• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: svinjogojstvo

kod mene ne prolazi ova fora sa ostavljanjem žute kod tvog veterinara,što me previše ne čudi jer i u mnogim drugim stvarima kod nas se radi ko da je svaka općina ili županija država za sebe,a što ćeš i dalje vrijedi "snađi se druže"
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

a znam takva je politika snalazimo se svakak.
žutu je recimo veterinar meni uzel zato kaj je svinja na istom nazovimo veterinarskom području,dolazi isti i kod mene i kod tog čovjeka.tak da ni problem.
a uzme ti ju tak mi bar rekli ak kupac kupuje više nego je dozvoljeno bez zelene kartice.
a u tom da svaka opčina ima neka pravila za sebe tumače zakone kak njima paše a tu nemremo niš.
 
T

tihi75

Guest
Re: svinjogojstvo

Pozdrav!
mene zanima i koliko to sve košta,putnice i sve kaj još veterinari naplačuju jer sigurno oni imaju najviše koristi a mi papirologije da te glava zaboli,naruči markice pa ako nemaš položeno za markiranje pa ovo pa ono i tome nikad kraja samo nama po žepu i još nekaj dali ko zna jer bude kakvo predavanje za markiranje svinja u skorije vrijeme na području zagrebačke županije? hvala.
 
R

rogstrug1

Guest
Re: svinjogojstvo

Imam farmu za 800 komada svinja u turnusu, i 4 mjeseca sam prazan.Inaće sam svinje uzgajao u kooperaciji
i 15 godina unazad taj je posao išao može se reći dobro, ali zbog neplačanja firme za koju radim morat ću odustati
ili pronaći novu firmu koja prima kooperante. Pa ako neko od forumaša zna za kakvu kooperaciju nek mi javi na mail;
rogstrug1@gmail.com
 
L

Luka.

Guest
Re: svinjogojstvo

rogstrug1 kaže:
Imam farmu za 800 komada svinja u turnusu, i 4 mjeseca sam prazan.Inaće sam svinje uzgajao u kooperaciji
i 15 godina unazad taj je posao išao može se reći dobro, ali zbog neplačanja firme za koju radim morat ću odustati
ili pronaći novu firmu koja prima kooperante. Pa ako neko od forumaša zna za kakvu kooperaciju nek mi javi na mail;
rogstrug1@gmail.com
odakle si??
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

tihi75 kaže:
Pozdrav!
mene zanima i koliko to sve košta,putnice i sve kaj još veterinari naplačuju jer sigurno oni imaju najviše koristi a mi papirologije da te glava zaboli,naruči markice pa ako nemaš položeno za markiranje pa ovo pa ono i tome nikad kraja samo nama po žepu i još nekaj dali ko zna jer bude kakvo predavanje za markiranje svinja u skorije vrijeme na području zagrebačke županije? hvala.

e sad, otiđi u stočarski neznam gdje pripadaš i tam sve saznaš.
da bi dobil putni blok koju kupuješ u stočarskom mislim da je nekih 20kn.ne daje ti ju niko veterinar ili sl.
markice i klješta da bi naručil i dobil treba registrirat farmu to te ne košta niš,odeš u stočarski oni dođu GPS-om ti označi lokaciju i čekaj iskaznicu.
tek onda ideš na predavanje da bi mogel sam označavat itd.
putnicu koju ti izdaje veterinar ne košta ništa jel država plača po novom.niti ti nemora doč kao vidjet svinje,izlaz na teren naravno ti naplati,al to kod mene nije bil slučaj jel kad je bil u 11-12mjesecu,neki obilazak ...,njihov trošak,sve bilo o.k.
nije to neki trošak ak imaš sve kaj treba da možeš radit,
od trena kad si kupil svinje i do prodaje,možda 300kn,znači blokovi,markice,klješta,
nebitno jel imaš 2ili 50 svinja toliko te max košta,naj skuplje je da nemaš reg,farmu.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: svinjogojstvo

Uzeo 4 odojka,tezine 120kg svi skupa.
Zanima me sto bi preporucili Vi koji se bavite svinjogojstvom intenzivno,kako ih hraniti,cime?
Imam svoga jecma,kuruze,sad ce biti i trave.

