• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

Picok!

Član
Tu od
20 Srp 2012
Poruka
68
Mislim da bi ti ona prva bila naj prikladnija jer nije visoka te bi lagano ju nadopunjavo!!!
Moje hranilice su napravite od plastike debljine 1cm i i inoxa te se regulira protok hrane.
Prednost hranilice je to sto je svinjama hrana dostupna skroz a i nema rasipa iste!!!
Te iz tih razloga svinje(barem moje) jedu i spavaju i jako lijepo rastu!!!
Na tu jednu hranilicu moze ti ici sigurno 15 i vise prasaca jer nejedu svi u isto vrijeme jest kad imaju hranu skroz na raspolaganju!!!


Imal takvu, al bilo rasipa hrane dosta, pa mislil da bi možda s onim bilo toga manje.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Mislis na one sto lice na ljevak da bi bilo manje rasipa,hm neznam bas imaju dosta plitku posudu ispod!!!
 

Picok!

Član
Tu od
20 Srp 2012
Poruka
68
Mislis na one sto lice na ljevak da bi bilo manje rasipa,hm neznam bas imaju dosta plitku posudu ispod!!!

Da, s lijevkomm. A zato i pital kaj vi mislite koje i kakve bi mi hranilice bilo dobro uzeti.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Tako je dovoljan joj je sok sto ostane bez prasaca,najbolje ih je stavit u drugi objekat da si nisu blizu!!!

to je ok. ali dok imaš problem da ona neće ući u estrus onda je moraš dodatno stimulirati i izazvati stres a to je najlakše uz oduzimanje hrane na dan dva pa naglo povećanje hrane bogate energijom
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Slazem se!!!
U svakom slucaju je to bolje napravit na prirodan nacin nego primjenom hormona to je zadnja opcija!!!
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Najbolje je kada sve ide kako spada, a kad neide šta onda. Imao sam nerasta i kraj njega stavio jednu što se nije htjela tjerati, puštao ih skupa, dao injekciju i ništa. Nakon par mjeseci završila u kobasicama. Imala je promjene na jajnicima i vjerovatno je to bio razlog.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Jedno pitanje za iskusne svinjare! Kad je najbolje odvojiti prasce od krmače? Pročitao sam negdje sa 21 dan, drugi pak pišu ni slučajno prije četiri tjedna, a jedan susjed mi govori (stari dida) da je najbolje držati mlade dva mjeseca s krmačom, a najmanje 40-45 dana! Meni se njegov savjet čini malo previše, a opet mi je i 21 dan malo! Vaš savjet bi mi super došao, a i treba mi....
Mladi su sad osam dana, pravo fini debeli! Bio mi taj dida i pita me da li su mali navršili mjesec dana, a bio jučer! Kad sam rekao da su tek sedam dana stari kaže da je to nemoguće, da su preveliki za sedam dana! Nisam pametan...
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
najbolje i najrentabilnije ti je odbijati sa 28 dana. ja tako radim već godinama a imam dosta krmača
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
nema na čemu , ako trebaš bilo kaj vezano uz svinjogojstvo, krmače, prasad, tovljenike, recepture..... piši na pp :icon_thumright:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Tako je 4 tjedna je sasvim u redu da sisaju!!
Kod mene je svinjogojska farma i na farmi prasce odvajaju sa 3 tjedna i krecu sa intenzivnim tovom jer na taj nacin najbrze napreduju!!!
Na farmi ih pri samom odbijanju cjepe protiv proljeva jer ga tako mali prasci lako dobiju prelazom sa mljeka nna smjesu!!
Ja osobno prasce odbijem sa 5 tjedana s time da oni mogu otic u drugi dio svinjca te im tamo dajem predstarter tako da oni sisaju i jedu te mi se to pokazalo dosad najbolje i gotovo da prasci prodju bez proljeva!!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Hvala vam svima!! Znači ako ih odbijem sa 30 dana nisam pogriješio!!
Moji već sad ližu predstarter i sisaju (normalno)!
Također mogu u "svoj box" gdje je toplinska žarulja, a i svinjara mi je grijana, tako da nema straha od hladnoće!
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Treba razlucit profesionalno(intezivno) i amatersko(ekstezivno)bavljenje svinjogojstvom.
U intezivnom bavljenju gdje se i krmace i prasci od prvog dana hrane po tocno odredjenoj recepturi se moze i ranije odbit. Mi koji drzim.o po 2,3,4kom rekao bi amaterski i nehranimo sa svim mogucim smjesama,premiksima,vitaminima....koji nemamo moderne farme i idealne uvijete prasci komotno mogu bit i 40-45 dana,s tim da kod mene imaju mogucnost prihrane dok su pod sisom...
Takodjer ovisi i o broju prasadi u leglu,ako ih ima vise netreba ostavljat preise da iscrpljuju krmacu,ako ih ima manje mogu bit i duze....
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ufff, ja onda ne ulazim u niti jednu gore navedenu kategoriju pošto imam samo jednu krmaču!!
Šala, skuzio sam! Ja držim sad po prvi put krmaču i to prvenstveno za vlastite potrebe! Prodaja mi je na zadnjem mjestu, pa ću zbog toga jednostavno promatrati kako prasci napreduju te ih tako i odvojiti!! Najvjerojatnije ću i morati nekoliko prodati jer ne mogu pojesti 20-ak komada godišnje, ali o tom po tom...
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Jedno pitanje za iskusne svinjare! Kad je najbolje odvojiti prasce od krmače? Pročitao sam negdje sa 21 dan, drugi pak pišu ni slučajno prije četiri tjedna, a jedan susjed mi govori (stari dida) da je najbolje držati mlade dva mjeseca s krmačom, a najmanje 40-45 dana! Meni se njegov savjet čini malo previše, a opet mi je i 21 dan malo! Vaš savjet bi mi super došao, a i treba mi....
Mladi su sad osam dana, pravo fini debeli! Bio mi taj dida i pita me da li su mali navršili mjesec dana, a bio jučer! Kad sam rekao da su tek sedam dana stari kaže da je to nemoguće, da su preveliki za sedam dana! Nisam pametan...

