• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

šverc-komerc

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Da otvorim ovu temu ponukalo me je sljedeće.
Prošli a i ovaj tjedan sam proputovao po sajmovima u više gradova prodavajući vlastiti poljoprivredni proizvod. Jedva sam uspio doći do mjesta za prodaju i to negdje pozadi, dok su na prvim mjestima sami šverceri rezervirali mjesta.U svakom gradu slična situacija, jedino u Križevcma imaju rezervaciju na sajmištu i to zamislite samo dvojica i više nitko(morao sam se maknuti).Želio bi da čujem razmišljanja forumaša o šverc-komercu i švercerima.Hoće li sada pošto je uveden arkod biti reda ili ostaje sve isto?Ah da zaboravih napomenut švercere na zelenoj tržnici u ZG i to one koji neznaju ni govorit Hrvatski.
To sve bi ja nazvao pljaćka siromašnog građanina(kupca), jer isti ne prepoznaje švercera,i onemogućeno mu je da dobije ponudu direktno od proizvođaća, dok lokalni šerifi ili razni upravitelji pune đepove raznim valutama i to godinama.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Da otvorim ovu temu ponukalo me je sljedeće.
Prošli a i ovaj tjedan sam proputovao po sajmovima u više gradova prodavajući vlastiti poljoprivredni proizvod. Jedva sam uspio doći do mjesta za prodaju i to negdje pozadi, dok su na prvim mjestima sami šverceri rezervirali mjesta.U svakom gradu slična situacija, jedino u Križevcma imaju rezervaciju na sajmištu i to zamislite samo dvojica i više nitko(morao sam se maknuti).Želio bi da čujem razmišljanja forumaša o šverc-komercu i švercerima.Hoće li sada pošto je uveden arkod biti reda ili ostaje sve isto?Ah da zaboravih napomenut švercere na zelenoj tržnici u ZG i to one koji neznaju ni govorit Hrvatski.
To sve bi ja nazvao pljaćka siromašnog građanina(kupca), jer isti ne prepoznaje švercera,i onemogućeno mu je da dobije ponudu direktno od proizvođaća, dok lokalni šerifi ili razni upravitelji pune đepove raznim valutama i to godinama.

