• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Matozdenci, ja sam mišljenja da svaka životinjska vrsta ima "vlastiti miris", pa tako i čovjek!svinja smrdi na svinju, pas na psa i tu se ne može ništa promjeniti! Neugodam miris se može samo reducirati urednim držanjem!
A ja čim pomislim na kulin, kobasice ili šunku, odmah mi počnu mirisati!!
Čovjek sam sa sela i odrastao sam s tim mirisima pa mi, iskreno, niti ne smrdi toliko ekstremno kao npr.nekome iz grada tko nikada nije vidio svinju, osim kod mesara ili u vakuumu!
Već sam prije pisao zašto sam se odlučio za krmaču i nadam se da se neću pokajati!

Ja svu hranu kupujem, znači čak i sijeno i slamu, i počeo sam zapisivati koliko me košta ta krmača! Za mjesec dana je pojela 2 vreće stočnog brašna od 35 kg, te 50 kg mješanog brašna od kukuruza, suncokreta, soje i tritikala! Budem vidio kako dalje...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,817
Odma baci olovku i papir !
Neku zaradu moreš imati na nešto večem broju krmača a ovak se radi iz osobnog zadovoljstva i hobija.
Prije par godina sam i ja zapisivao i pred kraj zgužvao papir i sa njim u peč.
Kaže moja srednja kčer za neke stvari nema ekonomske računice.
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
To vam je prosjek od pola kile po danu.Da se niste malo preračunali.Ja imam 50 krmača i to još nikad nisam uspio .Imate neku ekstra hranu ili genetiku.:icon_idea:
Još ću malo pojasniti kako ja radim . Imam vrstu krmača iz svog uzgoja neka ucipina ima svik gena a uvjek oplođujem umjetno sa NJemačkim Landrasom i uvjek ostavljam svoje za rasplod , te iste krmače oplođujem UMJETNO SAM sa Njemačkim Landrasom. Krmače mi se prase odprilike 116 dan. Proizvodim sam kukuruz ( PAJDAŠ ) ječam ( ČETVEROREDNI ) i tritikalu , 10 dana prije prasenja krmaču hranim sa SMJESOM 40 % kukuruz , 20 % ječam i 20% tritikale 20% MATRA ( SANO - PROGRAM ) . Krmaču hranim u 3 obroka. 5 dana prije prasenja i 5 dana poslije prasenja stavljam 10 dkg. šećera u obrok ( STVARANJE LAKTOZE ) Odojci se legu težine 1,2- 1,5 kg ujednačeni u prosjeku od 12- 16 komada imao sam jednu koja je legla po 18 - 21 komadKada odojci sisaju krmači dajem hrane koliko god može pojesti raspoređeno u obroke odprilike1,8 kg x 3 obroka Odojcima od 15 dana po podu posipam BONI da se uče jesti 28 dan odbijam po odbiću 2 dana jedu BONI, poslije 3dana pomješano 50% BONI 50% BAPSI poslije čisti BAPSI dok ne pojedu 2 vrećice poslije smjesa žitaric sa 20% PIGI do 25 kg. poslije smjesa žitarice sa 20 % PREMIUM 68 - 70 DAN IMAJU 32-- 35 kg. kada ih prodajem za drž uvjek istim ljudima svake godine jer su zadovoljni sa pasminom i uvjek imaju dobar prirast. Tko hoće neka proba na ovaj način proizvodnju , malo je skuplje ali zato postižem dobru cijenu u 4 i 5 mjesecuod 22-24 kn. ovisi kako koje godine.Tko hoće neka vjeruje tko ne NEMORA Poozzz SVIMA.Ovo radim tako jer držim samo 2 krmače i mogu im posvetit pažnju krmačama i odojcima svinje tovim samo za svoje potrebe za klanje višak prodajem kao odojke .

Gospodine kninquin samo naprijed vidim da imate volju i ljubav to je najbitnije a ako vam to čini zadovoljstvo i na taj način odmarate živce u ova teška vremena ovo je idealna i korisna terapija koju i ja primjenjujem . Kao što vidim morate sve kupovati to je za početnika života na selu jeftinije nego proizvoditi svoju hranu ako nema traktora ili drugih strojeva od prije. Prodajom viška odojaka možete pokriti sve troškove a ono što vaša porodica pojede to je vaša zarada jer dođe badava , ako ne računamo vaš rad . Bar znate što jedete i imate mesa cijele godine.
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Odma baci olovku i papir !
Neku zaradu moreš imati na nešto večem broju krmača a ovak se radi iz osobnog zadovoljstva i hobija.
Prije par godina sam i ja zapisivao i pred kraj zgužvao papir i sa njim u peč.
Kaže moja srednja kčer za neke stvari nema ekonomske računice.

Ma nije meni do zarade! Nego da vidim da li mi je skuplje kupiti bravce(4-5 komada) ili hraniti krmaču!
Slažem se s tobom, nju držim iz osobnog zadovoljstva i hobija! A ja zaradu nisam ni pomislio, važno da imam svinje za sebe....