Citao sam da oko 50% kuruza,30% jecma,malo koncentrata i soje. Da bi to bilo ok.
Sto bi Vi preporucili? thx
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

ja sad radim ovak
50kg kuruze
20kg ječma
20kg pšenice
5kg zobi
5kg posija
15kg sana protamin premijum a to je u biti soja i vitamini.
to bi za tov bilo o.k .


a ja svoje još tak nekih 15 dana taman če imat oko 80kg
pa na matru i za 45 dana trebale bi bit na nekih 110kg najljepše za pripust.
da ih pripustim između 15.5-1.6. da imam odojke za božić.

ima kolega koji če ti dat i bolju recepturu,ja sam ovom zadovoljan.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Re: svinjogojstvo

za tvoje potrebe je to OK :D


ali intezivni tov bez 20kg soje :shock: i premixa zavisi od kojeg proizvođača negdje oko 3% nebi išlo... :D :shock:

i to je onda to a žitarice si onda složiš kak ti paše 8) :roll:
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: svinjogojstvo

Krmači je danas 117-118 dana u terminu prasenja, osjemenjivana je dvaput pa može biti prvi ili drugi broj, jel da čekamo još ili jojtreba injekciju dati i kakve posljedice mogu biti ukoliko se to produži. Pitamo na sve strane i neki kažu da treba čekat, drugi injekcija, kakva su iskustva?
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: svinjogojstvo

meni se prasila i sa 120 dana sasvim normalno ,ako se krmača sama ne priprema za prašenje injekcija se ne preporuča u tak kasnom terminu već tek kad je prašenje u početku onda kao pomoćno sredstvo.Usput budi rečeno meni se već godinama krmače ne prase ispod 115 dana a nekad je bilo normalno 112-113
 

Zlatko123

Član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
202
Re: svinjogojstvo

Kod nas svi veterianari govore da se krmace moraju oprasiti 114-116 dana ako se ne oprase tada vec je opasnoi krajnje je vrijeme za dati inekciju ii carski rez....mi imamo dosta iskustva s tim nazalost krepale su mi par puta tako krmace jer smo ceklai misleci da ce se oprasiti ali nazalost nista ...ti sad kako hoces ja ti kazem moje iskustvo...
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Re: svinjogojstvo

Sjecam se iz par knjiga da 95% krmača prasi se između 113. i 117 dana suprasnosti.
Tako da tu bas nema pravila.

breza kaže:
meni se prasila i sa 120 dana sasvim normalno

Eto brezi se prasila sa 120 dana i sve ok.
Ima tu mnogo drugih utjecaja koje mi tako reci " ne vidimo".
 
M

markoT25

Guest
Re: svinjogojstvo

nema pravila ali kako su mi govorili......krmače se prase sa 3 mjeseca 3 tjedna i 3 dana......staro pravilo.......ali opet ovisi od krmače dan dva prije ili poslje ništa strašno......ako je iza te tolerancije ,treba opet pokušat izračunat možda greškica u računanju ili zvati veterinara on će dati injekciju,i isto tako ako se ne može očistiti poslje prašenja.......
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: svinjogojstvo

Evo pajceka, dala veterinarka injekciju krmači za otvaranje i za sat vremena izašlo njih 11, tri su bila presitna pa nisu preživjeli, dakle krmača se oprasila s 118-119 dana.

pajceki.jpg
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: svinjogojstvo

Problem...

imam tri svinje, dva muška i žensku, stari oko 4,5 mjeseci, i do sada sve bilo ok, slagali se odlično, a sada ih išao nahranit, i vidim ženka napala jednoga i grize ga za rep, već ga i raskrvarila malo...

kaj da radim, da namažem rep s nečim što će je odbit?? :scratch
razdvojit ih nemogu, imam samo jedan tor...
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
812
Re: svinjogojstvo

Mrki88, Namaži svinje s naftom.. Ja sam isto imal tak problema da mi se grizu, i onda ih namažeš s naftom i trebali bi se prestati gristi.. Malo ti bu štala smrdjela po nafti, ali to to ti se razlufta brzo.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

oče to radit ak su gladni ili ti se prasica počela terat.
napravi kak ti marko rekao a možeš i rabljenim uljem,ali prvo dezinficiraj.
 
I

imt odra

Guest
Re: svinjogojstvo

polij ih naftom ili sa octom ja sa to uradil par puta i prošlo samo se moje nisu grizle za rep nego svugdje
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
882
Re: svinjogojstvo

dezinficiran rep rakijom, pa zaliven naftom...
u 20 minuta, koliko sam bio s njima, nisu se grizli, vidjet ćemo šta će bit narednih dana...

hvala svima na savjetima!! :partyman: :drinkers:
 

Najnoviji postovi

Na vrh