E Johabi po meni ti ispade posve naivan kad kažeš da siromašni kupac ne prepoznaje švercera itekako ga pozna samo smo mi takav narod da uvjek uzimamo nešto drugo nego ono pravo. Barem kod mene svi znaju tko je švercer a tko nije ali opet većina ide kod njih i kupuje švercanu robu po nešto višoj cjeni a neće direktno od proizvođača ako spustiš cjenu što švercer nemože kažu da roba ne valja i stotinu drugih sra.. , a što se tiče zelene i ja sam ponekad prodam robu onima koji još nisu naučili Hrvatski ali i oni imaju svoje kupce i možeš se slikat. I na kraju šta ti znači ta jarkod jedno veliko sr... samo da mogu udarat po pravim proizvođačima a nikako po onima kojim bi trebali. Jedno pitanje za tebe : Dali si ikad čuo da je bila neka inspekcija u Plodinama ili Kauflandu A u plodinama cjene na ploicama i na blagajni nisu iste ili Večernji gdje inspekcija nema pravo ni da uđe a u male trgovine svako malo evo ih zato je moje mišljenje da je arkod jedno veliko ništa i ništa se neće promjeniti.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Švercera mora biti, ovakvih ili onakvih, za mene je sve šverc što god se kupi i proda, bilo legalno ili na crno. Ne može proizvođać biti i trgovac, jer ako si trgovac znači da nemaš dovoljno veliku proizvodnju za opstanak na ovom tržištu.
A što se tiče trgovačkih centara, svi su oni isti. Dva puta u konzumu kupovao na bonove po 500 kn. Na neki način im kase zaračunavaju cijenu da ispadne za 1% veča nego što to stvarno jest. Oba puta sam točno zbrajao cijene proizvoda koje sam stavio u kolica i oba puta je ispalo 5 kuna više nego što sam ja izračunao. Vjerojatno na svakih sto kuna na neki proizvod dodaju kunu, tko će provjeravati je li baš u kunu tak.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Da otvorim ovu temu ponukalo me je sljedeće.
Prošli a i ovaj tjedan sam proputovao po sajmovima u više gradova prodavajući vlastiti poljoprivredni proizvod. Jedva sam uspio doći do mjesta za prodaju i to negdje pozadi, dok su na prvim mjestima sami šverceri rezervirali mjesta.U svakom gradu slična situacija, jedino u Križevcma imaju rezervaciju na sajmištu i to zamislite samo dvojica i više nitko(morao sam se maknuti).Želio bi da čujem razmišljanja forumaša o šverc-komercu i švercerima.Hoće li sada pošto je uveden arkod biti reda ili ostaje sve isto?Ah da zaboravih napomenut švercere na zelenoj tržnici u ZG i to one koji neznaju ni govorit Hrvatski.
To sve bi ja nazvao pljaćka siromašnog građanina(kupca), jer isti ne prepoznaje švercera,i onemogućeno mu je da dobije ponudu direktno od proizvođaća, dok lokalni šerifi ili razni upravitelji pune đepove raznim valutama i to godinama.
Švercere ili takozvane "all season" proizvođače mogu iskorijeniti jedino pravi proizvođači sa niskim cijenama...
Ljudi kupuju od njih,jer su oni prisutni na tržnicama cijelu godinu,dok mi nismo i to je jedino logično obrazloženje...
U Karlovcu je recimo jako teško konkurirati sa cijenama,iako si proizvođač...ima ekipa,koja čak radi na manje od kune po kili,a kupuju robu na kamione,pa ih ti prati,ako možeš...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
