• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

mika75

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
274
Evo ovako u kratkim crtama oprasila se krmaca 8 komada i svi su super ali sam primjetio da su na nekima se pojavile kraste na spoju glave i usiju znaci sa gornje stane i nekima su repici isto tako pod krasrom molio bih ako je netko imao takav problem sta treba dati.zaboravi sam npisati da su prasci 7 dana
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Je da cadjavost je!!!
Trebas im dati antibiotik i ako nisi vitamine i zeljezo!!!
Jako dobro je svinjsku mast pomjesat sa sumporom te ih time premazat!!
 

mika75

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
274
Ma kako dolazi ta cađavost pa i zadnji su mi imali imao sam dva legla 28 komada i na kraju ostalo pola pokrepalo.do cega dolazi ta cađavos i sa cine bi trebao pospricati svinjac
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Benzapen ti je odličan antibiotik za to, samo trebaš odmah početi liječiti inače ti bude sve opet pokrepalo. Ja koristim Ecocid sredstvo za dezinfekciju, jako je dobar, imaš ga u veterinarskim apotekama za kupiti.
Kad si im pocvikao zube?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ona najcesce dolazi i pojavi se na prascima slabijeg imunitete zato im treba datzeljezo i vitamine!!!
Zubi im se moraju sjec jer kad sisaju guraju se njuskama a ti zubi im iritiraju kozu i prave ranice preko konih ulaze bakterije i izazivaju cadjavost!!!
Jos jedan od uzroka moze biti slama koja je ove godine lose kvalitete !!!
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Vitamini i željezo ti neće pomoći da se riješiš čađavosti. Sad ti je jedino rješenje antibiotik i to odmah, ponoviti nakon tri dana. Te bolesti ćeš se rješiti tako da isprazniš svinjac, opereš ga i dobro dezinficiraš, prefarbaš sa vapnom, po mogučnosti da ostane prazan tjedan dana. Nebreš špricati Ecocidom kad su svinje unutra a i slaba ti korist od dezinfekcije ako svinjac prethodno ne opereš.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Zeljezo i vitamini se daju prije da do toga nebi doslo jer im se time pojacava imunitet!!!
Obavezno ih mazi sa sumporom nekad je dovoljno i to kako sam ti opisao!!
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Ako je prošli puta imao problema sa čađavosti znači da mu je bakterija prisutna u svinjcu u visokoj koncentraciji ( vjerojatno je ima i na ostalim svinjama/krmačama koje su u svinjcu ) . dovoljna je samo mala ozljeda bilo gdje na tijelu prasadi i eto ti čađavosti na toj prasadi.

Benzapen u dozi od 1 ml, ako ga odmah primjeniš sigurno ćeš ih izliječiti
 

mika75

Član
Tu od
29 Sij 2012
Poruka
274
Ma to je novi svinjac proljetos kada su bile poplave tast-punac je doveo svinje kod mene a svinje su kod njega bile u vodi znaci onda su bili prvi prasci u svinjcu i svinjac je okrecen s vapnom e jbg sta sad valjda ce preziviti
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
pozdrav forumasi!! ovako kod mene se javio slijedeci problem u razdoblju od 30.1. do 16.2 trebalo mi se je prasiti 5 krmaca,. medutim, odmah prva je bilo sumnjiva svi simptomi ko da ce se prasit al nista i prode 120 dana nista nakon tj dana odlucili smo ju zaklat kad smo je otvorili odojci su unutra bili crni i nerazvijeni velicine do 10cm,. ostale 3 su presutile bar se nadam jer nemaju tak velik trbuh a ni sise im nisu nabrekle,. dns se jedna prasila 120 dan najprije izaslo par "mumija" a potom jedan normalan al udusen,. e sad price su svakakve veterinar kaze da je do sjemena netko mi kaze da je do kukuruza al stavljam micosan u hranu netko kaze da je bruceloza,.. pomagajte,. :(whew): :(whew):
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Moglo bi biti i do sjemena i do hrane i bruceloza. Trebalo bi provjeriti kukuruz kolika je kolicina mikotoksina mozda ima toliko da mikofiksator ne moze djelovati tj. da nije za ishranu i provjeriti krv na brucelu, po meni je najmanja vjerovatnost da je sjeme problem.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Može biti do sjemena, nerasta, ako si prirodno pripuštao jer nerast prenosi brucelozu. Ako je umjetno sjeme bi trebalo biti ispravno. E sad ti mikotoksini, ako friški kukuruz mješaš s još nekim žitaricama, ne bi smio biti problem, jedino ako je plijesan na klipovima da su plijesnivi kao mačak. To je pripuštano sredinom desetog mjeseca kao i kod mene, prenijela je par dana, ali ih je oprasila 16 komada. A friški kukuruz mješan sa drugom hranom jela je od početka rujna.
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
vjerovatno je kukuruz jer nisam imal starog pa sam odmah pocel hranit s novime,.. i btw. evo jednog zivog,. :(rofl):
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
ehh i jos jedno pitanje ak je netko imo slucaj? odojci su cca 30 kg i zenskima su stidnice dosta povecane i neke od njih tjeraju meso van,. dali netko zna od cega i kak to sprijeciti?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
pozdrav forumasi!! ovako kod mene se javio slijedeci problem u razdoblju od 30.1. do 16.2 trebalo mi se je prasiti 5 krmaca,.

Najvjerojatnije je riječ o PRRS-u , pogotovo ako imaš dosta mumificirane prasadi.
Za brucelozu je karaktreristično prerano prašenje odnosno pobačaji dok to nije kod tebe slučaj. Proguglaj malo o PRRS-u i brucelozi pa usporedi sa stanjem kod tebe.
Rješenje ti vakcinirati krmače protiv te dvije bolesti ili izvaditi krv pa je dati na analizu i onda točno znaš koju vakcinu moraš dati.
Imaju li ti krmače ili prasad crvene i upaljene oči ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh