• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

sanjar

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2015
Poruka
132
Drugovi idalje mi je krmaca ziva i u zadnji sedam dana ne pada joj temperatura ispod 38. Ali neće da jede, pojede toliko eto samo da je ziva i tako vec 15 dana. Nekada se zakaslje i curi joj slina na njusku. A veterinar neće da ista daje.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,694
Da li prasad još sisa? Probaj joj davati jaja ili ako imaš kokošjeg ili pilećeg droba.
 

sanjar

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2015
Poruka
132
Prasad ne sisaju od 25-tog. I tada je pala temperatura. Jedan mi je kolega rekao da joj dadnem glukozu 10% oralno, da li je to ispravno da uradim.
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
Ma daj joj što god želi jesti slaninu...kosanu mast. šećera samo da jede ništa u velikim količinama da ne dobije proljev, ja sam jednu krmacu tako izvukao sa nekim starim kobasicama jedino je to jela jednu sedmicu....
Moj djed je davao jaja sa šečerom....

Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk
 

sanjar

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2015
Poruka
132
Davao sam joj trave samo je cupka, jedna je bila sa busenom zemlje i zilicama, i to uzme pojede a travu ostavi.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ako možeš kupiti negdje sitne morske ribe,mi smo uvijek poslije prašenja ribom pokretali apetit.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Zakolji kokoš i baci je krmači, onak cijelu s perjem... ja sam tak jednoj dal i počela je jesti...
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
I meni sad jedna vec par dana nece da jede....ima 8 odojaka u dobroj kondiciji....sutra joj dam malo smjese peletirane za odojke pa da vidimo...nije mi nešto zabrinjavajuce jer krmaca ima cca 250kg pa i ako malo smršavi ne bude ništa zna se desiti da pocne jesti tek tamo 5.-6. dan a ono pravo tek 10. i kasnije

Poslano sa mog LG-H870 koristeći Tapatalk
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,650
Ovisi s čim hraniš...ja u smjesu mješam kuruzu, ječam, pšenicu, zob i malo koncentrata. Uz to dobivaju malo zelenog i napoja kolko se skupi i kad dođe vrijeme dobivaju buče i kuhani krumpir koji je lošiji. S takvom prehranom mojima treba 2.5 kg za kilu prirasta.

Kak se pokazalo u smjesu davati stočni grašak (navodno je dobra zamjena za soju)? Na proljeće bi posijal malo graška za svinje, pa ko ima iskustva, svaki komentar je dobrodošel.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Vidim da ti nitko ne odgovara pa budem probal ja mada se time ne bavim već četiri godine. Ne da je dobar nego odličan, jedino se svinjama do cca 50 kg smije davati maksimalno 10% u smjesi mada znam neke koji su davali i do 20% već od 25 kg težine svinja i nisu imali probleme. Kategorijama svinja težim od 50 kg se može davati do 30% čime u potpunosti možeš zamijeniti sojinu sačmu u smjesi. Ja sam ga odojcima daval 10% plus 15 % sojine sačme, a suprasnim krmačama 20% a u krmačama u laktaciji 20% plus 5% soje.

Sjetvu je dobro obaviti što ranije tj. od polovice veljače a najkasnije do polovice ožujka, ide od 200 do 250 kg sjemena po ha ovisno o sorti. Neznam koje su sad sorte u ponudi ja sam sijao Erby i Uran. Poslije sjetve protiv korova možeš koristiti herbicide na bazi pendimetalina (stomp, strong, dost) ili linurona (linurex, afalon) poslije nicanja možeš koristiti herbicide na bazi imazamoksa (pulsar) ili bentazona (basagran, bentagran). Početkom cvatnje (cca 10 % biljaka u cvatu) ga je potrebno pošpricati insekticidom protiv žiška, koristiti se mogu insekticidi na bazi lambda–cihalotrina (karate, king), deltametrina (decis, rotor) , bifentrina (astro) i alfacipermetrina (alfa, direkt, fastac). Špricanje insekticidom se preporuča ponoviti nakon desetak dana, ja sam prakticirao svako špricanje obaviti s različitim insekticidom (tj. aktivnom tvari).

Isto bih ti preporučio da nakon sjetve povaljaš tlo da bude što ravnije a i sam priprema tla da bude što finija jer on u žetvi bude na samom tlu pa heder mora "lizati" zemlju a ako je loša priprema onda ti ga dosta ostane.
 

Najnoviji postovi

Na vrh