hm.......da meni netko na jesen otkupi krumpir ili bilo koji drugi proizvod, sve što imam, pa čak i nešto ispod cjene......tako bi mi bilo svejedno tko je on.....jel švercer ili ne.....jel crnac, bjelac ili mali žuti...... :partyman:
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Bio sam malo odsutan, ali idemo dalje.Želio bih da me uvjerite da je poljoprivredniku bolje sa švercerima,jer ja ne dijelim takvo razmišljanje sa vama.
Prodaš šverceru robu kad je potražnja za njom, a kad nije hoće li je isti i onda kupit?Isti ti otkupi proizvod po kakvoj cijeni,skoro i upola cijene nego je na tržištu?E sad što se tiče proizvodnje-prodaje,da ja proizvodim a da mi drugi pravi cijenu ili okreće novce na mojem uloženom trudu,znanju novcu....dajte nejte ,da je to uredu.Daleko bolje bi bilo da ih nema nego samo proizvođaći.Na zelenoj je časna sestra prošla pokraj mene , ja joj nudim paradajz, a ona direktno šverceru i to onome koji i nezna baš Hrvatski.E sad da njega nebi bilo, a prisutan je cijele godine pa pretpostavljam da ga je i poznala(tu se slažem sa sikijem), ja bih prodao paradajz( mali primjer).Prošle smo godine u 10mj. podigli cijenu paradajza,a šverceri dovukli iz hladnjaće Makedonski prepakirali i prodavali te odma srušili cijenu.Što se tiče da mi poljoprivrednici nemožemo proizvodit i prodavat,tu su nam floskulu gurnuli u uši baš sami šverceri, a mi čemo to prihvatiti i isto ponavljat, ma dajte najte.Temptation je dobro uočio zbog čega ljudi kupuju od njih,jer su skroz prisutni i imaju dobre pozicije.A oni što teško govore Hrvatski ,pljačkaju Hrvatskog građanina, a samim tim i državu, jer zarađene kune-eure iznose iz iste.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Bio sam malo odsutan, ali idemo dalje.Želio bih da me uvjerite da je poljoprivredniku bolje sa švercerima,jer ja ne dijelim takvo razmišljanje sa vama.
Prodaš šverceru robu kad je potražnja za njom, a kad nije hoće li je isti i onda kupit?Isti ti otkupi proizvod po kakvoj cijeni,skoro i upola cijene nego je na tržištu?E sad što se tiče proizvodnje-prodaje,da ja proizvodim a da mi drugi pravi cijenu ili okreće novce na mojem uloženom trudu,znanju novcu....dajte nejte ,da je to uredu.Daleko bolje bi bilo da ih nema nego samo proizvođaći.Na zelenoj je časna sestra prošla pokraj mene , ja joj nudim paradajz, a ona direktno šverceru i to onome koji i nezna baš Hrvatski.E sad da njega nebi bilo, a prisutan je cijele godine pa pretpostavljam da ga je i poznala(tu se slažem sa sikijem), ja bih prodao paradajz( mali primjer).Prošle smo godine u 10mj. podigli cijenu paradajza,a šverceri dovukli iz hladnjaće Makedonski prepakirali i prodavali te odma srušili cijenu.Što se tiče da mi poljoprivrednici nemožemo proizvodit i prodavat,tu su nam floskulu gurnuli u uši baš sami šverceri, a mi čemo to prihvatiti i isto ponavljat, ma dajte najte.Temptation je dobro uočio zbog čega ljudi kupuju od njih,jer su skroz prisutni i imaju dobre pozicije.A oni što teško govore Hrvatski ,pljačkaju Hrvatskog građanina, a samim tim i državu, jer zarađene kune-eure iznose iz iste.