Ja odvajam 28 dan kada imaju 15 dana po podu im posipam BONI da se uče jesti poslije BONIJA BAPSI U TOME VEĆ IMA SASTOJAK PROTIV PROLJEVA Kada odvajate krmaču maknuti da ne vidi odojke 4-5 dan poslije odbića počima se tjerat Moji odojci sa 68 dana imaju od 32-35 kg. Ja sam mali držim samo 2 krmače ako vas nešto zanima o uzgoju slobodno pitajte pozzz svima.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ufff, ja onda ne ulazim u niti jednu gore navedenu kategoriju pošto imam samo jednu krmaču!!
Šala, skuzio sam! Ja držim sad po prvi put krmaču i to prvenstveno za vlastite potrebe! Prodaja mi je na zadnjem mjestu, pa ću zbog toga jednostavno promatrati kako prasci napreduju te ih tako i odvojiti!! Najvjerojatnije ću i morati nekoliko prodati jer ne mogu pojesti 20-ak komada godišnje, ali o tom po tom...

Kolega kninqvin jedna krmaca je sasvim dovoljna za jedno domacinstvo pa cak i bude uvjek nesto i za prodati!!!
Odluka za drzanje krmace ti je vrlo pohvalna i tko moze i ima uvjete trebao bi tako postupiti naravno ako mu ne SMRDI:icon_toilet:
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
To vam je prosjek od pola kile po danu.Da se niste malo preračunali.Ja imam 50 krmača i to još nikad nisam uspio .Imate neku ekstra hranu ili genetiku.:icon_idea:
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ja sto sam uspio postic je 25kg za nekih 70 dana s tim da sam prasce odbio sa 25 dana i nisu imali proljev!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh