zemlja propada.
 
D

dalmatino

Guest
Svakako vrjedi probati,šteta da zemlja propada.

Dali ti misliš na proizodnju i prodaju graha u mahuna i u zrnu? To je velika razlika pogotovo po najvažnijim pitanjma, cijena, radna snaga, mehanizacija...?
 
K

kinder

Guest
Pozdrav malobrojnim grahorašima.
Imene neke stvari u vezi graha zanimaju.
Ove godine sam posadi 0,2ha graha međuredno između lijeske, neke stvari sam napisao n atom postu.
Zanima me prvo gdje nabaviti kvalitetno sjeme niskog trešnjevca, a da to nije haribec sa hladnjače jer sam upravo to sadio i pokazo se odlično.
Iznajmio sam 3ha zemlj i mislim to sve zasaditi sa grahom u etapama.
Brat ću ga zelenog u mahuni RUČNO ako mi neko ne predloži nekaj modernijeg i isplatljivijeg.
Svjestan sam da bude puno posla ali da i ručno branje koje ću platiti donosi određenu dobit, jer ja sam i sa malim zadovoljan.
Imam neka iskustva u tome,a mislim da prodaja nije problem jer naši ljudi žele jesti domaće, pogotovo oni koji to mogu i olatiti.
Ako ima tko kakvu ideju za branje nek se javi.
Hvala.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ima ko da se bavi grahom ili je to nesretna kultura?A obično kad niko nikaj ne piše,znači da je dobro saditi grah,jer kad nekaj krene po zlu,znamo da poljoprivrednicima nije lako i onda počinju postovi na forumu.Dakle,loša ili dobra iskustva,savjeti,sve pomaže.Htio bih zasadit parcelu od 2800 kvadrata za probu.Koliki su vam prinosi graha i koje sorte je najbolje saditi?Početnik sam i interesiraju me neke stvari,a malo se piše o grahu na ovom forumu.Pozdrav!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ima ko da se bavi grahom ili je to nesretna kultura?A obično kad niko nikaj ne piše,znači da je dobro saditi grah,jer kad nekaj krene po zlu,znamo da poljoprivrednicima nije lako i onda počinju postovi na forumu.Dakle,loša ili dobra iskustva,savjeti,sve pomaže.Htio bih zasadit parcelu od 2800 kvadrata za probu.Koliki su vam prinosi graha i koje sorte je najbolje saditi?Početnik sam i interesiraju me neke stvari,a malo se piše o grahu na ovom forumu.Pozdrav!



ja također imam u planu oko 0,5 jutra, tu negdje će biti 100%,al sada razmišljam i o većoj količini, barem još 3/4 jutra za ovu godinu......ako otkrijem još neki sistem za lakše čišćenje, što predstavlja i najveći problem oko graha.....

gledao sam neku vršalicu, al nije mi se baš svidjela, pa možemo početi idejama kako ga čistiti, osim gaženja traktorom, jer to se kod mene nije dobro pokazalo.....

evo slike vršalice:














čovijek traži 5800kuna, kaže da je baš za grah......ali nije, nego je obična žitna vršalica.....nije prerađena niti ništa......i puno je novčića,ako usporedimo, da se kombajn može naći za oko 8000kn, koji se može prepraviti za grah.....
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Dečki a kaj da vam pišem,, moji su sadili grah zelenček, trešnjar, tetovac,,,, sve u svemu svodi se da nema otkupljivača, sve kaj smo proizveli prodavali smo na tržnicama. Sve je nekak išlo do prije 2-3 godine onda je pala potražnja i tak smo prestali s grahom. U to vrijeme smo grah brali kombajnom za žito i poslije ga još malo pročistili. Jer da smo ga čistili s kombajnom do kraja bilo bi mnogo loma i otpada. Najbolje je išao zelenček i njega smo najviše sadili, em zbog lakšeg branja em zbog lakše sadnje. Tak,,, ja vam neznam kaj više reći, ak imate tržište sadite, bum vam se i ja pridružil a ak nemate onda tražite drugu kulturu. Ja sam sad na proizvodnji krastavaca kornišona a u planu je i paprika rog. Naravno imam siguran otkup i osiguranu isplatu, savjete a jedino mi radna snaga nedostaje.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Dečki a kaj da vam pišem,, moji su sadili grah zelenček, trešnjar, tetovac,,,, sve u svemu svodi se da nema otkupljivača, sve kaj smo proizveli prodavali smo na tržnicama. Sve je nekak išlo do prije 2-3 godine onda je pala potražnja i tak smo prestali s grahom. U to vrijeme smo grah brali kombajnom za žito i poslije ga još malo pročistili. Jer da smo ga čistili s kombajnom do kraja bilo bi mnogo loma i otpada. Najbolje je išao zelenček i njega smo najviše sadili, em zbog lakšeg branja em zbog lakše sadnje. Tak,,, ja vam neznam kaj više reći, ak imate tržište sadite, bum vam se i ja pridružil a ak nemate onda tražite drugu kulturu. Ja sam sad na proizvodnji krastavaca kornišona a u planu je i paprika rog. Naravno imam siguran otkup i osiguranu isplatu, savjete a jedino mi radna snaga nedostaje.



ma mi sav grah koji imamo prodamo.....dosta ljudi traže, a prodano je samo užem krugu ljudi, nije nigdje išao u otkup ili slično i to 20kn/kg....niti smo igdje oglašavali.....
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
ma mi sav grah koji imamo prodamo.....dosta ljudi traže, a prodano je samo užem krugu ljudi, nije nigdje išao u otkup ili slično i to 20kn/kg....niti smo igdje oglašavali.....
:scratch
Ako je takva cjena po kojoj si ga prodao zašto bi ga uopće sadio kad ga u virovitici možeš kupiti po deset i dvanajst kuna.:scratch Ja sam sadio trešnjar i prodavao ga kao mladi grah i odustao zato što niti to nije išlo.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
:scratch
Ako je takva cjena po kojoj si ga prodao zašto bi ga uopće sadio kad ga u virovitici možeš kupiti po deset i dvanajst kuna.:scratch Ja sam sadio trešnjar i prodavao ga kao mladi grah i odustao zato što niti to nije išlo.


neznam kako je dalje, kod nas je tako.....samo nitko neželi se zafrkavati, jer ga je teško "očistiti".....

jedan čovijek prije par dana mi kaže, kako je imao 5 tona, iz okolice virovitice i prodao u zagreb,u neku hladnjaču po 11kn za kg.....s obzirom na količinu, to je dobra cjena.....ili?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
S obzirom na količinu zavisi o kojem grahu se radi. Ima moj kolega neku drveni stroj za čišćenje graha kaže da odstrani svu prljavštinu i da grah bude posve čist sutra ću ga pitati hoće li prodati.
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
ma mi sav grah koji imamo prodamo.....dosta ljudi traže, a prodano je samo užem krugu ljudi, nije nigdje išao u otkup ili slično i to 20kn/kg....niti smo igdje oglašavali.....

A oprosti,, moram pitat koju količinu graha prodaješ?
Gore sam napisao da smo grah brali kombajnom što govori da nismo imali male količine, mi smo baratali sa oko 3-5 tona graha što zelenčeka što trešnjara itd, sad ti meni reci kam ću ja s toliko graha ak ne prodam.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
A oprosti,, moram pitat koju količinu graha prodaješ?
Gore sam napisao da smo grah brali kombajnom što govori da nismo imali male količine, mi smo baratali sa oko 3-5 tona graha što zelenčeka što trešnjara itd, sad ti meni reci kam ću ja s toliko graha ak ne prodam.


kod mene je do sada bilo zanemarivo......nekih 400kg

i kako kažem, dobro je išlo, i još bi se skoro toliko moglo prodati, koliko je ljudi pitalo za njega......zato bi htio od ove godine povečati proizvodnju.....pa ću onda vidjeti kako će ići......al to još uvijek neće biti količine koje ti imaš.....i vjerujem da će se sve moći prodati.....jer se dosta traži,a nitko neproizvodi......

3-5 tona je dosta.....i previše......da uspuješ prodati, cjenu bi vjerujem trebao dosta spustiti......al onda je bolje 1000kg prodati po 20kuna, nego 2000kg prodati po 10 kuna.......

uz grah, budem probao i staviti neku količinu krumpira,da vidim kako će ići,pa onda povečati proizvodnju, što je za mene novost......al to je za drugu temu.....
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
Ne nemam više grah jer kažem nemam otkupljivača kak sam gore napisao.
Čuj ti znaš kak je kod tebe ja ti želim sreću da ti ide prodaja (kad meni neide) i dobrih mušterija :p
 

Najnoviji postovi

Na vrh