to je jako bitno.....pa bi trebalo na neki način pronaći sistem.....mislim da bilo koji proizvođač teško konkurira dobrom trgovcu......osim, ako nije raširen u toj mjeri, da ima veliku proizvodnju, te svoje štandove na tržnici......

npr. negdje je pisalo, da ljudi rade za konzum......znači, opet proizvođač radi za švercera.....samo, malo upakiranog švercera......ako prodaješ kukuruz, pšenicu, suncokret itd.....kod nas otkupljuje žito......i što je TO onda?????

sve se svodi na isto......proizvođač treba max spustiti cjenu, prodati nakupcu gdje on zaradi koju kunu, te proizvod ide dalje do potrošača......

a to je teško izbjeći........a da imaš npr 100 tona krumpira......i da sve daš nekome i dobiješ novac, ili da uz cestu napišeš "prodajem krumpir" ako si na frekventnoj cesti i tako očekuješ prodati 100 tona, za koju lipu više u (NE)određenom vremenskom intervalu i što je bolje.....?????
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Nisu šverceri već trgovci!! Svako je krojač svoje sudbine, mi smo odlučili biti proizvođači, oni trgovci. Svako svoj kruh treba zaraditi, nikome nije jednostavno. Smanjite kriterije i proizvedite kvalitetno. Poz
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Slažem se da ima onih koji nebi trebali uopće biti u hrvatskoj a kamoli prodavati našu robu. A svaki si je od nas kriv ako svoju robu daje upola cijene nego što je na tržištu. Zašto pobogu???
Svaki pravi kupac (švercer) već ima svoje dobavljaće (nas proizvođaće) i redovito kupuje našu robu čak i kad nejde najbolje i kad su cijene niske. Imam kupca koji redovito dolazi po rogu meni doma i uvijek ju plaća 4 kune i daje mi ambalažu. Šutio sam ja dok je na zelenoj bila 5 ili 6 kuna al šutio je i on dok je tamo bila po 3 kune. Znade on da i ću i na godinu i onu iza toga imati vjerojatno dobru robu, a dobra roba uvijek ima kupca.
A oni šverceri što po žitnjaku love žrtve koje više ne mogu stajati tamo s par kutija paprike ili rajčice, te spuštaju cijene na sramotnu razinu, zapravo i nisu neki kupci koji kupuju ozbiljne količine robe.
Sve u svemu svatko od nas bi trebao znati s kim želi ili ne želi imati posla.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Ma stari problem; šverceri iliti slobodni trgovci.
Uglavnom svi govore o posljedicama, ali nitko o uzorku. A uzrok postojanja švercera je vrlo jednostavan; mala, raznolika i neorganizirana proizvodnja.
I kada bi se riješio uzrok problema, nestale bi i psoljedice (naravno tu ima više faktora; a između ostalog i država je u tome).
Staro pitanje:
Izmisliti toplu vodu ili kupiti bojler?
Možda je izmišljanje zabavnije, a kupnja nešto skuplja, međutim definitivno je kupnja učinkovitiji izbor.
Onda kupimo bojler i imati ćemo dovoljno tople vode.
A bojler je BURZA.
Dovoljno je pogledati stanje na tržištu poljoprivrednih proizvoda, naročito mediteranskih zemalja (prirodna sklonost švercanju) početkom 50-tih godina. Stanje koje je bilo bar 10x gore nego što ja sada u Hrvatskoj.
I tko je bio najveći gubitnik u priči? Država. Jer nije bilo naplate POREZA. To je ključ.
Shvatili su da tako više ne ide i jednostavno kupili bojler (njemački, holandski model uređenja tržišta poljoprivrednih proizvoda).
I sama prilagodba na novi sistem poslovanja preko burze trajala je poduže; za neke proizvode i preko 15-tak godina.
Rezultat; danas Italija, Španjolska, Portugal nemaju više švercera (ovog našeg balkanskog tipa).
Danas je tamo švercer koji se zove burzovni broker; obrazovan je, posluje sa velikom količinom robe, ali ono najvažnije na kraju - plaća POREZ. Za svaku transakciju na burzi, plaća se porez.
A proizvođači su se također morali mjenjati; od vlasnika radnika postali su vlasnici upravitelji, i ( nije ni to išlo samo tako, preko noći) shvatili da mogu igrati na tržištu samo sa velikom količinom robe.
Nema više šaranja; jer upravo šaranje potiče nastanak klasičnih švercera. Jer tko šara, ne može igrati na burzi.
I to je to. Nema više.
Šverceri su zlo (definitivno) ali nužno zlo u ovoj situaciji; no i oni se bore za svoju kunu, jer da danas nema švercera tko bi otkupio tako šaroliku proizvodnju.
I znači dok ne krene značajna promjena; država-burza proizvođači-specijalizirana proizvodnja šverceri će biti tu.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Prije 8 god. bio sam u Italiji na jednoj tako sređenoj tržnici.Svaki proizvođač imao je svojeg brokera.Roba je trebala biti dostavljena do 9 sati,a proizvođač se vratio kući svojoj proizvodnji.Poslije 9 sati pristup na tržnicu imali su samo kupci.Sve natkrito roba zaštičena od sunca idr.....Burza počinje.To bi trebalo nama i to pod hitno,no bojim se da će još mnogo vode proteći,jer kako naši političari razmišljaju,sve da mi sami napravimo a oni da sjede debeli u debelim ministarskim foteljama.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
ljudi mozemo mi po svercerima pljuvati koliko god hocemo ali po cemu se oni razlikuji od pz matijevica (agrofruktusa) koji uzme robu pa neplati 6 mjeseci a i kada placa onda ti jos udari 30 -40% kala????
mozda je u podravini bolje (kako cabage navodi) ali kad dodes u miholjac kako si istovario vicu 10%.
hajde mi to objasnite
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
ljudi mozemo mi po svercerima pljuvati koliko god hocemo ali po cemu se oni razlikuji od pz matijevica (agrofruktusa) koji uzme robu pa neplati 6 mjeseci a i kada placa onda ti jos udari 30 -40% kala????
mozda je u podravini bolje (kako cabage navodi) ali kad dodes u miholjac kako si istovario vicu 10%.
hajde mi to objasnite