Još jedno pitanje! Znam da sam dosadan, ali ko pita - ne skita! Recite mi da li je normalno da prasci od 9 dana jedu sijeno?, i da li im može naškoditi?
Pomalo ližu i predstarter, ali neprimjetne količine, a kad krmači bacim sijeno, oni se doslovce potuku za tim! Prvo sam mislio da se igraju, ali ono baš pošteno to žvaču i jedu!!
Krmača dobije svaki dan 3 kg sijena i to "spraši" kao desert!
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Nece im nista biti od sjena i slame!!!
Ja svojima slamu strajem samo po zimi da pokupi mokracu!!!
Moje misljenje je da slamu i sjeno netreba davati jer oni si s time zatvore zeludac jer ju jedu te slabije napreduju jer skroz brljaju po njoj!!!
Za krmacu je to dobro jer ona niti nesmije biti debela poslje odbijanja prasaca!!!
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Nece im nista biti od sjena i slame!!!
Ja svojima slamu strajem samo po zimi da pokupi mokracu!!!
Moje misljenje je da slamu i sjeno netreba davati jer oni si s time zatvore zeludac jer ju jedu te slabije napreduju jer skroz brljaju po njoj!!!
Za krmacu je to dobro jer ona niti nesmije biti debela poslje odbijanja prasaca!!!

Ja se unaprijed ispričavam što ću proturiječiti . dapače trebaju jesti sijeno još bi bolja bila suha lucerna ili neka druga djetelina. Žvakanjem stvaraju slinu i lakše i bolje jedu . Čak se preporuča navlažit hranu da svinje bolje jedu ali treba paziti da sve pojedu jer bi se inače ukiselila .

kninquin ako sam skužio vaši imaju 9 dana moji 14 . Moraju imati pristup čistoj vodi i hrani kako sam pisao. Bilo bi dobro da ne jedu hranu od krmače jer mogu dobiti proljev .
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Lucerne(djeteline) ima u svakoj smjesi!!!
To je u redu sto kazete kolega @josipdolac samo sto te svinje nemaju prirast od slame i sjena!!!
Meni su najbolji prirast svinje postigle kad sam postavio hranilice napunio ih smjesom one samo ljepo jedu i spavaju a kad imaju slamu ili sjeno onda se s njom zabavljaju i trce po svincu i trose energiju bezveze!!!
Uvazavam svacije misljenje i iskustva ali eto moja su takva slama i sjeno samo u nuzdi!!!
 
Posljednje uređivanje:

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Lucerne(djeteline) ima u svakoj smjesi!!!
To je u redu sto kazete kolega @josipdolac samo sto te svinje nemaju prirast od slame i sjena!!!
Meni su najbolji prirast svinje postigle kad sam postavio hranilice napunio ih smjesom one samo ljepo jedu i spavaju a kad imaju slamu ili sjeno onda se s njom zabavljaju i trce po svincu i trose energiju bezveze!!!
Uvazavam svacije misljenje i iskustva ali eto moja su takva slama i sjeno samo u nuzdi!!!
Tko je rekao da imaju prirast od slame i sjena. Ja sam napisao kako ja hranim,dalje neću komentirati.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja sa prirastom bravaca/tovljenika nisam nikad imao problema, dapače ove zadnje sam ljetos držao samo na travi i jednom obroku dnevno jer su prebrzo napredovali!
Prasci ne mogu do materine hrane pošto moje svinje nikad nemaju stalno hranu pred sobom! Što dobiju to i pojedu! Tako i kod krmače sad! Dobije kantu stočnog brašna s toplom vodom i mlijekom (točno 25 litara) i to posrče za par minuta, a onda joj bacim 1/4 bale lucerne i do navečer ništa! Tu i tamo pokoju jabuku i krisku tikve (bundeve račinke)!
Navečer dobije malo gušču smjesu jer tad stavim i smjese 1-1.5 kg brašna od kukuruza, suncokreta, tritikala i soje! Krmača ima pristup pojilici, a prascima nisam još ni ponudio vodu pošto piju mlijeko!
Hvala na savjetima, puno su mi pomogli!
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,142
krmače kada imaju prasce hranim sa 17% proteinskom smjesom i to u prva dva tjedna za jedno prase dobije 250 grama a u druga dva tjedna 500 grama po prasetu smjese i dvije kile za krmaču.
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Imam na prodaju čistokrvnih tetoviranih ženskih odojaka pod selekcijom,
težine oko 25 kg.pasmine veliki jorkshir i američki durok.
za sve informacije nazovite me na broj 091 5715177. Mladen.
 

svinjar

Novi član
Tu od
23 Lis 2014
Poruka
13
pozdrav dali tko od forumaša ima neku mail adresu od Austrijanaca da pitam vaezano za prodaju rasplodnog materijala i kupnju kod njih??? hvala
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
pozdrav dali tko od forumaša ima neku mail adresu od Austrijanaca da pitam vaezano za prodaju rasplodnog materijala i kupnju kod njih??? hvala

nesuprasne nazimice koštaju 400 eu,nerasti 1600 eu,ja sam kupio.
 

Najnoviji postovi

Na vrh