Ja bi to tako nazvao, šverceri su šverceri,dok su ovi drugi lopovi.Ja sam prije nekoliko godina vozio u ZG u hladnjaču,karfiol,brokulu i šanon.Cijena u prosjeku je bila 4kn,dok je na zelenoj bila7-8kn ito bruto.Pitam ga kad će biti novci veli najdulje za mjesec dana,razmišljam ja niska cijena ali ajde........Dovezem ja nekoliko tura po 3 tone,on kod preuzimanja izvaže odbije za kaliranje 5%,izbroji gajbe i odbije svaku 2kg(a ista ima 1,20kg).Zovem ga za 6mj. reko aj mi pošalji molim te one prve novce, a on mi veli da moram doći u ZG kod njega da napravimo otpis robe jer da nije prodao zadnju turu.E sad ja neprodano ni vidio nisam a morao sam potpisati otpis,moraš šutjet jer nesmiješ mu se zamjerat(pa dovozit će drugi) i gdje sam onda ja kao proizvođać.Ne, hvala!
Eto to su ti drugi,moderni!
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Prije 8 god. bio sam u Italiji na jednoj tako sređenoj tržnici.Svaki proizvođač imao je svojeg brokera.Roba je trebala biti dostavljena do 9 sati,a proizvođač se vratio kući svojoj proizvodnji.Poslije 9 sati pristup na tržnicu imali su samo kupci.Sve natkrito roba zaštičena od sunca idr.....Burza počinje.To bi trebalo nama i to pod hitno

Ma upravo o tome i pričam, ne treba izmišljati toplu vodu, ili možda da? (Hmmm..)
Evo primjera; burza ribe u Poreču (to mi je blizu, pa mogu gotovo pričat u prvom licu). Priča zanimljiva.
U Poreču je prije rata postojala tvornica za preradu ribe (naravno sa kompletnom linijom za prihvat/iskrcaj ribe sa brodova). Znači, sve jasno, pozicija na samoj obali. Naravno, kao i sve ostalo, i to je propalo (neću širiti priču u tom smjeru, sve već rečeno) i onda naši lokalni političari odlučiše napraviti burzu ribe (ideja pohvalna).
No kako to biva u RH, nema velikih projekata ako netko (zna se tko) ne utopi bar neki milijonček.
Sjedaše tako mudri političari i odlučiše; burza ribe (sviježe!!!!!) ide u poslovnu zonu ?!?!?!?!?!?!?! Od luke (mjesta iskrcaja) samo 2 km udaljenosti (lud, zbunjen, blesav?).
I onda krenuše raditi burzu; utapaše miliončeke (bar jednog godišnje, tako da je konačna cijena izrade burze gotovo 3x skuplja nego na početku) i konačno na kraju otvoriše burzu.
I burza gotovo PRAZNA!!!
Pa naravno, ovo je valjda jedina burza na svijetu sviježe morske ribe koja je odmaknuta od obalne linije; sve burze koje sam vidio nalaze se na oblanoj liniji, prije svega radi direktnog iskrcaja i manipulacije, ali za ovu našu trebaju kamioni (pogodite čiji) za prijevoz sviježe ribe.
Pa gdje to ima?
Znači na normalan trošak trgovanja ribe treba još ugraditi trošak transporta tih 2 km????
Pa zar bi ribari trebali imati i vlastiti kamion za prijevoz sviježe ribe?
E to je BURZA na hrvatski način.
Znači, mi možemo čak i "bojler" možemo modificirati.....
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Ma upravo o tome i pričam, ne treba izmišljati toplu vodu, ili možda da? (Hmmm..)
Evo primjera; burza ribe u Poreču (to mi je blizu, pa mogu gotovo pričat u prvom licu). Priča zanimljiva.
U Poreču je prije rata postojala tvornica za preradu ribe (naravno sa kompletnom linijom za prihvat/iskrcaj ribe sa brodova). Znači, sve jasno, pozicija na samoj obali. Naravno, kao i sve ostalo, i to je propalo (neću širiti priču u tom smjeru, sve već rečeno) i onda naši lokalni političari odlučiše napraviti burzu ribe (ideja pohvalna).
No kako to biva u RH, nema velikih projekata ako netko (zna se tko) ne utopi bar neki milijonček.
Sjedaše tako mudri političari i odlučiše; burza ribe (sviježe!!!!!) ide u poslovnu zonu ?!?!?!?!?!?!?! Od luke (mjesta iskrcaja) samo 2 km udaljenosti (lud, zbunjen, blesav?).
I onda krenuše raditi burzu; utapaše miliončeke (bar jednog godišnje, tako da je konačna cijena izrade burze gotovo 3x skuplja nego na početku) i konačno na kraju otvoriše burzu.
I burza gotovo PRAZNA!!!
Pa naravno, ovo je valjda jedina burza na svijetu sviježe morske ribe koja je odmaknuta od obalne linije; sve burze koje sam vidio nalaze se na oblanoj liniji, prije svega radi direktnog iskrcaja i manipulacije, ali za ovu našu trebaju kamioni (pogodite čiji) za prijevoz sviježe ribe.
Pa gdje to ima?
Znači na normalan trošak trgovanja ribe treba još ugraditi trošak transporta tih 2 km????
Pa zar bi ribari trebali imati i vlastiti kamion za prijevoz sviježe ribe?
E to je BURZA na hrvatski način.
Znači, mi možemo čak i "bojler" možemo modificirati.....

E moj doktore,životno vrijeme nam prolazi,a rješenja nema, a samo bi željeli proizvodit i prodat isto bez raznih makinacija, ucjena i dr.....Izgleda da u RH nema interesa koliko pratim politiku ni od jedne stranke da napravi reda u poljoprivredi,a siguran sam da se to može u jako kratkom vremenu.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
živjeli šverceri,DOĐU po robu sami,donesu ti AMBALAŽU sami,uzimaju SVE od reda,nema KALIRANJA,ODBIJANJA,i naravno KEŠ. netko je rekao da želi razloge zašto šverceri,pa eto više razloga.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
živjeli šverceri,DOĐU po robu sami,donesu ti AMBALAŽU sami,uzimaju SVE od reda,nema KALIRANJA,ODBIJANJA,i naravno KEŠ. netko je rekao da želi razloge zašto šverceri,pa eto više razloga.

i sada me netko treba uvjeriti da nam oni trebaju smetati!?!?!?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
i sada me netko treba uvjeriti da nam oni trebaju smetati!?!?!?

Moje mišljenje je da šverceri smetaju iz više razloga ne plaćaju niti porez niti se bave proizvodnjom a mogu da ruše cjene kako hoće a na zelenoj samo prave nered proizvođačima koji žele prodat svoju robu a uspoređivat jednog švercera sa zadrugom koja otkupljuje proizvode to nikako nije u redu niti je moguće kome bi to mi trebali prodat svoju robu ako ne trgovačkom lancu ili zadruzi ili bi trebali svi kupiti konjska kola i kao nekad vozit se po selima i vikat iz sveg glasa. To što je naša država omogućila pojedincima da rade što hoće to je nešto drugo to moraju napravit kako bi se sami obogatili. I još nešto ne postoji švercer da ne odbija ništa i da besplatno daje ambalažu to je samo za naivne sve je to uračunato zato je cjena kod švercera veoma niska pa ko voli nek izvoli ali treba znati da nije napravo ništa pametno.
 
Posljednje uređivanje:

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A jel koja zadruga zakupila klupe na tržnici? Jel koja zadruga iznajmila hladnjaču? Jel koja zadruga isposlovala koji ugovor za trgovači lanac, hotel... Sve ima dvije strane gledanja.

Problem je jedino u kriminalnim radnjama, kako je prošao jedan naš forumaš. Dovezo robu dosta udaljenu od mjesta, kad tamo kartel čelavog švercera a iza leđa mu policajac u uniformi čuva leđa. Cijena 7 puta veća od nabavne :) X su čudna stvar, što se više multipliciraju to imaš veće zaleđe, naravno do političara a i do sudaca kad mu otkupiš pokeraške dugove :)

Zato kad vam dođe poljoprivredni inspektor kažeš mu da samo proživi jedan dan sa tobom :) Pa neka njemu prijete he he.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
A zašto ih zovete šverceri? To su uglavnom trgovačka društva, imaju i knjigovođu, plaćaju sve račune i prijave porez. Jer da nisu to ne bi ni bili tamo gdje vi pokušavate prodati robu. Poz
 

Najnoviji postovi

Na vrh